Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

природознавство 1-4кл конспекти

.pdf
Скачиваний:
317
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
4.75 Mб
Скачать

4 клас

511

 

 

9)Український державний степовий заповідник (Запорізька та Сумсь-

ка області);

10)Чорноморський ДЗ (Херсонська та Миколаївська області);

11)Ялтинський державний гірсько-лісовий заповідник (Кримські гори). На території Тернопільської області знаходиться 95 видів вищих рослин, і проживає 39 видів тварин, які занесені до Червоної книги нашої

країни.

4.Хвилинка-цікавинка (розгляд ілюстрацій).

Рослини, що занесені до Червоної книги:

1)дерева — береза Клокова, береза темна;

2)кущі —бруслинакарликова,вовчіягодипахучі,зіновітьбіла,клокич- ка периста, таволга польська;

3)трав’янисті рослини — анемона розлога, беладона звичайна, відкатник татарниколистий, зозулині черевички справжні, ковила волосиста, ковила периста, лілія лісова, лунарія оживаюча, любка дволиста, молочай волинський, росичка англійська, сон великий, сонцецвіт сивий, цибуля ведмежа, ясенець білий тощо.

Тварини, які занесені до Червоної книги:

1)комахи — шовкопряди березовий та кульбабовий, бражник дубовий, мертва голова та Прозерпіна, Аполлон, махаон і т. д.;

2)риби — стерлядь, марена звичайна, вирезуб, рибець малий;

3)плазуни — полоз лісовий, мідянка;

4)птахи — лелека чорний, лебідь-шипун, беркут, змієїд, шуліка рудий, орел-карлик, орлан-білохвіст, балабан, скопа, пугач;

5)звірі — кутора мала, підковоніс малий, пічниця триколірна, широковух європейський, сліпак подільський, перегузня, горностай, тхір степовий, видра річкова, борсук, кріт лісовий.

V. Осмислення учнями знань

1.Робота з підручником.

Читання статей «Населення України», «Охорона природи в Ук­

раїні».

2.Відповіді на запитання.

Хто становить більшість народу України?

Які ще національності входять до складу народу України?

Скільки областей є в Україні? Яка республіка входить до складу нашої держави?

Як наша держава піклується про охорону природи в Україні?

Яка небезпека загрожує природі?

Для чого створена Червона книга?

Що таке національний природний парк?

512

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

Для чого створюють заказники?

Чим заповідник відрізняється від національного природного парку?

Що станеться, якщо природу не охороняти?

3.Робота в зошитах із друкованою основою (С. 45–46, завдання 1–9).

VІ. Узагальнення та систематизація знань

1.Розповіді 2–3 учнів про особисту участь в охороні природи.

2.Бесіда.

Що нового ви почули на уроці?

Що станеться, якщо природу не будуть охороняти?

VІІ. Домашнє завдання

Прочитати в підручнику статті «Населення України», «Охорона природи в Україні». Позначити на контурній карті заповідники.

Творче завдання: підготувати свою програму збереження природи в Україні.

Урок 22

Тема. Охорона природи в Україні. Контроль навчальних досягнень

Мета:ознайомити дітей із природними багатствами України; формувати поняття заповідник; навчати охороняти природу рідного краю; розвивати уяву дітей про навколишній світ; розвивати пам’ять, мовлення, мислення; виховувати дбайливе ставлення до природи та почуття патріотизму.

Обладнання: ілюстрації, плакати, фізична карта України.

Хід уроку

І. Організація класу

У ч и т е л ь

Батьківщини рідні сади Нахилились до води. Кожна гілка у сонці, у теплі Щедро пахне соками землі. Батьківщини рідні гаї Кличуть в серце затінки свої, Зупинись і слухай солов’я, І відчуй, що це землі твоя.

(М. Сингаївський)

4 клас

513

 

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

Робота в групах.

1.Щедра, багата, різноманітна природа України (розповідають учні

1 групи).

