Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Metod_TEA.doc
Скачиваний:
11
Добавлен:
19.02.2016
Размер:
3.55 Mб
Скачать

Практична частина

 1. Провести технічний огляд автомобіля ЗІЛ-1 ЗО.

 2. Заповнити відомості про результати технічною огляду за формою (додаток 1).

 3. Зробити висновок про проходження технічного огляду транспортного засобу.

Контрольні запитання

 1. Якими документами визначається підготовка і порядок проведення технічного огляду транспортних засобів АТП?

 2. Термін проведення технічного огляду транспортних засобів, що на балансі підприємства?

 3. В який термін щорічно подається а Державтоінспекцію за місцем обліку транспортних засобів і до районного (міського) військкомату черговий графік технічного огляду?

 4. Як адміністрація підприємства міняє графік технічного огляду?

 5. Кого зараховують до складу комісії для проведення технічного огляду транспортних засобів на підприємстві?

Кількість членів комісії?

 1. Що таке пункт технічного контролю і які вимоги до нього?

 2. Як проходить техогляд транспортних засіб підприємств, що не мають умов для його проведення?

 3. Яка функція представників Державтоінспекції при проведенні технічного огляду на АТП?

 4. Які запитання перевіряють представники військкоматів?

 5. Як починається огляд транспортного засобу?

 1. Що необхідно зробити при виявленні розходжень, підробок номерів або запису в документах на автомобіль?

 2. Як проводиться технічний огляд причепів і напівпричепів?

 3. Як проводиться технічний огляд транспортних засобів, що встановлені на довге зберігання?

 4. Які відмітки ставляться в технічний паспорт і талон транспортного засобу, що пройшов технічний огляд?

 5. Які вимоги слід виконати, коли транспортний засіб не пройшов технічного огляду?

 6. Як проводиться технічний огляд транспортних засобів, що вибули з місця постійного обліку на термін більш як 2 місяці?

 7. Як оформляються результати технічного огляду? Які, куди і в який термін пред'являються документи за результатами технічного огляду?

 8. Що таке нагляд за проведенням технічного огляду, котрий здійснює Державтоінспекція? Його мета і форма проведення.

Лабораторна робота № 8

% •

ТЕМА: «ТЕХНІЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ ЗЧЕПЛЕННЯ АВТОМОБІЛІВ»

Мета роботи:

 1. Вивчення переліку робіт з технічного обслуговування (ТО)

зчеплення вантажних автомобілів.

 1. Одержання практичних навиків при проведенні ТО зчеплення

автомобіля ЗІЛ-1 ЗО.

Обладнання та матеріали:

 1. Автомобіль ЗІЛ-1 ЗО.

 2. Автомобільний комплект інструментів.

 3. Противідкатні упори (2 шт.).

 1. Плакати зчеплення і його приводу (автомобіль ЗІЛ-130).

 2. Лінійка.

Теоретичні передумови

Зчеплення існує для передачі крутного моменту від двигуна до коробки передач, короткочасного роз'єднання трансмісії і двигуна та плавного їх з'єднання. Воно також захищає елементи двигуна і трансмісії від динамічних перевантажень під час швидкого переключення передач, змін величини і напрямку силового потоку в трансмісії та ін.

Основними причинами порушення нормальної роботи зчеплення є:

 • зростання вільного ходу педалі зчеплення,

 • недостатній вільний хід педалі;

 • вихід з ладу натисного підшипника;

 • знос відтискових важелів механізму зчеплення;

 • знос шліцевого з'єднання «відомий диск - первинний вал

коробки передач»;

 • поламка (зниження пружності) пружин демпфера відомого

дюка;

 • заклинювання поршня пневмогідропідсилювача, застигання (підвищення в'язкості) робочої рідини в гідросистемі, розбухання ущільнюючих манжет гідроприводу зчеплення і втрата їх щільності, припинення доступу стиснутого повітря внаслідок розбухання впускного клапана пневмогідропідсилювача.

Технічне обслуговування зчеплення складається з регулювання приводу, кріпильних робіт, очищення від грязюки, змащування підшипника муфти виключення, переднього підшипника первинного вала коробки передач (ЛАЗ-689Р, Урал-375Д), осі педалі зчеплення, ліквідації повітря з системи гідроприводу.

Гідравлічна система приводу зчеплення повинна заповнюватися гальмовою рідиною. Перед заливанням системи рідиною слід перевірити вільний хід педалі зчеплення і при необхідності відрегулювати його.

