Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Воспитательные часы 1-4 класс

.pdf
Скачиваний:
51
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
1.31 Mб
Скачать

Година спілкування

Хто черговий?

Мета: Ознайомити з обов'язками чергових (взаємоповага, турбота про інших, відповідальне ставлення до дорученої справи); викликати бажання допомагати дорослим, тримати клас у чистоті.

Хід заняття

1. Слово вчителя.

Діти, раніше ми в вами говорили про ваші домашні обов'язки. Які обов'язки ви маєте вдома? (Відповіді дітей). Так, кожен із вас за щось вдома відповідає. І це дуже добре. А чи знаєте ви, які доручення можуть у вас бути в класі? їх багато. Давайте їх пригадаємо.

Дуже цікаво бути бібліотекарем або другом книги. Адже в цьому випадку школярі разом з учителем організовують виставки дитячих книжок. Бібліотекар уміє і «полікувати» книжки, і перевірити, в якому стані у вас знаходяться підручники.

Добре бути і санітаром. Санітар провітрює приміщення класу, стежить за чистотою, щоб його однокласники були найохайнішими в школі. Він усіє змастити йодом чи зеленкою подряпину і навіть забинтувати палець.

Друг природи також має цікаві обов'язки. Він веде календар погоди і при цьому перший захисник природи. Він нікому не дозволить зламати гілочку на дереві, рвати і кидати на землю квіти, розоряти пташині гнізда.

А є ще квітникар і господарник, і багато-багато інших доручень. Поступово ви навчитеся виконувати їх усі, адже кожного місяця ми їх змінюємо. Тільки до того, як помінятися дорученнями, кожен із вас розповість, як він виконав свою роботу, чи сподобалася вона йому.

2.Розповіді дітей.

Слово вчителя.

Але є доручення, виконавці яких змінюються щодня. Це — черговий по класу. Згадаймо, що входить у обов'язки чергового по класу?

(Відповіді дітей).

Той, хто сумлінно виконує це доручення, піклується про своє здоров'я і здоров'я своїх однокласників. Адже у брудному класі не тільки гірше себе почуваєш, але й гірше навчаєшся.

3.Розігрування ролей.

Діти розігрують ролі санітара, зеленого патруля (квітникаря), витівника (організатора ігор на перерві), помічника учителя (роздача зошитів, дидактичного матеріалу), чергових у їдальні.

4. Аналіз ситуацій морального змісту.

а) Черговий у їдальні вибрав найбільше яблуко і поклав поряд із своєю тарілкою.

§Що можна сказати про вчинок чергового?

§Як він має поводитися, щоб можна було сказати:

§«Він уважний до всіх, справедливий, добрий товариш»?

б) Оленка і Толя — чергові по класу. Оленка прийшла перша, все поробила. А Толя прийшов перед самим дзвоником і сказав Оленці: «Почергуй і за мене, я тобі за це дам цукерку».

Що б ви відповіли на місці Оленки?

5. Трудова операція «Чистий клас».

6. Підсумок заняття.

Чому важливо сумлінно виконувати свої доручення?

111

Ми йдемо до школи вранці

Мета. Виховувати звичку приходити у школу вчасно, до дзвоника, вітатися зі старшими, ровесниками, шанобливо ставитися до дівчаток; після перерви не запізнюватися на урок; вчити виявляти турботливе ставлення до старших, товаришів.

Обладнання. Магнітофонний запис — «Пісня про школу». Попередня робота. Вивчення дітьми віршів про школу.

Хід заняття

1.Слово вчителя.

Ось і школа, ось і клас. Він давно чекає нас.

І прийшли ми всі сюди, Щоб учитись і рости.

§ А що про школу зможете розповісти ви самі? (Читання школярами віршів про школу). § Чому школу називають другим домом? Як ви вважаєте? (Відповіді школярів).

2.Бесіда.

Запитання до дітей

1.Згадаємо, що треба зробити, щоб прийти до школи чистими і охайними?

2.Чи ґречно запізнюватися на заняття? Чому?

3.А якщо таке вже трапилося, і ви запізнилися на урок, як треба повестися?

