Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

природознавство 1-4кл конспекти

.pdf
Скачиваний:
317
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
4.75 Mб
Скачать

1 клас

91

 

 

Один — із веселих бешкетних синків: Латки на одежі із різних шматків...

П’ятірко — вродливці в зелених сукманках, В шовкових своїх сорочках-вишиванках. А троє синків найбагатше убрані:

Жилети на них золоті та багряні. Що це таке? Дванадцять — то... (місяців) — знаєш їм лік.

А батько в них — ... (рік).

Робота з народними прикметами у групах.

Запропонуйте учням об’єднатися у групи по 5–6 осіб за принципом

«Квіти» (дзвіночки, конвалії, барвінки, ромашки, айстри). Кожній групі запропонувати народні прикмети — потрібно з’ясувати, якої пори року вони стосуються.

__________________________________________прикмети

1)Собака качається — на сніг.

2)Снігур цвірінькає під вікном — на відлигу.

3)Багато снігу в грудні — на врожай.

__________________________________________прикмети

1)Ластівка прилетіла — незабаром грім загримить.

2)Перший весняний грім — на тепло.

3)Рясна роса — на ясний день.

__________________________________________прикмети

1)Ворони каркають — на негоду.

2)Вискочили на берег і гучно кумкають жаби — незабаром почнеться дощ.

3)Кури в землі купаються — на негоду.

__________________________________________прикмети

1)Грім у вересні — на тривалу осінь.

2)Комарі у листопаді — буде м’яка зима.

3)Павутиння на рослинах — на осіннє тепло.

Вірш Наталі Забіли «Чотири пори року».

ЧОТИРИ ПОРИ РОКУ

Весела, гарна й кучерява, Маленька дівчинка Весна Біжить, сміється, сіє трави,

Іпісня ллється голосна. По всіх усюдах пісня лине, Усе пробуджує від сну.

Івсі комашки, всі рослини Вітають дівчинку Весну.

Ілуг зелений зацвітає,

Ісвіжим листям гай шумить.

92

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

Адівчинка росте, зростає Не щогодини, а щомить. Це не дитя вже — подивіться На гарну дівчинку струнку: Вона збирає полуниці І стиглі вишні у садку.

І, світлом сонячним залита, Глядить, щоб далі все росло. Її тепер вже кличуть Літо.

Хороше Літечко прийшло! Дні йдуть — і золота пшениця Додолу хилить колоски.

Адівчина — вже молодиця! — Виходить в поле залюбки. Турбот і справ у неї досить, В роботі їй не заважай:

Це працьовита й щедра Осінь Збирає добрий урожай.

Ще й помахає пташкам привітно: «До вирію летіти час!» І жовте листя непомітно З дерев зриває раз у раз.

Злітає листя, жовтий килим Лягає з шурхотом до ніг.

Авже на нього пухом білим Сідає перший чистий сніг. Вже зникла дівчина колишня, І молодиці вже нема, — І тільки бродить в білій тиші Бабуся лагідна — Зима.

Вона вкриває льодом води Усіх ставків, озер і рік, Під сніг ховає в полі сходи, Щоб лютий холод їх не пік, Велить, щоб віхоли гуділи, Хилили все живе од сну...

І все спочине... І зраділо Зустріне дівчинку-Весну!

Гра «Так чи ні».

1)За зимою настає літо.

2)Зміни пір року залежать від людей.

3)Сонце — джерело світла і тепла.

4)Влітку спекотно, а взимку холодно.

5)Взимку сонце знаходиться високо над землею.

6)Восени сонце з кожним днем все нижче і нижче.

1 клас

93

 

 

Урок 16

Тема. Повітря. Вітер

Мета: дати учням уявлення про властивості повітря та його значення для рослин, тварин, людини; викликати інтерес до пізнання природи, до дослідницької діяльності, бажання зрозуміти сутність явищ; ознайомити з перетворювальною діяльністю людини: як людина використовує силу вітру; формувати досвід творчої діяльності учнів, розвитку загаль- но-навчальних умінь; спрямовувати практичну діяльність учнів; вчити їх дбати про чистоту повітря.

На уроці можна використати наочні посібники та демонстраційні матеріали видавництва «Ранок»: демонстраційний матеріал «Я і Україна. Природознавство».

