Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

природознавство 1-4кл конспекти

.pdf
Скачиваний:
317
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
4.75 Mб
Скачать

1 клас

161

 

 

Запропонуйте учням форму роботи «Коло», яка дає можливість всім присутнімнауроцідітямдатисвійваріантвідповіді,хочапідчасцієїформи роботи обов’язково відповіді будуть повторюватися.

Вдома учні малюють ілюстрації на тему «Ми любимо свою Україну». 4. Читання віршів у додатках (С. 107–108).

1)Вірш Павла Тичини «Добридень тобі, Україно моя!»

Із чим порівнюється струмок?

Із чим порівнюється метелик?

Що роблять поля?

Що прославляється у вірші?

2)Вірш Віктора Терна «Не забудь!»

Що нагадує автор хлопчикові і дівчинці?

Хто наша мати?

Чому ми так говоримо?

5.Підсумок уроку.

Як називається наша Батьківщина?

А ви хто такі?

Коли Україна стала незалежною державою?

Коли відзначають цю урочисту подію?

Якою ми хочемо бачити Україну?

Який вірш про Україну вивчили?

На уроці можна використати такі завдання.

Оберіть правильну відповідь.

1)Як називається столиця України? а) Харків; б) Львів; в) Київ.

2)Коли наша країна святкує День Незалежності? а) 22 січня; б) 24 серпня; в) 28 червня.

3)Як правильно називається поєднання кольорів на українському дер­ жавному прапорі?

а) Жовто-блакитний; б) блакитно-жовтий; в) синьо-жовтий.

Вірші.

1)Я — дитина українська, Вкраїнського роду.

Українці — є назва славного народу. Україна — то край славний, Аж по Чорне море.

162

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

Україна — то лан пишний,

Істепи, і гори.

Іяк мені України Щиро не кохати?

2)Хто я, що я? Хочеш знати? Українка моя мати, Батько мій — вкраїнець зроду

Ікозацького він роду.

Іхоч я малий ще нині,

Але вірний син Вкраїни, І віддам свої всі сили Україні моїй милій.

3)Я — маленька українка, Маю коси по колінка,

Ятаку натуру маю:

Яне плачу, я співаю.

4)Коли святкує вся країна, Всі дорослі і малі Іменини Батьківщини —

Краще свято на землі? (24 серпня)

Урок 34

Тема. Державні символи України

Мета:формувати первинне уявленняпро герб, прапор, гімн України; сприятизасвоєннюдухов­нихцінностейурізноманітнихсферах;створити передумовидляусвідомленогосприйманняізасвоєннясоціальнихнорм, історичних, національно-культурних традицій українського народу; виховувати шанобливе ставлення до українських державних символів.

Науроціможнавикористатинаочніпосібникитадемонстраційніматеріали видавництва «Ранок»: демонстраційний матеріал «Моя країна — Україна», плакат «Державні символи України».

Хід уроку

1.Вправа «Погода».

Який сьогодні день?

Які число і місяць?

Який стан неба?

Чи був вітер, коли ви йшли до школи? А опади?

2.Робота за підручником (С. 88).

Учитель читає текст, вміщений у підручнику, учні знаходять у текс-

ті відповіді на запитання.

Назвіть державні символи.

Що таке герб?

Яким є державний герб України?

1 клас

163

 

 

Що таке прапор?

Символом чого є прапор?

Який державний прапор України?

Що означають ці кольори?

Що таке гімн?

Символом чого є гімн?

Фізкультхвилинка

3.Робота у зошиті з друкованою основою (С. 66).

Завдання

Учні називають і розфарбовують державні символи України.

Якого кольору прапор України? — Як ви гадаєте, що означає жов-

тий колір? (Колір пшениці, зерна, хліба, теплого сонця)

Що означає синій? (Колір мирного неба)

Де ви бачили такі прапори в нашому місті? (На будинках держав-

них установ під час свят або державного трауру) Герб — головний сим-

вол нашої держави України.

На якому тлі зображений наш герб?

Що означає цей колір?

Що вам нагадує цей символ? (Можнапоказатидітямкартинку,де зображені батьки з дитиною на руках.)

Саме цю картину нагадує наш герб: мати, дитина і батько символізують любов, життя і мужність. Герб України — золотий тризуб на синьому тлі. Ви коли-небудь його бачили? Де?

