Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

usі-uroki-lіteraturnogo-chitan_

.pdf
Скачиваний:
62
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
2.23 Mб
Скачать

II семестр

301

 

 

Без труда… (нема плода).

Де сила не візьме, там розум…(допоможе).

Їхав потяг наш невпинно Із казкової країни.

Там живуть герої чемні, Добрі, ввічливі! Напевно, Ви такими будете, Поради не забудете.

— Як же самим потрапити до країни казок? Читати! Під шелест сторінок ви перенесетесь у казковий світ. Вивчайте казки! Нехай вони ідуть по світу і завжди живуть серед нас.

V.Домашнє завдання

Підготувати відповіді на запитання в кінці розділу.

Казки народів Європи

Урок 95

Тема. Хто за чуже хапається, свого позбувається. «Лисичка» (російська народна казка)

Мета: ознайомити дітей із російською народною казкою «Лисичка»; удосконалювати техніку свідомого виразного читання; вчити переказувати прочитане близько до тексту, характеризувати дійових осіб; виховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка

1 Робота над скоромовкою

Лисеня та левеня Їли ласощі щодня.

Кожен мав велику ложку — Горщик спорожнів потрошку.

2 Мовні загадки

Чим закінчується і зима, і весна? (Буквою А)

З «б» — нестерпним я буваю З «м» — весь одяг поїдаю. (Біль — міль)

Переставте букви, утворіть нове слово. Лови — воли;

302

Усі уроки літературного читання. 2 клас

 

 

волога — голова; вінок — вікно.

3Гра «Зоряна година» (із букв слова утворити нові слова)

Диктант — кит, кат, так, нитка, танк, тин…

4Розчитування за складовою таблицею

III. Повідомлення теми і мети уроку

Розшифруйте і прочитайте!

ийовнизуб арц (Ліна Костенко «Бузиновий цар»)

акрукачив (Українська народна казка «Рукавичка»)

Що можете сказати про ці твори?

Чим вони різняться між собою? (Українська народна і літе-

ратурна казки)

Сьогодні ми почнемо ознайомлення з казками народів Єв-

ропи.

Подивіться на карту Європи. Назвіть країни, які ви знаєте.

Кожен народ самобутній і неповторний. У кожного народу свої звичаї, традиції, своя культура і, звісно ж, свої казки. Сьогодні ми ознайомимося з російською народною казкою «Лисичка».

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Опрацювання російської народної казки «Лисичка»

1Гра «Бджілки»

Напівголосне читання казки учнями — кожен у своєму темпі.

— Чи чули ви про цю казку раніше?

2Словникова робота

Читання «пірамідок» слів

 

 

ЖИ .

ЛИ

РИБ .

КИ

ПИ .

РОГИ

ЛЕ .

ЖИТЬ

ЛИСИ .

ЧКА

ПОТИ .

ХЕНЬКУ

ПРИЇ

.

ХАВ

ПІДІ .

ЙШЛА

3 Читання казки учнями «ланцюжком»

Фізкультхвилинка

4Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання

Куди поїхав дід?

Чи наловив він риби?

II семестр

303

 

 

Чому лисичка прикинулася мертвою?

Чи вдалося їй обдурити діда?

Для чого дід забрав лисичку?

Куди він поклав лисицю?

Що лисичка зробила з дідовою рибою?

Що баба сказала дідові, коли нічого не знайшла на возі?

Як ви розумієте зміст виділеного речення?

Знайдіть у тексті зачин, основну частину і кінцівку.

5Гра «Живі картинки»

Один учень читає, інший мімікою ілюструє почуте.

6Гра «Розвідники»

— Скільки разів у казці зустрічається слово?

1-ша група — дід;

2-га група — баба;

3-тя група — лисичка.

7 Гра «З’єднай частини речення»

Побачила його лисичка — … Викинула всю рибку,… Підійшла баба до саней — … Узяв лисичку і поклав на сани,…

…а сама втекла.

…і схотілось їй рибки попоїсти.

…а сам пішов спереду. …ні комара, ні риби.

8Переказ казки. Гра «Обличчям до обличчя»

Учні повертаються одне до одного та переказують казку в парах.

9Творчий переказ

Перекажіть казку: а) від свого імені; б) від імені діда; в) від імені лисички.

V.Підсумок уроку

Хто у казці хитрий? А кого перехитрили?

Чи відрізняється чимось Лисичка в українській і російській казках?

VI. Домашнє завдання

Переказувати казку.

304

Усі уроки літературного читання. 2 клас

 

 

Урок 96

Тема. Урок позакласного читання. «А вже весна, а вже красна…» Мета: розширювати знання учнів про весну; збагачувати їхнє уявлення про красу

природи, життя тварин навесні; розвивати уяву, вміння передавати під час читання настрій твору; збагачувати словник образними висловами; виховувати бережливе ставлення до природи.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Повідомлення теми і мети уроку

Відгадайте загадку.

