Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

природознавство 1-4кл конспекти

.pdf
Скачиваний:
317
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
4.75 Mб
Скачать

4 клас

501

 

 

ІV. Узагальнення та систематизація знань

Де розташований Південний берег Криму? Покажіть на карті Ук-

раїни.

Якими є особливості пір року в Криму?

Які рослини там ростуть?

Які тварини проживають?

Чому люди їдуть у Крим відпочивати?

V. Домашнє завдання

Прочитати статтю у підручнику (С. 127–130). У зошиті на С. 56 підписати назви тварин, які живуть у Чорному морі.

Урок 19

Тема. Гори України. Карпати. Рослини і тварини Карпат

Мета: дати учням поняття, яку частину земної поверхні називають горами; вчити знаходити гори на карті і глобусі; розвивати вміння користуватися картою, читати її; виховувати любов до природи, інтерес до вивчення природи України.

Обладнання: глобус, фізична карта України, Дитяча енциклопедія, книга «Дітям про тварин».

Хід уроку

І. Актуалізація знань

— Пригадайте, діти, яку форму поверхні Землі називають горами.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми познайомимося із горами України — Карпатами; дізнаємося, якої вони висоти, а також які рослини там ростуть, які водяться тварини та багато іншого.

ІІІ. Робота над темою уроку

1.Робота із глобусом.

Діти, погляньте на глобус. Як на ньому зображені гори? Де ми їх бачимо?

2.Робота з картою України.

А тепер подивіться на карту України і визначте, які гори є на території нашої країни.

Знайдіть Карпатські гори. В якій частині України вони знаходяться? (Повідомлення вчителя.)

Карпатські гори розташовані на території сусідніх держав: Румунії

іСловаччини.УкраїнськіКарпатискладаютьсязвитягнутихізпівнічного заходу на північний схід паралелей. Вони є не дуже високими. Але вони

впливають на погодні умови, на тваринний і рослинний світ.

502

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

3.Практична робота.

Роздивіться схему, що вміщена у підручнику, і дізнаєтесь, як змінюється рослинний світ від підніжжя до вершини. (Пояснення вчителя.)

У Карпатських горах зосереджено 15 % усіх лісів України. Ліси територіїстановлятьблизько40%.Ценайбільшийлісовиймасивнашоїдержави. Переважають смереково-букові ліси. Велику площу у Закарпатті займають дубові насадження, ялиця і граб.

Карпатські гори мають високоякісну деревину, яка користується попитомнавітьнасвітовомуринку.Лісирозташованівеликимисуцільними масивами.Вонивідіграютьважливурольводозбереженнятаприродоохорони. Ліси також є дуже багатими на лікарські рослини, ягоди і гриби.

Полонини у Карпатах — це безлісі плоскі вершини гірських хребтів. Вони вкриті кострицею, арнікою, чорницею, брусницею, рододендроном. Полонини використовують як літні пасовиська.

(Розповідь супроводжується демонстрацією малюнків.)

4.Розгляд сторінок Дитячої енциклопедії «Як живеться рослинам високо в горах».

5.Повідомлення дітей про рослини (за матеріалами цієї книги).

Діти, вам було дане завдання: прочитати з Дитячої енциклопедії цікаві дані про рослинний світ гір. (Повідомлення зачитати.)

6.Тваринний світ.

Самостійна робота за книгою.

Прочитайте статтю підручника про тварин Карпат.

Перевірка прочитаного.

Які тварини водяться в Карпатах?

Чому там такий різноманітний тваринний світ?

7.Кільком учням дати книгу «Дітям про тварин».

Діти повинні прочитати про них і розповісти щось цікаве, що ніко-

му не відоме. (Розповіді дітей.)

ІV. Закріплення матеріалу

— А зараз ми перевіримо, як ви запам’ятали та зрозуміли тему сьогоднішнього уроку. Розгадавши кросворд, ви прочитаєте назву гір, з якими ознайомилися.

