Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

природознавство 1-4кл конспекти

.pdf
Скачиваний:
318
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
4.75 Mб
Скачать

4 клас

471

 

 

44.Компас не вказує сторони горизонту правильно: а) біля лісу;

б) під час грози, біля ліній електропередач, залізної дороги; в) біля будинків.

45.Люди яких професій користуються компасом?

а) Лікарі; б) геологи, туристи, моряки, мисливці;

в) пекарі, агрономи, будівельники.

46. Щоб правильно визначити сторони горизонту, потрібно: а) тримати компас в руках; б) навчитися користуватися компасом; в) просто мати компас.

Урок 12

Тема. Вступний урок

Мета:датидітямзагальнеуявленняпророзташуванняУкраїнинакарті; ознайомити з різноманітністю форм земної поверхні України, водой­ мами, природними зонами, населенням; розвивати вміння та навички пошукової роботи; виховувати дбайливе ставлення до природи.

Обладнання:глобус,фізичнакартаУкраїни,державнісимволи,сторінки усного журналу, малюнки дітей за темою.

Хід уроку

І. Підсумок фенологічних спостережень

Який сьогодні місяць?

Яке число? День тижня?

Якою є температура повітря? Напрям вітру?

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку

Доповнити вірш.

Красивий, щедрий рідний край, І мова наша солов’їна.

Люби, шануй, оберігай Усе, що зветься… (Україна).

Що ви знаєте про Україну?

Наш урок присвячений Україні, її розташуванню, формам земної поверхні, природним зонам і охороні природи. Поговоримо про це на сторінках нашого журналу.

(Сторінки журналу учні готували групами.)

472

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

1.Розгляд виставки малюнків учнів «Моя Батьківщина».

Розгляньте, діти, малюнки. Подивіться, якою різноманітною ви зобразили­ нашу Батьківщину. Тут є ліси, поля, річки, озера, гори, птахи, тварини. Зараз наші учні глибше ознайомлять вас із різноманітністю нашої України.

2.Сторінки усного журналу. Сторінка 1. Україна — рідний край.

Рідний край, Україна, Батьківщина, Вітчизна — прості, прекрасні слова.

Рідний край починається від батьківського порога, від тієї стежини, де ти зробив перші кроки, від калини біля твоїх воріт, із барвінку, що ніжно стелиться в садочку.

Україна —ценашаземля,нашакраїназіславноюісторією,народякої протягом багатьох років боровся за свободу і незалежність. Україна — це велика і незалежна держава. Найбільшим святом нашої держави є День незалежності. Його ми святкуємо 24 серпня. Саме 24 серпня 1991 року був прийнятий Акт про проголошення незалежності України.

Сторінка 2. Україна займає вигідне для населення та господарської діяльності географічне положення і характеризується великим та різноманітним природним матеріалом.

Розташована Україна в Центральній та Південно-Східній Європі. Межує на заході із Польщею, Угорщиною, Румунією і Словакією. Південь омивається водами Чорного і Азовського морів. На південному заході Україна межує з Молдовою, на півночі — з Білоруссю, на сході та північному сході — з Росією.

Територія України займає площу 603,7 тис. км2. Україна поділена на 24 області та Автономну Республіку Крим. (Учень, розказуючи, показує на карті.)

Сторінка 3. Значна частина території України знаходиться в межах Східноєвропейської рівнини. Гори є лише на заході (Карпатські гори) та на крайньому півдні (Кримські гори).

За характером територія має рівнини і височини. Височини займають 25 % території України і знаходяться здебільшого на Правобережжі Дніпра, де розташовані такі височини, як: Волинська. Подільська, Хотинська, Придніпровська, Донецька, Приазовська.

Більшу частину території України займають низовини: Поліська, Придніпровська, Причорноморська.

Які ділянки землі ми називаємо низовинами, а які — височи­

нами?

4 клас

473

 

 

Сторінка4.Вода —одинізнайпоширенішихмінералівнаЗемлі.Вона займає 71 % земної поверхні. Водойми України складаються з морів, великих і малих річок, озер та ставків, підземних вод і боліт.

