Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

природознавство 1-4кл конспекти

.pdf
Скачиваний:
318
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
4.75 Mб
Скачать

4 клас

531

 

 

V. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу

1.Розповідь учителя.

Ґрунт можна порівнювати із тоненькою плівкою, що вкрила сушу

нашої величезної планети. А без цієї плівки не було б ні суші, ні рослин, нітварин,нілюдини.Чому?Уявітьсобі,щоґрунтураптомнестало.Зникнуть рослини і тварини. А отже, не зможуть жити на землі і люди. Ось чому говорять, що ґрунт дорожчий за золото. Без золота люди змогли б прожити, а без ґрунту — ні.

Ґрунти — це земельні ресурси України, складова частина її продуктивних сил, основне джерело національного багатства. Ґрунт є особливим природним витвором, він виник у результаті взаємодії неживої та живої природи.

Головна властивість ґрунту — родючість, тобто здатність забезпечувати рослини необхідними мінеральними солями і вологою. Визначає родючість ґрунту органічна речовина — перегній, що утворюється в результаті неповного розкладу бактеріями та грибами відмерлих рослинних решток.

Ґрунти України є дуже різноманітними. Їх існує близько 1000 видів, тому що вони утворились у різних природних умовах.

Ви спостерігали в природі, що ґрунт має неоднаковий колір. Колір ґрунту залежить від кількості в ньому піску і глини. Чим більше в ґрунті піску, тим колір його світліший. Якщо вміст в ґрунті піску перевищує 90 %, то такий ґрунт називають піщаним, а той, що містить понад 40 %

глини, — глинистим.

У піщаному ґрунті мало повітря. Він швидко пропускає воду, але погано її зберігає. Коли багато вологи, то глинистий ґрунт стає в’язким, а після висихання — твердим і щільним.

Ґрунт чорного кольору — чорнозем. У ньому багато перегною. Чорнозем пропускає воду і повітря, зберігає вологу.

2.Проведення дослідів, щоб дізнатись, які ґрунти є в нашій місцевості (підручник, план на С. 151). Запис ознак ґрунту у таблицю.

Колір ґрунту

Кількість повітря

Як пропускає воду

Назва ґрунту

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.Фізкультхвилинка.

4.Родючість ґрунту.

Верхній родючій шар ґрунту, що дає життя рослинам, сам зростає дуже повільно. Учені підрахували, що для того, щоб утворився шар ґрунтузавтовшки5 см, потрібнонеменше, ніж2000 років. А длянормального росту рослин потрібний шар ґрунту завтовшки хоча б 50 см. Порахуйте,

532

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

скільки ж потрібно років, щоб утворився ґрунт такої товщини. Якщо невміло або недбало господарювати, то родючий ґрунт може загинути швидко і безповоротно.

Щоб родив багатий ґрунт, його необхідно добре обробляти. У пухкий ґрунт добре проникають повітря та вода. Малородючі ґрунти удобрюють торфом,перегноєм,мінеральнимидобривами.Удобренняпотребуєічорнозем, бо рослини для росту і розвитку забирають із нього безліч поживних речовин. У нас на Хмельниччині переважають чорноземні ґрунти. Вони дають гарні урожаї зернових культур та цукрового буряка.

VІ. Закріплення вивченого матеріалу

Робота з підручником.

1.Читання статті «Ґрунти в рідному краї» (С. 150).

2.Бесіда за змістом запитань до тексту (С. 151).

VІІ. Узагальнення та систематизація знань

4

2 5

1 3

1

6

По вертикалі:

1)Одна із складових частин ґрунту. (Пісок)

2)Верхній шар землі, на якому зростають рослини. (Ґрунт)

3)Ґрунт повільно пропускає воду, якщо в ньому є… (глина).