4.Чи не забуваєте ви вітатися із дорослими та ровесниками?

5.А коли ви зустрінете в школі незнайому людину, чи привітаєтеся з нею?

6.Чи доводилося вам допомагати працівникам школи? Розкажіть про це. Слово вчителя.

Я бачу, ви дуже добре знаєте правила поведінки у школі. Молодці.

3.Гра «Правила для учнів».

А зараз проведемо гру. Я буду читати вірш С.Маршака, а ви будете виконувати те, про

що в ньому говориться:

 

Заходить вчитель — треба встати

(діти встають).

Коли дозволить — тихо сядь

(тихо сідають).

Спитати хоче — не гукай

(свариться пальцем),

А тільки руку піднімай

(піднімають руку).

У школі парту бережи

(«витирають» кришку парти),

І на парті не лежи

(схиляються до парти).

Щоб урок не минув марно,

 

Треба сісти рівно, гарно (діти гарно сідають за парти).

Не скрекочи на уроках (зображують теленькання язиком), Як папуга чи сорока (махають руками, ніби птахи).

§ Яке з правил вам найважче виконувати? А яке — найлегше

4.Аналіз ситуацій морального змісту.

а) На урок праці всі учні принесли картон — вирізувати ялинкові іграшки, а Павлик забув. Усі навколо працюють, а він без діла сидить.

§Що мали б зробити однокласники?

§А як би ви вчинили, опинившись поряд із Павликом?

§Чи були у вас у класі подібні випадки? Як ви тоді поводилися? Чому?

112

б) Закінчується урок ліплення. У дітей дуже цікаве і важливе завдання — виліпити лисичку. За партою сидять подруги — Маринка й Оленка. Гарна в Оленки лисичка, — мов жива. А Маринка старається-старається, а все ж лисичка в неї не виходить. У Маринки від розпачу аж сльози на очах виступили. Оленка вже закінчила роботу, сидить та весело усміхається.

§Що вам не подобається у даній ситуації?

§Як би ви повелися на місці Марини? А Оленки?

5.Слухання пісень про школу

§ («Чему учат в школе» та ін.).

§ Так чому ж навчають дітей у школі? § (Відповіді школярів).

6.Слово вчителя.

Найголовніше — в школі навчають дружити. Тому що, коли жити дружно, з посмішкою, поважати один одного, то в класі буде радісно і весело.

§ А як же зробити так, щоб всім у класі було добре?

§Що для цього потрібно робити? (Відповіді учнів).

Діти, треба, завжди намагатися бачити поруч із собою іншу людину — однокласника — та пам'ятати про нього. А ще — передбачати, як твоя поведінка відобразиться на інших.

§Як цього домогтися?

(Відповіді учнів).

Правильно, треба в колективі жити так, щоб не було конфліктів. А для цього спробуємо сформулювати основні правила у взаємостосунках один з одним:

Пам'ятай, що настрій інших багато в чому залежить від тебе. Не забувай, що всім властиві недоліки, будь терплячим. Роби так, як би хотів, щоб чинили щодо тебе.

7.Узагальнення.

§Вам подобаються ці правила?

§Спробуємо намагатися дотримуватися їх?

8.Малювання

§Намалювати, якою б ви хотіли бачити школу.

§Виставка малюнків.

9.Підсумок заняття.

§Що нового ви дізналися для себе?

§Чому навчилися?

113

Все ми хочемо уміти

Мета. Підтримувати бажання дітей допомагати батькам у господарській праці, дотримуватися чистоти й порядку в домі, на подвір'ї; старанно виконувати свої доручення.

Обладнання. Плакати із прислів'ями.

Попередня робота. Вивчити вірш Г. Бойка «Хто що зробив».

Хід заняття

1.Слово вчителя.

Діти, сьогодні ми з вами поговоримо про працю. Праця, труд, робота — це все синоніми, вони означають одне і те ж — працювати. Народна мудрість вчить: «Без труда нема плода». А наш український народ дуже працелюбний, любить свою землю, вміє на ній працювати, кожен клаптик землі викохає, випестить, обсадить квітами, садами засадить. Та не тільки на землі трудитись уміє, а й всяку роботу знає! Все вміє і дітей своїх змалечку до праці привчає, та ще й приказує: «На дерево дивись, як родить, а на людину,

— як робить!». Це тому, що з роботящою людиною легко й добре жити. Послухайте

вірш.

