Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

usі-uroki-lіteraturnogo-chitan_

.pdf
Скачиваний:
63
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
2.23 Mб
Скачать

II семестр

211

 

 

Урок 63

Тема. Життя дано на добрі справи. В. Струтинський «Сідайте, будь ласка» Мета: учити учнів розуміти текст, виділяти головне, аналізувати, оцінювати вчинки дійових осіб; розвивати мовлення, мислення; вдосконалювати читацькі навички; виховувати культуру поведінки, ввічливість, повагу до дорослих.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка

1 Робота над скоромовкою

Пішли рясні дощі. Ловилися лящі.

А хлопці — мов хлющі: Забули про плащі.

Та що їм ті дощі, Коли такі лящі!

Хлющ — сильний дощ, злива.

Змокнути (стати), як хлющ — наскрізь, дуже сильно промокнути.

2 Робота над чистомовкою

Ма-ма-ма — ой, мине вже зима. Ець-ець-ець — повіває теплий вітерець. Ок-ок-ок — тане останній сніжок. Ва-ва-ва — веселіше синичка співа. Ні-ні-ні — діти раді весні.

3Робота над загадкою

Я ловлю комах, жучків, Їм маленьких черв’ячків, В теплий край я не літаю, Під стріхою хату маю.

Цвірінь — сів я на хлівець, Зовуть мене… (горобець).

Як називаються такі загадки? (Добавлянки)

4Гра «Нове слово»

Із букв слова добавлянка скласти слова (гра «Зоряна година»).

Добавлянка — доба, валянок, вода, банка…

212

Усі уроки літературного читання. 2 клас

 

 

III.Перевірка домашнього завдання

Гра «Обличчям до обличчя»

Учні повертаються одне до одного та переказують зміст опові-

дання у парах.

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Опрацювання оповідання Валентина Струтинського «Сідайте, будь ласка»

1Робота над назвою твору

— Чи можна із заголовка дізнатися, про що це оповідання?

Гра «Мікрофон»

Учні висловлюють свої припущення.

2Читання оповідання вчителем

Де відбувалися події?

Хто головний герой твору?

3Словникова робота

Гуркотів

тітонька

м’якому

тримаючись

розчинилися

ластів’ятко

підхопився

оченятами

«Довідкове бюро»

Салон — внутрішня частина автобуса, призначена для паса-

жирів.

Блимає — дивиться, поглядає.

4Читання оповідання учнями «ланцюжком»

— Які почуття виникли під час читання?

Фізкультхвилинка

5Аналіз змісту оповідання. Вибіркове читання

Куди їхав Сергійко?

У якому класі він учиться? Доведіть свою думку.

Кому Сергійко поступився місцем?

Як почувався хлопчик, коли тітонька поступилася місцем бабусі?

Кого бабуся посадила на своє місце?

Як вона звернулася до дівчинки?

Що свідчить про те, що бабуся любить дітей?

II семестр

213

 

 

З яким настроєм Сергійко вийшов з автобуса?

Чи можна сказати, що всі пасажири були ввічливими? Як це довести?

Знайдіть і прочитайте слова ввічливості, що зустрічаються

втексті.

6Гра «Живі слова»

У руках в учнів — картки зі словами. Учні повинні стати

впари, щоб утворити словосполучення.

1)Автобус, мотор, двері, Сергійко, дівчинка, гуркотів, виспівував, розчинилися, підхопився, блимає.

2)Крісло, вулиця, бабуся, дівчинка, вузлик, м’яке, сусідня, старенька, маленька, білий.

7

Читання оповідання за особами

Гра «Чиї це слова»?

 

— Сідайте, будь ласка. (Сергійко)

 

— Сідайте, бабуню. (Тітонька)

 

— Ходи сюди та сідай, моє ластів’ятко. (Бабуся)

 

— Спасибі вам, бабусю! (Мама дівчинки)

8

Гра «Диктор телебачення»

Читати текст, періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на глядачів.