На півдні Україну омивають Чорне та Азовське моря, що належать до басейну Атлантичного океану.

Чорне море має площу 423 тис. км2, середня глибина 1271 м, а найбільша — 2245 м. Чорне море — одна з найсвоєрідніших і найрізноманітніших водойм земної кулі. Море є багатим на рибу: хамсу, кефаль, ставриду, скумбрію, тунець, камбалу, акулу, осетр, севрюгу, білугу, барабулу. На берегах моря селиться безліч птахів (мартини, баклани, пелікани, кулики, чайки та гуси).

Азовське море має площу близько 38 тис. км2. Для його узбережжя характерними є довгі вузькі піщані коси. Вони утворюються із намитого морем піску та черепашок.

— Які ріки України ви знаєте? (Діти називають.)

Фізкультхвилинка Сторінка 5. Територія України знаходиться в межах помірного гео-

графічного поясу, в якому виділяються такі природні зони:

1)мішаних лісів;

2)лісостепу;

3)степу.

Невелика ділянка України (Південний берег Криму) належить до зони субтропіків.

Зона мішаних лісів знаходиться на півночі України. В неї входять Волинська, Рівненська, Житомирська, Київська, Чернігівська області та невеличкі частини Львівської, Тернопільської, Хмельницької та Сумської областей.

Літотепле,аленежарке,дощове.Буваєбагатогроз.Зимам’яка,хмарна з частими відлигами. Тут водяться косулі, лосі, кабани, олені, білки, куниці лісові, борсуки, вовки, лисиці, безліч різноманітних птахів: тетереви, рябчики, глухарі, шпаки, синиці, дрозди, дятли.

Багатою є природа і на рослини. Тут є сосна, дуб, граб, горобина, верба, крушина, брусниця, чорниця, верес, папороть, звіробій, маренка пахуча тощо.

Сторінка 6. Зона лісостепу займає 202 тис. км2. В її межах розташовані Львівська, Хмельницька, Тернопільська, Вінницька, Черкаська, Полтавська, Харківська області, частина Рівненської, Волинської, Житомирської, Київської,Чернігівської, Сумської,Кіровоградської,Одеської, Чернівецької та Івано-Франківської областей.

Характерною рисою зони є поєднання лісових і степових ландшафтів.

474

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

Територію лісостепу перетинають ріки Дністер, Західний Буг, Південний Буг, Дніпро і Сіверський Донець.

Степові ділянки збереглися в заповідних місцях. Тут ростуть ковила, типчак, келерія, шавлія лучна. Ліси є багатими на дуб, граб, бук, ясен, клен, осику. В підлісках є ліщина, бруслина, глід, свидина. Водяться їжаки, видри, миші, вужі, черепахи, ящірки, жаби, граки, сороки, іволги, горлиці.

— До якої зони належить ваша місцевість?

Сторінка 7. Степова зона займає 40 % території України. До неї належать південні частини Харківської та Кіровоградської областей, Донецька, Луганська, Дніпропетровська, Запорізька, Херсонська, Миколаївська, Одеська області та рівнинна частина Криму.

Степові ділянки рослинності в природному стані залишилися лише в заповідниках — 80 % території степів розорано. Водяться на цих територіях ховрахи, зайці, тхори, хом’яки, борсуки, лисиці, перепілки, луні, боривітри, одуди, жайворонки, куріпки, гадюки, полози, ящірки тощо.

У зоні є Асканія-Нова, Луганський, Український степовий, Чорноморський біосферний заповідники.

Степи славляться своїми садами, в яких вирощують кісточкові культури: вишні, сливи, абрикоси, персики, черешні.

V. Закріплення вивченого матеріалу

Гра «Закінчіть речення»

1.Зона степів розташована на…

2.До найбільших водойм України на півдні належать…

3.На сході Україна межує з…

4.Найбільшими річками України є…

VІ. Домашнє завдання

І група — підготувати розповідь про населення України.

ІІ група — підготувати розповідь про Кримські гори і Карпати.