Фізкультхвилинка

ДЗИҐИ

Закрутились на нозі, (стати на п’ятку правої ноги, повернутися кругом себе)

Наче дзиґи, ми усі! Дзиґи покрутилися

(стали на п’ятку лівої ноги, повернулися в інший бік)

І за парти всілися.

Учитель читає перший куплет віршу «Ще не вмерла Україна».

Чи знаєте ви, що це за вірш?

Як називаються хвалебні пісні?

У ч и т е л ь. Вірш П. Чубинського, покладений на музику М. Вербицького, став державним гімном України, бо в ньому прославляється наша держава, її сила та могутність. Щодня на українському радіо о шостій ранку та опівночі звучить ця чарівна мелодія. Гімном починають та закінчують день, гімн звучить на всіх урочистих зборах, знову і знову прославляючи нашу державу. Коли звучить мелодія нашого гімну, коли вносять чи виносять державний прапор, усі присутні повинні підводитись, віддаючи пошану нашій державі.

Висновок. Свої національні символи люди повинні шанувати й берегти.

164

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

4.Підсумок уроку.

Як називається наша країна?

Що є державними символами нашої Батьківщини?

Що означають кольори державного прапора України?

Як потрібно ставитися до державних символів України?

Наведіть перші рядки гімну України.

• На уроці можна використати вірші.

1)Синьо-жовтий прапор маєм: Синє — небо, жовте — жито; Прапор свій оберігаєм.

Він святиня, знають діти.

(Н. Поклад)

2)НАШ  ПРАПОР Небеса блакитні Сяють з глибини, А пшеничні й житні Мерихтять лани.

Образ цей не зблідне, Хоч минуть жнива. Це знамено рідне — Злото й синява. Прапор наш, як літо, В сонці майорить — По долині жито, По горі блакить.

(Д. Павличко)

3)ЗОЛОТИЙ, НЕПОКІРНИЙ ТРИЗУБ Як птах золотий в переливах На прапорі має, горить.

Це знак наш, це фабрики й ниви, Це символ, що будем ми жить. Це хліб наш, вугілля і цукор, Степи плодовиті, моря… Це в праці змозолені руки, Що подвигом завжди горять.

Це наша любов, наша мужність, Вогняний порив боротьби, Це наша згуртованість дружня, Це пісня нової доби.

Це юність, це клич покоління, Що йдуть крізь життєву грозу. Це слава твоя, Україно, — Золотий, непокірний тризуб.

(М. Сопілка)

1 клас

165

 

 

Підкресліть державні символи.

Верба, калина, гімн, барвінок, герб, прапор, лелека, рушник.

Відгадайте загадки. Які слова-відгадки є назвами символів України?

1) Які ноги, такий хвіст, По болоту ходить скрізь, Хату на хаті має.

Жабам рахунок знає. (Лелека) 2) У вінку зеленолистім,

Учервоному намисті

Видивляється у воду на свою хорошу вроду. (Калина)

3)На сонечко я схожий І сонечко люблю. До нього повертаю

Голівоньку свою. (Соняшник)

4)Заблукала в верболозі, Дні і ночі ронить сльози. (Верба)

5)Цвіте синьо, лист зелений. Квітник прикрашає.

Хоч мороз усе побив, Його не чіпає. (Барвінок)

Урок 35

Тема. Свята нашої країни

Мета: формувати уявлення про деякі державні, народні і релігійні свята: Святого Миколая, Новий Рік, Різдво Христове, Великдень: про­ довжити роботу над формуванням шанобливого ставлення до матері: поповнити знання учнів про українське суспільство; сприяти накопиченню досвіду особистісного ставлення до системи цінностей українського суспільства; виховувати патріотизм, любов до матері.

Науроціможнавикористатинаочніпосібникитадемонстраційніматеріали видавництва «Ранок»: демонстраційний матеріал «Народні свята. Пори року».

Хід уроку

1.Вправа «Погода».

Який сьогодні день?

Які число і місяць?

Який стан неба?

Чи був вітер, коли ви йшли до школи? А опади?

166

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

2.«Мозковий штурм».

Які свята ми святкуємо взимку?

Які з них люблять у вашій родині?

