Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
filosofia_2.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
16.12.2018
Размер:
276.48 Кб
Скачать

28.Віртуальна реальність як філософська проблема. Віртуалістика.

У філософії техніки існує класичне питання про метатехніческом джерелі винаходи. При постановці і вирішенні цього питання мають на увазі не те, як було скоєно винахід. Ця проблема належить до історії техніки і психології технічної творчості. Філософська проблема полягає в тому, щоб з'ясувати найбільш загальну причину винаходи, а також ту сферу, з якої знаходиться щось нове, чого раніше не було.

На перший погляд абсолютно ясно, що джерелом винаходи віртуальної реальності стала потреба у розвитку систем типу "людина-техніка". Сфера, з якої знаходиться ця новація, двоїста: це і техніка, і людина, але не самі по собі, а в їх взаємодії. Головне в цій взаємодії - не елементи, а середовище або простір цієї взаємодії, що отримало назву кіберспейс (від англійського слова кіберпростір - кібернетичне простір). Людина, що знаходиться в літаку, космічному кораблі, підводному човні, вже занурений в технічний простір і ізольований від зовнішнього середовища. Наступний крок - моделювання або симуляція зовнішнього середовища, і привів до винаходу віртуальної реальності.

Таке моделювання стало необхідним через експоненціального зростання вартості як самих людино-машинних систем, так і систем керування ними. І коли адаптація оператора таких систем в умовах натуральної зовнішнього середовища або ординарної реальності стала недозволеною розкішшю. Таким чином, технічна потреба у розвитку людино-машинних систем стала джерелом винаходи віртуальної реальності.

Але таке пояснення, по суті, означає, що техніка породжує техніку, і в ньому немає відповіді на питання про метатехніческом джерелі винаходи: чому людині стає тісно в реальному світі і він здійснює прорив у віртуальний світ? Справа в тому, що життєвий світ сучасної людини істотно відрізняється від характеристик буття людини, що жила 100-200 років тому і раніше.

Сама ж людина практично не змінився. Він як і раніше хоче жити природою і вірити в чудеса. Але сучасний технічний світ жорстко детермінований і не допускає чудес. Цей світ являє собою сукупність строго розрахованих раціональних дій, що володіють безумовної ефективністю.

озмірковуючи в дусі філософії техніки М. Хайдеггера, можна стверджувати, що сучасна людина як би живе в саду, де дерева, квіти, трава і навіть сонячне світло, і нічне небо з місяцем і зірками - все підроблене, несправжнє, штучне. Насправді ж наш життєвий світ більше схожий не на сад, а на свого роду платонівську печеру, але тільки зі зворотним знаком, тому що в цій печері панують технічні істини в останній інстанції.

Спроба прориву в інший, справжній світ наперед приречена на невдачу, бо той момент, коли ми могли б вигукнути слідом за просвітителем Ж. Ж. Руссо "Назад до природи" давно втрачений. Ми вже не вміємо і не хочемо жити в природному світі, де техніки мало. Тому нам залишається тільки один вихід - вперед і далі по шляху технізації, до подолання існуючої технічної реальності, гнітючої нас, до більш вільною, але й до більш штучної реальності, тобто до віртуальної реальності. Якщо раніше, в античності і навіть в середньовіччі і пізніше, аж до ХIХ століття життєвий світ людини був насичений духовністю і метафізикою, то в нашому, ХХ столітті, ця духовність і метафізичність світу стиснулася до неможливо малих розмірів завдяки сучасній техніці. І тоді, як реакція на це стиснення, стався вибух чи прорив у віртуальну реальність. Так з філософських позицій можна уявити метатехніческій джерело винаходи віртуальної реальності.

Таким чином, розглянувши віртуальну реальність як феномен науки і техніки, можна зробити висновок про те, що проблема віртуальної реальності вкрай важлива. Це пояснюється тим, що віртуальна реальність тісно пов'язана з основами людського існування і має місце в усіх сферах життя людей. Глибоке і всебічно вивчення цього явища відкриває величезні можливості для творчості, навчання та багатьох інших областей. Віртуальні технології, створені на основі розуміння поняття віртуальної реальності, можуть принести велику користь державі.

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]