Все навколо зелениться: І дерева, і травиця. Прилетіли пташки, Вилізли комашки. Тепла, сонячна, ясна

В гості йде до нас… (весна).

Коли надворі тане сніжок, біжать веселі струмочки, на деревах набубнявіли бруньки, повертаються з вирію птахи, — це означає, що до нас прийшла весна.

Отож, тема нашого уроку «А вже весна, а вже красна...».

III.Розглядання книжкової виставки

Які книги ви бачите на нашій книжковій виставці?

Які малюнки на обкладинках?

Які з цих книжок ви прочитали?

Хто автори цих книжок?

IV. Обговорення прочитаних творів

1Веснянки

Колись давно ще наші прадідусі і прабабусі веселими піснями, які називаються веснянками, закликали весну.

Які веснянки ви підготували?

Робота в групах

Учні розповідають підготовлені ними веснянки.

2Вірш Олени Пчілки «Діточкам»

Куди автор кличе діток?

Чому так мило і любо?

Які квіти ростуть у садочку?

Які тварини є у садку?

Як описується сонечко?

II семестр

305

 

 

3 Вірш Володимира Лучука «Березень»

Як називається перший весняний місяць?

Які образні вирази вжито у вірші?

З яким місяцем боровся березень?

Хто переміг?

V.Читання та обговорення оповідання «Весняні пташки» (за М. Ішуніною)

Про яких пташок прочитали в оповіданні?

Які пташки прилітають першими?

Що ви дізналися про ластівок?

Чого людям можна повчитися у ластівок?

Гра «Ти — мені, я — тобі». Робота в парах

Учні ставлять одне одному запитання за змістом прочитаного.

VI. Опрацювання оповідання Ю. Старостенка «Смілива зозулька»

1Гра «Рибки»

Самостійне мовчазне читання оповідання учнями.

2Тестування

1)Коли з вирію повертається зозулька, ліс і гай: а) зелені; б) голі.

2)На листочок виповзає: а) мухоловка; б) гусінь.

3)Про яких птахів йдеться у тексті? а) Про зозульку, гусінь, синицю;

б) про зозульку, повзика, мухоловку, синичку.

4)Зозуля — це:

а) перелітний птах; б) зимуючий птах.

VII. Підсумок уроку

Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

Чого навчають твори, опрацьовані на уроці?

Ключ журавлів, повертаючись із вирію, приніс нам листа. Дозвольте його зачитати.

Любі діти, всі пташки вас просять під час прогулянок не руйнувати наші гнізда, не чіпати яєчок. Бо ми — ваші пернаті друзі.

Ашпаки просять виготовити шпаківні і повісити їх у своїх садочках.

306

Усі уроки літературного читання. 2 клас

 

 

VIII. Домашнє завдання

— Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «Казки народів світу».

Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.

Урок 97

Тема. Хто дбає, той і має. «Легкий хліб» (білоруська народна казка)

Мета: ознайомити учнів із білоруською народною казкою; удосконалювати навички виразного читання за особами; вчити аналізувати прочитане, переказувати; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати працелюбність.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка

1 Робота над скоромовкою

Вовк-вовцюг вівцю волік. Вова вовку — вила в бік. Як завив же вовк-вовцюг, Миттю випустив вівцю.

2 Прочитайте і посміхніться!

Качка кумкає, а жаба кряче. Собака нявчить, а кішка гарчить. Зозуля кукурікає, а півень кує. Порося ґелґоче, а гусак хрокає. Голуб дзижчить, а джміль… Корова каркає, а…

— Продовжте самостійно! Розплутайте плутанку, прочитайте правильно.

III.Перевірка домашнього завдання

Інсценізація російської народної казки «Лисичка».

IV. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми ознайомимося з білоруською народною казкою «Легкий хліб».

Один із головних героїв цієї казки вам добре відомий. А хто — зараз відгадаємо.

II семестр

307

 

 

Ходить хмуро між дубами, Хижо клацає зубами.

Весь, як є, — жорстока лють, Очі так її і ллють.

Зачаївся ось, примовк — Грізний звір цей, звісно, … (вовк).

Згадайте казки, головним героєм яких є цей хижак.

А в яких казках він зображений разом із лисицею?

V.Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Опрацювання білоруської народної казки «Легкий хліб»

1Читання казки вчителем

— Хто, крім вовка, є персонажами казки?

2Словникова робота

Вигін

стомився

кущем

підкови

розв’язав

закрасує

кущем

сподобався

стривай

чоловіче

облизнувся

дочекайся

Читання слів «буксиром» учнями в парах за вчителем.

«Довідкове бюро»

Марудна — одноманітна, надокучлива.

Вигін — частина поля, луків, куди виганяють пастися худобу.

Закрасує — зацвіте.

3 Повторне читання казки учнями

Гра «Квіточка»

Читає учень, на парту якого впала квіточка.

