Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Воспитательные часы 1-4 класс

.pdf
Скачиваний:
47
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
1.31 Mб
Скачать

4.Тримайте себе спокійно, але не розслабляйтеся цілком, інакше співрозмовник утратить бажання спілкуватися з вами.

5.Якщо ви втомилися, то краще попросити вибачення і перенести розмову на інший час. «Непомітні» позіхання та потягування можуть усе зіпсувати.

Тестування на перевірку вміння слухати

(«Завжди» — 4 бали, «часто» — З бали, «інколи» — 2 бали, «ніколи» —1 бал.) 1) Чи даєте співрозмовнику можливість висловитися?

2) Чи звертаєте увагу на підтекст сказаного? 3) Чи намагаєтеся запам'ятати те, що почули?

4) Чи звертаєте увагу на головне у повідомленні?

5) Слухаючи співрозмовника, чи намагаєтеся зберегти в пам'яті основні факти?

6) Чи звертаєте увагу співрозмовника на висновки, які пролунали в його повідомленні? 7) Чи стримуєте власне бажання ухилитися від неприємних запитань?

8) Чи стримуєтеся від роздратування, коли чуєте протилежну точку зору? 9) Чи намагаєтеся зосередити увагу на словах співрозмовника?

10) Чи охоче спілкуються з вами? Порахуйте суму балів:

32і більше — відмінно; 27—31 —добре; 22—26 — помірно;

менш ніж 22 бали — вам необхідно тренуватися слухати співрозмовника.

Коли буду я навіть сивою, і життя моє піде мрякою, Я для тебе буду красивою,

Адля когось, може, н ніякою.

Адля когось лихою, впертою, Ще для когось відьмою, коброю. А, між іншим, якщо відверто, То була я дурною і доброю, Безборонною, несинхронною Ні з теоріями, ні з практиками.

І боліла в мені іронія Всіма ліктиками й галактиками,

І не знало міщанське кодло,

Коли я захлиналась лихом, Що душа між люди виходила Забинтована білим сміхом.

Ів житті, як на полі мінному, - Я просила в цьому сторіччі

Хоч би той магазинний мінімум: - Люди, будьте взаємно ввічливі!

Іякби на те моя воля,

Написала б я скрізь курсивами:

-Так багато на світі горя.

-Люди, будьте взаємно красивими!

71

Година спілкування

Година психолога «Я і моє здоров'я»

Мета: розвивати в учнів уміння та навички свідомого вибору здорового способу життя та формувати відповідальне ставлення до власного здоров’я.

Завдання: актуалізувати проблему здорового способу життя в учнів; сформувати відповідальне ставлення до власного здоров’я та власних вчинків; навчити учнів визначати життєві цінності та власну позицію щодо шкідливих звичок.

Матеріали: чотири столики зі стільцями навколо них, звернені до центру; дошка; ватман, маркери, на кожному столі - одна геометрична фігура, фломастери, кольоровий папір, папір А4, ватман, ножиці, клей, олівці, заготівки; повітряні кульки; геометричні фігури (для поділу дітей на групи).

На початку заняття при вході до класу кожен учень витягує жетон певного кольору й сідає за стіл з такою за кольором геометричною фігурою.

Хід заняття

Психолог.

Доброго всім здоров’я! Сьогодні ми будемо говорити про здоров’я: як ми до нього ставимося? Яку роль воно відіграє в нашому житті? Чи є перешкоди для його збереження і як їх можна подолати? Адже з давніх – давен український народ найбільшою цінністю у житті вважав здоров’я. Навіть вітаючись і прощаючись, люди бажали один одному здоров’я: «Здрастуйте!», «Здоровенькі були!», «Дай Боже здоров’я!».

Вправа «Здоров’я – це…»

Мета: актуалізувати розуміння учнями того, що таке здоров’я, його важливість, багатогранність, необхідність дбайливого і відповідального ставлення до нього. Психолог.

Коли ми промовляємо свої вітання один одному, то тим самим бажали здоров’я, тобто чогось дуже важливого у нашому житті. Що таке здоров’я? Здоровий спосіб життя? Які думки, асоціації виникають у вас з цим словом? (На ватмані, прикріпленому до дошки, психолог записує всі варіанти відповідей учнів). Потім психолог пропонує визначення поняття «здоров’я» Всесвітньої організації здоров’я. Здоров’я – це...

