Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

природознавство 1-4кл конспекти

.pdf
Скачиваний:
276
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
4.75 Mб
Скачать

4 клас

461

 

 

Фернан Маґеллан у 1520 році. Тихий океан омиває понад 50 країн світу. На дні Тихого океану знаходиться найглибша западина Світового океану — Маріанська, глибина якої сягає 11 022 м.

Тихий океан має найрізноманітніший рослинний і тваринний світ. У воді росте 380 видів зелених, бурих і червоних водоростей. У водах океану відомо 2000 видів риб. Це оселедець, сардина, скумбрія, сайра, лосось, тріска, тунець, камбала. Налічуються понад 6000 видів молюсків, мідій, устриць, кальмарів, восьминогів. Тут є велетенські краби, морські черепахи, змії. Живуть кити, тюлені, моржі, котики.

На дні Тихого океану виявлені родовища нафти і газу.

ІІ команда. Північний Льодовитий океан

Найменший із океанів — Північний Льодовитий. Довгий час цей океан називали морем. Океан розташований на півночі Землі, і майже вся його поверхня вкрита льодом — ось звідси і назва! Цей океан є найхолоднішим, тому і рослинний та тваринний світ тут не є таким різноманітним. Біля берегів ростуть водорості: ламінарія, фукус. Водяться раки, медузи, зокрема найбільша медуза-ціанея (діаметр 2 м, а щупальця її витягуються до 20 м), риби: оселедець, тріска, камбала, морський окунь.

На островах існують колонії моржів і тюленів. Поблизу узбережжя на кризі живуть білі ведмеді.

Фізкультхвилинка

Раз, два — всі пірнають. Три, чотири — виринають. П’ять, шість — на воді Кріпнуть сили молоді. Сім, вісім — що є сили, Всі до берега приплили.

Дев’ять, десять — обгорнулись, Обсушились і за парти опустились.

ІІІ команда. Індійський океан

За розмірами він посідає третє місце. Це найтепліший океан, тому тут дуже багатий світ рослин і тварин. В Індійському океані зустрічаються зарості бурих, зелених та червоних водоростей. Від великої кількості мікроскопічних зелених водоростей вода «зацвітає».

Тут є дуже різновидів багато риб: сардинела, тунець, скумбрія, акула, скат.

Уприбережнихводахєбезлічкоралів,морськихзірок,черепах,китів, дельфінів, трапляються крокодили.

Цей океан відомий запасами нафти, газу, залізних і мідних руд.

462

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

ІV команда. Атлантичний океан

Цей океан — найтепліший і найсолоніший серед інших. Він є другим за розміром. В Атлантичному океані виловлюють до 35 % світового вилову риби. Тут водиться скумбрія, тріска, сардина, меч-риба, безліч китів.

Із птахів — альбатроси і фрегати. На дні Атлантичного океану відкриті родовища нафти і газу.

Уч и т е л ь. Молодці, діти, ви гарно попрацювали і дізналися багато цікавого про Світовий океан. А саме… (Відповіді дітей.)

1)Океан нас годує. Люди отримують рибу, морську капусту, водорості, з яких добувають йод, бром, солі калію.

2)Океани і моря дають кисень, яким ми дихаємо.

3)Із дна морів та океанів добувають нафту, газ, олово, залізні та мідні руди.

4)Вода океанів та морів є транспортним шляхом.

Уч и т е л ь. А ще Світовий океан впливає на погоду Землі. Він — ніби паровий котел, що нагрівається сонцем, накопичує тепло, вологу. Цю вологу вітри розносять по всій планеті у вигляді хмар.

Отже, без Світового океану не було б життя на Землі. Тому його потрібно охороняти. Як ви думаєте, діти, що потрібно робити, щоб води океанів були чистими і багатими на рибу? (Відповіді дітей.)

1)Економно використовувати воду.

2)Не засмічувати морські простори.

3)Берегти рибні багатства від хижацького винищення.

4)Насаджувати водоохоронні ліси.

5)Будувати очисні споруди, фільтрувати використану воду.

VІ. Осмислення учнями знань.

1. Робота з підручником.

1)Опрацювання статті «Океани Землі».

2)Відповіді на запитання.

Що таке Світовий океан?

Які ви знаєте океани?

Який океан є найбільшим?

Де живуть білі ведмеді?

Як охороняти океани?

2.Практична робота з контурною картою. (Діти позначають океани і пишуть їх назви.)

VІІ. Підсумок уроку

Про що нове ви сьогодні дізнались?

Що вам найбільше запам’яталося?