Урок 13

Варіант 1 Тема. Розташування України на планеті Земля

Мета: продовжувати формувати уявлення про глобус і карти, про їх масштаби, розташування на них материків; дати відомості про розташування України на планеті Земля; продовжувати формувати навички визначення сторін горизонту, масштаб, уміння читати карту України; розвивати пізнавальний інтерес.

4 клас

475

 

 

Хід уроку

І. Організація класу

1.Фронтальна бесіда.

Яку тему вивчали минулого уроку?

Чому природу необхідно охороняти?

Як і чим забруднюється повітря?

Як і чим забруднюються водойми?

Чим забруднюється ґрунт, і як він руйнується?

Які міжнародні заходи щодо збереження природи на Землі ви знаєте?

Яких заходів вживають на Україні для охорони та збагачення при-

роди?

2.Перевірка творчих завдань.

На дошці розвішені кращі роботи учнів — малюнки та плакати з теми «Планета Земля в небезпеці — захистимо її».

Декілька учнів захищають свої роботи, решта учнів коментує та оцінює малюнки своїх товаришів.

3.Підбиття підсумків вивчення розділу «Земля — наш космічний дім».

Бесіда

Який великий розділ ми вивчали?

Що нового дізналися під час його вивчення?

Чого навчилися?

Які нові природні терміни запам’ятали?

Які основні висновки ви зробили для себе після вивчення розділу «Земля — наш космічний дім»?

ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Актуалізація опорних знань учнів

Бесіда

На якому материку ми живемо?

В якій півкулі знаходиться Євразія?

Покажіть на глобусі Євразію.

Чи можна визначити, де розташована Україна? Чому?

Покажіть на карті півкуль Євразію.

Чи можна визначити, де розташована Україна? Чому?

На якій же карті можна добре побачити всю Україну, її кордони

зіншимикраїнами,моря,річки,болота,водосховища,великіміста,гори, височини та низовини? Чому саме?

Яка різниця між фізичною картою України, що висить на дошці, і тією, що міститься в підручниках?

Прочитайтемасштабицихдвохкарт,порівняйтеїхміжсобою.Який із них є більшим, а який — меншим?

476

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

Що називають масштабом?

Де на карті знаходяться основні і проміжні сторони горизонту?

Чому на карті півкуль і глобусі багато блакитного кольору, а на фізичній карті — мало?

Які кольори переважають на фізичній карті України і чому?

ІV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

Практична робота з фізичною картою України

1)Прочитайте умовні позначення і лівому нижньому куті карти.

2)Візьміть указку і проведіть нею по всіх кордонах України.

3)Визначте, з якими країнами межує Україна.

4)Порівняйте довжину її кордонів із різними державами.

5)З’ясуйте, кордон з якою країною є найдовшим, а з якою — найкоротшим.

V. Закріплення та осмислення знань

Робота з підручником

— Знайдіть відповіді на такі запитання.

1)В якій частині Євразії розташована Україна?

2)Якою є вона за площею серед країн Європи? Серед країн світу?

3)Як правильно працювати з картою?

4)Якою є довжина усього кордону України?

VІ. Узагальнення та систематизація знань Робота із зошитом

Виконайте завдання на С. 42.

Підпишіть назви країн, що межують з Україною, на контурній карті.

VІІ. Підсумки уроку VІІІ. Домашнє завдання

1)Опрацювати статтю підручника (С. 106).

2)Закінчити виконання завдань на С. 42 зошита.

3)Дібрати інформативний та ілюстративний матеріал до нового розділу «Наша Батьківщина — Україна» (усе, що стосується неживої та живою природи).

4)Виконати практичне завдання.

Користуючись масштабом, що зазначений на фізичній карті України, визначити приблизну протяжність України з півночі на південь і із заходу на схід.

Варіант 2 Тема. Розташування України на планеті Земля

Мета: дати дітям загальне уявлення про розташування України на планеті Земля; продовжувати формувати навички визначення сторін горизонту, масштаб, уміння читати карту України; розвивати спостереж-

4 клас

477

 

 

ливість, пам’ять, увагу, пізнавальний інтерес; виховувати любов до своєї Батьківщини, дбайливе ставлення до природи.

