Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

usі-uroki-lіteraturnogo-chitan_

.pdf
Скачиваний:
61
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
2.23 Mб
Скачать

I семестр

101

 

 

II.Повідомлення теми і мети уроку

Робота з виставкою книг

Які книжки вам сподобалися на виставці?

У яких — найкращі ілюстрації?

Що міститься у цих книгах?

Чи любите ви відгадувати загадки?

III. Робота над темою уроку

1Вступна бесіда

Що таке загадки?

Невеликий за обсягом твір усної народної творчості, який має прихований зміст, примушує нас замислитись, відшукати від-

повідь. (Походить від слова гадати, що означає думати, міркувати. У загадках предмет не називають, а описують або натякають.)

Що передає загадка? (Красу, влучність та багатство рідного слова.)

Для чого нам потрібні загадки? (Вони примушують думати,

розвивають увагу, спостережливість.)

Які загадки знаєте і хто їх складає? (Складає народ та укра-

їнські письменники.)

2Проблемна ситуація

Продовжуємо подорожувати країною загадок і візьмемо із собою гру.

На дошці — запис частини загадки Грицька Бойка. Друга частина загадки закрита.

Дерев’яний та довгенький Маю носик я гостренький.

Хто це? Що це?

Які слова вам підказали відгадку?

Дочитайте загадку до кінця.

На білому слід лишаю

Івсіх діток потішаю.

Чи підтвердилися ваші припущення, що це Буратіно?

А що ж це? (Олівець. Демонстрування малюнка.)

Яка головна ознака цього предмета? (На білому слід лишає.)

3 Зустріч із бабусею-загадкою

Стукіт у двері. Входить бабуся-загадка.

102

Усі уроки літературного читання. 2 клас

 

 

Добрий день вам, школярята, Рада вас усіх вітати.

А прийшла я не одна — В нас сімейка немала. Ось вам ребус і кросворд, Акровірші.

Полюбіть їх, розпізнайте,

Ізагадки розгадайте.

Одне каже: побіжімо, друге каже: полетімо, третє каже: похи-

таймося. (Берег, річка, очерет)

Аж до сонця вік свій пнеться, його ім’ям зоветься. (Соняшник)

А в нашого дядька гусей грядка, і всі вони білі. (Зуби)

4Робота над загадками-акровіршами

Заходить хлопець-акровірш.

В мене загадка не гірш — Розкажу вам акровірш: Що воно таке за штука? Розкажу вам для науки. Перші літери рядків Зверху вниз я разом звів. Ось і вийшло слово, Акровірш готовий.

А ви, друзі, не зівайте, Акровірші відгадайте.

Хата мною багата, Людям брат я і друг — І, коли вже я в хаті — Буде й пісня навкруг.

Лиха зима сховається, А сонечко прогляне, Сніжок води злякається, Тихенько тануть стане. І здалеку бистренько Вона до нас прибуде, Кому-кому любесенько, А дітям більше буде.

Мене у школі всяк вивчає, О, й ненька мною розмовляє. Вона й тебе навчити хоче, А ти — чи вчиш мене охоче?

I семестр

103

 

 

5 Робота в групах. Гра «Презентація загадки»

Представники кожної з груп загадують решті загадки, демонструють виконані до них удома ілюстрації.

6 Конкурс на кращого відгадувача загадок

Учитель читає загадки, а учні записують відгадки. Переможе той, хто запише більше відгадок.

IV. Підсумок уроку

Чи сподобалося вам відгадувати загадки?

Про що розповісте своїм батькам удома?

V.Домашнє завдання

Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «Осінь щедра, осінь золотава».

Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.

Нема без кореня рослини, а нас, людей, без Батьківщини. Рідна домівка, рідна сімя тут виростає доля моя

Урок 28

Тема. Погана та пташка, якій своє гніздо не миле. І. Гнатюк «Наша хата». «Роде наш красний» (з народного). «В цьому дворку, як у вінку!» (з народного). «Дорогі гості» (українська народна пісня)

Мета: удосконалювати навички виразного читання; навчати аналізувати прочитані вірші; розвивати смислову, образну пам’ять, вміння узагальнювати; виховувати інтерес до традицій української сім’ї.