Психолог.

А зараз попрацюємо в групках, де вам необхідно буде відповісти на запитання. (Кожна група одержує запитання, відповідь на яке обмірковується протягом 4 хв і записується на аркуші паперу). Що різноманітнішими, доступнішими будуть ваші відповіді, то краще. Потім поділимося своїми думками, від групи буде виступати один учень.

Психолог роздає запитання кожній групі: 1 група: Для чого нам здоров’я?

2 група: Що заважає людям бути здоровими?

3 група: Що шкодить здоров’ю?

4 група: Від чого або від кого залежить наше здоров’я? (Діти обговорюють, записують і презентують свої відповіді.)

Психолог.

Отже, ми побачили, що здоров’я допомагає досягти успіхів і залежить від багатьох факторів. Наприклад, від куріння, вживання алкоголю. Ми знаємо, що це шкідливо, і люди теж про це знають. Що ж відбувається? Давайте разом зробимо висновок.

72

(Діти висловлюють свої думки щодо проблеми).

Гра «За і проти»

Мета: усвідомити позитивні й негативні сторони шкідливих звичок; підготуватися до відповідального вибору способу життя.

Психолог.

Коли ми збираємося щось почати, ми спершу зважуємо всі «за» і «проти», так? Зараз кожна група по черзі називатиме аргумент «за» і «проти» куріння і вживання алкоголю. 1 група – аргумент «за» куріння; 2 група – аргумент «проти» куріння;

3 група – аргумент «за» вживання спиртного; 4 група – аргумент «проти» вживання спиртного.

Психолог кидає м’ячик 1 групі, вона пропонує аргумент і кидає м’ячик 2, 3, 4, знову 1 групі, доки не закінчаться аргументи в однієї з груп. Гра проводиться в швидкому темпі й дуже чітко, тривалість – близько 5 хвилин. Навіть якщо аргументів було порівну у всіх групах або запас доказів дуже великий і гру зупинив психолог (адже мета гри – не визначення переможця, а досконале вивчення ситуації з шкідливими звичками), важливо провести подальше обговорення.

-Які аргументи для вас були вагомішими, здивували, були новими, несподіваними?

-Що ви обрали для себе?

-Що допомогло зробити вибір, що може змінитися у вашому житті?

Ми зробили вибір і готові до вершин свого здоров’я, а крокувати цим шляхом нам допоможе бажання бути здоровими, творчість, фантазія.

Вправа – руханка «М’яч у колі»

Мета: зняття фізичного та емоційного напруження, покращення настрою в групі. Учасники стають у коло, утворюючи ногами ворота. Психолог кидає м’яч у коло. Учасники руками захищають свої ворота, а також руками намагаються забити гол. Хто пропустить гол, захищає свої ворота однією рукою, а хто два рази пропустив м’яч, тоді виходить з гри.

Вправа «10 кроків до здорового способу життя»

Мета: свідоме бачення учнями того, що є здоровим способом життя, в яких діях і поведінці він виявляється, пошук прийомів наочного переконання ровесників. Кожній групі пропонується зобразити на папері свої кроки (дії та приклади поведінки)

(наприклад, сліди, сходинки, ноти…) у напрямку свого вибору здорового способу життя. Це може бути малюнок, аплікація і т.д., де можна використати всі матеріали, які знаходяться на столі. На виконання завдання – 10 хв. Кожна група презентує свої «10 кроків» до здорового способу життя.

Обговорення легенди «Все в твоїх руках»

Психолог.

А тепер послухайте легенду і подумайте: чого вона нас навчає?

«Колись у давньому Китаї жив дуже розумний, але пихатий мандарин. Весь день він приміряв одяг та теревенив зі слугами про свій розум, згадував давню зустріч з імператором. Так минали дні, роки… Аж ось пішла по всій країні чутка, що неподалік кордону з’явився мудрець, розумніший від усіх на світі. Дійшло це і до нашого мандарина. Дуже розлютився він: «Хто може називати якогось там ченця найрозумнішою людиною у світі?!» Але вигляду нікому не подав, а запросив мудреця до