Обладнання: глобус, карта півкуль, фізична карта України, малюнки та плакати учнів про охорону природи.

Хід уроку

І. Підсумок фенологічних спостережень

Який сьогодні місяць?

Яке сьогодні число?

А зараз наш Гідрометцентр підіб’є підсумки спостережень за погодою протягом дня.

Яким є сьогодні стан неба?

Якою є температура повітря?

Яким є напрям вітру?

Чи є сьогодні опади?

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Фронтальне опитування

Яку тему ми вивчали минулого уроку?

Чому природу потрібно охороняти?

Як і чим забруднюється повітря?

Як і чим забруднюються водойми?

Чим забруднюється ґрунт, і як він руйнується?

Які міжнародні заходи щодо збереження природи на Землі ви знаєте?

Яких заходів вживають в Україні для охорони та збагачення при-

роди?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Актуалізація опорних знань учнів

Повідомлення теми і завдань уроку

— Всього на карті світу 185 країн. Сьогоднішній наш урок присвячений одній із безлічі країн, що є на фізичній карті. Якій саме, ви здога-

даєтесь, коли почуєте вірш.

Ось небо блакитне і сонце в зеніті! Моя Україна — найкраща у світі! Моя Україна — це ліс і озерця, Безмежні степи і чарівні джерельця, Красиві пейзажі і гори високі, Маленькі струмочки і ріки глибокі, Міста старовинні і замки прекрасні, Великі будови і дуже сучасні.

Сади чарівні, мальовані села, Моя Україна — це пісня весела, Це щира, багата, як світ, її мова, Крилата, така мелодійна, чудова! Її обереги — верба і калина. Найкраща у світі — моя Україна!

478

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

— Отже, тема нашого уроку — «Розташування України на планеті Земля», а наша мета — поповнити, розширити свої знання про нашу рідну неньку Україну.

ІІІ. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу

1.Розповідь учителя.

Україна — це наш рідний край зі славною багатовіковою історією

імудрими, талановитими людьми, багатими народними традиціями, з мальовничою природою.

Це одна із найбільших держав у Європі. Україна розташована в Центральній та Південно-Східній Європі.

Погляньте, діти, на карту України.

Ось зазначені межі української землі, де з давніх-давен жив і зараз живе наш український народ. Величезні простори займає наша земля. Якби ми задумали пройти пішки із заходу на схід, то знадобилося б для цього близько 100 днів, бо простір цей протягнувся на 1300 км зі сходу на захід, а з півночі на південь — на 900 км.

Нині площа України становить 603,7 тис. км2. Розмірами території вонапоступаєтьсялишеРосіїтаКазахстану,авЗахіднійЄвропі(показати на карті) перевищує площу країн — Франції, Іспанії. Межує з Польщею, Угорщиною, Румунією, Словаччиною, Молдовою, Білоруссю, Росією.

2.Практична робота.

Знайдіть материк, на якому ми живемо. В якій півкулі знаходиться цей материк? Чи можна визначити, де розташована Україна? Чому?

Порівняйте зображення нашої країни на глобусі, карті півкуль

ікарті України.

На якій же карті можна добре побачити всю Україну, її кордони зіншимикраїнами,моря,річки,болота,водосховища,великіміста,гори, височини та низовини? Чому саме?

(Учні за вказівкою вчителя розглядають фізичну карту України в зошитах або в підручниках і велику карту на дошці.)

Прочитайтемасштабицихдвохкарт,порівняйтеїхміжсобою.Який із них більший, а який — менший?

Що називають масштабом?

Чому на карті півкуль і глобусі багато блакитного кольору, а на фізичній карті України — мало?

Які кольори переважають на фізичній карті і чому?

Прочитайте умовні позначення в лівому нижньому куті карти. — Візьміть указку (олівець) і проведіть нею по всіх кордонах

України.