2.КрасаУкраїнив поетичномуслові.Вірші,прислів’я,оповідання,піс-

ні (розповідають учні 2 групи).

ІІІ. Повідомлення мети і завдань уроку ІV. Вивчення нового матеріалу

На дошці прикріплена квітка-семиквітка. Кожна пелюстка — це від-

повідне завдання до ходу уроку.

Розцвітай, чарівна Квітко, Всіма барвами сіяй, Розкажи, чарівно Квітко, Чим багатий рідний край. Чим багатий, чим він щедрий, Розкажи не тільки це, А ще як охороняєм Ми його і бережем.

Діти зривають пелюстки за годинниковою стрілкою.

Перша пелюстка (1 група)

Що завдає значної шкоди довкіллю?

Учні складають за прочитаним у підручнику опорну схему.

Друга пелюстка (2 група)

Розповісти про закони і програми, що спрямовані на охорону і збереження природи України, та розробити свою програму охорони природи.

Третя пелюстка — для вчителя Навчити розрізняти, що таке національний природний парк, заказник,

заповідник. Фізкультхвилинка

Четверта пелюстка (1 група)

Міжнародна Червона книга. З якою метою було створено цю книгу?

П’ята пелюстка (2 група)

Червона книга України. Розповісти про чорні та зелені сторінки цієї книги. Чому вони мають таку назву?

Шоста і сьома пелюстки. (Завдання виконати одночасно в двох групах.)

Назвати найбільше заповідників, національних парків України. Розповісти про найдавніший заповідник — Асканія-Нова — у нашій

країні, а також — про наймолодший — Медобори. У ч и т е л ь

Язірвав квітку — і вона загинула,

Яспіймав метелика — і він помер У мене на долоні.

514

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

І тоді я зрозумів, Що торкнутися краси можна тільки серцем.

— Ось чому нам всім потрібно навчитися жити в мирі та злагоді із природою.

V. Узагальнення та систематизація знань

1.Хвилинка-цікавинка (розгляд ілюстрацій).

Рослини, що занесені до Червоної книги:

1)дерева — береза Клокова, береза темна;

2)кущі — бруслина карликова, вовчі ягоди пахучі, таволга польська;

3)трав’янистірослини — анемона розлога, беладона звичайна, зозулині черевички справжні, ковила волосиста, ковила периста, лілія лісова, любка дволиста, молочай волинський тощо.

Тварини, які занесені до Червоної книги:

4)комахи — шовкопряди березовий та кульбабовий, бражник дубовий, мертва голова та Прозерпіна, Аполлон, махаон і т. д.;

5)риби — стерлядь, марена звичайна, вирезуб, рибець малий;

6)плазуни — полоз лісовий, мідянка;

7)птахи — лелека чорний, лебідь-шипун, беркут, змієїд, шуліка рудий, орел-карлик, орлан-білохвіст, балабан, скопа, пугач;

8)звірі — кутора мала, підковоніс малий, пічниця триколірна, широковух європейський, сліпак подільський, перегузня, горностай, тхір степовий, видра річкова, борсук, кріт лісовий.

2.Робота з підручником.

3.Робота в зошитах із друкованою основою.

4.Тестування за темою.

1)В якій природній зоні знаходиться заповідник Асканія-Нова? а) У Карпатах; б) на Поліссі; в) у степовій зоні.

2)Яка тварина потребує охорони?

а) Заєць; б) зубр; в) лисиця.

3) Яка рослина занесена до Червоної книги? а) Підсніжник; б) барвінок; в) кульбаба.

VІ. Підсумок уроку

Що нового ви почули на уроці?

Що станеться, якщо природу не охороняти?

VІІ. Домашнє завдання

Підготувати розповідь про особисту участь в охороні природи.

4 клас

515

 

 

Додаток

ТЕСТИ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ НАВЧАЛЬНИХ ДОСЯГНЕНЬ ЗА РОЗДІЛОМ «НАША БАТЬКІВЩИНА — УКРАЇНА»

1. Україна — це:

а) незалежна самостійна держава; б) область; в) край.