VІІІ. Домашнє завдання

Опрацювати статтю «Океани Землі».

4 клас

463

 

 

Урок 10

Тема. Населення Землі. Збережемо природу Землі разом

Мета: ознайомити учнів із поняттям раси; дати загальне уявлення про особливості кожної з них; поглибити і розширити знання дітей про вплив людини на природу; підвести дітей до усвідомлення необхідності зберігати і примножувати природні багатства, раціонально їх використовувати; розвивати пізнавальний інтерес; виховувати дбайливе, господарськеставленнядоприродиякдорідногодому,бажаннязберегтинашу планету для нащадків.

Обладнання: карта півкуль, фотографії або малюнки представників основних людських рас.

Хід уроку

І. Перевірка домашнього завдання

Фронтальне опитування.

Що називається материком?

Знайдіть і покажіть на фізичній карті півкуль материки.

Який материк складається з двох частин?

Де розташована межа між Європою та Азією?

На які частини поділяється Світовий океан?

Який із океанів є найбільшим?

Що дає людям Світовий океан?

В якому океані є найбагатшим рослинний і тваринний світ?

Який материк омивається чотирма океанами? Трьома?

Яке значення мають океани на Землі?

ІІ. Самостійна робота в зошиті (С. 39)

ІІІ. Індивідуальне опитування

(Учні розповідають про уявну подорож одним із океанів.)

ІV. Повідомлення теми та завдань уроку

— На теле- і кіноекранах ви щоденно бачите калейдоскоп людських облич, які відрізняються один від одного кольором шкіри, волосся, очей, формою голови, обличчя. Багато людей вирізняються одягом, способом життя. Але всі вони разом складають людство — населення Землі. Незважаючи­ на всю різноманітність, людство єдине і живе у спільному домі, що має назву Земля.

Скільки ж людей живе на Землі? Що таке людські раси? Чим вони відрізняютьсяоднавідодної?Яклюдствовпливає наприродуЗемлі? Відповісти на ці запитання ви зможете, вивчивши тему сьогоднішнього уроку «Населення Землі. Збережемо природу Землі разом».

464

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

V. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу

1.Розповідь учителя із використанням наочності.

— У процесі розвитку Землі в певний період на планеті з’явилась лю-

дина. Поступово завдяки праці люди опановували зручні для життя території земної поверхні.

Кількість людей у давні часи зростала досить повільно, тому що умови життя були дуже суворими. Людину підстерігали не лише різні хвороби, а й небезпека від хижих звірів, отруйних зміїв, стихійного лиха.

Поступово,колилюдинапересталазалежативідприроди,атривалість її життязбільшилась,кількістьнаселення почала стрімкозростати. Якщо на початку нашої ери жило приблизно 300 млн чоловік, то тепер сім’я народів становить вже понад 5,8 млрд чоловік.

Як уявити собі таку кількість людей? Коли б ми поставили в шеренгу 1 млрд чоловік, то вона розтягнулася б на 500 тис. км, а це — 12,5 земних екваторів!

Люди постійно живуть на всіх материках, крім Антарктиди. Подумайте, чому?

— Розселилися люди на материках нерівномірно. Найбільше людей проживає в Азії — більше половини населення світу. Густо населеними є і території у Західній та Центральній Європі. А найменше населення в Австралії.

ЗазовнішнімиознакамилюдинаЗемлієрізними.Відповіднодоприродних умов життя, у людей виробилися зовнішні відмінності. Люди різних країн відрізняються зовнішньою будовою тіла, кольором шкіри, волосся, очей, формою носа та губ. Ці ознаки називають расовими.

Так, у європейців світла шкіра, м’яке, пряме або трохи хвилясте волосся, вузький ніс, тонкі губи, різний колір очей. До цієї раси належить майже половина людства планети. Сама назва свідчить про те, що більшість народів цієї раси проживає в Європі. Але з відкриттям Америки та Австралії європейці розселилися по всьому світу.

ВАзії люди набули жовтуватого кольору шкіри, вузького, ніби щілинки, розрізу очей і плоского обличчя.

ВАфриці, Австралії та Америці живуть люди, для яких характерними є темний колір шкіри, кучеряве або хвилясте волосся, у більшості

зних широкий ніс, товсті губи.

Так виникли біла, жовта і чорна раси.

Хоч названі раси мають різні зовнішні ознаки, проте усі люди мають однакову внутрішню будову тіла. Тому раси ніяк не можна поділити на вищі та нижчі за кольором шкіри. Адже такий поділ відбувся у процесі розвитку людства під впливом природних умов, способу життя тощо.

