Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
АнглІйська 6.doc
Скачиваний:
24
Добавлен:
16.05.2015
Размер:
1.03 Mб
Скачать

4.Заключна частина уроку.

Домашнє завдання: “ReadingCorner”p.p. 131 – 133.

Пiдсумки уроку. Вчитель пiдводить пiдсумки уроку та оцiнює роботу учнiв.

Урок 84

Тема: My Favorite Subject. Additional Reading: “First Day at School”

Мета: ─ вдосконалювати навички читання, усного та писемного мовлення;

─ формувати навички вживання ситуативної лексики у лексико-граматичних структурах PastSimple|PastContinuous|conditionalsentences;

─ сприяти розвитку самостійного логічного та критичного мислення;

─ формувати навички теоретичного та практичного вирішення завдань проблемно-пошукового характеру.

Хiд уроку

1. Органiзацiя класу. Привiтання.

2. Пiдготовка до iншомовного мовлення.

Фонетична і мовленнєва зарядка.

3. Основна частина уроку.

Виконання учнями різнорівневих завдань по прочитаному тексту:

А: write down the Ukrainian translation of the text.

B: write down the Ukrainian translation of the text and do the test:

  • + Professor Binns never changed the form of their lessons.

  • - Today they suffered a lecture on the subject of world wars.

  • + Only Hermione could resist the sleepy power of his voice.

  • + Harry played “Hangman” on a corner of his parchment with Ron.

  • - Professor Umbridge observed the pupils with her large eyes.

  • + The pupils will find everything they need in the cupboard.

  • - Harry wasn’t happy to keep the dream diary for a week.

  • + The pupils had only ten minutes left for dream interpretation.

  • + Professor Flitwick was sitting on a pile of books.

  • - Two boys had to spend their lunch hour in their rooms.

C: Complete the following sentences using the vocabulary of the story:

  • …. boring subject ever.

  • He never changed….lessons.

  • Hermione alone ….Binns’s voice.

  • Binns….blackboard.

  • “You ….cupboard”.

  • For a couple of minutes the room was full …. parchment.

  • ….defensive magic.

  • Harry and Ron spent …. in the library.

D: Write down in a nutshell the English rendering of the story using the vocabulary of the text.

4. Заключна частина уроку.

Домашнє завдання: “CultureCorner” стор. 134 – 135,.

Пiдсумки уроку. Вчитель пiдводить пiдсумки уроку та оцiнює роботу учнiв.

Урок 85

Тема: Culture Corner. Languages of the World.

Мета: ─ вдосконалювати навички читання та усного мовлення з даної теми;

─ формувати лексичні, граматичні та мовленнєві навички учнів;

─ виховувати позитивне ставлення до вивчення різних іноземних мов, естетичне

ставлення до явищ оточуючого середовища;

─ сприяти розвитку логічного мислення, спостережливості, уяви, уваги.

Хід уроку

1. Організація класу.

2. Підготовка до іншомовного мовлення.

Фонетична і мовленнєва зарядка.

3. Основна частина уроку.

a) Читання і переклад пізнавальної інформації про різні мови світу.

b) Текст “La Familia Antes” : pupils read the text in unknown language and try to guess the meanings of separate words.

c) Hand-outs:

The total number of languages in the world is from 2.500 to 5.000. The most widespread languages are Chinese, English, Spanish, Italian, Russian and many others. These languages are alive, i.e. they are in use. All these languages are called natural. The world-known non-specialized language is Esperanto. These are also programming languages which are used in computers. These are specialized languages.

English is spoken as the mother tongue in Great Britain, the USA, Canada, Australia and New Zealand. Many people speak English in China, Japan, India, African and many other countries. It is studied as a foreign language in our secondary and high schools.

Some people think that the language spoken in the USA should be called American instead of English. So many changes have been made in it, that they say it is no longer English. It is not surprising that American English is different from British English. In both countries the language was bound to change and the countries are 3.000 miles apart. But even though there are many differences between them, there are far more ways in which they are alike.

Principal languages of the World Number of Speakers (millions):

Arabic 171

Chinese 1.000

English 415

French 112

German 118

Greek 11

Hindi 287

Italian 63

Japanese 121

Portuguese 161

Russian 282

Spanish 285

Ukrainian 42