2. Україна знаходиться на материку: а) Австралія; б) Євразія; в) Африка.

3.За площею Україна у Європі: а) найменша; б) найбільша; в) середня.

4.Україна межує з державами: а) п’ятьма; б) сімома; в) десятьма.

5.Протяжність усього кордону України:

а) 7 640 км; б) 7 641 км; в) 7 643 км.

6.На території України знаходяться височини: а) Волинська, Подільська; б) Волинська, Подільська, Придніпровська;

в) Волинська, Подільська, Придніпровська, Донецька і Приазовська.

7.Ділянки земної поверхні, що високо підняті над рівнинами:

а) яри; б) гори; в) балки.

8.На території України є гори: а) Альпійські; б) Карпатські та Кримські; в) Кавказькі.

9.Найвищими вершинами Українських гір є: а) Тиса; б) Говерла і Роман-Кош; в) Синевір.

10.Найбільшою рікою України є:

а) Дніпро; б) Десна; в) Дністер.

516

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

11.Дніпро бере початок на території: а) України; б) Росії; в) Білорусі.

12.До великих річок України належать: а) Волга;

б) Дунай, Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець; в) Псел, Ворскла.

13.На території України є близько:

а) 30 тисяч озер; б) 20 тисяч озер; в) 5 тисяч озер.

14.Найбагатшою на озера низовиною є: а) Придніпровська; б) Поліська; в) Причорноморська.

15.Знаменитими озерами України є:

а) Сиваш і Чорне; б) Світязь, Синевір, Кагул, Ялпуг, Сиваш; в) Світязь і Кагул.

16. Частина океану, що врізається в сушу — це: а) озеро; б) море; в) болото.

17.На території України є моря: а) Охотське та Біле; б) Каспійське та Азовське; в) Чорне та Азовське.

18.Зона мішаних лісів займає: а) західну частину; б) північну частину; в) східну частину.

19.На території природної зони мішаних лісів заходиться водосховище: а) Київське; б) Хмельницьке;

в) Миколаївське.

20.У зоні мішаних лісів переважає:

а) хвойне дерево — сосна звичайна і листяне — дуб звичайний; б) ялиця та ясен; в) дика яблуня.

21. У зоні мішаних лісів водяться травоїдні тварини: а) зубр, лось, олень, козуля; б) вовк, лисиця; в) тхір, куниця.

4 клас

517

 

 

22.У зоні мішаних лісів створені заповідники: а) Поліський; б) Медобори; в) Асканія-Нова.

23.Територія, на якій чергуються ділянки лісу і степу, називаються зоною:

а) степу; б) лісостепу; в) лісу.

24. Степова зона має найродючіший ґрунт: а) глина; б) чорнозем; в) пісок.

25.У степовій зоні тваринний світ: а) багатий; б) середній; в) бідний.

26.У степовій зоні знаходиться найдавніший заповідник: а) Луганський; б) Асканія-Нова; в) Медобори.

27.Смуга суші завширшки від 1 до 12 км між Кримськими горами і Чорним морем — це:

а) Південний берег Криму; б) Північний берег Криму; в) Східний берег Криму.

28.Рослинний і тваринний світ Південного берега Криму: а) дуже різноманітний; б) бідний; в) дуже бідний.

29.Для збереження та охорони природи Південного берега Криму створено заповідники:

а) Подільський; б) Карадазький і мис Мартьян.

30.Щоб зберегти природу Карпат, створені заповідники: а) Карпатський і Горгани; б) Медобори; в) Поліський.

31.Для збереження Кримських гір створені заповідники: а) Кримський та Ялтинський; б) Подільський; в) Луганський.

518

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

32.В Україні, крім українців, живуть понад: а) 20 інших народів; б) 50 інших народів; в) 100 інших народів.