3.Робота за підручником (С. 89–90).

Учитель читає вірш Лариси Федін «Святий Миколай» і текст, вміще-

ний у підручнику.

Кому припас дарунки Святий Миколай?

Які подарунки він розносить?

Коли обдаровує дітей Святий Миколай?

Учні називають намальовані подарунки від Святого Миколая і розповідають, які подарунки отримали вони.

Потімучнірозглядаютьмалюнки(С.90),складаютьречення,розповідають, які свята зображені на них, а також коли святкують Новий Рік.

Учитель знайомить дітей із текстом про Різдво Христове, вміщеним

упідручнику.

Коли наша країна святкує Різдво Христове?

Скільки страв готує напередодні господиня?

Які українські страви ви знаєте?

Коли вечеряють на Святвечір?

Що робить вся родина після вечері?

4.«Мозковий штурм».

Які свята ми святкуємо навесні?

Які з них люблять у вашій родині?

5.Робота за підручником (С. 91).

Учитель читає вірш Лариси Недін «Писанка».

Хто малював писанку?

Що намалювала на писанці дівчинка?

Хто бачив, як розписують писанки?

Хто розписує писанки у вашій родині­ ?

Чи дозволяла коли-небудь вам бабуся чи мама розписати писанку?

Як готуються до Великодня?

Що потрібно зробити святкового ранку?

Що роблять люди на Великдень?

Що означає подарувати крашанку або писанку?

Учні розглядають малюнок, на якому зображені писанки, знаходять дві однакові писанки.

6.Для формування в учнів загальних прийомів розумової діяльності проведіть роботу в групах. Запропонуйте дітям об’єднатися в групи за принципом «Фруктовий салат» (ківі, апельсин, яблучко, банан, курага, родзинка).

1 клас

167

 

 

Групам роздайте записані на аркушах слова: ївеликдень, ковеснянкиі,

когаївкидво, щемписанка.

Завдання

Знайти слова, що пов’язані з весняними святами.

Фізкультхвилинка

КАРЛСОН

Карлсон в клас наш прилетів

(сидячи за партою, підняли руки)

І за мою парту сів.

(І покрутили ними над головою.)

Ми з ним привіталися

(із сусідом по парті декілька разів)

Й трішечки погралися. (Погратися в «ладусі».)

7.Робота за підручником (С. 92).

Учитель читає текст, вміщений у підручнику.

Коли ми відзначаємо свято Матері?

Чому ми відзначаємо це свято?

Який подарунок можна приготувати на свято для мами?

А що ви подаруєте мамі у Мамин день?

Запитайте у мами, як лагідно називала її бабуся у дитинстві, а також яку іграшку­ вона найбільше любила.

8.Творча вправа «Подарунок мамі».

Запропонуйте учням уявити, що начебто ви — їхня матуся, а вони —

ваші діти. Нехай підходять до вас і дарують свій подарунок, при цьому говорячи приємні слова:

Мамочко, я дарую тобі…

Люба матусю, я дарую тобі…

Моя рідненька, я дарую тобі…

Потім учні розглядають малюнок у підручнику, складають речення. Діти вчаться читати вірш Варвари Гринько «Найдорожче слово».

Коли вперше дитина вимовляє слово мама?

Як звучить це слово у нашій мові?

Якими словами хлопчик звертається до своєї мами?

Якими словами ти звертаєшся до своєї мами?

Учні вивчають і пояснюють народну мудрість.

9.Підсумок уроку.

Які зимові свята ви знаєте?

Які весняні свята ви знаєте?

На яке свято примовляють: «Не я б’ю — верба б’є, за тиждень — Великдень!»?

Як люди вітаються на Великдень?

Що кладуть у великодній кошик і несуть до церкви святити?

168

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

Як називається святковий хліб, що випікається до Великодня?

Що таке писанка?

Як ви вітаєте своїх мам на свято Матері?

Коли відзначають свято Матері?

Які весняні свята відзначають у вашій родині?

Які вірші про маму запам’ятали?

Яку народну мудрість вивчили?

На уроці можна використати такі завдання.

Робота в групах.

Групам роздайте записані на аркушах слова: мамочко,матусю,мату-

сенько, матінко, нене, ненько, ненечко.