73

себе у палац. Сам надумав обдурити ченця: «Я візьму в руки метелика, сховаю його за спиною і запитаю, що в мене в руках: живе чи мертве. І якщо чернець скаже, що живе – я роздушу метелика, а якщо мертве – я випущу його…» І ось день зустрічі. У пишній залі зібралося багато людей, усім хотілося подивитися на двобій найрозумніших людей у світі. Мандарин сидів на високому троні, тримав за спиною метелика і нетерпляче чекав ченця. Аж ось двері прочинилося, і до зали увійшов невисокий худорлявий чоловік. Він прямував до мандарина і сказав, що готовий відповісти на будь – яке його запитання. І тоді, криво посміхаючись, мандарин промовив: «Скажи – но мені, що я тримаю у руках: живе чи мертве?». Мудрець трохи подумав, усміхнувся і відповів: «Усе в твоїх руках!». Збентежений мандарин випустив метелика, і той полетів, радісно тріпочучи своїми яскравими крильцями».

Психолог.

Чи так само і у вашому житті все залежить від вас? Психолог.

Наше заняття добігає кінця. Що ж потрібно, щоб ми були здоровими, щоб наші мрії здійснилися? (вести здоровий спосіб життя, знати, чого хочеш, не лінуватися..). А що потрібно, щоб це реалізувалося? (Не тільки говорити, а й діяти). То від кого ж або від чого залежить наше здоров’я? (Наше здоров’я у наших руках!).

Вправа «Коло здоров’я».

Кожен учень, стоячи у колі, проговорює позитивні слова, які асоціюються зі здоров’ям. Потім беруться за руки і бажають здоров’я один одному.

74

Година спілкування

Поспішай творити добро.

Мета: інформування учнів про моральні цінності, виховання почуттів співпереживання, жалю, милосердя, співчуття, формування свідомого ставлення до людських чеснот, показ величі та краси добра, виховання справжньої людської радості – творення добра для інших, сприяння розвитку творчих здібностей учнів та участі їх у благодійній діяльності. Форма заходу: етичний діалог.

Обладнання: записи висловів видатних людей про добро, приказок та приповідок, учнівські твори та вірші, картки із запитаннями для підсумкової розповіді.

Хід заняття

Учитель.

До питань моральності людина звертається завжди. Всім нам приємно мати справу з хорошими людьми. Назвіть, будь ласка, кілька ознак, які характеризують хорошу людину.

Тренінг «Риси хорошої людини» (учні по черзі називають риси: щирість, відвертість, людяність, терпимість, великодушність, порядність, благородство, милосердя, альтруїзм, Учитель.

В основі цих характеристик лежить поняття добра. От і поговоримо сьогодні про добро та доброту. В цих питаннях наш народ має великий досвід, який знайшов своє вираження у прислів’ях та приповідках.

Виступи учнів:

Вірою в людину, в її найкращі якості пройняті українські приповідки:

-Світ не без добрих людей. Ця народна мудрість є визначальною.

-Доброму всюди добре.

-До доброї криниці стежка протоптана.

-Не жаль з доброго коня і впасти.

-Доброму чоловіку продовж, Боже, віку.

-Добро ходить тихо, а зло гримить і гуркоче.

Слова із Шевченкового « Кобзаря », які стали крилатими:

-Раз добром нагріте серце – ввік не прохолоне.

-Доброта – це те, що ніколи не старіє. (Г. Торо)

-Пригорща добрих справ коштує більше діжки знань. (Дж. Герберт)

-Добро – це прекрасне в дії. (Ж.Ж.Руссо)

-Добро – це мова, на якій німі можуть говорити, і яку глухі можуть чути. (П.Бові)

-Тому, хто не пізнав науки добра, всяка інша наука приносить лише шкоду.

(М.Монтень)

-Чим людина розумніша і добріша, тим більше вона помічає добра в людях. (Блез Паскаль)

-Добро, яке ти робиш від серця, ти робиш завжди для себе (Л. Толстой)

-Ти повинен робити добро зі зла, тому що його більше ні з чого зробити. (Уоррен)

-Найкраще в добрих справах – це бажання їх приховати. (Блез Паскаль)

Учитель.

75

Тож тема нашої зустрічі «Поспішай творити добро».