Хід уроку

1.Вправа «Погода».

2.Відгадування загадок.

Діти відгадують загадку у підручнику (С. 51).

Куди ступиш — всюди маєш, Хоч не бачиш, а вживаєш. (Повітря)

Уч и т е л ь. Наша планетаЗемля зусіх боківоточена повітрям,яким ми дихаємо. Проте ми його не бачимо, тому що воно невидиме, без запаху, прозоре і безбарвне. Проте товстий шар повітря має колір. Блакитне небо — це товстий шар повітря, освітлений Сонцем. Переконаємося, що повітря є всюди.

3. Робота за підручником (С. 51) і проведення дослідів. Учитель читає текст.

Дослід 1

Учні беруть порожню пляшку і занурюють її в миску з водою.

Що ви спостерігаєте? (Із пляшки піднімаються бульбашки. Бульбашки — це повітря.)

Учні розглядають малюнки, складають речення і відповідають на запитання:

Де працює невидимко?

Чому не можна їхати на велосипеді, коли у ньому пробите колесо?

Що допомагає хлопчикові плавати на річці?

Що знаходиться у надувному качатку?

Чому водолаз певний час може перебувати на морському дні?

Творча вправа «Ображена кватирка».

Учні у групах складають історію про те, як ображена кватирка скар-

жилась на свого господаря.

94

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

Як ви гадаєте, що вона казала?

А чи не скаржиться кватирка у нашому класі?

На кого вона скаржиться?

Чи є у неї для цього підстави?

Для чого провітрюють кімнату?

Висновок. Потрібно регулярно провітрювати класну кімнату і свою дитячу кімнату вдома.

Фізкультхвилинка (рухи — за текстом)

Віє вітер нам в лице, Колихає деревце. Вітерець все тихше, тихше. Деревце все вище, вище.

У ч и т е л ь. Хоча повітря є скрізь, відчути його можна тільки тоді, коли воно рухається.

Дослід 2 (С. 52).

Учні беруть у руку зошит і махають ним біля обличчя.

Що відчула шкіра вашого обличчя? (Легенький вітерець)

Чому він утворився? (Тому що вітер — це рух повітря.)

Висновок. Повітря постійно рухається. Вітер, який ми відчуваємо, — це і є повітря. Воно потрібне людині, тваринам і рослинам, щоб дихати, а отже, щоб жити.

Щоб ознайомити з перетворювальною діяльністю людини (як людина використовує силу вітру), проведіть бесіду за малюнками (С. 52). Діти дізнаються, як людина може змусити працювати вітер, яку саме роботу може виконувати вітер.

Від чого здіймається вітер?

У чому полягає робота вітру?

Вправа «Мікрофон».

Якою є робота вітру? Продовжте цей перелік. Висновок. Вітер буває добрим, а буває і злим.

4.Робота у зошиті з друкованою основою (С. 41, завдання 3).

Учні доводять за допомогою малюнків, що вітер буває добрим, а бу-

ває і злим.

5.Відгадування загадок у підручнику (С. 52–53).

Далі вчитель може запропонувати учням форму роботи «Коло», яка

дає можливість всім присутнім на уроці дітям дати свій варіант відповіді, хоча під час цієї форми роботи обов’язково відповіді будуть повторюватися.

Чи завжди вітер буває однаковим? Доберіть до слова вітер спорід-

нені слова. (Вітер, вітерець, вітрисько, вітрюган, вітрище).

Кожен із них має свій голос. Відтворіть ці голоси за допомогою аркуша паперу.

1 клас

95

 

 

Розповісти учням про згубну дію буревію допоможе малюнок (С. 53). Учні розглядають малюнок, складають речення.

Якої шкоди завдав буревій природі? А людині?

Чи чули ви про таке раніше?

Чи побував буревій там, де ви живете?

Розкажіть про його згубну дію.

Учні малюють відповідний малюнок. Можна із малюнків дітей зробити колаж «Вітер добрий і злий».

6.Підсумок уроку.

Що таке повітря?

Для чого людині потрібне повітря?

Кому ще потрібне повітря?

Чи потрібне повітря рослинам?

