Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
АнглІйська 6.doc
Скачиваний:
24
Добавлен:
16.05.2015
Размер:
1.03 Mб
Скачать

4. Заключна частина уроку.

Домашнє завдання: Повторити утворенняPastPerfectActiveIвживання дієслів

(2 – 8 граматичного довідника)

Підсумки уроку. Вчитель підводить підсумки і оцінює роботу учнів.

Урок 73

Тема: Grammar: Past Perfect Active Voice. Past Simple and Past Perfect Compared. Modal Verbs.

Мета: ─ формувати і вдосконалювати граматичні навички учнів;

─ практикувати у вживанні нових лексико-граматичних структур у словосполученнях і реченнях з теми;

─ розвивати увагу, спостережливість, мовну здогадку, вміння знаходити правильні шляхи вирішення проблемних ситуацій.

Хід уроку

1. Організація класу.

2. Підготовка до іншомовного мовлення.

Фонетична і мовленнєва зарядка.

3. Основна частина уроку.

a) Past Perfect. Past Perfect and Past Simple Compared.

- When Alex left for his office that morning he wasn’t feeling very awake. He had been tired the evening before and he hadn’t slept very well. He had only traveled about a mile when he realized he had forgotten his wallet. Had the left it in the office or had he left it at home?

- It was six o’clock. All the shops had closed.

- We got home at midnight. It had been a wonderful day

- By 1960 most of Britain’s old colonies had become independent.

To talk about one action in the past we use the Past Simple:

- I posted the letter yesterday.

When one action comes straight after another we use Past Simple for both:

- When Steve saw the snake he shouted a warning.

To say that one thing finished and then something else happened, we use either - - when …had done or after … did/had done:

- When Carol had taken the photos, she developed the film.

- After Carol had taken (took) the photos, she developed the film.

Note the different meanings:

- When we arrived the others all left. (We arrived and then they left)

- When we arrived the others had all left. (They left before we arrived).

b) Modal verbs in different examples of modality:

You may not change your seat during the lesson.

May I use you dictionary? – I’m sorry you can’t.

Now I can skate much better than I could last year.

Must I stay after classes? – No, you needn’t.

In a year we shall be able to swim very well.

I should have posted this letter yesterday but I forgot.

I am really tired this morning. I shouldn’t have stayed up late last night.

4. Заключна частина уроку.

Домашнє завдання: Підготуватися до контролю знань по темі: «Britain–Ukraine».

Підсумки уроку. Вчитель підводить підсумки і оцінює роботу учнів.

Урок 74

Тема: Great Britain and Ukraine

Мета: ─ проконтролювати навички усного та писемного мовлення з вивченої теми;

─ вдосконалювати навички індивідуальної та групової роботи;

─ прищеплювати повагу до навчання, почуття відповідальності та колективізму;

─ формувати навички теоретичного та практичного вирішення завдань проблемно-пошукового характеру.

Хід уроку

1. Організація класу.

2. Підготовка до іншомовного мовлення.

Фонетична і мовленнєва зарядка.

3. Основна частина уроку.

Виконання учнями різнорівневих завдань з вивченої теми:

    1. Write down as many words as you can on the topic.

    2. Write down as many word – combinations and sentences on the topic.

    3. Write down English equivalents of the following sentences:

  • Ймовірно, він уже повернувся з півдня.

  • Вам не варто було б робити цього (тепер).

  • Діти повинні бути уважніші до своїх батьків.

  • Мені було приємно, що учні вивчили ці правила.

  • Оксана не знала, що її брат отримав телеграму.

  • Імена видатних діячів України та Британії відомі у всьому світі.

  • Ми могли б побачити багато експонатів у краєзнавчому музеї.

  • Байрон розумів, що залишає Англію назавжди.

  • Presentation of individual or group projects:

    • A booklet or a guidebook “London”/ “Kyiv”/ “My Native town”;

    • “Attractions and recreation in the capital”:

    • “Sightseeing of Kyiv/ London/ My Native town”;

    • “From the history of Great Britain/ Ukraine”;

    • “Places of interest that I would like to visit in London/ Kyiv”;

    • The Prominent People of Ukraine/ Great Britain”.

    Учні рівня D, які не готували презентацію на захист тематичних проектів, пишуть твір на одну із вибраних тем (див. назви проектів)