Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
учебник по менеджменту.doc
Скачиваний:
33
Добавлен:
10.02.2016
Размер:
731.65 Кб
Скачать

Соціальна відповідальність підприємства

Питанням соціальної відповідальності підприємства приділяється серйозна увага. Соціальну відповідальність різні представники менеджменту трактують по-різному. Всі дослідники, що піднімали так чи інакше це питання, намагалися зв'язати відповідальність, що історично виникла в рамках так званої "західної" цивілізації, з тими елементами, які, на їх думку, визначали суть цієї цивілізації і її унікальність. Р. Маккіон співвідносив відповідальність з демократією, К. Мітчем і Х. Ленк – з технікою, Х. Йонас – з наукою, П. Друкер – з ринком. По суті, жоден з вказаних елементів окремо не визначає унікальний характер нашої цивілізації, тому співвідношення відповідальності окремо з демократією, ринком, наукою і технікою не виявляє суті відповідальності і не цілком пояснює настільки широке поширення проблематики відповідальності в даний час, особливо на підприємстві [7].

Існує погляд на цю проблему, відповідно до якого підприємство повинно забезпечувати ефективність використання своїх ресурсів, максимізувати прибуток, надавати суспільству необхідні товари й послуги. Реалізуючи економічні цілі (даючи роботу людям, дивіденди – акціонерам, товари – суспільству), підприємство поводиться відповідально [4, с. 304].

Відповідно до іншої точки зору, підприємство – це складна частина зовнішнього середовища, від якого залежить існування підприємства До складників цього оточення належать споживачі, постачальники, місцеве населення, засоби інформації та ін. Це суспільне середовище може сильно впливати на досягнення організацією своїх цілей, тому їй доводиться врівноважувати суто економічні цілі з економічними й соціальними інтересами цих складових середовища.

Таким чином, суспільству вдалося поставити підприємство на службу новим, більш складним цілям, й у зв'язку із цим воно перетворюються із суто економічних інститутів (основна соціальна відповідальність яких зводиться до одержання прибутку) у соціально-економічний інститут, у якому прагнення одержати прибуток доповнюють неекономічні цілі: підтримка зайнятості, задоволеність роботою, участь у процесі прийняття рішень, підтримка добробуту місцевих громад, відповідальність перед споживачем.

Соціальний розвиток підприємства означає зміни на краще в її соціальному середовищі – у тих матеріальних, суспільних і духовно-моральних умовах, у яких працівники підприємства трудяться, у яких відбуваються розподіл і споживання благ, складаються об'єктивні зв'язки між особистостями, мають вираження їхні морально-етичні цінності.

Отже, соціальна відповідальність – це дії підприємства, спрямовані на благо суспільства добровільно, а не за вимогою закону. Підприємство повинно направляти частину своїх ресурсів і зусиль по соціальних каналах. Вони повинні жертвувати на благо й удосконалення суспільства. Більше того, вони повинні відповідально діяти у сферах захисту навколишнього середовища, охорони здоров'я й безпеки, захисту інтересів споживачів. Відповідально діюча організація буде мати довіру в суспільстві [4, с. 305].

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.