Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Metod Криміналістика.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
07.11.2018
Размер:
434.18 Кб
Скачать

Література

  1. Сегай М.Я. Методология судебной идентификации. К., 1970.

  2. Зотов Б.Л. Идентификация в криминалистике. М., 1973.

  3. Колмаков В.П. Идентификационные действия следователя. М., 1977.

  4. Колдин В.Я. Идентификация при расследовании преступлений. М., 1978.

  5. Жбанков В.А. Получение образцов для сравнительного исследования. М., 1992.

  6. Корухов Ю.Г. Криминалистическая диагностика при расследовании преступлений. М., 1998.

Тема 4. Криміналістичні версії та прогнозування

Аудиторне заняття - 1 год.

Контрольні запитання

1. Поняття версії як методу пізнання при розкритті і розслідуванні злочинів. Види версій.

2. Правила побудови версій.

3. Аналіз версій (виведення наслідків).

4. Правила перевірки версій.

5. Використання версій при плануванні розслідування, проведенні окремих слідчих дій.

6. Прогнозування посткримінальної поведінки злочинця, поведінки підозрюваного (обвинуваченого) під час розслідування злочину.

Методичні рекомендації та завдання

Для заняття по даній темі вихідним також є положення про особливості процесу пізнання при розслідуванні злочину, які полягають в тому, що слідчий (орган дізнання) при розслідуванні частіше всього має справу з наслідками (слідами) злочину, який мав місце в минулому. Розібратися в цих наслідках, встановити їх походження буває дуже важко. В таких складних, інформаційно невизначених ситуаціях запорукою успіху є використання гіпотетичного методу пізнання, який в криміналістиці одержав назву версії. Велике значення має і прогнозування поведінки злочинця.

При підготовці до заняття студенти вивчають рекомендовану літературу для засвоєння контрольних запитань і в робочих зошитах письмово виконують завдання по наведених фабулах кримінальних справ.

Фабула 1. Біля 12-поверхового житлового будинку було виявлено труп молодого чоловіка з проломами черепа і з ознаками багатьох переломів ребер і кінцівок. Опитуванням очевидців було встановлено, що потерпілим є Осипов, який упав з балкону квартири № 32 на 8-му поверсі, де він і проживає один.

Завдання. Висуньте версії відносно смерті і падіння Осипова, в ракурсі перевірки яких буде проводитись огляд місця події, призначення судово-медичної експертизи, допит свідків.

Фабула 2. 4 вересня в РВВС звернулася гр. Мещерякова Н.П. із заявою про те, що її чоловік Мещеряков В.В. 1 вересня пішов на роботу і не повернувся. Працює він замісником директора приватного універсального магазину. На думку Мещерякової, її чоловік міг стати жертвою злочину.

Завдання. Висуньте версії відносно зникнення Мещерякова В.В., в ракурсі яких буде перевірятись заява.

Фабула 3. По кримінальній справі про розкрадання майна матеріально-відповідальними особами у магазині "Продукти" було призначено документальну ревізію, в результаті якої було виявлено недостачу різних продуктів харчування на значну суму.

Завдання. Висуньте версії відносно причин виникнення недостачі, для перевірки яких будуть проводитись слідчі дії та оперативно-розшукові заходи.

Фабула 4. При розслідуванні серійних вбивств молодих жінок і дівчат було встановлено, що вчиняються вони на сексуальному підґрунті. Місцем злочину злочинець обирав малолюдну місцевість, порослу деревами і чагарниками, недалеко від зупинок електрички. Трупи було виявлено на двох напрямках руху електричок. Було висунуто припущення, що він знайомиться з потерпілими в електричці або на вокзалі, а потім виходить з ними на якійсь зупинці. З урахуванням того, що злочини вчинялися з певною циклічністю (1-2 на місяць) в місцях можливого появлення (на вокзалах і на зупинках) було організовано патрулювання одягнутих у цивільне працівників міліції. Через деякий час на одній із зупинок був затриманий підозрілий чоловік в забрудненому одязі з портфелем, у якому знаходились ніж і мотузка. Затриманий, як було встановлено згодом, і виявився злочинцем. Злочини було нарешті розкрито.

Завдання. Визначте, які методи пізнання були використані і в чому полягав їх зміст у даному випадку.

Після контрольного опитування студенти доповідають рішення завдань. Під час їх обговорення продовжується висвітлення питань теми.

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]