4 клас

465

 

 

Так,чорнезабарвленняшкіриігустекучерявеволоссязахищаєлюдей чорної раси від спекотного сонця. А вузький розріз очей азіатів запобігає потраплянню в очі піску та пилу у пустелях, де дмуть сильні вітри.

Із давніх-давен люди жили родами. У родах об’єднувалися кровні родичі. Вони спільно полювали і ділили здобич, спільно її споживали. Весь рід дотримувався певних звичаїв. Роди об’єднувалися у племена. Минули сторіччя, і родоплемінну спільність людей змінила нова форма спільності. Люди,якіжилинапевнійтериторії,спілкувалисяоднієюмовою,малисвої традиціїідотримувалисяїх,утворилинароди.Народиживутьнапевнійтериторії,спілкуютьсяоднієюмовою,маютьсвоїкордони,столицю,державну мову, історію, культуру. На сьогодні у світі налічується понад 200 держав.

Символи держави — герб, прапор та гімн.

Герб — це пізнавальний знак, що свідчить про те, чим славиться держава, що символізує її місцевість. Герби зображують на прапорах, грошах і печатках.

Прапор держави — це полотнище одного або кількох кольорів. Гімн — це урочиста пісня, що є символом державної єдності.

УкожнійдержавієКонституція —основнийзакон.Вінвизначаєїїус­ трій, порядок утворення, основні правила та обов’язки громадян.

Якими є герб, прапор і гімн України?

Коли в Україні відзначають День Конституції?

Усе менше залишається на Землі місць, де б не побувала б людина. І все більше природа потерпає від її діяльності.

Колись життя людей залежало від «примх» навколишньої природи. Наші предки схилялись перед силою природи, гостро відчували свою залежність від неї. Але поступово дещозмінилося.У людей з’явилися поля, ферми, заводи, затишні домівки, різноманітна техніка. І тоді людям почало здаватися, що вони вже не залежать від природи, що вони є сильнішими за неї. Більше того, люди почали намагатися «полонити» природу, стати її господарями. Озброєна могутньою технікою, людина почала вважала себе велетнем, якому на планеті все дозволено.

Але минуло небагато часу, і люди зрозуміли, що це не так. «Полонення» природи призвело до забруднення повітря і води, руйнування ґрунту, загибелі лісів, знищення рослин і тварин. Люди почали розуміти, що вони не «панують» над природою, а просто знищують її. І ще люди зрозуміли, що вони тисячами, мільйонами ниточок пов’язані із навколишньою природою і так само залежать від неї, як листочок дерева залежить від його кореня. Знищивши навколишню природу, вони й самі не виживуть, бо людина — дитя природи, а не її полонитель.

2.Робота з підручником.

Про деякі ознаки небезпеки, що нависла над нашою планетою, дізна­єтесь, коли прочитаєте статтю підручника «Збережемо природу

Землі разом».

466

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

VІ. Осмислення учнями знань

1.Відповісти на запитання.

Від чого забруднюється природа?

Як люди забруднюють воду? Повітря? Ґрунти?

Що, на вашу думку, становить найбільшу загрозу для природи Землі?

2.Творче завдання (в групах).

Поміркуйте і складіть листівку «Планета людей — у небезпеці»,

вякій запропонуйте свої шляхи збереження природи на планеті Земля. (Заслухати відповіді кожної групи.)

3.Робота в зошиті з друкованою основою (С. 30).

VІІ. Узагальнення та систематизація знань учнів

Як змінилася кількість населення Землі протягом історичного пе-

ріоду?

Які є раси на Землі?

У чому полягають відмінності людських рас?

Чому вони виникли?

Що має кожна держава? Які символи має кожна держава?

Хто завдає найбільше шкоди природі?

Що таке «Червона книга»?

Яке вона має значення?

Чим людина забруднює навколишнє середовище?

Що роблять люди, щоб розв’язати складні проблеми охорони та збереження природи?

VІІІ. Домашнє завдання

Прочитати в підручнику статті «Населення Землі», «Збережемо природу Землі разом», підготувати відповіді на запитання після них.

Творче завдання: намалювати малюнок на тему «Планета людей у небезпеці — захистимо її».

Урок 11

Тема. Контроль навчальних досягнень. Тематичне оцінювання

Тести

1. Що таке зорі? а) Метеорити;

б) маленькі вогники; в) космічні тіла.

4 клас

467

 

 

2.Зорі розташовані групами. Це: а) угруповання; б) скупчення; в) сузір’я.

3.Зорі від Землі знаходяться:

а) близько; б) на середній відстані; в) далеко.