1

2

3

4

5

6

7

4 клас

503

 

 

1)Листяне дерево, що росте в горах. (Клен)

2)Квітка, що росте на полонині. (Арніка)

3)У горах є безліч… (лікарських) квітів.

4)Тетерук, рябчик, дятел — це… (птахи).

5)Хвойне дерево. (Модрина)

6)Річка, що тече в горах. (Прут)

7)Дерево на Закарпатті (Ялиця)

— То про які гори ми говорили на уроці?

V. Охорона природи Карпат

— В Українських Карпатах зосереджений природоохоронний фонд (майже 1 500 об’єктів).

1980 р. — Карпатський національний природний парк (50,3 тис. га). 1989 р. — Національний природний парк «Синевир».

1993 р. — Карпатський біосферний заповідник (57,9 тис. га).

VІ. Підсумок уроку

Що сподобалося вам на уроці?

Що найбільше запам’яталося?

VІІ. Домашнє завдання

У книзі «Дітям про тварин» прочитати про корисні комахи лісу і ко- махи-шкідники лісу. Опрацювати матеріал підручника на С. 130–134.

Урок 20

Тема. Кримські гори. Рослини і тварини Кримських гір

Мета:ознайомитиучнівізгеографічнимположенням,кліматом,рослиннимітвариннимсвітом,кориснимикопалинамиКримськихгір;розвивати спостережливість, увагу, пам’ять, мислення; виховувати дбайливе ставлення до природи.

Обладнання:малюнки тваринного і рослинного світу Кримських гір, карта України.

Хід уроку

І. Підсумок фенологічних спостережень

Яке сьогодні число?

Який день тижня, місяця?

Яким є стан неба?

Холодно сьогодні чи тепло?

Які природні явища ви спостерігали?

Яким є сьогодні вітер?

Що змінилося в житті тварин і рослин?

(Відповіді дітей.)

504

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

ІІ. Контроль, коригування і закріплення знань

1.— В якій частині України знаходяться гори Карпати?

Які ще є гори на території України?

2.Робота з картою.

Покажіть гори Карпати.

Як називається найвища точка Карпат? (Говерла)

3.Тестування

1)Якими гори Карпати є за висотою? а) Високими; б) низькими; в) середніми.

2)Де знаходяться гори Карпати?

а) На сході; б) на заході; в) на півдні; г) на півночі.

3)Які ріки беруть початок у горах Карпатах? а) Буг, Дніпро; б) Дністер, Прут.

4)Яку течію мають річки, що беруть початок у горах? а) Спокійну, повільну; б) швидку, бурхливу.

5)Які рослини ростуть біля підніжжя гір?

а) Ялиця, ялина; б) дуб, граб, липа.

6) Які із цих тварин живуть тільки в Карпатах? а) Олень, заєць, вовк; б) рябчик, дятел, синиця;

в) полівка снігова, глухар.

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку

— Сьогодні ми помандруємо в інші гори нашої країни. А в які саме, ви дізнаєтесь, коли розгадаєте кросворд.

1)Які гори розташовані на заході України? (Карпати)

2)Ділянка земної поверхні, що високо піднята над рівниною. (Гора)

3)Річка, що бере початок у Карпатах. (Тиса)

4)Тварина, яка живе в горах Карпатах. (Ведмідь) Розгадати її назву вам допоможе загадка.

Я шукаю мед, малину, Рибку сам собі ловлю, Влітку й миті не спочину,

А зайде зима, то сплю. (Ведмідь)

4 клас

505

 

 

5)Найбільша річка Карпат. (Дністер)

6)Квітка, що є символом кохання, яка росте у горах Карпатах. (Едель-

вейс)

7)Великий орел, розмах крил якого до 2 м. Він занесений до Червоної книги України, зустрічається в Карпатах. (Беркут)

8)Нижня частина гори. (Підніжжя)

9)Найвища точка гір Карпати. (Говерла)

10)Який у Карпатах клімат? (Вологий)

11)Як називається верхня частина гори? (Вершина)

12)Що займає близько 40 % території Карпат? (Ліси)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

— Отже, сьогодні ми помандруємо у Крим. Більше дізнаємося про Кримські гори, їх рослинний та тваринний світ, а також чим займаються люди гір.