 

Все від праці у світі цьому:

Чути ніжний сопілки звук.

Залізниці, шляхи, мости.

Всюди праця, важка робота,

Пам'ятай! На шляху земному

Щоб в житті досягти мети.

Вік трудитись повинен ти!

Як трудитися є охота,

Бо у праці є дужі крила,

То людиною станеш ти!

Що підносять людину ввись!

Куй залізо, поки гаряче,

Ось поглянь навкруги, дитино, —

Змалечку працювати вчись!

Всюди люди доклали рук!

Де б не був, як не жив, одначе,

Мчить ракета до зір невпинно,

У житті своїм не лінись!

2. Бесіда за прочитаним.

1.До чого закликає нас цей вірш?

2.Як називають людину, яка любить працювати?

3.А яку роботу виконуєте вдома ви?

4.Чи постійно ви допомагаєте старшим?

5.Завжди працювати учить нас і народна мудрість.

6.Діти, а які прислів'я та приказки про працю ви знаєте?

7.Прочитайте прислів'я, написані на плакаті:

8.Тяжко тому жити, хто не хоче робити.

9.Бджола мала, а й та працює.

10.Як ви розумієте дані прислів'я?

3. Аналіз ситуацій морального змісту.

а) Я знаю одного хлопчика, який часто робить так: попросить його мама піти в магазин

— він піде, але за це вимагає морозива; попросять накрити на стіл — він накриє, але за це йому мають купити нову іграшку.

б) Два товариші — Миколка та Петрик — разом робили із деталей конструктора великий підйомний кран. Раптом почувся дзвінок. Це прийшла Миколчина мама. В руках у неї були важкі сумки. Вона сказала: «Синку, допоможи мені». Миколка подивився на маму і відповів: «Не можу. Ми дуже зайняті».

§Що ви думаєте про поведінку Миколки?

§А що мав би зробити Петрик?

114

в) Прийшов Сашко вранці до школи й одразу повідомив дітям: «А я мамі допомагав». А коли у класі з'явився його друг Василь, він і йому сказав: «А я мамі допомагав». Трохи пізніше Сашко ще й вчительці сказав: «Я допомагав мамі. Вона мене похвалила».

§ Чи добре всім розповідати про свій гарний вчинок?

§Чи можна назвати Сашка скромним?

§Як називають тих, хто робить так, як Сашко?

4Слово вчителя.

Маленькі діти ще не все вміють робити гарно, тому з ними трапляються різні смішні випадки. Ось послухайте вірші: А. Костецького «Важко бути самому», Г. Пономаренка «Лежебока»; Н. Дергача «Бабусин вихідний, Г. Бойка «Умільці», «Хто це зробив?». (Вірші читають діти).

5.Тематичне малювання.

·Тема: «Як ми допомагаємо дорослим».

·Конкурс малюнків.

6.Підсумок

§Що є основою життя? (Праця).

§Уявіть собі, що раптом усі люди на землі перестали працювати. Що б тоді сталося? (Відповіді дітей).

Вчитель:

Так, дійсно. Машини не їздять, потяги не ходять, фабрики, заводи стоять, їсти нічого, вдягти нічого, бо тканину ніхто не робить, одяг не шиють, не печуть, не варять, а все, що було раніше — скінчилося... Таке навіть страшно уявити! Краще нехай такого ніколи не буде, а ви, дітки, теж привчайтеся змалку працювати, бо праця — всьому основа.

Ось давайте зараз разом і виведемо правила хлопчика Помагая. (Відповіді дітей).

115

Година спілкування

Гість — радість у домі

Мета. Вчити гостинності (виховувати вміння зустріти гостя, виявити до нього шанобливе ставлення, чемність тощо).

Обладнання. Магнітофонний запис пісні І.Білозіра «Ласкаво просимо»; ілюстрація до казки «Вінні-Пух» (в гостях у кролика).

