matematika_2kl
.pdfХід уроку
І.Актуалізація та корекція сенсорного досвіду та опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання.
— Робота в парах № 87, 88 Обміняйтесь зошитами та перевірте правильність
виконання завдань.
2. — Що таке відрізок?
Накресліть відрізок довжиною 1 дм 1 см.
— Роздивіться креслення ламаних ліній. Поясніть, чому їх так названо?
*— Що ви знаєте про пряму лінію?
*— Чим відрізок та пряма відрізняються від променя?
— Накресліть в зошитах промінь.
3. Різнорівневі завдання на вибір.
І рівень
Перепишіть приклади в зошити:
2 ... 2 = 4 |
0 ... 0 = 0 |
2 ... 2 = 0 |
10 ... 0 = 10 |
Який знак дії потрібно поставити між числами?
ІІ рівень
Що більше — сума двох трійок чи сума трьох двійок? Запишіть ці приклади.
ІІІ рівень
Цвях завдовжки 9 см забили в дошку так, що з одного боку він стирчить на 3 см, а з другого — на 2 см. Яка товщина дошки?
ІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
Мотивація навчальної діяльності учнів.
— Сьогодні ми продовжимо опрацювання алгоритму додавання та віднімання з переходом через десяток.
Спробуйте розв’язати приклади:
8 + 3 |
11 – 3 |
9 + 3 |
12 – 3 |
ІІІ.Сприймання та усвідомлення нового матеріалу
—Скориставшись алгоритмом, поясніть, як можна розв’язати такі приклади. Почнемо з прикладів на додавання.
32
Методичні рекомендації.
1.Викликаються до дошки по черзі пари учнів, які обрали різні способи додавання.
2.На дошці з’являються записи:
3.Учні, що відповідають біля дошки, коментують свої записи.
4.Учні відтворюють їх в зошитах.
5.Двоє учнів біля дошки розв’язують приклади на віднімання.
6.На дошці з’являються записи:
7.Обов’язковий коментар дій учнів.
8.Записати в зошити.
IV. Осмислення об’єктивних зв’язків та залежностей
уматеріалі, що вивчається
1.Робота за варіантами ведеться одночасно
ів зошитах, і на дошці.
І варіант
№91 на стор. 19
№90 на стор. 15 (перший рядок)
ІІ варіант
№92 на стор. 19
№90 на стор. 19 (другий рядок)
2. Додаткові завдання.
У маршрутному таксі їхало А пасажирів. На зупин-
ці вийшло С пасажирів, а зайшло В пасажирів. Скільки людей їхало далі?
33
Перемалюй у зошит п’ятикутник. Проведи у ньому відрізок так, щоб він поділився на трикутник і п’ятикутник.
V.Підсумки уроку та повідомлення домашнього за-
вдання
—Чим відрізняється промінь від відрізка та прямої?
—Який спосіб додавання для вас зручніший? Домашнє завдання № 96 на стор. 20.
УРОК 14
Тема: Додавання і віднімання числа 4 з переходом через десяток. Складання прикладів на віднімання. Прості задачі різних видів. Довжина ламаної лінії.
Мета: Відпрацювати алгоритм віднімання та додавання з переходом через десяток, вчити складати зворотні приклади до прикладів на додавання. Удосконалювати уміння розв’язувати прості задачі, знаходити довжину ламаної лінії.
Обладнання: таблиця віднімання та додавання в межах 20.
Хід уроку
І.Актуалізація та корекція сенсорного досвіду та опорних знань
1.Перевірка домашнього завдання.
Прочитайте приклади та назвіть результат.
2.Математичний диктант.
Запишіть суму 8 та 3; Знайдіть різницю 12 та 2; Знайдіть різницю 11 та 9; Знайдіть суму 9 та 3;
Запишіть найменше двоцифрове число; Складіть 6 разів по 2. Запишіть результат.
34
3. Різнорівневі картки на вибір.