Як необхідно дбати про чистоту повітря?

Що таке вітер?

Коли дія вітру дає користь?

Коли дія вітру завдає шкоди?

Як люди використовують вітер?

На уроці можна також використати такі завдання.

Робота у групах.

Запропонуйтеучнямоб’єднатисяу групипо5–6осібзапринципом«Дні тижня». Кожній групі запропонувати вислови, які потрібно пояснити.

Шукай вітра в полі. Вітер у голові.

Вітер свище у кишенях. Повиснути у повітрі.

Гра «Я почну, а ти закінчуй».

Закінчити речення.

а) Повітря є...

б) Без повітря не можуть жити...

в) Вітер виконує таку корисну роботу:...

г) Вітер — це рух...

д) Буревій завдає такої шкоди…

Загадки.

1)Рукавами махнув — дерева нагнув. (Вітер)

2)Не звір, а виє. (Вітер)

3)Крил немає, скрізь літає, Та ще й куряву здіймає. (Вітер)

4)Літає часто він довкола, Дерев чимало поламав, Але ніхто, ніде й ніколи

Його не бачив, не тримав. (Вітер)

96

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

5)Я берізку гойдну, Я тебе штовхну, Налечу, засвищу,

Можу й куряву підняти.

Хто я? Можете вгадати? (Вітер)

6)Без ніг біжить,

Без крил летить. (Вітер)

Цікаво знати!

ОЦІНКА... ВІТРОВІ

Вітерець, вітер, вітрище, вітрисько, буревій... Он скільки вітрів є у нас. І кожен по-своєму називається, і кожен по-своєму поводиться, тобто дме. Оцінюють їх силу люди, виставляючи бали, як школярам за знання в школі. Одиницю має неспокійний вітер. Дванадцять балів за поведінку отримав найбільший — буревій. Добре, що він у нас не частий гість. Десятибальний вітер вивертає дерева з корінням, а дев’ятибальний зриває дахи з будинків.

Бурі, урагани, смерчі, буревії — це дуже сильні вітри, що спричиняють велике лихо — на суші руйнують будівлі, зривають дахи, з корінням виривають дерева, перекидають лінії електропередач. На морі викликають величезні хвилі. Ось як починалася буря в червні 1998 року в Москві: «Дерева стояли, не поворухнувшись, не відчувалось навіть подиху вітерцю. Природа якось дивно замерла. А потім... Ураган налетів раптово, до нього ніхто не готувався, ніщо не віщувало біди. Сильний (понад 20 метрів за секунду) вітер зривав дахи з будівель і носив їх як осіннє листя, перевертав гаражі, валив величезні рекламні щити (від них якраз і по­ страждала найбільша кількість людей).

Ураган виривав із коренем дерева; тисячі стовбурів падали на тротуари, машини, будинки, на людей. Коли під час бурі вихровий рух повітря піднімає пісок, порох, воду у вигляді лійки чи стовпа — це смерч (або торнадо, як його називають американці). Наближення смерчу можна відчути за свистінням, що переростає в оглушливе ревіння, яке супроводжується тріском зламаних дерев. Його шлях звичайно не перевищує 80 км, а живе він не більше 2 годин. Швидкість повітря в середині смерчу може перевищувати 1000 км за годину. За такого вітру піщинка, піднята ним, пробиває людину наскрізь, як куля. Буває, що піднятий предмет просто гойдається в середині смерчу. А через деякий час м’яко опускаєтьсяназемлю.Одногоразукухоннашафабулаперенесенанадекілька сотень метрів, і жодна тарілка в ній навіть не зрушилася з місця. Було йтаке,коликури,щопотрапиливепіцентрбурі,залишалисьживими,але без жодної пір’їнки. А одного разу смерч підняв з пасовища корову, переніс її на 700 метрів і поставив на землю. На елеваторі повністю зруйнував

1 клас

97

 

 