Хід заняття

1. Слово вчителя. Про що ми поговоримо сьогодні, ви здогадаєтесь, коли прослухаєте пісню І.Білозіра «Ласкаво просимо».(Лунає пісня).

Які слова найчастіше звучать у цій пісні?

В яких випадках їх говорять? (Коли запрошують у гості). § Отже, тема нашого заняття «Гість — радість у домі». Подивіться на цю ілюстрацію.

1.До якої вона казки? («Вінні-Пух в гостях у кролика»).

2.Згадайте, як Вінні-Пух із П'ятачком ходили в гості до кролика.

3.Що вони робили не так? (Прийшли в гості без запрошення, стукали у двері ногами, негарно поводилися за столом тощо).

§ А чи знаєте ви правила гостинності?

Запам'ятайте: є правила для господарів, є — для гостей. Давайте їх пригадаємо.

Уявіть, що наближається ваш день народження чи якесь свято, і ви чекаєте гостей. Треба все робити так, щоб гостеві було не гірше, ніж удома. Насамперед, слід допомогти гостеві зняти верхній одяг, шапку, подати домашні капці. Потім запросити його у кімнату. У двері першими проходять гості. їм пропонують найзручніші місця у кімнаті. Поки ви не сіли за стіл, спробуйте розважити своїх гостей і покажіть книжки, іграшки, ввімкніть музику, пограйте у спокійні ігри. § До речі, в які ігри можна грати в кімнаті? (Відповіді дітей).

§ А якщо ви самі прийшли в гості, як має себе поводити гість? (Відповіді дітей).

Заходячи в дім, треба витерти ноги, обов'язково привітатися з усіма. Якщо в кімнату заходять дівчатка або дорослі, їм слід поступитися місцем. І ще — ніколи не сиди, розвалившись, поклавши ногу на ногу, не тримай руки в кишенях — це негарно і неввічливо.

2.Слухання вірша Г. Бойка «Некультурні хазяї».

Обговорення прочитаного.

3.Вікторина «Чи знаєш ти...»

Як сидіти на стільці, кріслі, дивані у гостях? Як увійти до кімнати (знявши верхній одяг чи ні)? Хто має знімати шапку, зайшовши до приміщення?

Як відмовитися від частування так, щоб не образити господарів?

4. Гра «Шкідлива порада».

Незнайко надіслав телеграму з порадами для вас: «Якщо товариш запросив тебе на день народження, залиши подарунок вдома. Він тобі і самому знадобиться. Ні з ким не розмовляй, тільки вибирай смачніше та їж».

§ Чи скористаєтеся ви порадами Незнайки? Чому?

5. Бесіда про правила вручення подарунків.

§Чи любите ви одержувати подарунки?

§А самі вмієте дарувати? Адже це — не така легка справа, як здається. Уявіть, що ваш знайомий приніс подарунки: хлопчикові — набір серветок для вишивання, дівчинці — автомат, а бабусі — водяний пістолет.

Як би ви або ваші рідні сприймали такі подарунки? Чому?(Відповіді).

116

Наш рід

Мета. Ознайомити дітей із поняттям «рід», «родовід»; виховувати пошану до своєї сім'ї, близьких, рідних, учити шанувати пам'ять померлих, виховувати вірність народним традиціям, звичаям, обрядам.

Обладнання. Індивідуальні картки зі схематичними малюнками на тему «Генеалогічне дерево», грамзапис пісні «Зеленеє жито».

Попередня робота. Вивчення імен своїх бабусь, дідусів, прабабусь, прадідусів, збирання інформації про своїх рідних.

Хід заняття I. Слухання пісні «Зеленеє жито, зелене».

Слово вчителя.

Діти, ви прослухали пісню «Зеленеє жито». В ній співається, як на свято зібрався весь рід. А хто з вас знає, що означає це слово?(Учні відповідають).

Вчитель Правильно, рід — це дідусь, бабуся, тітка, дядько та їхні діти. Подивіться на малюнок

дерева. Які в нього могутні корені, як багато гілок! Внизу вони товсті, а ті, що зверху, — маленькі й тонкі. Кожну родину можна порівняти з цим деревом: корені — то ваші пращури, стовбури — прадіди, великі гілки — ваші дідусь та бабуся, а потім — ваші тато й мама, а на самому вершечку — наймолодше покоління — ви самі. Від кожної гілки відходять ще гілочки — це ваші родичі, брати та сестри, тітки, дядько.

