Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Методичка МВБ 2012.doc
Скачиваний:
8
Добавлен:
30.04.2019
Размер:
505.34 Кб
Скачать

Заняття № 5 особливості сучасного уроку біології

Мета: обговорити форми навчання біології та виділити урок як основну організаційну форму навчання; детально проаналізувати класифікації уроків біології, основні етапи його структури.

Семінарська частина заняття

Питання до обговорення

  1. Дайте визначення форми навчання як дидактичної категорії.

  2. Назвіть загальні форми навчання.

  3. Яким чином організовується фронтальна робота на уроках біології?

  4. Дайте характеристику різновидам групової роботи.

  5. Чим індивідуальна робота відрізняється від індивідуалізованої?

  6. Яким чином учителю біології потрібно обирати загальні форми навчання для конкретного уроку?

  7. Які організаційні форми застосовуються в МВБ?

  8. Дайте загальнодидактичне визначення уроку як організаційної форми навчання.

  9. Поясніть, чому урок вважається основною, але не єдиною організаційною формою навчання біології.

  10. Охарактеризуйте методичні вимоги до сучасного уроку біології.

  11. Проаналізуйте класифікації уроків біології.

  12. Назвіть типи уроків за класифікацією В.А.Оніщука.

  13. Яке методичне значення має організаційний момент, який відбувається на початку уроку?

  14. Охарактеризуйте методику проведення етапу уроку «актуалізація опорних знань учнів».

  15. Поясніть, чому всі типи уроків включають в себе етап «мотивація навчальної діяльності учнів».

  16. Які методичні прийоми слід застосовувати вчителю біології задля мотивації пізнавальної діяльності учнів на уроці.

  17. Поясніть необхідність повідомлення теми, мети і завдань уроку.

  18. Яким чином проводиться етап уроку «вивчення нового матеріалу»?

  19. Які методи і методичні прийоми застосовуються на етапі «закріплення нових знань»?

  20. Яке значення має етап «узагальнення і систематизація нових знань» для усвідомлення біологічних знань учнями.

  21. Поясніть необхідність підведення підсумків уроку.

  22. Поясніть, чому інструктаж домашнього завдання необхідно проводити наприкінці уроку.

Завдання 1. Запропонуйте проблемне запитання до учнів на етап «мотивація навчальної діяльності» уроку на тему «Роль птахів у екосистемах, їх значення для людини» з теми «Птахи» (8 кл.).

Завдання 2. Складіть диференційовані завдання середнього, достатнього і високого рівнів короткочасної контрольної роботи для етапу «актуалізації опорних знань» уроку на тему «Різноманітність комах. Роль комах у екосистемах, їх значення для людини» з теми «Членистоногі» (8 кл.).

Самостійна домашня робота

  1. Поясніть необхідність диференціації домашнього завдання з біології.

  2. Проаналізуйте методичні розробки планів-конспектів уроків біології 7-9 класів, надруковані в науково-методичному журналі «Біологія» за 2010-2011 р.р. Назвіть форми, методи і засоби навчання, які застосовуються найчастіше. Узагальніть тенденції розвитку сучасного уроку біології в загальноосвітніх навчальних закладах.

Заняття № 6 планування навчальної діяльності учителя біології

Мета: навчитися здійснювати річне, тематичне і поурочне планування навчальної діяльності учителя біології; розглянути вимоги до складання плану-конспекту уроків біології та сформулювати вміння з його проведення.

Семінарська частина заняття

Питання до обговорення

  1. Для чого вчителю біології необхідно планувати навчальну діяльність?

  2. Яке значення має річний план вивчення біології?

  3. Поясніть чому тематичні плани складаються вчителями кожного навчального року і затверджуються адміністрацією.

  4. Поясніть необхідність написання планів-конспектів уроків біології.

Практична частина заняття

Завдання 1. Складіть річний план вивчення біології в 7 класі за запропонованим зразком, наведеним у вигляді таблиці 3:

Таблиця 3

РІЧНИЙ ПЛАН ВИВЧЕННЯ БІОЛОГІЇ У 7 КЛАСІ

Тема програми

Кількість уроків

Календарні терміни

Завдання 2. Користуючись зразком тематичного плану, наведеного у вигляді таблиці 4, сплануйте тему «Терморегуляція (9 кл.).

Таблиця 4

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН ВИВЧЕННЯ ТЕМИ «ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЯ»

Дата прове-дення уроку

Тема уроку

Основні поняття уроку

Методи і засоби навчання

Дом. зав-дан-ня

При-міт-ки

Завдання 3. Відповідно до загальнодидактичної структури скласти план-конспект уроку на тему «Різноманітність кісткових риб» з теми «Хордові тварини. Безчерепні. Риби» (8 кл.).

СТРУКТУРА ПЛАНУ-КОНСПЕКТУ УРОКУ БІОЛОГІЇ

Тема уроку: дослівно, як вона визначена в програмі для загальноосвітніх навчальних закладів.

Навчальна мета: передбачає формування в учнів конкретних знань (понять, правил, законів і т.п.), способів навчальної та пізнавальної діяльності, умінь пояснювати і застосовувати ці знання, діяти продуктивно.

Виховна мета: передбачає формування наукового світогляду, ціннісних і культурологічних позицій, моральних переконань, позитивного відношення до роботи, етичних, естетичних, патріотичних та інших якостей особистості.

Розвивальна мета: передбачає роботу з розвитку мислення учнів, їхньої пам’яті, уяви, емоцій, уваги, мови тощо

Тип уроку: обирається відповідно до навчальної мети з класифікації за основною дидактичною метою.

Методи навчання: наводиться перелік усіх методів навчання біології, які планується використати на уроці.

Обладнання: наводиться перелік усіх засобів навчання, які будуть залучені під час уроку.

Література: список інформаційних джерел, які опрацював студент під час підготовки до уроку. Список включає не менше 4 інформаційних джерел: основний шкільний підручник з біології; підручник з відповідного розділу біології для ВНЗ; методичні розробки уроків біології досвідчених учителів; додаткова література з цікавою або сучасною інформацією з теми уроку.

Хід уроку: детальний запис змісту всіх етапів структури уроку відповідного типу.

Самостійна домашня робота

  1. Назвіть основні проблеми викладання біології в ЗОШ. Як, на вашу думку, їх можна вирішити?

  2. Напишіть розгорнутий план-конспект уроку на тему «Головний мозок» з теми «Нервова регуляція функцій організму людини» (9 кл.).