ІV. Актуалізація опорних знань

Діти, знайдіть на карті Південний берег Криму. (Діти показу-

ють.)

Що займає південну частину Кримського півострова? (Кримсь-

кі гори)

V. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу

1.Розповідь учителя.

— Кримські гори розташовані уздовж Чорного моря. Від моря гори

відділяє рівнинна смуга узбережжя. (Показати на карті.) Найвищою точкою гір є Роман-Кош. Кримські гори — молоді гори. Вони є невисокими. Їх утворення продовжуються і зараз, про що свідчать землетруси. Тут зустрічаються чудернацькі стовпи, піраміди, химерної форми скелі.

506

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

Серед Кримських гір беруть початок річки з дуже швидкою течією. Літо

вКримських горах жарке та сухе, а зима — коротка та м’яка.

2.Розповіді дітей про рослинний і тваринний світ Кримських гір.

Унасвкласієпостійнодіючийклубпошуку.Ідітизцьогоклубупідготували для нас розповіді про світ тварин і рослин в Кримських горах. 1) Рослинний світ.

Рослинність гірського Криму є різноманітною. На південному схилі Головного пасма сформувалися два рослинні пояси: гірських луків та степів і лісовий, що складається з бука, сосни, ксерофітних дубових лісів, чагарників. У нижньому поясі ростуть вічнозелені рослини середземноморської флори: плющ, чист кримський, мускус понтичний, суничник дрібноплідний. Для Південного берега Криму характерними є зарості держи-дерева, граба східного, дуба пухнастого, скумпії, глоду, ялівцю високого. Поширеними є декоративні насадження парків, виноградників, плодових садів.

Верхній, більш вологий, пояс південного схилу Кримських гір вкритий дубовими і сосновими лісами.

Північний схил Кримських гір майже весь вкритий лісом. У нижньому поясі поширені дубові широколистяні ліси. Подекуди зберігається тис. Для верхнього поясу характерними є букові ліси.

Із ранньої весни на луках квітнуть проліски, шафран, півонії, сині волошки, трапляється едельвейс кримський. Влітку — жовтець, аденофара, борщівник пухнастий, що занесені до Червоної книги.

У ч и т е л ь. На пласких вершинах Кримських гір розміщені гірські луки. Ці пласкі вершинні ділянки Головного пасма називають яйлами. Яйла означає пасовище. Вони вкриті трав’янистою рослинністю — переважно злаковими, бобовими, лілійними. На яйлах беруть початок усі кримські ріки.

Фізкультхвилинка

Руки в боки, нахили вперед, нахилимось назад. І направо, і наліво, щоб нічого не боліло.

Раз, два, три, чотири — набираємося сили. Нахились, повернись, до товариша всміхнись.

2)Тваринний світ.

УКримських горах водяться різноманітні тварини, бо там є всі умови для їхнього життя. На схилах у листяних лісах водяться олені, козулі, муфлони, зайці, куниці, лисиці, борсуки, дикі свині, їжаки.

Угорах живе безліч пташок. Серед них є сойки, дятли, шишкарі, хижі грифи, орли.

Угірських річках є струмкова і райдужна форель.

4 клас

507

 

 

До Червоної книги занесені кам’яна куниця, чорний гриф. Також Кримські гори населяють різні комахи, серед яких: жуки, метелики, джмелі, бабки.

У ч и т е л ь. Молодці, діти, ви гарно розповіли про тварини та рослиниКримськихгір. Ащегориєбагатиминарізноманітнікопалини. Наприклад, у кар’єрах добувають вапняки, пісок, гравій, глину. Тут дуже багато є мінеральних цілющих озер. Чисте повітря і краса природи приваблює у Крим на відпочинок та оздоровлення. Тому тут багато санаторіїв та будинків відпочинку.

VІ. Осмислення учнями знань

1.Робота з підручником.

Читання статті «Кримські гори» та розгляд ілюстрацій.

2.Відповіді на запитання.