При заливанні рідини в головний циліндр зчеплення автобуса ЛАЗ-699Р слід:

 • ліквідувати бруд з головного циліндра і перепускного клапана робочого циліндра зчеплення;

 • відкрутити заливну пробку головного циліндра зчеплення і залити в нього гальмову рідину;

 • одягнути на перепускний клапан шланг для прокачування, вільний кінець якого помістити в посудину з гальмовою рідиною;

 • відкрутити на один оберт перепускний клапан робочого циліндра зчеплення і кілька разів повільно натиснути на педаль зчеплення;

 • при натиснутій педалі закрутити перепускний клапан робочого циліндра;

 • прокачувати гальмову рідину до тих пір, поки із шланга, що опущений в посудину з гальмовою рідиною, не припиниться вихід повітряних пухирців, постійно доливаючи в головний циліндр гальмову рідину по мірі П витрачання (не допускати витрат всієї рідини з головного циліндра);

 • закінчивши прокачування системи, долити гальмову рідину в головний циліндр зчеплення до рівня 15-20 мм нижче верхнього краю заливного отвору;

Прокачування гідросистеми приводу зчеплення автомобілів КамАЗ проводять у такій послідовності:

 • очистити від пилу і грязі пневмогідропідсилювач;

 • зняти захисний ковпак і на клапан 14 (рис. 1) натягнути гумовий шланг, вільний кінець якого опустити в посудину з гальмовою рідиною «Нева» («Томь», «Роса»);

 • різко натиснути 3-5 разів на педаль зчеплення і, не відпускаючи її, відкрутити на 0,5-1 оберт клапан 14, при цьому педаль зчеплення повинна «провалитися», а із шланга вийти гальмова рідина з пухирцями повітря;

 • закрутити клапан 14, не відпускаючи педаль; повторити операції кілька разів, поки не припиниться вихід повітря із шланга;

 • по мірі зменшення рідини в головному циліндрі 9 добавляти її, не допускаючи зниження рівня рідини і захоплення повітря в систему;

 • зняти шланг з клапана і натягнути захисний ковпачок;

 • долити гальмову рідину в головний циліндр до нормального рівня;

 • відкрутити контрольну пробку 13 і спустити конденсат з Силового пневмоциліндра підсилювача.

Рис. 1. Привід зчеплення автомобілів КамАЗ:

1 - педаль зчеплення; 2 - нижній упор; 3 - кронштейн; 4 - верхній упор; 5 - важіль; 6 - ексцентриковий палець; 7 - штовхач; 8 пружина; 9 - головний циліндр; 10, 15 - трубопровід; 11 -передній корпус пневмогідропідсилювача; 12 - задній корпус пневмогідропідсилювача; 13 - пробка; 14 - клапан випуску повітря; 16 - захисний чохол; 17 - штовхач поршня пневмогідропідсилювача; 18 - сферична регулювальна гайка; 19 • редукційний клапан.

Регулювання зчеплення залежить від конструкції і методу керування приводом.

Механізм зчеплення автомобілів ЗІЛ-130, -131, 133Г2 однодисковий, привід виключення - механічний. Повний хід педалі зчеплення 180 мм. Вільний хід складає 35-50 мм, його регулюють зміною довжини тяги 10 важеля вилки виключення за допомогою гайки 14, попередньо ослабивши контргайку 15. При закручуванні регулювальної гайки 14 вільний хід педалі зчеплення зменшується. Після регулювання затягують контргайку 15, запускають двигун і на місці перевіряють правильність роботи зчеплення. Передачі повинні переключатися вільно, без шуму. Під час руху автомобіля зчеплення не повинно пробуксовувати при різкому натискуванні на педаль керування дросельної засувки.

На рис. 2 наведено привід зчеплення автомобіля ЗІЛ-130.

У автомобілі Урал-375Д механізм зчеплення дводисковий, привід виключення - механічний. Вільний хід педалі складає 30-40 мм і регулюється аналогічно ЗІЛу -130. Якщо пробуксовування зчеплення не можна ліквідувати регулюванням вільного ходу педалі, тоді використовують регулювальні шайби, які встановлені під гайками опорних вилок важелів виключення зчеплення. При значних зносах фрикційних накладок шайби ліквідовуються, що встановлює початкове положення важелів натискного диска.

Автомобілі ГАЗ-53-12 мають однодисковий механізм зчеплення з механічним приводом. Вільний хід педалі повинен Складати 35-45 мм і регулюватися зміною довжини тяг вилки виключення зчеплення за допомогою регулювальної гайки.

