Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
АнглІйська 6.doc
Скачиваний:
24
Добавлен:
16.05.2015
Размер:
1.03 Mб
Скачать

3 Основна частина уроку

a)Читання і навчальна бесіда з учнями:текст вправи 1 сторінка30“Vira’sDiary”

Are space mornings and nights quite different from ours?

What was the most unusual for young spacemen? Why?

How did the children feel themselves during the flight?

What helped spacemen to feel like on Earth?

What do you know about space time?

b) Вправа 3 стор. 31- “Larks or Owls”, складання режиму свого робочого (вихідного) дня, використовуючи leading questions підручника:

- On working days I get up at 7 a.m.

- Usually my parents wake me up because I don’t like to get up early.

- For me it’s easy (not easy) to get up because…

- I hate the sound of alarm-clock because I have to get up.

- My favourite time of the day is staying at home, that’s why….

c) Виконання вправи 2 стор. 30 – “Body clocks”, читання тексту з повним охопленням розуміння прочитаного і порівняльна характеристика людей з різними біологічними годинниками, складання таблиці позитивних та негативних рис “жайворонка” та “сови”, обмін думками:

Larks” “Owls

have fast body clocks have slow body clocks

go to bed early go to bed rather late

have no problem getting up have some problems getting up

never stay up late at night stay up late at night

very easy to get up in time difficult to get up in time

are not lazy are not lazy

don’t need more time in the morning need more time in the morning

ready for sleep before most people not ready for sleep before most people

4. Заключна частина уроку

Домашнє завдання:

- What kind of body clock do you think you have?

- What kind of activities do you like (hate) to perform?

Підсумки уроку.

Урок 17

Тема: Family. Friends. Character.

Мета: - вдосконалювати навички усного мовлення, вживання ЛО у лексико-граматичних структурахPresent і PastSimple;

- формувати навички вживання граматичних структур з модальними дієсловами та обставинами часу;

- формувати позитивне ставлення до вивчення іноземної мови;

- розвивати спостережливість, мовну здогадку, вміння знаходити шляхи вирішення проблем.

Хід уроку

1. Організація класу. Привітання

2. Підготовка до іншомовного мовлення

Фонетична зарядка

Tick – the clock says

Tick – tick - tick

What you have to do

Doquick!

Мовленнєва зарядка

Проведення письмового brainstorming(5хвилин)

What are you thinking about?

What problems did you expect of the working day?

What problems did you face? The ways to solve them, etc.

3 Основна частина уроку

а) Вправа 4 стор 31 - “Calendar” ,розвиток навичок ММ з використанням прислівників-обставин часу і часової форми Present Simple Tense.Повторення лексичних одиниць по темі “Пори року. Місяці”.

Виконання підстановчих та трансформаційних вправ, драматизація ситуативних міні- діалогів:

Picture 1 – twice a year Picture 2 – three times a year

Picture 3 – once a month Picture 4 – every day

Ознайомлення учнів з новими ЛО: ordinary yearleap year

The children have their lessons… once a month

We go to our grandparents… once a year

I go in for sports… twice a month

My friends visit different places of interest… three times a month

Sports competitions take place in our school… three times a year

I try to help my parents about the house… every day

We don’t have to get up very early… every month

I have to be a pupil on duty… every year

b) Аудіювання ситуативного тексту - діалога “Everyday Activities” (стор.152), побудова монологічного висловлювання в режимі “who – what – how often”:

Ali – Sara

  1. I looked for some new butterflies three or four times a year.

  2. I fed my pet fish every day.

  3. I went to the Natural History Museum two or three times a month.

  4. I played jazz once a month.

  5. I played my drum once a week.

  6. I went to the cinema twice a month.

  7. I can watch my favourite movies on DVD three or four times a week.

  8. I went to this museum two or three times a year only.

c)Виконання лексичної вправи № 6 стор. 33 – “How often?”

always – usually – sometimes - normally – often – quite often – rarely – never

d)Повторення учнями вивчених на уроці прислівників, складання з новими ЛО словосполучень та речень.