Не хлібом єдиним живе людина. У цьому старовинному вислові – глибока думка: у людини багате і багатогранне духовне життя. З того моменту, як людина починає усвідомлювати себе як живу, розумну і обдаровану особистість, вона стикається з іншими людьми, спілкується з ними, вступає в світ щастя і горя, радості та прикрощів. Торкаючись глибокого особистого світу, ми маємо справу з тонкими, ніжними, крихкими і водночас могутніми силами. У цьому світі є речі протилежні і непримиренні, такі, що взаємно виключаються. Це добро і зло, правда і брехня, честь і безчестя, справедливість і несправедливість.

Найвища наука життя – мудрість, а найвища мудрість – бути добрим. Доброта і чуйність, співпереживання і щиросердність, уміння розуміти чужий біль, вчасно підтримати у важку хвилину – це повинно бути у характері кожної людини.

Ось ми і підійшли до серйозної розмови про етику людських відносин, основою яких є, звичайно, добро і доброта.

Діти! Назвіть якості, у корені яких у буквальному або переносному розумінні закладене поняття добра?

Відповіді учнів: доброта, доброзичливість, добродушність, добросердечність, добропорядність, добросусідство, добросовісність, добродійність.

Учитель.

Так, визначте, як ви розумієте, що означає «добро»? Учень.

Добро – це позитивне, хороше, корисне. Учитель.

А що таке «зло»? Як ви розумієте? Учень.

Зло – це також категорія етики, за своїм змістом є протилежністю добру, це те, що знищує життя і шкодить йому.

Учитель.

Діти! Вам із самого народження батьки прищеплювали початки доброти, коли навчали вітатися при зустрічі. Які стійкі мовні звороти вам відомі?

Учень.

Добрий день, добрий ранок, добрий вечір. Учитель.

Проводжаючи до школи, бажаючи успіху в навчанні, говорять, в добрий путь. Наведіть ще приклади відомих вам зворотів.

Учні.

Добра душа, добрі очі, добрі друзі, добрі знайомі - так кажуть про хороших людей. Добре здоров’я, добрий кінь, добрий товар, добра традиція, залишити про себе добру пам’ять, добре ім’я, добрі старі часи, - так говорять, коли характеризують хорошу, високу якість.

Вияв доброї волі – це дія без примусу, за власним бажанням. Люди доброї волі – це чесні, прямі люди, які щиро прагнуть миру. А ось так говорили про добро видатні люди минулого:

Доброзичливість полягає у тому, щоб творити добро, а не приймати його (Арістотель). Доброзичливість полягає у тому, щоб чинити правильно, нехтуючи своєю вигодою ( П.Шеллі).

76

Доброзичливістьце душевна делікатність (Ф.Честерфільд). Учитель.

Який із висловів близький вашому розумінню?

Можете назвати когось із близьких чи знайомих вам людей, хто має таку властивість? (учні називають таких людей).

Чому таких людей так мало? Тому що доброчинник вимагає великих зусиль.

Яких? Душевних. Тому що доброчинник і доброзичливість не визначаються одним лише вчинком, а властиві людині, як характерна якість, як властивість її душі.

Діти! Підберіть споріднені слова до слова «душа». Відповідь: дух, духовність… Спробуємо розкрити це поняття.

Духовність – це наполегливість душі з усвідомленим змістом свого існування, призначення в житті.

А в чому ви, діти, бачите своє призначення?

Орієнтовні відповіді учнів: приносити користь людям, добросовісно виконувати свою справу, знайти своє місце в житті, трудитися для себе, для сім’ї, для школи.

Вправа «Знайди відповідність» (до слів з лівої колонки відповідно дібрати слова з правої колонки, щоб утворилися можливі фразеологічні звороти , які означатимуть риси доброчинної поведінки)

1

пробачити

А горе

2 допомогти

Б добре слово

3 поділитися

В навчання

4 сказати

Г розпач

5

пожертвувати

Д знедолена людина

6

утішити

К образа

7 розрадити

Л радість

Учитель.

Бути добрим нелегко, а постійно творити добро важко. Треба менше говорити про добро, а постійно його робити. Прислухайтеся до татової поради.

(Сценка в ролях)

«Татова порада» Прибіг щодуху син додому, до тата голосно гука:

«А я провідав у лікарні свого товариша-дружка!