Завдання

Назвати ті, з якими вони звертаються до мами. Доповнити своїми словами.

Хлопчики можуть одержати завдання розповісти, як вони ставляться до дівчаток, до старших жінок.

Робота з прислів’ями про маму.

На сонці тепло, а біля мами — добре.

У дитини болить пальчик — а у мами серце. Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь гладенько. Нема того краму, щоб купити маму.

Матері ні купити, ні заслужити.

Материн гнів, як весняний сніг, рясно впаде, та скоро розтане. Добре й неньці, як дитина в славі.

Мама одною рукою б’є, а другою гладить.

Який кущ, така й калина, яка мати, така й дитина.

Нема цвіту білішого, як цвіт на калині. Нема в світі ріднішого, як мати дитині.

На сонці добре сидіти, а коло мами добре жити.

Гра «Я почну, а ти закінчуй».

Взимку ми святкуємо такі свята:...

Навесні ми святкуємо такі свята:...

Відгадування загадок.

1)Найрідніша, наймиліша, Всіх вона нас пестить, тішить, Завжди скрізь буває з нами. Відгадайте: хто це? (Мама)

2)Коло, риску, закарлючку На папері пише ручка. Все з’єдналось загадково — І з’явилось перше слово. Здогадались, яке саме?

Наймиліше в світі —... (мама).

1 клас

169

 

 

Вірші.

ЯКЩО ГОВОРИТИ МІЖ НАМИ...

Якщо говорити між нами, То все починається з мами.

Іказочка перша у світі,

Ісонячна подорож в літо. Найперші легенькі сніжинки

Ісяюче диво — ялинка.

Від мами — і літери, Й слово,

І зроблена разом обнова...

Якщо говорити між нами, То все починається з мами.

(М. Пономаренко)

ВИШИВАНКА

Мама вишила мені Квітами сорочку. Квіти гарні, весняні:

— На, вдягай, синочку!

Внитці — сонце золоте, Пелюстки багряні, Ласка мамина цвіте

Втому вишиванні. Вишиваночку візьму, Швидко одягнуся, Підійду і обніму Я свою матусю.

(В. Крищенко)

МАТУСИНІ ОЧІ

На мене звернені очі: Великі, карі, жіночі.

В своїй любові бездонні. Магічні, як у Мадонни. Добром налиті до краю. Я з них наснагу черпаю. За них я Богу молюся — Кохані очі матусі.

(О. Мамчич)

МАМИНЕ СВЯТО Мамине свято

Язустрічаю.

Ядля матусі Віршик вивчаю.

Яподарунок мамі роблю,

Ясвою маму

Дуже люблю!

(І. Кульська)

170

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

ВИШИВАНКА

Ми своїми вправними руками Вишивали рушничок для мами, Щоб на свято маму привітати, Нашу радість їй подарувати.

Єна ньому півники святкові,

Єна ньому квіти малинові, Щоб на свято маму привітати, Нашу радість їй подарувати. Синя нитка — птиці прилітають. А червона — квіти зацвітають, Щоб на свято маму привітати, Нашу радість їй подарувати. Листя вишиваємо ласкаве, Щоб на свято маму привітати, Нашу радість їй подарувати.

(М. Сингаївський)

ГАРНЕ СЛОВО

Мама! Мама! — гарне слово, Тільки скажеш — все готово! «Мамо, кашки!» — кашка є. «Мамо, чаю!» — вже наллє.

«Мамо, спатки!» — вже роздітий, І у ліжку, і укритий.

«Мамо, ніжку зав’яжи!» «Мамо, казку розкажи!» Мама! Мама! — гарне слово, Тільки скажеш — все готово!

(К. Перелісна)

ДУЖЕ ЛЮБЛЮ

Матусю, дай ручки твої поцілую, За шийку тебе обійму,

Іщічки погладжу. Ти знаєш, матусю,

Як дуже тебе я люблю!

Іти мене любиш, хоч я неслухняна, Частенько і шкоду роблю.

Та ти все пробачиш, Мене поцілуєш,

Ія тебе дуже люблю!

(К. Перелісна)

НАШІ МАМИ

Пам’ятаймо, милі діти, Пам’ятаймо завжди з вами, Що для нас в усьому світі, Найдорожчі — наші мами!