будівлю, а вагони із зерном позривав із рейок і розставив як йому заманулось. Але при цьому зерно в вагонах навіть не розсипалось. Ось іще одна розповідь очевидців. Налетівши на маленьке селище, смерч пронісся по ньому. Захопивши один із будинків, відніс його на 20 метрів і перевернув, поставившинадах.Легковийавтомобільпронісвулицеюізалишиввтакому стані, ніби на ньому потоптався слон. Охайно складені штани і сорочки, що лежали на столі, тепер опинились (так само охайно складеними) на підлозі, а стіл кудись зник. Зате в шафі замість одягу опинився битий шифер. Всі ці історії виглядають смішно, але вітряна буря — це трагедія. Літаюча корова, що залишилась живою; люди, яких переносить на великі відстані і ставить на землю неушкодженими — це винятки з правил. Зустріч зі смерчем завжди закінчується для всього живого якщо не смертю, то травмами, хворобами, значними руйнуваннями всього довкілля.

Урок 17

Тема. Якою вода буває. Що вода може

Мета: дати учням уявлення про властивості води (прозора, рідка, без кольору, без запаху, розчиняє деякі речовини), про зміни станів води (твер-

дий, рідкий, газоподібний); розвивати активне пізнавальне ставлення до природи,дослідницькийпідхіддопізнаннявластивостейводи;розповісти про значення води для рослин, тварин, людини; сприяти створенню теоретичної бази для інтелектуального розвитку молодших школярів.

На уроці можна використати наочні посібники та демонстраційні матеріали видавництва «Ранок»: демонстраційний матеріал «Я і Україна. Природознавство».

Хід уроку

1.Вправа «Погода».

Який сьогодні день?

Які число і місяць?

Який стан неба?

Чи був вітер, коли ви йшли до школи? А опади?

Як змінилась погода за цей тиждень?

2.Відгадування загадки.

Буває хмаркою вона, Пушинкою буває, Бува, як скло, Крихка й тверда —

Звичайна, підкажіть... (вода).

98

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

3.Робота за підручником (С. 54) і проведення дослідів.

Дослід 1

Перелийте воду з однієї посудини в іншу. Чому це так швидко вдало-

ся зробити? (Тому що вода рідка.)

Висновок. Вода буває рідкою.

Дослід 2

Якщо налити воду у блюдечко і поставити у морозильну камеру, що трапиться з водою? (Вона перетворюється на лід.)

Висновок. Вода буває твердою.

Дослід 3

Коли в чайнику кипить вода, що виходить із його носика? (Пара) Висновок. Вода буває газоподібною.

Учні розглядають малюнки.

Якою є вода у склянці?

Яка вода падає з хмар на землю влітку? А взимку?

Яка вода виходить із носика чайника, що знаходиться на вогні?

Якою ж буває вода?

4.Відгадування загадок (С. 54).

5.Робота у зошиті з друкованою основою (С. 42, завдання 1, 2).

Учні складають речення за малюнком, розповідають про стани води

ірозмірковують:

• чому взимку йде сніг;

• як довести, що сніг і лід — це замерзла вода;

• що відбувається з бурульками в теплий сонячний день;

• чому не можна смоктати бурульки і сніг.

6.Робота в групах.

Діти обговорюють, звідки надходить вода у квартири.

7.Гра «Слова про воду».

Одна людина — Фея Води. У неї в руках чашка з водою. Фея Води об-

ходить дітей і бризкає на них з своєї чашки. Той, на кого потрапили краплі води, повинен сказати яке-небудь одне слово, яке у нього асоціюється з водою. Наприклад: водопровідник, умивання, душ, напій тощо.

Після гри потрібно провести бесіду.

Чи доводилося вашій сім’ї звертатися за допомогою до водопровідника, і чим він вам допоміг?

Як ви вважаєте, що трапилося в місті, якби протягам тижня в ньому були відсутні гаряча і холодна вода?

Які робочі інструменти допомагають водопровідникові в його ро-

боті?

Як ви гадаєте, якою людиною повинен бути хороший водопровідник, і що він повинен уміти робити?

1 клас

99

 

 

Фізкультхвилинка

ВІТЕР

Налетів з-за лісу вітер — (помахати руками до себе)

Він сердитий і рвучкий, (рухи кулачками по колу)

Покрутив в садку нам квіти, (руки вгору, похитати ними з боку на бік)

Розгойдав усі гілки.