Хід уроку

I.Організаційний момент

Пролунав уже дзвінок? Починається урок. Тож і ми часу не гаймо, Працювати починаймо.

II. Мовленнєва розминка

1 Робота над чистомовкою

Ча-ча-ча-ча — звірі граються в м’яча. Ці-ці-ці-ці — нападаючі — зайці.

104

Усі уроки літературного читання. 2 клас

 

 

 

Чу-чу-чу-чу — вовк ударив по м’ячу.

 

Ця-ця-ця-ця — судить гру у них вівця.

2

Робота над шарадами

1) З перших складів слів скласти слово. Диня, тисяча, насип. (Дитина)

2) Скласти слово з першого складу першого слова і другого складу другого слова.

Гора, народ. (Город)

3 Розчитування за складовою таблицею

4 Робота над скоромовкою

Ти, малий, скажи малому, Хай малий малому скаже, Хай малий теля прив’яже.

III.Повідомлення теми і мети уроку

Який розділ ми вивчаємо? («Нема без кореня рослини, а нас, людей, без Батьківщини»)

На які теми розподіляється цей розділ?

Яку тему будемо вивчати?

Як ви вважаєте, про що йтиметься в творах цього розділу?

IV. Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу

1 Робота над віршем Івана Гнатюка «Наша хата»

1)Читання вірша вчителем.

— З якою інтонацією слід читати вірш? (Спокійно, замріяно)

2)Словникова робота.

Ряденце — покривало із домотканого полотна.

Читання «пірамідок» слів

ХА

.

ТА

ЦВІ .

ТУТЬ

СА

.

ДОК

БДЖО .

ЛИ

ПОД

.

ВІР’Я

РЯ .

ДЕНЦЯ

НЕВ

.

ТОМНО

ПРИ

.

ВІТНЕ

3)Читання вірша учнями «ланцюжком».

Від чийого імені ведеться розповідь у вірші?

Як автор ставиться до своєї хати?

Прочитайте опис хати.

Як автор описує двір?

Які слова — назви ознак уживає автор? Стіни (які?) —

I семестр

105

 

 

Віконце (яке?) — Поріг (який?) — Ряденця (які?) —

4)Гра «Буксир».

Створюється пара з «сильного» і «слабкого» учнів. «Сильний»

учень веде у читанні, а «слабкий» намагається досягнути темпу читання «сильного» учня.

5)Гра «Поети».

— До слів вірша доберіть свою риму. Садок — холодок — рядок тощо.

Фізкультхвилинка

2 Опрацювання української народної пісні «Роде наш красний»

1)Слухання аудіозапису пісні.

— Чи сподобалася вам пісня?

2)Словникова робота.

Красний — гарний, добрий, великий.

Не цураймося — не забуваймо, не відмовляймося. Сім’я — тато, мама, я.

Рід — одне або ряд поколінь, які пішли від одного предка. Родина — група людей (родичі), яка складається з батьків, ді-

тей, бабусь і дідусів, які живуть разом.

3)Гра «Актори».

Прочитайте вірш із захопленням.

Який кущ згадується у пісні? Чому?

До чого закликає пісня?

Із чим порівнюється родина?

Які слова — назви ознак ужито зі словом рід?

4)Гра «Хто краще?».

Конкурсне читання вірша у парах.

3Опрацювання вірша «В цьому двору, як у вінку…»

Читання вірша «сильним» учнем.

З яким віршем «перегукується» цей вірш? («Наша хата»)

Прочитайте порівняння.

Що прославляється у вірші?

Який малюнок можна намалювати до цього вірша?

4Робота над українською народною піснею «Дорогі гості»

Слухання запису пісні.

Які гості найдорожчі?

Чому у вірші згадуються жито, овес? (Хліб — це життя, до-

статок.)

106

Усі уроки літературного читання. 2 клас

 

 

V.Підсумок уроку

Що сподобалося вам на уроці?