І рівень
Сашко розв’язав 9 прикладів, а Оленка на 3 більше. Скільки прикладів розв’язала Оленка?
ІІ рівень
Склади та розв’яжи задачу скороченим записом
ІІІ рівень
Сашко розв’язав 9 прикладів, а Оленка на 3 більше. Скільки прикладів розв’язали діти разом?
ІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
Мотивація навчальної діяльності.
— Скажіть, вам цікаво узнати, чи спрацьовує наш алгоритм на інших прикладах з переходом через десяток:
На цьому уроці ми перевіримо наше припущення.
ІІІ.Сприймання та усвідомлення нового матеріалу
1.Робота в зошитах і на дошці.
Треба вийти до дошки та розв’язати приклади, користуючись алгоритмом.
7 + 4
8 + 4
9 + 4 Самостійно оберіть спосіб додавання. Запис на дошці.
Від наданих прикладів утворити всі можливі приклади на віднімання.
35
Запис на дошці:
2. № 98 на ст. 20, № 104 на ст. 21.
IV. Осмислення об’єктивних зв’язків та залежностей у матеріалі, що вивчається
№ 99 на ст. 20 — робота в групах.
Доповнити задачу числом, якого не вистачає та розв’язати її.
№101 на ст. 21 — робота за варіантами.
№102 на ст. 21
Перевірити, чи правильно визначили довжину ламаної лінії.
V.Підсумок уроку і повідомлення домашнього завдання
—Чи можна розв’язати задачу, якщо не вистачає даних?
—Яку лінію називають ламаною?
Домашнє завдання.
Ст. 21, № 103, 105.
УРОК 15
Тема: Додавання і віднімання чисел 3 і 4 з переходом через десяток. Вирази зі змінною. Позначення змінної буквою.
Мета: Узагальнити знання, які були отримані на попередніх уроках. Розв’язувати числові вирази та задачі зі змінною.
Обладнання: таблиця додавання та віднімання в межах 20, латинський алфавіт.
Хід уроку
І.Актуалізація та корекція сенсорного досвіду та
опорних знань
36
1. Перевірка домашнього завдання.
—Яка маса цукру? Гарбуза?
—Прочитайте приклади з відповідями: 2, 7, 11,
12.
2. Різнорівневі завдання на вибір.
І рівень
Знайдіть, чим всі фігури ліворуч відрізняються від тих, що праворуч.
Відповідь: 2
Знайди правильне твердження:
1.У всіх фігурах ліворуч чорний кружечок розташований у середині ланцюжка, а у фігурах праворуч — у кінці.
2.У всіх фігурах праворуч чорний кружечок намальований у кінці ланцюжка, а у всіх фігурах ліворуч — не на кінці.
ІІ рівень
Порахуй кількість п’ятикутників.
Відповідь: 9
37
ІІІ рівень
На відриваючи олівця від паперу та не проводячи одну й ту ж лінію двічі, спробуй намалювати ці фігури.
ІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
Мотивація навчальної діяльності.
— Сьогодні ми узагальнимо наші знання з додавання та віднімання 3 і 4 з переходом через десяток. Ознайомимося з поняттям «змінна».
1. Учні розв’язували приклади. Подумайте і скажіть, у кого з них відповідь вірна.
11–3= |
9+4= |
Оксанка –9 |
Оксанка –13 |
Петрик –8 |
Петрик –14 |
Сергійко –7 |
Сергійко –12 |
2. Математичний диктант
—Чому дорівнює різниця 11 і 4?
—Чому дорівнює сума 9 і 3?
—Перший доданок — 8, другий — 4. Знайдіть
суму.
—Зменшуване — 11, від’ємник — 3. Знайдіть різницю.
—Чому дорівнює сума 9 і 2?
—Чому дорівнює різниця 13 і 4?
ІІІ.Сприймання та усвідомлення нового матеріалу
Робота за підручником.
Ст. 22, № 107, 108, 109.
IV. Осмислення об’єктивних зв’язків та залежностей
у матеріалі, що вивчається
Робота у групах за варіантами.