У вікно, у двері грюкнув, (поплескати в долоні)

Розстелив по хаті дим, (показати пальчиками)

Впав на шлях і мчить на луки, (руки долонями вниз)

Я — наввипередки з ним. (Постукати пальчиками по парті.)

Щоб продовжити вивчення властивостей води, проведіть дослід 4. В одну склянку з водою насипте сіль, в іншу — цукор.

— Чи розчиняються у воді сіль і цукор? А пісок, камінчик, цвях? За малюнками (С. 55) і дослідом школярі роблять висновки: у воді цу-

кор та сіль розчиняються, а пісок, камінчик, цвях — ні. Крім того вода прозора, без запаху.

8. Відгадування загадки.

Що таке: пливе і ллється, Часом на камінь дереться, Як немає — все всихає,

Звірі й птахи помирають. (Вода)

— Яке значення має вода для рослин, тварин та людини?

Розповісти про значення води для рослин, тварин та людини допоможуть малюнки (С. 55). Учні складають речення, розповідають, навіщо потрібна вода, наводять власні приклади. Такі приклади також наведені у зошиті з друкованою основою (С. 43, завдання 4).

Висновок. Вода необхідна всім живим­ істотам. Рослини, тварини­ і люди п’ють воду для того, щоб постійно поповнювати­ її запаси в організмі. Без води живий організм гине. Для деяких тварин, наприклад, риб, вода, крім усього, є єдиним місцем життя. Без води не можуть жити рослини.

9.Підсумок уроку.

Де зустрічається вода в природі?

Чи можуть жити без води рослини, тварини?

В яких трьох станах може перебувати вода?

Які властивості води ви знаєте?

Які загадки ви запам’ятали?

100 Усі уроки природознавства. 1–4 класи

На уроці можна також використати такі завдання.

Гра «Для чого нам потрібна вода».

Запропонуйте дітям утворити коло. Одна дитина — Маленький принц. Решта — крапельки з колодязя, який напоїв Маленького прин­ ца в пустелі.

Маленький принц по черзі запитує кожну крапельку: «Для чого нам потрібна вода?» Крапельки повинні відповідати так, щоб їх відповіді не повторювалися.

Наприклад: «Вода потрібна, щоб умивати людину, освіжати квіти росою, віддзеркалювати зірки і Місяць, створювати веселку тощо».

Якщо крапелька не може відповісти на питання Маленького принца, вона «випаровується з колодязя» — залишає гру. Перемагає крапелька, яканайдовше залишитьсявколі. ПісляцьогоМаленькийпринцрозповідає про все, що він дізнався від крапельок.

Попросіть дітей дома намалювати свої відповіді. З малюнків дітей складається виставка: «Для чого нам потрібна вода».

Складання казки «Фея Води».

Діти розподіляються на групи. Перша група придумує казку про те, як Фея Води допомагала жителям пустелі; друга — як Фея Води допомагала жителям гір; третя — як Фея Води допомагала жителям міста; четверта — жителям села.

Інформація для вчителя

Сонячна енергія, ґрунт, природні копалини, рослин­ний світ, тваринний світ — усе це найважливіші природні ресурси­ , що необхідні для існування людства. Природними ресурса­ми вважається вода, без якої не може існувати ніщо живе на Землі.

Вода є всюди — у повітрі, в рослинах, у живих організмах. Навіть звичайний камінь у дрібних тріщинах містить мікроскопічну кількість води. Без води немає життя. Жива клітина на 75 % складається з води, тому для багатьох живих істот підтримка такого вод­ного балансу є життєво необхідною.

Дорослій людині потрібно випивати в день два з половиною літра води. Один літр рідини надходить до організму із продукта­ми, що вживаються в їжу. Ще один літр ми випиваємо протягом дня. Це стакан чаю, кави, мінеральної води, квасу, тарілка супу. Півлітра води організм людини виробляє­ самостійно в процесі згорання жирів.

У більшості тварин і в людини вода складає близько 50 % плазми крові, яка несе по всьому тілу до кожної клітини кисень, поживні речовини та виносить з організму шкідливі речовини.

Рослини на 95 % складаються з води. Вони одержують воду з ґрунту і разом з водою вбирають необхідні для рос­ту поживні речовини. Розчиняючи ці речовини, вода розносить­ їх по стеблах від коренів до листків.