Знати імена своїх рідних — це знати свій родовід. Послухайте оповідання «Родовідне дерево» § А яке коріння у вашого родоводу?

II. Робота за індивідуальними картками.

Спробуйте і ви скласти свій родовід.

Перед вами — малюнки дерев. На кожній гілочці — віконце. Напишіть у них імена своїх рідних: бабусі, дідуся, мами, тата, братиків та сестричок.

III. Бесіда за схемами родоводу.

Молодці, ви гарно попрацювали. А тепер розкажіть, як звати ваших дідусів та бабусь? Розкажіть про них. Чи всі вони живі?(Розповіді учнів).

Вчитель. А тепер послухайте оповіданні Василя Сухомлинського «Чому на могилі сміття лежить?».(Прослуховування оповідання).

Слово вчителя.

Скажіть, так чому на могилі лежить сміття? Правильно, тому що люди забули про своїх рідних, які померли.

А як у вашій родині шанують пам'ять про померлих? (Розповіді дітей).

1. Коли найчастіше ваша родина збирається разом ?

2. Як у вашій сім'ї відзначають релігійні свята? (Різдво, Великдень)? 3. Розкажіть, як у вашій родині ставляться до старіших її членів?

А тепер послухайте вірш.Бабусин вихідний

 

Сьогодні — неділя, бабуся ще спить.

Картопля парує, букет на столі,

Не буду я рано бабусю будить.

А де це бабуся? Немає її. —

Насмажу картоплі сама на сніданок,

Бабусенько, де це ви ?

Сама підмету я і сіни, і ганок,

Я вас чекаю:

А то ж вихідних у бабусі нема! ...

Лушпиння з картоплі на кухні збираю!

117

Змиваю повидло зі стелі, зі стін,

Ще зараз із воріт позішкрібую тісто

Змітаю розписаний цукор і кмин;

І сяду з тобою, онучечко, їсти.

1.Що було гарного в поведінці дівчинки?

2.Що вам не сподобалося?

3.А як би ви вчинили на її місці?

IV. Робота над прислів'ям.

Шануй батька і неньку — буде тобі скрізь гарненько. Хто батька-матір зневажає, той добра не знає.

V. Підсумок

1. Чому кожна людина повинна знати свій родовід? 2.Як потрібно ставитися до старших членів сім'ї?

118

Година спілкування

Щедре цілюще джерело тепла, краси і добра

Мета. Розширити уявлення про місце природи в житті людини, її багатство і красу. Викликати бажання пізнавати і берегти її. Виховувати почуття гордості, обов'язку і відповідальності.

Обладнання. Плакат «Світ природи», книги про природу, репродукції і кольорові фото із зображенням куточків природи.

Хід заняття

I. Вступне слово вчителя.

— Помилуйтеся красою природи, яка зображена на репродукціях, фото.

Людина приходить у світ і отримує все це безкоштовно у спадок, неоціненні дари: землю, води, багатства надр, великі і малі річки, гори і безкраї рівнини, неповторні ландшафти, ліси, квіти, щедрі плоди землі, що годують нас.

Все це належить нам, людям. Все це — наш з вами дім.

Коли американці у своєму кораблі «Аполлон» побачили комара, то їхньому хвилюванню не було меж. І хоч не дуже полюбляють комарів на Землі, але космонавтам сподобався супутник: не самі летять, з ними разом — крихітна жива частинка рідної планети. Задовго до польоту першої людини в космос В. Пєсков писав: «Повернувшись на Землю, людина буде плакати від щастя».

— То чим же є для нас природа?

II. Бесіда.

1.Чим дорога для нас рідна земля?

2.За чим любите спостерігати?

3.Що дарує кожному з нас природа?

4.Чим зачаровує?