У автобусів ЛАЗ-699Р зчеплення дводискове, у ЛАЗів 695Н - однодискове, привід виключення - гідравлічний (рис. 3).

Вільний хід педалі складається з двох ходів. Перший - вільний хід дорівнює 6-12 мм. Між товкачем 3 і поршнем головного циліндра встановлюється зазор, який дорівнює 0,5-1 мм. Зазор забезпечується повертанням вилки 16 на штовхачеві З з попереднім ослабленням контргайки 15.

Другий вільний хід педалі, дорівнює 35-45 мм. Він обумовлений рухом поршня головного циліндра і муфти виключення до упора у важелі виключення зчеплення і регулюється довжиною тяги 8. Натягування пружин 14, 17 регулюється натяжними гайками. В результаті, загальний вільний хід складає 41-45 мм. Повний хід педалі -165 мм.

У автомобілях МАЗ - 5335 і його модифікаціях використовують дводисковий механізм зчеплення Э пневматичним підсилювачем приводу виключення. Вільний хід

педалі дорівнює 34-43 мм і регулюється при випущенні з пневмосистеми повітря переставленням на шліцах двоплечевого важеля виключення зчеплення.

Автомобілі КамАЗ мають дводисковий механізм зчеплення з пневмогідравлічним підсилювачем приводу виключення. Регулювання приводу здійснюється перевіркою повного ходу педалі зчеплення, який дорівнює 185-195 мм, вільного ходу муфти виключення зчеплення (3,2-4,0 мм), повного ходу штовхача пневмогідравлічного підсилювача (не менше 25 мм).

Вільний хід педалі від початку роботи головного циліндра повинен дорівнювати 6-12 мм (його вимірюють у середній частині поверхні педалі) і регулюють ексцентриковим пальцем 6 (рис. 1). Вільний хід муфти виключення зчеплення перевіряють методом переміщення рукою важеля вала вилки виключення зчеплення від регулювальної сферичної гайки 18 штовхача 17 при знятій пружині 8. Якщо вільний хід важеля виключення зчеплення, котрий вимірюють на радіусі 90 мм, недостатній,, тобто менш як 3 мм, слід відрегулювати його сферичною гайкою 18, встановивши хід 4-5 мм, який відповідатиме вільному ходу муфти зчеплення 3,2-4 мм.

Такі регулювання забезпечують повний хід штовхача 17 поршня пневмогідропідсилювача не менш як 25 мм. Якщо хід менший як 25 мм, зчеплення повністю не виключається. Слід перевірити рівень рідини в головному циліндрі приводу, ліквідувати повітря з гідросистеми приводу і ще раз повторити регулювання.

Автомобілі ЗІЛ-4331 мають однодисковий механізм зчеплення з гідроприводом і пневмопідсилювачем. Повний хід педалі зчеплення дорівнює 180-185 мм і регулюється рухомим упором, встановленим у нижній частині педалі. Вільний хід муфти підшипника виключення зчеплення 3,5±0,5 мм. Переміщення важеля вилки виключення зчеплення, що вимірюють на радіусі 92 мм, дорівнює 4,5-6,0 мм.

Автобуси Ікарус-260 мають однодисковий механізм зчеппення з гідроприводом і пневмопідсилювачем. Вільний хід вилки виключення зчеплення 4,5 мм, він регулюється довжиною штовхача поршня робочого циліндра. Хід педалі зчеплення регулюється за допомогою болтів, які вкручені в корпус пневмопідсилювача.

Автомобілі ГАЗ-3102 мають однодисковий механізм зчеплення з гідропідсилювачем. Повний хід педалі зчеплення145 - 160 мм, якщо хід штовхача при цьому - 14 мм. Якщо ж хід штовхача менш як 14 мм, слід ліквідувати із гідросистеми повітря. Відстань від поверхні педалі до нахиленої частини підлоги дорівнює 185 200 мм. Якщо ж вона не відповідає вказаній величині, слід змінити довжину штовхача головною циліндра приводу виключення зчеплення.

Автомобілі ВАЗ мають однодискове зчеплення з гідравлічним приводом. Повний хід педалі дорівнює 140 мм і регулюється зміною довжини штока робочого циліндра. Довжина штока повинна бути такою, щоб відхилення вилки виключення зчеплення дорівнювало 4-6 мм. При цьому вільний хід педалі буде складати 30-35 мм.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]