4)Що ви виявите у ґрунті, коли кинете його грудочку в складку з во-

дою? (Повітря) По горизонталі:

1) Рослинні і тваринні рештки, що перегнили. (Перегній)

5)Рідина, що входить до складу ґрунту. (Вода)

6)Головна ознака ґрунту. (Родючість)

VІІІ. Підсумок уроку ІХ. Домашнє завдання

Прочитати статтю «Ґрунти в рідному краї» (С. 150), виконати практичні завдання (С. 151).

4 клас

533

 

 

Урок 27

Тема. Природні угруповання рідного краю. Ліс

Мета:сформувати в дітей поняття природне угруповання; ознайомити із групами живих організмів, які там живуть; продовжувати знайомити із лісом,алевжеякприроднимугрупованням;розвиватиестетичніпочуття, мислення; виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до лісу.

Обладнання: таблиці, малюнки із зображенням лісів та малюнки із зображенням­ рослин і тварин лісу, загадки, кросворди, твори українських письменників, схеми.

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Повторення вивченого матеріалу

Завдання було розподілене по групах.

1група. Розповідає, які є ґрунти, і з’ясовує різницю між ними; дає визначення, що називають ґрунтом.

2 група. Обґрунтовує відповідь на питання: «Як утворюється ґрунт? Яку роль в його утворенні відіграють рослини і тварини?»

3група.Розповістипроґрунтисвоєїмісцевості.Щороблятьдляпідвищення родючості ґрунтів? Пояснити прислів’я: «Хто про землю дбає, вона тому повертає».

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Якщо уважно подивитися навколо себе, то можна помітити, що нас оточують живі організми, яких є безліч.

Чомусь усі ці живі організми вчені поділили на п’ять «царств». На-

звіть їх. (Ліси, луки, степи, водойми, болота)

Царствацієдужерізними,алеміжнимиіснуєтіснийвзаємозв’язок. (Навести приклади таких зв’язків.)

Складітьланцюгиживлення.(Дваучнізаписуютьнадошці,іншіскладають ланцюги живлення за допомогою картинок, сидячи за партами.)

Наприклад:

жолуді — кабан — вовк;

сонце — дощ — трава — заєць — лисиця. (Пояснити кожну ланку у ланцюгах живлення.)

У природі живі організми розподіляються не випадково. Вони селяться там, де є необхідні умови для їхнього життя, і утворюють певні, порівняно сталі комплекси — угруповання. Отже, тема нашого сьогоднішнього уроку — «Природні угруповання рідного краю».

ІV. Фізкультхвилинка

534

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

V. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу

1.Розповідь учителя з елементами бесіди.

Природні угруповання — це група взаємопов’язаних між собою жи-

вих організмів, які тривалий час живуть на певній ділянці місцевості з однорідними умовами життя. Основні типи угруповань, або, як ми говорили, п’ять «царств», такі:

1)ліси;

2)луки;

3)степи;

4)болота;

5)прісні водойми.

Поділприроднихугрупованьвизначаютьумовидовкілля,тобтотемпе-

ратура,освітленість,вологість,типґрунту.Укожномуугрупованніпереважають ті живі організми, які найкраще пристосовані до місцевих умов.

У природному угрупованні всі живі організми поділяють на три групи:

1)організми-виробники;

2)організми-споживачі;

3)організми-перетворювачі.

Організмами-виробниками є рослини, бо тільки вони здатні з речовин неживої природи утворювати поживні речовини для живих організмів.

Скажіть мені, що є головним джерелом енергії для всіх живих організмів нашої планети? (Сонце)

Такось,використовуючисонячнуенергію,зеленірослиниутворюють із речовин неживої природи поживні речовини для живих організмів. Вбираючи з повітря вуглекислий газ і воду, рослини виробляють цукор, крохмаль, білки і жири. Частинку цих речовин і сонячної енергії рослини використовують для свого росту, а частину відкладають у різних органах. Пам’ятаймо! Рослини виділяють кисень, яким дихають усі живі організми.