Із чим межують Кримські гори? (Із зоною степів та Чорним морем)

Чому Кримські гори називають вологим островом Криму? (Випа-

дає багато снігу та дощів.)

Як називають луки на вершинах Кримських гір?

Які листяні дерева і кущі ростуть на схилах Кримських гір?

3.Робота в зошитах із друкованою основою (С. 42–43, завдання 1–6).

VІІ. Підсумок уроку

Де знаходяться Кримські гори? (На півдні України)

Яке літо і зима у горах? (Літо є жарким, сухим, а зима — короткою і м’якою.)

Чим різняться Кримські гори і Карпати? (Кримські гори — скеляс-

ті, а Карпати вкриті лісами.)

VІІІ. Домашнє завдання

Опрацювати статтю «Кримські гори».

Урок 21

Тема. Населення України. Охорона природи в Україні

Мета: дати загальне уявлення про населення України, його національний склад, про територіально-адміністративний поділ держави; ознайомити дітей із природними багатствами України; формувати поняття заповідник; навчити охороняти природу рідного краю; розвивати уяву дітей щодо навколишнього світу; розвивати пам’ять, мовлення, мислення; виховувати дбайливе ставлення до природи та почуття патріотизму.

Обладнання: ілюстрації, плакати, діафільм «Охорона природи», фізична карта України.

508

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

Хід уроку

І. Перевірка домашнього завдання

1.Фронтальне опитування.

Які групи тварин живуть у Кримських горах?

Чому тваринний світ Кримських гір є різноманітним?

Назвати рідкісних тварин.

Як змінюються ліси від підніжжя до вершин в Кримських і Карпатських горах? У чому полягає відмінність між ними?

Чому в Кримських горах не ростуть ялини і смереки?

Які подібні тварини водяться в Кримських і Карпатських горах?

2.Самостійна робота в зошитах (С. 50).

ІІ. Актуалізація опорних знань

На якому материку знаходиться Україна?

З якими державами вона межує?

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку

— Сьогоднішня тема уроку звучатиме так: «Населення України. Охорона природи в України».

ІV. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу

1.Розповідь учителя.

Ми живемо у самостійній незалежній державі — Україні. За своїми розмірами Україна є більшою за такі держави, як: Англія, Австрія, Бельгія, Голландія, Данія, Португалія і Швейцарія, разом узяті.

За чисельністю населення вона посідає п’яте місце в Європі після Німеччини, Італії, Великобританії, Франції та двадцять четверте місце

усвіті. В Україні живе близько 48 млн осіб.

Населення українських земель у княжу добу було нечисленним. Наприкінці ХІІІ ст. на землях України проживало близько 2 млн чоловік. За часів Б. Хмельницького населення України становило понад 5 млн осіб.

На початок 2001 року в країні налічувалося 49,3 млн жителів. СучасненаселенняУкраїниєдоситьрізноманітнимзаетнічнимскла-

дом. На території країни живуть представники 110 національностей. Крім українців, значну частину становлять інші східнослов’янські

народи (росіяни, білоруси).

Українці — корінне населення країни, що за чисельністю є одним із найбільших народів Європи.

Українці рівномірно розселені по всій території країни (крім республіки Крим і деяких промислових районів півдня та сходу).

Уся територія України поділена на 24 області та містить у собі республіку Крим. В Україні нараховується 451 місто. Найбільше їх у східних

4 клас

509

 

 

областях України, найменше — у південних та північних областях. У дев’яти найбільших містах України проживає більше третини міського населення. Це — міста-мільйонери (Київ, Харків, Донецьк, Дніпропетровськ, Одеса) і дуже великі міста (Львів, Запоріжжя, Кривий Ріг, Маріуполь). Міста будували там, де є родовища корисних копалин, залізна або шосейна дорога.

Чим займаються люди в містах?

Найпоширенішими населеними пунктами в Україні є села, яких майже 29 тисяч. На населеність, розміщення та особливості забудови сіл значною мірою впливали природні умови. Маленькі села переважають на Поліссі. У степах розміщені одновулицеві села, що є витягнутими вздовж річкових долин. У Карпатах поширені хутори, що складаються із розкиданих на значній площі жител.

