Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

природознавство 1-4кл конспекти

.pdf
Скачиваний:
317
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
4.75 Mб
Скачать

1 клас

41

 

 

Розгадайте кросворд. По горизонталі:

1)Група близьких родичів. (Родина)

По вертикалі:

2)Як ще називають батька? (Тато)

3)Ким тобі доводиться мамин брат? (Дядько)

4)Особа чоловічої статі стосовно своїх батьків. (Син)

5)Діти, що народилися в один день. (Близнюки)

6)Маленький хлопчик або дівчинка. (Дитина)

6

5

2

3

4

1

Робота в парах.

Закінчіть речення.

Мама буде щаслива, коли… Тато буде радий, якщо…

Ця вправа вчить дітей розпізнавати позитивні вчинки, які схвалю-

ють у сім’ї і ті, що можуть засмучувати рідних.

Вірші.

РУШНИЧОК

Явишиваю рушничок До маминого свята: Фіалки сині і бузок, І пролісків багато.

Явишиваю рушничок — Мережки шию білі: Розвів букет живих квіток Моїй матусі милій.

Нехай святковий ніжний цвіт На рушничку іскриться:

Яберезневий шлю привіт Бабусі і сестричці.

(Т. Мезенцева)

42

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

ДАЙ, БАБУСЮ, ПОЦІЛУЮ, СИВИНУ ТВОГО ВОЛОССЯ…

Дай, бабусю, поцілую, Сивину твого волосся. Теплим диханням зігрію Снігом вибілені коси. Може і на них розтане Лоскотливий іній срібний, Мов химерні візерунки На замерзлій із ночі шибці.

(А. Костецький)

ДВА СОНЕЧКА

Ще сонце не встало, Ще тільки сіріє — Мене від світанку Два сонечка гріють. Два сонечка ясні Від ранку до ночі — Це дивляться тепло Бабусині очі.

Вже сонце схилилось, Пташки сплять у гаї, Засну — наді мною ж Два сонечка сяють.

Два сонечка ясні Від ранку до ночі — Два сонечка красні, Бабусині очі.

(Богдан Данилович)

БАБУСИНІ РУКИ

Я з бабусею своєю Дружу давно-давно. І ми, скажу вам, з нею В усьому заодно. Така моя бабуся — Найкраща у житті.

Аруки ж у бабусі — Ну просто золоті! Вони що хочеш вміють, Скрізь роблять чудеса:

То місять щось, то миють, Подивишся — краса! Так товсто мажуть пінку. Так щедро сиплять мак. Працюють без спочинку,

Апестять ніжно так.

1 клас

43

 

 

І в хаті, і на дворі Пороблять все як слід. То чистять щось в коморі, То варять нам обід.

Як смеркне — тіні дивні Сплітають на стіні: Казки такі чарівні Розповідають мені.

А там нічник засвітять, Міцніш, щоб спав онук. Мабуть, немає в світі Таких хороших рук!

(Лев Квітко)

БАБУСЯ

З ранку і до ночі Трудиться бабуся. В неї я охоче Працювати вчуся. Годі їй старенькій Мити, підмітати, — Я сама скоренько Приберу кімнати.

Урок 6

Тема. Усі професії потрібні

Мета: формувати в учнів уявлення про зміст і значення праці людей різних професій, про професії батьків, значення їхньої праці для інших людей; розкрити зв’язки між працею людей і ставленням до них; вчити аналізувати, узагальнювати; виховувати повагу до трудівників, ощадливість і бережливість до результатів праці дорослих, працелюбство.

На уроці можна використати наочні посібники та демонстраційні матеріали видавництва «Ранок»: демонстраційний матеріал «Професії. Спорт».

Хід уроку

1.Вправа «Погода».

Тепло чи холодно надворі?

Яке небо?

Чи є дощ?

44

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

2. Робота за підручником (С. 22).

Учитель читає текст у підручнику, пропонує учням розглянути малюнки і дати відповіді на запитання.

Людей яких професій зображено?

Як ви здогадалися?

Що ви знаєте про ці професії?

3.Творче завдання «Дари професій».

