Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
АнглІйська 6.doc
Скачиваний:
24
Добавлен:
16.05.2015
Размер:
1.03 Mб
Скачать

4. Заключна частина уроку.

Домашнє завдання: прочитати текст стор.43-45 “Pandora’sBox”.

Підсумки уроку. Вчитель підбиває підсумки уроку та оцінює роботу учнів.

Урок 24

Тема: Family. Friends. Character

Мета: - проконтролювати навички читання та непідготовленого усного мовлення по тексту

позакласного читання;

- практикувати у вживанні нових лексико-граматичних структур у словосполученнях і реченнях з оповідання;

- продовжувати формувати лексичні і граматичні навички учнів;

- сприяти розвитку уваги, спостережливості, самостійного мислення, навичок аналізу та самоаналізу.

Хід уроку

1 Організація класу. Привітання

2 Підготовка до іншомовного мовлення

Фонетична і мовленнєва зарядка

3 Основна частина уроку

а) Pandora's box - a process that, if started, will cause many problems that cannot be solved: This court case could open a Pandora's box of similar claims. From the Greek myth in which Pandora was created by the god Zeus and sent to the earth with a box containing many evils. When she opened the box, the evils came out and infected the earth. (Oxford Advanced Learner's Dictionary, 2000)

b) Контроль розуміння тексту позакласного читання "Pandora's Box" (стор. 43-45 підручника) з використанням mind map:

Epimetheus > god Mercury > wooden box > voices > curiosity

Pandora

Husband and wife in a corner dark wood evil

Lived happily don’t open little sounds pain

Merry voices be sorry for it something alive sorrow

Laughter be safe golden cord anger

everywhere

Always together set off let us out quarrel

hope

c) Do you think they were a happy family?

What qualities of young couple can you name?

Was Pandora a woman of word?

Why didn’t she follow her man’s advice?

Is curiosity a positive (negative) quality? Why?

How do you understand the following expressions:

« Curiosity killed a cat.»

« Cure killed a cat»?

What is the main idea of this story?

Try to retell the story if you were…

4.Заключна частина уроку

Домашнє завдання: прочитати завдання ст. 46-47.

Підсумки уроку. Вчитель підбиває підсумки і оцінює роботу учнів.

Урок 25

Тема: Family. Friends. Character.

Мета:- вдосконалювати навички аудіювання, читання, усного та писемного мовлення;

- поповнити тематичний словниковий запас учнів, навчити складати словосполучення та речення з новими ЛО;

- формувати вміння робити узагальнення, порівняльний аналіз та висновки з вивчених

проблемних ситуацій.

Хід уроку

1 Організація класу. Привітання

2 Підготовка до іншомовного мовлення

Фонетична і мовленнєва зарядка

3 Основна частина уроку

а) Перевірка виконання домашнього завдання – вправа 8 ст. 40-41

b) Індивідуальне та групове повторення ЛО по темі «Characters»

с) Читання вправи ст.46-47 – «English Character»

  • English people are reserved

  • Englishmen are also very modest

  • English sense of humour is famous around the world

  • English people are well-disciplined

Керована навчальна бесіда з учнями:

d) What other features of English character do you know?

  • Englishmen are naturally polite. They are never tired of saying “Thank you” and “I’m sorry.”

  • They are generally disciplined, you never hear loud talk in the street.

  • They will never shut the door in your face but hold it open for you.

  • They do not shake hands when meeting one another.

Only to people they meet for the first time.

    • Most English love gardens. They love flowers very much.

    • The Englishmen say “My house is my castle.”

They don’t wish to be overlooked by their neighbours.

  • They like animals very much including exotic ones.

  • Saturday evening is the best time for dances, parties, going to the cinema or theatre.

  • Sunday is a day for inviting friends and relatives to afternoon tea.

e) Can you compare typical Englishmen and Ukrainians?

What features of character do you think are different

common

strange

funny

odd