33.В Україні є… областей:

а) 20; б) 10; в) 24.

34.Чисельність народу України: а) близько 28 мільйонів; б) близько 50 мільйонів; в) близько 47 мільйонів.

35.Природа в Україні є:

а) багатою та різноманітною; б) бідною; в) ніякою.

36.Значної шкоди довкіллю завдає: а) насадження лісів;

б) раціональне використання природних багатств; в) недбайливе видобування корисних копалин, вирубування лісів.

37.Вирубування лісів спричиняє:

а) ями; б) глибокі котловини;

в) вивітрювання ґрунту, його зсуви в горах, утворення ярів та боліт.

38.В Азовське і Чорне моря потрапляє: а) чиста вода;

б) нафта, бензин, отруйні речовини, побутові відходи; в) питна вода.

39.Від чого гинуть рослини і тварини водойм?

а) Від переохолодження; б) від отруйних речовин; в) від переїдання.

40.Непоправної шкоди всій природі України завдала: а) Чорнобильська АЕС; б) Хмельницька АЕС.

41.У нашій країні прийнята низка:

а) документів; б) методів і форм;

в) законів і програм.

4 клас

519

 

 

42.В якому році створений Міжнародних союз охорони природи?

а) У 1950; б) у 1948; в) у 1960.

43.В якому році вперше була видана Міжнародна Червона книга?

а) У 2000; б) у 1900; в) у 2001.

44.Як називається міжнародна організація, яка бореться за збереження лісів, океанів, рослин і тварин на Землі?

а) Спілка; б) Гренпіс;

в) партія зелених.

45.В якому році була видана Червона книга України?

а) У 1990; б) у 1980; в) у 1970.

46.Велика територія, на якій охорона природи поєднується із відпочинком людей і залученням їх до екологічного навчання, називається:

а) лісопарк; б) аквапарк;

в) національний природний парк.

47.Відомі такі природні парки України: а) Чорноморський;

б) Карпатський, Швацький, Азово-Сиваський, Синевір; в) Поліський.

48.Територія, на якій охороняється природний об’єкт, називається: а) парк; б) заказник;

в) лугопарк.

49.Територія, на якій забороняється господарська діяльність людей,

а також здійснюється робота зі збільшення кількості тварин, вирощуються різноманітні рослини, називається:

а) національний парк; б) заповідник; в) заказник.

50. У різних куточках України заповідників є:

а) 15; б) 13; в) 20.

520

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

51. Який найдавніший заповідник є на Україні? а) Луганський; б) Асканія-Нова; в) Поліський.

52.Наймолодшим заповідником України є: а) Канівський; б) Медобори;

в) Дунайські плавні.

53.У Червоній книзі, крім червоних сторінок, є: а) жовті; б) білі;

в) чорні та зелені.

54. Рослини і тварини, яким загрожує зникнення, заносять у: а) Червону книгу; б) енциклопедію; в) книгу Гіннеса.

55.До Червоної книги заносять тварин: а) із гарним хутром; б) які виводять велике потомство;

в) яким загрожує зникнення.

56.Збираючи ягоди, необхідно:

а) зривати їх разом із кущем; б) збирати тільки плоди.

в) висмикувати рослину із коренем.

57.Зриваючи багато лісових квітів, ми: а) збагачуємо природу; б) знищуємо природу.

58.Шкідливі відходи виробництва потрібно: а) закопувати у землю; б) зберігати у спеціальних сховищах; в) скидати у водойми.

59.Природні ресурси:

а) обмежені; б) нескінченні;

в) постійно відновлюються.

60. Яке висловлювання ви вважаєте правильним? а) «Людина — цар природи»; б) «Людина — розумний господар природи»;

в) «Охороняти природу — означає охороняти Батьківщину».

61.Охорона природи — це…, раціональне… і… природних. Природа і… нерозривно пов’язані між собою.

Слова для довідки: багатство, збереження, відтворення, використан-

ня, людина.