Як повинні жити між собою всі члени родини?

VI. Домашнє завдання

Вивчити пісню напам’ять.

Урок 29

Тема. Рідна домівка, рідна сім’я — тут виростає доля моя. В. Гринько «Сім» (лічилка). С. Олійник «Таня усміхається» Мета: удосконалювати навички виразного читання; продовжити роботу над образними

висловами; формувати оцінні судження; розвивати вміння чітко визначати головну думку твору; виховувати любов і пошану до батьків.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка

1 Робота над потішкою

Вдень в дуплі сидить сова, Навіть дзьоб не висува, А вночі вона полює, Совенят малих годує.

Мамо, вдень чого сова Навіть дзьоб не висува?

Дуже кепсько бачить вдень, То сидить, анітелень.

І чого ота сова

Навіть дзьоб не висува?

1)Читання «луною» за вчителем.

2)Гра «Актори».

— Прочитайте потішку здивовано; злякано.

2 Робота над скоромовкою

Рак татусь приніс з крамниці Раченятам годівниці.

Прочитайте скоромовку повільно; швидко; дуже швидко.

Прочитайте радісно; сумно; сердито.

3Дихальні вправи

Як плаче немовля? (У-а)

Як мама колише дитину? (А-а)

I семестр

107

 

 

Як тато забиває цвях? (Тук-тук)

Як каже бабуся внукові замазурі? (А-я, я-й)

Як сопе дідусь, коли заснув, читаючи газету?

III.Повідомлення теми і мети уроку

Розгадайте ребус. 7’Я

Сьогодні ми продовжимо опрацьовувати художні твори про

сім’ю.

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1 Опрацювання лічилки Варвари Гринько «Сім»

1)Читання лічилки вчителем.

— З яким настроєм читається лічилка? (Весело, бадьоро)

2)Читання лічилки учнями.

Гра «Бджілки»

Напівголосне читання лічилки учнями, кожен — у своєму

темпі.

Від чиєго імені ведеться лічилка?

Назвіть усіх членів сім’ї.

Розгляньте малюнок. Кого бракує? Чому?

3)Читання лічилки.

Гра «Дощик»

Діти читають хором:

Накрапає дощ (тихо);

дощ пускається сильніше (голосніше);

злива (голосно);

дощ перестав (читання припиняється).

Фізкультхвилинка

Чух-чух! Чух-чух!

А надворі дощик вщух.

До веселочки ручки здіймемо, Танцювати хутчіш почнемо. Чок-чок! Чок-чок!

То носок, то каблучок.

У долоньки плескать будемо, Зранку втому ми забудемо. Танцювали-відпочили. Працювати захотіли.

108

Усі уроки літературного читання. 2 клас

 

 

2 Опрацювання оповідання Степана Олійника «Таня усміхається»

1)Робота над заголовком.

Прочитайте назву оповідання. Як ви вважаєте, про що розповідатиметься у цьому творі?

2)Читання твору вчителем.

Яка радісна подія сталася у родині Тимка?

3)Словникова робота.

Читання «пірамідок» слів

РА

.

ДІСТЬ

КОЛИ

.

СКА

ПО

.

КАЗУЄ

УСМІ

.

ХАЄТЬСЯ

ПШЕ

.

НИЦЮ

ЗАКРИ

.

ЧАВ

ПОЦІ

.

ЛУВАВ

НЕМОВ

.

БИ

4)Повторне читання оповідання учнями (мовчки).

Як назвали Тимкову сестричку?

5)Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.

У якому класі навчався Тимко?

Як мама турбується про маленьку донечку?

Як Тимко намагається привернути увагу сестрички?

Хто першим побачив усмішку маляти?

Як Тимко відреагував на усмішку?

Що сказала мама?

Де працював тато?

Хто йому повідомив радісну новину?

Який настрій після цього запанував у полі?

6)Вправи на розвиток читацьких навичок. а) Гра «Чи є в оповіданні такі речення?».