Діти отримують картки з різними словами (це можуть бути предметні

малюнки, наприклад: будинок, меблі, одяг, взуття, книга, молоко, пісня, танець, обручка, іграшка тощо). Кожен учень називає професії, завдяки яким люди можуть користуватися тими або іншими предметами, які зображені на картці. Наприклад: молоко люди мають завдяки твариннику, ветеринару, доярці, продавцю тощо. Якщо хтось із дітей не може назвати декілька професій, то йому допомагають всі інші.

Це завдання допоможе розкрити зв’язки між працею людей і ставленням до них.

Висновок. Нас оточує багато речей, що є необхідними для навчання, праці,відпочинку.Будь-якаріч —результатпрацілюдейрізнихпрофесій. Якщо ви бережете речі, то шануєте працю цих людей.

4.Робота у групах.

Учні складають колективну розповідь про одну з професій.

Фізкультхвилинка

Хочу я здоровим бути, Закалятись хочу я. Тож гімнастику робити Треба разом — ти і я!

З фізкультурою ми дружим, Різні вправи любим дуже! Раз, два, три, чотири, п’ять — Будем зараз присідать.

5.Робота за підручником (С. 23).

Учитель читає загадку, учні відгадують, розглядають малюнки, нази-

вають професії людей.

— Які ще професії ви знаєте?

У ч и т е л ь. Професія — це вміння добре виконувати певну роботу, виготовляти різні речі, надавати послуги. Всі професії важливі і потрібні. Своєю працею кожен дає користь іншим людям.

6. Робота в парах.

Учні розповідають про професії батьків за планом:

де працюють батьки;

хто вони за професією;

чим корисна їхня праця для людей.

1 клас

45

 

 

Формуванню уявлення учнів про професії батьків, значення їхньої праці для інших людей сприятиме завдання додому: малюнок «Дерево сімейних професій».

Попросіть дітей згадати, ким працюють або працювали різні члени їхньої сім’ї, а потім (вдома) намалювати чарівне дерево сімейних професій, кожна гілка якого — певна професія.

7.Підсумок уроку.

Де і ким працюють ваші батьки?

Хто вони за фахом?

Хто хотів би обрати професію своїх батьків?

Що для цього потрібно?

Назви яких професій вам відомі?

З якими професіями ми познайомилися на уроці?

Яку користь дає кожна з цих професій?

Люди яких професій дбають про вас?

Хто будує школу?

Хто друкує книжку?

Хто лікує хворих?

Хто вчить дітей?

Як потрібно ставитись до результатів праці людей різних про-

фесій?

Які загадки про професії ви запам’ятали?

Які прислів’я про працю ви запам’ятали?

На уроці можна також використати такі завдання.

Щоб розкрити зміст і значення праці людей різних професій, зв’язки між працею людей і ставленням до них, проведіть гру«Кращийдирек-

тор цирку».

Попросіть дітей подумати, якими якостями повинен володіти хороший директор цирку. Всі відповіді дітей записати на дошці. Потім діти по групах або індивідуально відповідають на питання, як вчинить хороший директор цирку, якщо:

у його в цирку почнеться епідемія якої-небудь хвороби тварин;

із цирку піде клоун;

під час вистави у гімнаста розболиться зуб;

глядачам не сподобається вистава;

під час вистави в цирку трапиться пожежа;

артисти цирку посваряться;

цирк зачиниться на ремонт.

Наприклад:якщовциркупочнетьсяепідеміяякої-небудьхворобитва- рин, хороший директор запросить кращих ветеринарів, поліпшить харчування тварин, дасть їм вихідні дні тощо.

46

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

Після цього діти малюють, як директор цирку вчинив би в тій або іншій ситуації. З малюнків дітей робиться виставка «Кращий директор цирку».

Хвилинка-веселинка.

ПЛУТАНИНА

Геть усе, усе на світі Переплутав хлопчик Вітя. Каже: «Діти вчаться в полі,

Акомбайн працює в школі, Всіх людей стрижуть в лікарні,

Алікують в перукарні.

Ми книжки берем в аптеці, Ліки — у бібліотеці».

От який Вітько дивак!

Ти ж бо знаєш — це не так! Діти, звісно, вчаться в... (школі),

Акомбайн працює в... (полі), Ми лікуємось в... (лікарні),

Астрижемось в... (перукарні), Ліки беремо в... (аптеці),

Акнижки — в... (бібліотеці).