Організмами-споживачамивприродномуугрупованнієтварини. Рослиноїдні тварини живляться рослинами, а хижі — рослиноїдними тваринами.Отже,щовикористовуютьдляпідтриманняжиттятварин?(Пожив-

ні речовини, що утворені рослинами і накопичену в них сонячну енергію.)

Чим дихають тварини? (Киснем, а виділяють вуглекислий газ.)

Усі живі організми з часом старіють і відмирають. Цими відмерлимирослинамиітваринамиживлятьсямікроорганізми(грибитабактерії). Ось вони і становлять третю групу природного угруповання —організми- перетворювачі.Грибитабактеріїперетворюютьзалишкивідмерлихживих організмів на перегній, а тоді — на мінеральні солі. Потім ці мінеральні солі разом із водою рослини всмоктують за допомогою коренів.

4 клас

535

 

 

Отже, у будь-якому природному угрупованні відбувається кругообіг речовин. Тому усі живі організми пов’язуються ланцюгами живлення.

На початку уроку ви навели приклади ланцюгів живлення. Але потрібно пам’ятати, що природні угруповання є дуже складними! У них завжди є багато складно переплетених ланцюгів живлення.

2.Практична робота (у групах).

Перед тим, як кожна група отримає завдання, потрібно відгадати загадку, щоб дізнатися, над яким природним угрупованням ви будете працювати.

Навесні веселить, влітку холодить, восени годує, а взимку гріє. (Ліс)

Чому ви так вважаєте?

Читання учнем кожної групи вірша. Розминка. 1 група. Марія Познанська. Ліс.

2 група. Максим Рильський. Розмова з другом. 3 група. Марійка Підгірянка. Ліс.

Завдання на картах отримує кожна група. 1) Скласти схему.

Що таке ліс? Ліс — це:

друг повітря;

друг людини;

джерело здоров’я;

захисник здоров’я;

друг річок та їх жителів;

дім та їжа для птахів і звірів;

окраса землі.

Загадати загадки про рослини і тварини.

2)Назвати правила поведінки у лісі.

• Не розпалюйте багаття!

• Не ламайте дерев і кущів!

• Не рвіть квітів!

• Не руйнуйте гнізд!

• Не кричіть!

• Не ламайте грибів, навіть неїстівних!

• Не руйнуйте мурашників!

• Не залишайте в лісі сміття!

3)Чому ліс потрібно охороняти? Слово про Червону книгу. Рослини і тварини Хмельниччини, що занесені до Червоної книги.

Підсніжник білий, конвалія звичайна, латаття біле, зозулинець великий, дятел чорний, лелека чорний, лелека білий, лебідь-шипун, плиска жовта, бражник великий, соня садова, жаба очеретяна, жаба прутка, світлий тхір.

536

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

VІ. Бліцтурнір «Змагання найсильніших». VІІ. Фізкультхвилинка

VІІІ. Осмислення учнями знань

1. Робота з підручником.

1) Опрацювання статті «Природні угруповання рідного краю». 2) Робота за малюнками та запитаннями (С. 153).

3) Назвати яруси, на які поділяють усю рослинність лісу. 2. Робота в зошитах із друкованою основою.

ІХ. Цікаве про тварин. Цікаве про птахів

1)Олені і лосі перед негодою перекочовують.

2)Білі ведмеді перед похолоданням перестають купатися, а перед потеплінням лізуть у воду.

3)Якщо кріт робить високі купки — буде погана погода.

4)Найменшим птахом у світі є колібрі (вага — 3 г, розмір — 57 мм).

5)Переляканий страус може розвинути швидкість до 100 км/год.

6)Найважчим птахом в Україні є дрохва — 20 кг.

7)Найвищим птахом української фауни є сірий журавель, висота якого 120 см, маса 7 кг.

Складання кросворду «Яруси лісу».

За малюнком визначте назву рослини і розмістіть її у відповідний ярус.