9 Переказування оповідання

1)Розмістіть героїв у тому порядку, в якому вони заходили до автобуса.

Бабуся, мама з дівчинкою, тітонька, Сергійко.

2)Розгляньте малюнки. Що зображено на кожному із них?

3)Переказ оповідання.

V.Підсумок уроку

Чого нас учить це оповідання?

Які нові слова, що характеризують гарну людину, додамо до «павутинки»?

Яке з прислів’їв найбільше відповідає змісту оповідання?

Ввічливих, лагідних скрізь шанують.

Добре слово краще за мед.

Гостре словечко коле сердечко.

VI. Домашнє завдання

Читати, переказувати оповідання.

214

Усі уроки літературного читання. 2 клас

 

 

Урок 64

Тема. Хочеш бути щасливим — не будь лінивим. А. Григорук «Хочеш бути щасливим — не будь лінивим» Мета: удосконалювати навички швидкого правильного, виразного читання; вчити

визначати дійових осіб твору, виділяти основну думку, висловлювати своє ставлення до прочитаного; виховувати любов до праці.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка

1 Робота над скоромовкою

Уранці Уляна Уласа Ураз умивать узялася. Улас утікав, ухилявся: Учора уже умивався.

Ю. Кругляк

2 Гра «Знайдіть “пеньок”»

 

 

Котик

білка

щука

котик

гілка

щука

кошик

білка

щука

котик

білка

щока

котик

білка

щука

3 Гра «Додайте склад, утворіть слова»

Мі-…(сяць) мі-…(кроб)

мі-…(ністр)

мі-…(раж) мі-…(нус) мі-…(ра)

мі-…(сто)

го-…(лос) го-…(лка) го-…(луб) го-…(мін) го-…(нчар) го-…(пак) го-…(ра)

4Робота над прислів’ями

— Прочитайте прислів’я. Як ви його розумієте?

будь

 

 

 

щасливим

 

 

 

лінивим

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

не

 

 

 

бути

 

 

 

Хочеш

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Хочеш бути щасливим — не будь лінивим.)

II семестр

215

 

 

III.Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми прочитаємо оповідання, заголовком якого

єприслів’я.

— Як ви вважаєте, про що йтиметься в оповіданні?

Гра «Мікрофон»

Учні висловлюють свої припущення.

IV. Опрацювання оповідання Анатолія Григорука «Хочеш бути щасливим — не будь лінивим»

1Читання оповідання вчителем

Чи сподобалося вам оповідання?

Який настрій воно у вас викликало?

Хто головний герой оповідання?

2Словникова робота

Гречаних

загайна

копітка

бур’яну

абияк

недбало

ввечері

загадала

маленькі

непотріб

манюні

камінці

щасливим

крем’яшки

попросила

лежачи

 

 

Читання слів «луною» за вчителем.

— Слова другого і третього стовпчиків є синонімами. З’єднайте їх між собою у пари.

3Читання оповідання учнями «ланцюжком»

Хто попросив Дениска про допомогу?

Навіщо слід було перебирати гречані крупи? Прочитайте.

Як Дениско виконав роботу, яку йому доручила бабуся? Прочитайте.

Чому Дениско не на совість виконав доручення?

Чому бабуся не перевірила його роботу?

Хто першим «постраждав» від неякісно зробленої роботи?

Як оцінили вчинок Дениска його рідні? Прочитайте.

Що цікавого помітили в їхніх відповідях?

Знайдіть слова, що підказують, з якою інтонацією слід читати слова Дениска, бабусі, тата.

4Читання оповідання за особами

5Гра «Чиї це слова?»

Що ви мені підсунули!

Все йому, бач, ліньки!

216

Усі уроки літературного читання. 2 клас

 

 

Е, лінивому й нитку перервати важко.

Лінивий сидячи спить, лежачи робить.