III. Звертання з вірою і надією.

Природа — це життя. Вічне, таке прекрасне, таке цікаве і загадкове, що скільки б ми його не вивчали, — таємниці завжди залишаються, і скільки б не милувалися його красою, — воно завжди приноситиме радість. От тільки слід свято берегти це життя. А щоб берегти, треба добре пізнати природу.

Любові до всього, що живе з людиною поруч, ми вчимося з дитинства.

Вчимося у батька, у матері, вчимося у всіх, хто нас оточує, вчимося у всіх добрих людей, вчимося за порогом рідного дому — в полі, в лісі, на річці; пізнаємо науку, коли читаємо книги, сидимо біля телевізора і комп'ютера.

Але найбільше ви одержите від власного спілкування з природою, власних спостережень. І тоді дуже скоро помітите, як з року в рік стаєте багатшими, мудрішими, щасливішими.

IV. Читання творів

1. «Розцвітай, твоя черга».

Ходили з бабусею до гаю, придивлялися, чи не цвіте осика? А вона ще гола. Ні листочків, ні звисаючих сережок.

--Бабусю, тепер щодня будемо за осикою слідкувати? А для чого?

--А щоб буряк вчасно посіяти. Щоб не проґавити.

--Не проґавимо, — каже бабуся

Уже видно, що нинішня весна — пізня. Видно, що не скоро дерева одягнуться.

--Де видно?

119

--А хоч під ногами. Не наступи, он квіточка жовтень ка перед тобою... Це — мати-й- мачуха, перша квіточка в черзі.

--В якій ще черзі?

--У весняній. Всі квіти одна за одною цвітуть, чекаю чи в черзі. Спочатку вигляне ця жовтенька. Через тиждень ліщина зацвіте-запилить. Через 2 тижні кульбабка розпуститься, яблуні верба свої баранці розпушить. А через місяць зацвітуть

--Це все жовтенька тобі сказала?

--Жовтенька.

--Еге, значить на осику нічого дивитися?

--На все треба дивитись, — каже бабуся. Черга жива. Ця жовтенька на осонні розпустилась, поспішила. А сестричка її в холодку сидить, то й запізниться.

--Кому ж вірити?

--Своєму розумові. На все поглядай, все помічай. Тоді не тільки «бурякові» таємниці взнаєш. Всю весну попереду побачиш, до самого літа красного.

2. Презентація думок.

1.Що нового у природі відкрив перед вами автор?

2.Які якості людей у спілкуванні з природою відчули?

3.Чого хотіли б навчитися? Вчитель.

Природа — це казка, яку треба читати серцем щоденно і з любов'ю. І ви навчитесь головного — бути людиною.

3.«Березовий сік» Хтось надрубав біля самого кореня молоду берізку. Тече мутний сік, земля під березою мокра. Дідусь сердиться:

-- Ех люди! Руки злі, а голова дурна... — Ну, захотіло ся тобі соку — візьми від старої берези, від позначеної, яку все рівно взимку на дрова зрубаємо!

-- Діду, а може, у цієї, у молоденької, сік солодший.

— Зараз зрозумієш, де він солодший.

Прихилив кухлик під зарубку. Натекло соку, я попробував — зовсім, як вода, тільки не дуже чиста.

— А тепер по-іншому зробимо. Глянь, на верхівці гілочка зламана. Видно, снігом її зломило. З обламаної гілочки теж падають краплини. Плюскотять, розбиваються об землю.

Підставив дідусь кухлик під ці краплини. Набралось березового соку. Я ковтнув — і навіть прицмокнув. Такий солодкий, такий смачний сік! А він же з тієї ж самої берези. Дідусь запитує:

-- Ну, варто було сокирою махати? -- Не варто, — відповідаю.

-- То же бо й воно. Якщо дятел напитися захоче, він біля верхівки дірочку продовбає. Тому що знає: чим вище, тим солодший сік. Найсолодший — біля вершечка... Ось і виходить, що маленька пташка розумніша за велико­го дурня з сокирою.

4.Осмислення поведінки людини в природі.

1.Чи корисний березовий сік для людини?

2.Чи варто засуджувати людей за те, що вони беруть сік для зміцнення здоров'я?

3.Чого не має права допускати людина у ставленні до природи?

4.Як дідусь зробив онука дослідником?

120