З якою інтонацією читати слова косаря? (Спокійно, розваж-

ливо)

А вовка? (Нетерпляче, з роздратуванням)

Коня? (Впевнено)

Прочитайте у казці зачин, основну частину й кінцівку.

4Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання

Де відпочивав косар?

Хто до нього вийшов? Яким він був?

Що вовк попросив у косаря?

Чи сподобалися вовкові пояснення косаря?

Чи влаштував його такий хліб?

Куди відіслав косар вовка? Чи вдалося сіроманцеві знайти легкий хліб?

308

Усі уроки літературного читання. 2 клас

 

 

5Гра «Блискавка»

— Розмістіть слова в тому порядку, у якому вони розміщені

указці, показуючи довгий шлях хліба до столу.

Зорати, заборонувати, посіяти, зійде, перезимує, виросте, закрасує, наливатиметься, достигатиме.

Як вовк покуштував «легкого хліба»? Прочитайте.

6 Читання казки за особами

Що в казці означає вислів «легкий хліб»?

Порівняйте значення таких висловів: «легкий хліб», «легка пір’їна», «легка задача». Що ви помітили?

7 Гра «Чиї це слова?»

Спершу треба землю зорати…

Порадь мені, як легше їжу добувати.

Тільки спершу зніми з моїх ніг підкови, щоб не поламати собі зуби об них.

8 Гра «Слідопити»Робота в групах

— Скільки разів у тексті зустрічається слово?

1-ща група — вовк;

2-га група — косар;

3-тя група — хліб.

9 Гра «Дуель»

Робота в групах

Групи ставлять запитання одна одній за змістом казки.

VI. Підсумок уроку

Чого вчить нас ця казка?

Яка її головна думка?

Чи може бути хліб легким?

VII. Домашнє завдання

Переказувати казку.

Урок 98

Тема. Зробиш добро — не кайся, вдієш лихо — начувайся. «Виноградар і змія» (болгарська народна казка)

Мета: удосконалювати читацькі навички школярів; сприяти засвоєнню змісту казки; вчити переказувати текст за складеним планом, визначати композиційні частини: зачин, основну частину, кінцівку; виховувати почуття відповідальності за свої дії.

II семестр

309

 

 

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка

1 Робота над скоромовкою

Дуже рада видра-мати: Навидрились видренята!

Хто видрят покривдить схоче — Видра видряпає очі.

2 Читайте чітко і без помилок!

Пригощати, виноград, щедрий, їжачок, виноградар, хвилина, змія, дощ, щітка, щука, чарівник, дубочок, дівчинка, щавель, паличка, сміх, чижик, жонглер.

— Прочитайте ще раз, але тільки слова, що відповідають на запитання хто?.

3Гра «Зоряна година»

— Із букв слова утворіть нові слова. Жайворонок — ворон, жар, корона, рай, ворона…

III.Повідомлення теми і мети уроку

Відгадайте загадку.

В’ється вірьовка — На кінці головка. (Змія)

Болгарський народ присвятив цій тварині одну із казок.

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Опрацювання болгарської народної казки «Виноградар і змія»

1Читання казки вчителем

— Які почуття виникли у вас після прослуховування тексту?

2Словникова робота

Змія

кухоль

каміння

відтоді

щоранку

виноградар

майбутнього

розгніватися

відновитися

замахнувся

3Читання казки учнями «ланцюжком»

— Назвіть головних героїв казки.

310

Усі уроки літературного читання. 2 клас

 

 

Де жила змія?

Що виноградар надумав зробити для змії?

Як він це зробив?

Як змія віддячила виноградареві?

Скільки часу дружили виноградар і змія?

Кому виноградар розповів про змію? Чому він це зробив?

Який злочин учинив син? Про яку рису його характеру це свідчить?

Як змія покарала сина господаря?

Що господар запропонував змії після того, як минуло багато

часу?

Чи погодилася на це змія? Прочитайте.

Прочитайте речення, яке передає головну думку казки. Чи може воно бути прислів’ям?

Фізкультхвилинка

4 Складання плану казки

1)Читання I частини «дощиком».

2)Читання II частини «дощиком».

3)Читання III частини «хвилею».

План казки

I. Дружба виноградаря і змії.

II. Злочин сина.

III. Дружбу повернути неможливо.

5Гра «Живі картинки»

Один учень читає, а інший мімікою ілюструє почуте.

6Гра «З’єднайте частини речення»

Якось виноградар побачив змію… Виноградар узяв кухоль із золотим… Він розпух…

7 Гра «Диктор телебачення»

...і ледве дійшов додому. …і надумав зробити їй добро.

…і пішов собі.

Читати текст, періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на глядачів.

8 Гра «Так чи ні?»

Змія жила у великій купі каміння, що лежала біля винограднику. (Так)

Виноградар щоранку приносив змії глечик молока. (Ні)

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]