4 клас

479

 

 

(Один учень працює з картою України на дошці, усі інші — з картами

взошиті або в підручнику.)

3.Продовження розповіді.

Загальна довжина кордонів — близько 6400 км (тобто більше 1/6 від кола земної кулі по екватору), у тому числі із країнами далекого зарубіжжя — 1250 км. 1050 км кордонів України припадає на моря.

На заході Україна межує з Польщею, Румунією, Словаччиною. На південному заході — з Молдовою, а на півночі — з Білоруссю. На південному та північному сході — з Росією.

Крайнім східним пунктом є селище міського типу Мулеве Луганської області, а крайнім західним пунктом — м. Чоп Закарпатської області. Крайня північна точка — с. Муравії Чернігівської області, а південна — мис СаричуКриму.НапівденномусходіУкраїнськихКарпатзнаходитьсяумовний центр Європи.

Земна поверхня України є різноманітною. Є тут і гори, і рівнини, і долини,іяри.ЧерезземлюУкраїнинапівденьнесесвоїводивеличавийсивий Дніпро, що впадає в Чорне море. З півдня нашу Вітчизну омиває ще одне море — Азовське. На заході піднімають у небо свої вершини гори Карпати.

На півночі ростуть густі ліси — це Полісся, а далі на південь поступово змінюються природні пейзажі, переходячи у степ.

В Україні є безліч річок, озер, водосховищ, ставків. Лише річок налічується 71 000! На кожний квадратний кілометр території припадає 250 м річок. Найбільшими є Дніпро, Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець, Дунай.

Дніпро (довжина 2285 км) — третя після Волги і Дунаю річка Європи. Вона бере початок в Росії і несе свої води до Чорного моря через Росію, Білорусь, Україну. Наші предки називали цю річку Данапріс, що означає «вічна вода». Друга назва Дніпра — Славутич, від слова слава. Серед 847 приток є такі великі річки, як Прип’ять і Березина, Сож і Десна.

Понад 95 % території України — рівнина. Височини займають четверту частину рівнин. Гори знаходяться тільки на крайньому заході (Карпати) та півдні (Кримські).

Найбільшими містами України є Київ, Харків, Дніпропетровськ, Донецьк, Одеса, Запоріжжя. Це — міста-мільйонери. Також великими містами є Львів, Миколаїв тощо.

Фізкультхвилинка

ІV. Бесіда

— Ми з вами ознайомилися з Україною, — державою, в якій жи­ вемо.

480

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

Покажіть на карті, де розташована Україна.

Які гори простяглися на території України?

Які ріки протікають? Яка з них є найбільшою?

Куди впадають ці річки?

З якими державами межує Україна? Покажіть їх розташування на

карті.

З якою країною кордон України є найдовшим, а з якою — найкоротшим?

Які моря омивають територію країни на півдні? Покажіть їх.

Чи є в Україні гори? Які?

Яке місто є столицею нашої держави?

Які є найбільші міста в Україні?

V. Осмислення учнями знань

1.Робота з підручником (С. 106).

Опрацювання статті у підручнику «Україна на планеті Земля».

2.Знайдіть відповіді на такі запитання.

— В якій частині Євразії розташована Україна?

— Якою вона є за площею серед країн Євразії та серед країн світу?

— З якими державами межує Україна?

— З якою державою кордон є найдовшим?

— Де знаходиться географічний центр Європи?

— Якими морями омивається Україна?

3.Робота з контурними картами.

Позначити:

1)кордони України;

2)країни, що межують із Україною;

3)місто Київ;

4)річку Дніпро;

5)Азовське та Чорне моря.

VІ. Узагальнення та систематизація знань учнів

Як називається країна, в якій ми живемо?

На якому материку розташована Україна?

Назвіть міста України.

VІІ. Домашнє завдання

1)Опрацювати статтю підручника (С. 106).

2)Позначити на контурній карті великі міста України.

3)Підібрати інформативний та ілюстративний матеріал до нового розділу «Наша Батьківщина — Україна» (усе, що стосується неживої і живої природи України).