Чим займаються люди в селі?

2.Робота з фізичною картою України, картою природних зон і контурними картами.

Якими умовними позначками позначають міста?

Чому ці знаки є різними за розмірами?

Позначте на контурній карті усі обласні центри, столицю Республіки Крим.

Розгляньте карту природних зон. Які обласні центри знаходяться

вкожній із природних зон?

3.Продовження розповіді вчителя.

Природа України є щедрою, багатою та різноманітною. М’який, помірний клімат, родючі ґрунти, значна кількість водних джерел створюють умови для зростання лісової, лугової та степової рослинності. На півночі країни, а також у гірських районах Карпат, Криму зростають хвойні, мішані та листяні ліси, що поступово переходять у широку смугу острівних лісів лісостепу. Ще південніше, у приморських районах, розкинулася рівнинна степова зона, що нині є майже повністю переораною.

Бурхливий розвиток промислового і сільськогосподарського виробництв,будівництвоміст,селищ,розширеннямережізалізничнихтаавтомобільних шляхів, осушення боліт, зрошення посушливих земель — все це призвело до значних змін у природі (ландшафту), вплинуло на екологічну рівновагу, видовий і кількісний склад флори та фауни.

За останні десятиріччя помітно звузилися території, що зайняті природною рослинністю, збідніла флора більшості регіонів країни, зменшилася кількість багатьох видів рослин, а деякі з них повністю зникли з поверхні Землі.

510

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

Узв’язку із цим у наш час — час технічного прогресу — особливого значення набуває охорона рослинного і тваринного світу.

Трагедією в житті українського народу стала аварія на Чорнобильській АЕС, внаслідок якої забруднилося навколишнє середовище, а це негативно позначилося на флорі та фауні нашої країни.

Ізметоюохорониізбереженнятихвидіврослинітварин,якізникають, ще у 1948 році на Міжнародному симпозіумі охорони природи (МСОН) була створена постійна комісія із питань їх охорони. А вже наступного року була створена Міжнародна Червона книга, в якій описані види рослин і тварин планети, яким загрожує небезпека повного зникнення.

У1980 році була видана Червона книга України. Рослини і тварини, що занесені до Червоної книги, охороняються законом.

Держава піклується про охорону природи, на цю справу виділяються величезні кошти. Створюються заповідники, заказники, в яких охороняються рідкісні тварини і рослини.

Зараз в Україні нараховуються 13 заповідників, 2 національні парки, 4 заповідно-мисливських господарства, понад 1500 державних заказників та близько 4000 заповідних об’єктів: урочищ, пам’яток природи, парків тощо.

Метою створення заповідників є збереження в природному стані типових або унікальних для даної місцевості природних комплексів, вивчення природного ходу процесів та явищ, що в них відбуваються. У заповідниках здійснюється значна наукова робота. Все, що знаходиться на території заповідника, — земля, її надра, водні простори, живі організми — вилучається із господарської діяльності і передається у безтермінове користування заповіднику.

Найдавнішиму країні є державнийзаповідник — Асканія-Нова (Хер-

сонська область, 1921 рік).

Наймолодшим заповідником є Медобори, що створений у 1990 році. Він розташований у Тернопільській області (це,переважно,урочищаКременецькихгіртагориМедобори). Основна територія масиву є вкритою лісами (98 %), а решта — лугові та степові ділянки, розсипи вапняків.

Заповідник багатий на тваринний світ та археологічні пам’ятки. Крім того, ще є такі заповідники, як:

1)Дунайські плавні (Одеська область);

2)Карадазький ДЗ (схід Південного берега Криму);

3)Канівський ДЗ (Черкаська область);

4)Карпатський ДЗ (Закарпатська область);

5)Луганський ДЗ (Луганська область);

6)Мис Мартьян (Крим, біля м. Ялта);

7)Поліський ДЗ (Житомирська область);

8)ДЗ Розточчя (Львівська область);