То ж правда, тату, я чутливий і маю серце золоте?» Замисливсь тато на хвилину і так сказав йому на те: «Коли тебе в тяжку годину, людина виручить з біди, Про це добро, аж поки віку, ти, синку, пам’ятай завжди

Коли ж людині щиросердно , ти зробиш сам добро колись,

77

Про це забудь, аж поки віку, мовчи й нікому не хвались». Виступи учнів з власними творами

Людина пізнає світ не тільки розумом, а й серцем. Серед цих душевних рухів дитинства особливо глибокий слід залишають почуття жалю, милосердя, співчуття… «Голубка»

По стежці у парку голубка скакала, Поранене крильце додолу звисало Побачили діти, голубку взяли, Скоріше додому її принесли.

. Взялися пташину вони лікувати, Поїти водичкою і годувати. Загоїлась ранка на хворім крилі,

Івинесли пташку гуляти малі.

Іраптом котяра, звідкіль не візьмись, До птахи метнувся із дерева вниз.

Та діти спинили лихого кота, Вони ухопили його за хвоста. Голубка злетіла, мов ран не було, Махаючи дітям вдячно крилом.

(Інна Сердюк) Щоб самому бути щасливим, треба бережно, сердечно і чуйно торкатися серця інших людей. Послухайте «Правила добра» від Жені Седюк

«Правила добра» Щоб добрим чоловіком стати,

Потрібно правила добра всім знати. Найперше з правил цих чудесних Уміння бути добрим, чесним.

Адруге правило таке: Шануй ти маму й тата, Люби сестер, братів, людей, Добро сам будеш мати.

Атретє правило просте, Щоб мати серце золоте Зла на людей ти не тримай, Учителів не забувай.

Ці правила виконувати мусиш, Тоді закону доброти ти не порушиш.

(Женя Седюк)

«Твори добро» Добро ти людям поспішай творити,

Усіх розумій, поважай і люби, Так буде легше і біль пережити, Й здоров’я буде більше тобі.

Добро – це, як казка, добро – це, як свято,

78

А зло – це бездушність й злиденність душі. Тож будьмо багаті, і будьмо добріші, І зло переможемо ми на землі.

Твори ти добро, твори все для щастя, Твори для життя кожну мить, Тоді лиш у ньому, йдучи повз напасті,

На радість, на долю добро буде жить. Різницю між злом і добром, дай нам, Боже, Сьогодні збагнути і зрозуміть,

Знання це у світі нам жить допоможе, Добро допоможе творить.

(Малюченко Оля)

Кожна людина вже радіє від того, коли їй щось дають. А велич і красу добра пізнає лише той, хто переживає справжню людську радість – радість творення добра для інших людей. Тільки ця безкорислива людська радість є силою, що облагороджує серце. Є люди, котрі роблять добро іншим не тільки в силу своєї людяності, а ще й тому, що це творення вони визначили для себе професією, щоденною роботою. Ці люди сьогодні у нас:

Шкільний соціолог : (розповідь про допомогу дітям школи)

Представник міської громадської організації Червоного Хреста : (розповідь про допомогу жителям міста, про заходи боротьби з хворобами, про проведення доброчинних акцій)

Підсумок, рефлексія :

Учитель.

Дати відповіді на питання у вигляді зв’язної розповіді.

-З якими етичними категоріями працювали на занятті?

-Про що ви дізналися?

-Що ви найкраще для себе зрозуміли?

-Які правила добра ви для себе запам’ятали?

-Як ви повинні поводити себе в спілкуванні з людьми?

-Яке ставлення повинне бути у вас до тварин?

-Чи потрібні доброта і добрі вчинки в нашому житті?

-В чому ви бачите свій вклад в реальних справах?

Орієнтовні відповіді учнів:

робити добрі справи, щиро дарувати тепло, не очікувати вигоди взамін на добрий вчинок, доброту не можна купити за гроші, доброта – це чарівні ліки, які лікують від

79

багатьох проблемних станів. Доброта і добрі вчинки, взаємодопомога, увага один до одного в нашому суспільстві живуть і сьогодні, треба брати участь у благодійних акціях.

Заключне слово вчителя.

Ось і добігла кінця наша зустріч. Сподіваюся, що ви прагнутимете стати добрішими і милосерднішими. А ця година доброти переросте у щоденну потребу творити тільки добро. Будьте здорові, живіть довго і щасливо!

80

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.