4.Зорі —… небесні тіла. а) холодні та тверді; б) розжарені та тверді;

в) розжарені та газоподібні.

5.Найближчою до Землі зіркою є: а) Плутон; б) Марс; в) Сонце.

6.Сонце випромінює багато:

а) холоду; б) тепла;

в) світла і тепла.

7.Сонячним світлом освітлюються та обігріваються: а) астероїди; б) комети; в) планети.

8.Якою є відстань від Землі до Сонця?

а) 4 000 000 км; б) 10 000 000 км; в) 150 000 000 км.

9. Кількість планет Сонячної системи: а) п’ять; б) сім; в) вісім.

10.Планети — це: а) світлі тіла; б) теплі тіла;

в) холодні космічні тіла.

11.Планета Земля рухається: а) по першій орбіті; б) по дев’ятій орбіті; в) по третій орбіті.

468

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

12.Яка з планет має найкоротшу орбіту? а) Земля; б) Меркурій; в) Венера.

13.Яка з планет має найдовшу орбіту?

а) Плутон; б) Нептун; в) Сатурн.

14.Планети — небесні тіла, що світяться: а) власним світлом; б) відбитим світлом.

15.Місяць — це:

а) планета; б) супутник; в) зірка.

16.Земля має супутників: а) три; б) один;

в) дванадцять.

17.Наша планета має назву: а) Плутон; б) Земля; в) Марс.

18.Земля має форму:

а) циліндра; б) кулі; в) геоїда.

19.Хто вперше довів, що Земля є круглою? а) Ньютон; б) Маґеллан; в) Коперник.

20.Як називається супутник Землі?

а) Сонце; б) комета; в) Місяць.

21.Першим космонавтом у світі був: а) Валентина Терешкова; б) Юрій Гагарін; в) Валерій Биковський.

22.Першим українським космонавтом був: а) Іван Попов; б) Леонід Каденюк;

в) Юрій Гагарін.

4 клас

469

 

 

23.За скільки годин Земна куля робить повний оберт навколо своєї осі? а) За 12 год; б) за 24 год; в) за 20 год.

24.Модель Землі має назву:

а) карта; б) глобус; в) атлас.

25.Яку форму має глобус? а) Прямокутну; б) круглу; в) квадратну.

26.Скільки полюсів має Земля? Назвіть їх. а) 1 — Західний; б) 2 — Північний та Південний; в) 1 — Східний.

27.На однаковій відстані від полюсів проходить уявна лінія: а) паралель; б) екватор; в) діагональ.

28.Довжина екватора:

а) 25 тис. км; б) 40 тис км; в) 15 тис. км.

29.На скільки півкуль екватор поділяє Землю? а) 3 півкулі; б) 2 півкулі; в) 4 півкулі.

30.Час, за який Земля робить повний оберт навколо осі, називають: а) добою; б) роком; в) місяцем.

31.Повний оберт навколо Сонця наша планета робить:

а) за півроку; б) за рік;

в) за кілька років.

32.Рух Землі навколо Сонця спричиняє: а) зміну дня і ночі; б) зміну пір року.

33.Скільки пір року ви знаєте?

а) Одну; б) три; в) чотири.

470

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

34.Земну поверхню між екватором і полюсами умовно поділяють на частини. Їх називають:

а) холодними поясами; б) тепловими поясами.

35.Скільки поясів у кожній півкулі? Які? а) 1 — помірний; б) 2 — помірний, жаркий;

в) 3 — жаркий, помірний, холодний.

36.Частину земної поверхні, яку людина бачить навколо себе, нази­ вають:

а) кругом; б) горизонтом; в) поясом.

37.Лінію горизонту видно: а) де є ліс; б) де є ліс і гори;

в) на відкритій місцевості, де немає лісу, гір, будинків.

38.Доросла людина може побачити лінію горизонту на відстані майже: а) 2 км;

б) 10 км;

в) 5 км.

39.Розрізняють основні сторони горизонту:

а) 2 — захід, схід; б) 4 — північ, південь, захід, схід.

40.Орієнтуватись на місцевості — означає вміти визначити: а) якусь задану точку; б) сторони горизонту; в) лінію горизонту.

41.Найдавніший спосіб — це орієнтування за:

а) Місяцем; б) Сонцем; в) зірками.

42.Надійним сучасним помічником для орієнтування на місцевості є: а) мікроскоп; б) телескоп; в) компас.

43.Головною частиною компаса є:

а) основні сторони горизонту; б) рухлива намагнічена стрілка; в) пружина.

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.