Гра «Доповніть словечко».

ФАХИ НА ВСІ СМАКИ

(Будівельник) новий дім Збудував на радість всім. …(Ветеринар) тварин лікує — За здоров’ям їх слідкує.

Все знає… (географ) про кулю земну, Про гір висоту та морів глибину!

(Диригент) керує хором,

Нам співати з ним Не сором!

(Електрику!) Електропраску Відремонтуйте нам, будь ласка!

(Кухар) запрошує

Всіх на обід. Страви смачні — Пообідати слід!

(Лікар) уважно оглянув дитину, Каже: «Потрібні тобі вітаміни!»

(Тренер) спортсменів тренує сумлінно, Про олімпійську турбується зміну!

(Перукар) чаклує в перукарні — Зачіски всім робить дуже гарні!

(Токар) виточив із сталі

Всі потрібні нам деталі! … (Футболіст)

Штрафний пробив — У ворота м’яч влетів!

1 клас

47

 

 

Крутиться коло Гончарне невпинно. Зробить... (гончар) Гарний глечик із глини!

(К. Чурюмов. «Малятам про фахи»)

Робота з українськими народними прислів’ями про працю.

Праця людину годує, а лінь марнує. Що посієш, те й пожнеш. Маленька бджілка, а й та працює.

Землю прикрашає сонце, а людину — праця.

Дерево міцне корінням, а людина — трудовим горінням. Роботящі руки гори вернуть.

Без діла сидіти — можна одуріти. Без діла слабіє сила.

Без труда нема плода.

Була б лише охота — наладиться кожна робота. Добрий початок — половина діла.

Вставте пропущені слова.

1)__________________ — навчає і виховує учнів.

2)__________________ — лікує хворих.

3)__________________ — перевозить пасажирів.

4)__________________ — веде телепередачі.

5)__________________ — готує їжу.

(Диктор, лікар, водій, кухар, учитель)

Вставте пропущені слова.

1)__________________ — вирощують хліб.

2)__________________ — роблять наші вулиці чистими.

3)__________________ — сім раз відміряє, а раз відрізає.

4)__________________ — шиє і ремонтує взуття.

5)__________________ — висаджує і доглядає квіти.

(Двірники, квітникарка, хлібороби, чоботар, кравець)

Урок 7

Тема. Обов’язки батьків і дітей.

Що можна навчитися робити самому

Мета:розширитиуявленняучнівпрозначенняпрацілюдей,переваги працелюбстванаднеробством;уточнитиуявленнядітейпроїхніобов’язки усім’ї;привчатисумлінновиконуватидоручення,завершуватирозпочату

48

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

справу, долати труднощі; ознайомити з машинами, що полегшують працю людей; спонукати до виконання певних трудових обов’язків у сім’ї; прищеплювати прагнення бути корисним у сім’ї.

Хід уроку

1.Вправа «Погода».

Який сьогодні день?

Яке число і місяць?

Який стан неба?

Чи був вітер, коли ви йшли до школи? А опади?

2.Робота за підручником (С. 24).

Учитель пропонує учням розглянути малюнки і дати відповідь на за-

питання.

Що ви бачите на малюнку?

Хто цю роботу виконує у вас вдома?

Щоб допомогти учням навести приклади виконання трудових обов’язків членами їхніх родин, проведіть роботу за малюнками «Хто що робить вдома?» у зошиті із друкованою основою (С. 22, завдання 1). (Аналогічні малюнки заздалегідь можуть зробити учні на уроках образо-­ творчого мистецтва.)

Якими є ваші обов’язки у сім’ї?

3.Учитель читає вірш (С. 24), учні вчать його напам’ять.

Що робить старший брат? А молодший?

А що вмієте ви?

Що вам подобається робити вдома, а що — ні?

Що трапиться, якщо хтось із членів сім’ї забуде про свої обов’язки або не захоче їх виконувати?

Висновок. У кожного члена сім’ї повинні бути певні обов’язки. Їх потрібно добросовісно виконувати.

4.Робота за малюнками підручника (С. 25).

Що ви бачите на малюнках?

Що роблять діти?

Що роблять дорослі?

Розподіліть обов’язки між собою і батьками.