Ст. 22, № 110
— Оберіть задачу та розв’яжіть її в групі.
Порівняння задач.
38
—Які отримали відповіді?
—Чому відповіді виявилися однаковими?
—Чим різняться тексти задач?
V. Узагальнення та систематизація знань
—На що ми спиралися, коли розв’язували приклади на додавання та віднімання 3 і 4 з переходом через десяток?
—Скільки способів додавання та віднімання було опрацьовано?
—Що спільного у способах додавання та віднімання з переходом через десяток?
—Як ви гадаєте, чи обов’язково заучувати напам’ять результат додавання та віднімання?
—Що дозволяє не робити цього?
VI. Підсумки уроку і повідомлення домашнього завдання
— Що нового ви дізнались на уроці?
Домашнє завдання:
Ст. 22, № 110, 111.
УРОК 16
Тема: Контрольна робота.
Мета: Перевірити вміння додавати та віднімати числа 2, 3, 4 з переходом через десяток. Розв’язувати прості задачі. Знаходити значення числових виразів.
Хід уроку
1. Математичний диктант.
(«Обчислювальний ланцюжок»)
Перший доданок — 9, другий — 2, знайди суму; відніми 3, додай 4, відніми 3, зменши на 2, збільши на 4, зменши на 1, збільши на 2, зменши на 3, збільши на 4 (Відповідь: 13)
І варіант
2. Розв’яжи задачу.
У кошик поклали 4 грибочки. Їх стало 13. Скільки грибочків було у кошику спочатку?
39
3. Розв’яжи приклади:
15–1–5= |
9+3= |
10+2+4= |
8+4= |
11–3= |
13–4= |
4. Встав пропущені числа:
12=8+… |
11=7+ … |
18= … +10 |
14= …+10 |
ІІ варіант
2. Розв’яжи задачу:
На полицю поставили 4 книжки. Їх стало 12. Скільки книжок буде на полиці спочатку?
3. Розв’яжи приклади:
11–1–8= |
8+3= |
10+1+5= |
7+4= |
12–4= |
11–4= |
4. Встав пропущені числа:
12=9+ … |
13=9+ … |
15= …+10 |
16= …+10 |
Додаткові завдання на вибір:
Якого малюнка не вистачає?
Відповідь:
Знайди суму, якщо а = 10, 3, 4.
а+8; |
9+а. |
Випиши приклади з відповіддю 12.
12–10 |
12+0 |
11–1 |
10+2 |
13–1 |
6+6 |
11+1 |
7+5 |
40
Порівняй числа і вирази 0*20–1 10*13–4 9*12–4 12*14–4 ст. 23, № 113.
УРОК 17
Тема: Аналіз контрольної роботи. Додавання і віднімання числа 5 із переходом через десяток. Підготовка до ознайомлення із складеною задачею.
Мета: Підвести підсумки контрольної роботи та проаналізувати типові помилки. Ознайомити з прийомами додавання та віднімання числа 5 з переходом через десяток. Підготовити учнів до ознайомлення із складеною задачею.
Обладнання: таблиця додавання та віднімання у межах 20, таблиця за алгоритмом.
Хід уроку
І.Аналіз контрольної роботи
1.Аналіз типових помилок.
2.Колективне виконання аналогічних завдань.
3.Різнорівневі завдання на вибір для учнів, що відмінно впорались із контрольною роботою.
І рівень
Розв’яжіть задачу Ширина шкільного залу 8 м, а довжина на 3 м біль-
ша. Чому дорівнює довжина залу?
ІІ рівень
Замість зірок поставте знак «+», «–», а у віконце — потрібне число:
8 * 12= |
9 * 13= |
9 * 12= |
8 * 11= |
11 * 9= |
12 * 9= |
11 * 7= |
12 * 8= |
ІІІ рівень
Спишіть таблицю, заповнюючи пропуски (креслити таблицю не потрібно).
41