Наприклад:

Я

С

Д

Л

Х. Закріплення та систематизація знань

Кожна група отримує картку із трьома завданнями, але обирає для відповіді лише одне.

Природне угруповання. Ліс

1. Дописати речення.

П’ять природних угруповань — це… Організми-виробники, споживачі, перетворювачі — це…

2.Назвати ланцюги живлення природного угруповання — лісу.

3.Виписати із переліченого, що ліс дає природі, а що — людині: одяг Зем-

лі; збирач вод;, охоронець річок; захисник ґрунту; дім для тварин; постачальник деревини, ягід, горіхів, ліків.

Ліс дає природі: _________________________________________________

Ліс дає людині: __________________________________________________

4 клас

537

 

 

ХІ. Підсумок уроку

Що вам найбільше запам’яталося?

Що вас здивувало? Про що хотіли б дізнатися більше?

ХІІ. Домашнє завдання

Прочитати статтю «Природні угруповання рідного краю». Скласти ланцюги живлення та пам’ятку «Поведінка учня в природному оточенні».

Урок 28

Тема. Луки — природне угруповання

Мета: продовжувати формувати поняття про природу України і рідного краю, про природні угруповання; сформувати поняття луки — природне угруповання; продовжувати формувати практичні навички роботи із підручником, зошитом; розвивати пізнавальну активність, спостережливість, уміння логічно мислити, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки; виховувати любов до рідного краю.

Обладнання:таблиці,ілюстраціїіззображеннямкраєвидівлісуілуків, гербарії рослин луків, фотокартки та малюнки із зображенням тварин луків, колекції комах.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку ІІ. Актуалізація опорних знань

1.Фронтальна бесіда.

Яку тему вивчали на минулому уроці?

Що таке природне угруповання?

На які групи поділяються живі організми в природних угрупо­ ваннях?

Хто такі організми-виробники? Наведіть приклади.

Які живі організми є споживачами?

Чим зайняті організми-перетворювачі?

Від чого залежать живі організми в природних угрупованнях?

Чим пов’язані живі організми в природних угрупованнях?

2.Робота з картками.

Завдання 1. Заповніть схему на дошці, покажіть стрілочками

взаємозв’язки між живими організмами в природних угрупованнях (виробниками, споживачами, перетворювачами).

538

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Нежива природа

Завдання 2. Розкажіть про три групи живих організмів у природному угрупованні.

Завдання 3 (для двох учнів). Побудуйте на дошці по одному ланцюгу живлення, що склалися у лісі. Доведіть, що ліс — це природне угруповання.

Завдання4.Знайдітьсереділюстраційті,щодемонструютьзв’язкиміж живими організмами лісу. Складіть із них на дошці ланцюг живлення.

ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку

ІV. Мотивація навчальної діяльності

Створення проблемної ситуації.

Бесіда з опорою на таблиці та малюнки із зображенням лісу та луків.

Чи схожі між собою ліс і луки?

Які рослини ростуть у лісах і на луках?

Чи однакові тварини оселяються у лісах та на луках?

Чому тварини різні?

Чому рослини різні?

Проблемне запитання

— Так чому ж і ліс, і луки — це природні угруповання, хоча живі організми в них є різними?

V. Розповідь учителя з елементами бесіди

Чи були ви влітку на луках?

Чим вас вразили луки?

Які найкрасивіші луки ви знаєте?

Чим відрізняються рослини луків та лісу?

Яких тварин ви бачили на луках?

Яка група тварин є найпомітнішою?

Які тварини живуть на луках, крім комах? Чому?

VІ. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Практична робота за малюнком підручника (С. 154).

1)Розгляньте малюнок луків і назвіть рослини, які впізнали. До якої групи вони належать?

4 клас

539

 

 

2)Назвіть комах, які живуть на луках.

3)Назвіть птахів, які зображені на малюнку.

4)Назвіть звірів, які живуть на луках.