5.Робота з додатками (С. 99).

1)Читання вірша Тамари Коломієць «Братик і сестричка».

Що зробив братик для сестрички?

А сестричка — для братика?

В якій сім’ї ростуть діти?

2)Читання вірша Олександра Пархоменка «Детимам і явсесам».

Як звали синів?

Чому їх так назвали?

Яким був молодший брат?

1 клас

49

 

 

Яким був старший?

Якою є головна думка вірша?

В якому рядку вона висловлена?

3)Щоб виховувати любов і пошану до батьків, попрацюйте над віршем Богдана Лепкого, вміщеного у підручнику (С. 25).

Чому автор закликає любити своїх батьків?

Продовженням цієї розмови буде робота над віршами, вміщеними у додатках (С. 97–98).

4)Читання вірша Лесі Вербицької «Як мені купили лошатко».

Хто купив лошатко дівчинці?

Яким є лошатко? Скажіть словами вірша.

Що є підтвердженням, що дівчинка любить свого тата?

І навпаки: тато любить свою доньку?

5)Читання вірша Володимира Лучука «Тільки мама».

Як мама ставиться до дитини?

А дитина до мами? Як це можна підтвердити?

6.Робота за підручником (С. 26).

Учитель читає вірш Григорія Биченюка «Таня-помічниця».

Що робила мама?

Як їй допомагала Тетянка?

Чому мама швидко впоралася?

7.Вправа «Мікрофон».

Як ви допомагаєте мамі?

8.Робота у групах.

Чому так кажуть: «У чепурній оселі і життя веселе»?

Фізкультхвилинка «Прибирання в кімнаті» (з імітаційними вправами)

• Збирання павутиння по кутках;

• протирання квітів;

• миття підлоги;

• вибивання килима;

• зав’язування шнурків;

• витрушування одягу.

9. Робота із загадками для ознайомлення з машинами, що полегшують працю людей.

Учитель розучує з учнями загадку (С. 26) і загадує іншу загадку, а учні показують названі предмети на малюнках (С. 26).

• Ну, та й плитка в нас чудова! Не потрібні плитці дрова. Встане мама вранці-рано, Лиш поверне вгору крана, Сірником терне — і враз

Загориться в плитці газ. (Газова плита)

50

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

Які ще машини-помічники людини намалював художник?

Які з них є у вас вдома?

10.Робота в групах.

Учні складають невеличку розповідь про одну з машин-помічників

людини.

11.Опрацювання матеріалів підручника (С. 27).

Учні розглядають малюнки, розповідають, що вміють самостійно ро-

бити діти їхнього віку. Порівнюють малюнок кімнати, де панує порядок,

імалюнок, де безлад.

Розкажіть, чому ви вважаєте, що у першій кімнаті порядок?

Які речі знаходяться не на своїх місцях у другій кімнаті?

Що ви порадите господареві неприбраної кімнати?

Учитель зачитує текст з підручника, який є висновком із попередньої розмови.

— Поміркуйте, що можна у вашому віці навчитися робити само­ стійно.

12.Робота з малюнками у зошиті з друкованою основою (С. 20, за-

вдання 2).

Учні розглядають малюнки, складають речення і розповідають, що вони вже вміють робити з цього переліку.

— Яке значення має ваша робота вдома?

Звернути увагу на те, що потрібно сумлінно виконувати свої доручення, завершувати розпочату справу, долати труднощі.

13.Робота з додатками (С. 100–101).

1)Читання вірша Тамари Коломієць «Котику-воркотику».

Що просили зробити котика?

Що він відповідав на всі прохання?

А чи вмів це робити хлопчик?

А чи вмієте ви це робити?

2)Гра «Що нам потрібно знати й мати». Опис гри поданий у додатках (С. 101).

14.Підсумок уроку.

Хто у вашій сім’ї готує їсти? Пере? Прасує? Прибирає?

Ходить до магазину?

Яку участь у повсякденній роботі вдома берете ви?

Що ви вмієте робити?

Що вам подобається робити вдома, а що — ні?

Чого ще ви хочете навчитися робити самостійно?

Які поради ви запам’ятали?

Який вірш вивчили?

Які прислів’я запам’ятали?

Як називають людей, які вміють і люблять працювати?