Ледачому завше ніколи.

Хочеш бути щасливим — не будь лінивим…

6Робота в групах

Дібрати з тексту:

1-ша група — слова — назви предметів; 2-га група — слова — назви дій; 3-тя група — слова — назви ознак.

7Гра «Земля — небо»

За командою «земля» — діти нахиляються до книжки і читають текст.

За командою «небо» — піднімають голівки вгору, прибираючи вказівки від тексту. Знову — «земля» — учні очима знаходять, де вони закінчили читати.

8 Гра «Дуель»

Клас розподіляється на дві групи. Одна група ставить запитання, інша дає відповіді.

9Робота над прислів’ями

Згадайте прислів’я, запам’ятайте їх та вживайте у власному мовленні.

Лінивому й нитку… Хочеш бути щасливим,… Ледачому завше… Лінивий сидячи спить,…

10 Переказування оповідання

…не будь лінивим. …ніколи. …лежачи робить. …перервати важко.

Гра «Обличчя до обличчя»

Учніповертаютьсяоднедоодногоіпереказуютьзмісттекстувпа-

рах.

V.Підсумок уроку

Чого навчило вас оповідання?

Який настрій був у вас на уроці?

Оберіть відповідну картинку.

Спокійний

Веселий

Сумний

II семестр

217

 

 

VI. Домашнє завдання

Читати, переказувати оповідання.

Урок 65

Тема. Чи легко бути добрим? «Він живий!» (за В. Кавою). Загадка. Підсумок за темою Мета: закріплювати навички виразного читання; учити викладати свої думки у логічній

послідовності; збагачувати активний словник школярів; формувати образне мислення учнів; виховувати милосердя, доброту.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка

1Гра «Додай та прочитай»

— Додайте склад або букви, утворіть слова. Очі — (ов)очі; рій — (об)рій; він — (дз)він; міль — (дж)міль; кіл — (со)кіл; так — (лі)так; парк — парк(ет); жир — жир(аф); доба — доба(вка);

крок — крок(одил); лимон — лимон(ад); кит — кит(иця).

2Читайте! Помічайте! Продовжуйте!

Рано — нора; мило — ломи; мара — рама; сосна — насос; банка — кабан; Марко — комар; Мишко — комиш; товар — варто; терка — катер; наказ — казна; наша — шана.

3Розчитування за складовою таблицею

4Робота над скоромовкою

Віл везе важучий віз — Вовну, вату, верболіз. Вперся віл, і впало з воза Вісім в’язок верболозу.

Ю. Кругляк

218

Усі уроки літературного читання. 2 клас

 

 

III.Перевірка домашнього завдання

Які прислів’я з оповідання Анатолія Григорука «Хочеш бути щасливим, не будь лінивим» ви вивчили і запам’ятали?

Конкурс на кращий переказ оповідання.

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1 Опрацювання оповідання «Він живий!» (за Віктором Кавою)

1)Читання оповідання вчителем.

— Хто головний герой оповідання?

2)Словникова робота.

а) Читання слів «буксиром» за вчителем.

Золотоголових, спекотливого, роздмухує, пронизливий, штри-

кає, нетерпляче, безжалісно, наввипередки, здригається, повнісінько.

б) «Довідкове бюро».

Копанка — невелике викопане водоймище. Зорить — пильно вдивляється (дивиться). Запал — збудження, захват.

Хутко — швидко.

3)Читання тексту учнями «ланцюжком».

Де була копанка?

Чому вона так вабила Славу?

4)Гра «Сніжинка».

Читає той учень, на парту якого впала сніжинка.

Навіщо мама страхала сина дідом Шилом?

Яким його уявляв Слава?

Чому Слава все-таки побіг до копанки?

Що його там вразило?

Які почуття пережив хлопчик?

Чому він не відчув гострих колючок їжачка?

5)Вправа «Мікрофон».

Як ви оцінюєте вчинок Слави? А хлопців?