5)Назвіть тварин, які належать до інших груп.

6)Назвіть кормові зв’язки між організмами, які ви бачите на малюнку. 2. Робота з текстом підручника (С. 154–156).

1)Прочитайте на С. 154 перші два абзаци і поясніть, чим луки відрізняються від степів і лісів.

2)Прочитайте на С. 155 перші два абзаци і запам’ятайте назви трав’я­ нистих рослин луків.

3)Прочитайте весь текст на С. 155–156 і перелічіть тварин, які живуть на луках.

4)Знайдіть у тексті, де говориться про зв’язки між окремими організмами. Що це доводить?

3. Робота із гербаріями рослин луків і колекціями комах.

1)Виберіть із гербарію ті рослини, про які ви вже знаєте з тексту підручника. Назвіть інші. Чим вони приваблюють комах?

2)Знайдіть у колекції тих комах, про яких ви вже знаєте з тексту підручника. Назвіть інших.

VІІ. Закріплення та осмислення знань

1.Бесіда.

Назвіть рослини, що не можуть існувати без комах.

Назвіть тварин, які постійно живуть на луках.

Які тварини з’являються на луках у пошуках корму?

Які зв’язки є найсильнішими між рослинами і тваринами луків?

Які організми луків належать до виробників? Споживачів? Перетворювачів?

Доведіть, що луки — це природне угруповання.

Які дії людей можуть зруйнувати луки як природне угруповання?

2.Робота на дошці.

Скласти ланцюги живлення із дібраних до уроку ілюстрацій рослин

ітваринлуків;підписати,хтоз них єорганізмами-виробниками, організ- мами-споживачами, організмами-перетворювачами.

VІІІ. Узагальнення та систематизація знань

Заповнення таблиці «Луки» на С. 50 зошита.

ІХ. Підсумок уроку Х. Домашнє завдання

1)Опрацювати текст підручника «Луки — природне угруповання»

(С. 154–156).

2)Закінчити виконання завдань на С. 58 зошита.

3)Творче завдання: підготувати ілюстрації до теми «Прісні водойми».

540

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

Урок 29

Тема. Прісна водойма — природне угруповання

Мета: формувати уявлення про прісну водойму як природне угрупован-

ня; розширювати знання учнів про рослинний і тваринний світ водойми; розвивати спостережливість; виховувати любов до природи і бажання її охороняти.

Обладнання: гербарії рослин; ілюстрації рослин, тварин, озера.

Хід уроку

І. Перевірка домашнього завдання

Фронтальне опитування.

Вибрати із герба рійного набору рослини луків, зазначити їх спільні та відмінні ознаки, їх пристосування до умов угруповання.

Яке природне угруповання називається луками? Що може призвести до руйнування луків?

Назвіть тварин-жителів луків. Як вони пов’язані із рослинами

луків?

Накресліть на дошці 2 ланцюги живлення.

Підсумок домашнього завдання — гра «Впізнайте жителя луків».

(Конюшина,береза,оса,метелик,кріт,лобода,конвалія,ящірка,миша, лисиця, лелека, коник-стрибунець)

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Діти, хто вас побував на морі? Якою є вода в морі?

А хто купався в озері чи в ставку? Якою є вода там?

Яка різниця між морем та ставком?

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

— На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося із прісною водоймою як природним угрупованням.

ІV. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу

1.Практична робота (за малюнком у підручнику на С. 157).

Учні,мизвамидекількаразівкласомпобувалинаекскурсіїнаставку. Пригадуючи, що і кого ми там бачили, і розглянувши малюнок і підручнику, назвіть рослин та тварин, які живуть в прісній водоймі.

Які рослини ви впізнали?

Яка є між ними відмінність?

Які тварини населяють водойму?

Які рослини і яких тварин водойм ви зустрічали в природі?

Чи існують зв’язки між рослинами та тваринами у водоймі?