Тимкові хочеться, щоб Таня подивилася на нього. (Так)

Біжить Тимко, рукою махає. (Ні)

Він усміхнувся, обняв і поцілував сина. (Ні)

б) Гра «Дослідники».

У скількох реченнях ужито слово усміхається? в) Гра «Диктор телебачення».

Учень читає текст, періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на глядачів.

г) Гра «Земля — небо».

За командою «земля» діти нахиляються до книжки і читають текст. За командою «небо» — піднімають очі вгору, прибираючи вказівки від тексту. Знову лунає команда «земля» — учні очима знаходять, де вони закінчили читати.

I семестр

109

 

 

V.Підсумок уроку

Що сподобалося вам на сьогоднішньому уроці?

Що спільного між оповіданням Степана Олійника «Таня усміхається» і лічилкою Варвари Гринько «Сім»?

Які стосунки мають панувати у родині?

VI. Домашнє завдання

Стисло переказувати оповідання.

Урок 30

Тема. У колі рідної сім’ї. В. Лучук «Тільки мама». «Приховала» (з народного). О. Орач «Вчуся у мами». П. Осадчук «Я навчаюся у тата». Є. Гуцало «Скоромовка». Г. Могильницька «Бабусина радість». Прислів’я Мета: навчати учнів виразно читати, аналізувати віршовані твори; формувати образне

мислення; збагачувати словниковий запас на основі прочитаних творів; виховувати почуття поваги і любові до всіх членів сім’ї.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка

1 Робота над чистомовкою

Жа-жа-жа, жа-жа-жа — ми знайшли вужа. Жі-жі-жі, жі-жі-жі — ну й слизькі вужі! Жи-жи-жи, жи-жи-жи — з нами в ліс біжи. Жа-жа-жа, жа-жа-жа — віднеси туди вужа.

2 Робота над скоромовкою

Морж у морі днями кисне, Море для моржа корисне.

3Гра «Шифрувальники»

— Розшифруйте прислів’я, поясніть його зміст.

Нота – та + к – ок + а (на). Сніг – ніг + онк – к + ці (сонці).

Темрява – ява – мр + пло (тепло). Білка – ка + я (біля).

Маска – ска + те + рі (матері). Доба – а + ре (добре).

110

Усі уроки літературного читання. 2 клас

 

 

III. Перевірка домашнього завдання

Стислий переказ оповідання Степана Олійника «Таня усміхається».

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1 Опрацювання вірша Володимира Лучука «Тільки мама»

1) Читання акровірша з плаката.

Ми вічно прагнем вирости,

Авона — за нас радіти. Ми — без неї сироти,

Адля неї завжди діти. Мама, матінка…

Продовжте, як ще ми називаємо маму.

Мама — порадниця і рятівниця, її сердечність, ніжність, душевна теплота — особливі. Таких немає ні в кого. Материнська любов не знає зради. Вона довічна, непідкупна, істинна. Скільки років нам би не було — десять, двадцять, тридцять чи сорок, — ми для неї залишаємося дітьми.

2)Читання вірша вчителем.

Назвіть дійових осіб вірша.

3)Читання вірша учнями самостійно.

Гра «Бджілки»

Як мама питає, сварить, будить?

Доберіть синоніми до слова лагідно. (Ніжно, ласкаво)

Як треба читати слова мами? дитини?

4)Читання вірша за особами.

5)Слухання пісні «Росте черешня в мами на городі» (сл. М. Лу-

кіна, муз. П. Горчинського).

2 Опрацювання усмішки «Приховала» (з народного)

1) Гра «Бджілки». Читання усмішки учнями самостійно.

— Між ким відбувається розмова?

— Як слід читати слова мами? донечки?

3 Читання усмішки за особами

4 Опрацювання вірша Олега Орача «Вчуся у мами»

1)Читання вірша вчителем.

З якою інтонацією слід читати вірш? (Із ніжністю, любов’ю,

захопленням)

2)Словникова робота.

Агроном — спеціаліст у галузі сільськогосподарського виробництва.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]