Як ви розумієте зміст висловів: «…сонце роздмухує в небі величезне горно», «…як ноги кинули його на стежку»?

6)Робота в парах.

Підготуватися і прочитати два останніх абзаци так, щоб слу-

хачі відчули ваше ставлення до вчинку Слави.

2Робота над загадкою Василя Довжика

Прочитайте загадку.

Де знаходиться слово-відгадка?

Як називаються такі загадки? (Акростих)

II семестр

219

 

 

V.Підсумок за темою

— Який розділ закінчили вивчати?

Конкурс на кращого знавця розділу

Яким був першокласник Петрик? Назвіть оповідання й автора. (В. Сухомлинський «По волосинці»)

Як звали дівчинку, яка здивувалася, побачивши свою першу сорочечку? (Яринка; В. Сухомлинський «Як же все це було без мене?»)

У яких творах зустрічаються ці прислів’я і повчальні вирази? Совість у людині — головне. (В. Нестайко «Руденький») Лінивому й нитку перервати важко. (А. Григорук «Хочеш бути

щасливим — не будь лінивим»)

Продовжте речення.

Ходи сюди та сідай, моє…, — сказала… (В. Струтинський «Сі-

дайте, будь ласка»).

Учитель був тепер спокійний: клас… (В. Сухомлинський «Гор-

батенька дівчинка»).

Знайдіть відповідність між назвою твору і образним висловом.

«По волосинці» «Він живий» «Сідайте, будь ласка» «Руденький»

Наче боявся, що вона поверне її. …сідай, моє ластів’ятко. …ноги кинули його на стежку. Петрик стояв задуманий.

VI. Підсумок уроку

— На закінчення уроку ще раз повернемося до нашої «павутинки» людських чеснот. Якою повинна бути справжня людина? (Діти називають якості, що записували протягом декількох уроків.)

VII. Домашнє завдання

Відповідати на запитання в кінці розділу.

Урок 66

Тема. Урок позакласного читання. «Буду я природі другом…» Мета: розширювати читацькі інтереси школярів, ознайомлюючи із творами про при-

роду; розвивати навички правильного свідомого читання; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов і бережливе ставлення до природи.

Хід уроку

I.Організаційний момент

220

Усі уроки літературного читання. 2 клас

 

 

II. Повідомлення теми та мети уроку

Наш дивний світ — Такий, як казка.

Тож бережи його, будь ласка!

— Перед вами — «павутинка» зі складів. Поєднуючи їх, прочитайте слова, що стануть темою нашого уроку.

Бу

я

ро

дру

ду

при

ді

гом

(Буду я природі другом.)

Як ви розумієте ці слова?

Сьогодні ми будемо читати твори про природу. Сподіваюся, ми ще більше переконаємося, що природі ми не сусіди, а її часточка. І від знань про неї і бережливого ставлення до природи залежить наше щасливе життя.

III.Актуалізація читацького досвіду школярів

1Робота з виставкою книжок

Чи відповідають темі представлені на виставці книжки?

Твори яких авторів ви вже читали?

Які назви мають книжки?

За завданням учителя учні вчаться самостійно визначати зовнішні показники змісту кожної книжки (заголовок, автор, ілюстрації), вибирати потрібну книжку за окресленими показниками, співвідносити їх і на основі цього робити загальний висновок про тематику, зміст, характер, кількість уміщених у книжці творів. Така діяльність сприяє швидшому входженню дитини в текст, який вона буде читати самостійно.

2 Розглядання та короткий аналіз дитячих ілюстрацій до теми

IV. Обговорення прочитаних творів

1Вірш П. Сотниченка «Вмійте природу любити»

До чого нас закликає автор?

Що кожен з вас може зробити для збереження природи?

2Вірш Лідії Компанієць «Бідолаха»

Чому вірш має таку назву?

Прочитайте, як дівчинка звертається до маленької пташки.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]