- •1 Кінематичний розрахунок приводів машин
- •4 А х х ххх х х х у3
- •2. Приклад кінематичного розрахунку приводу.
- •2 Розрахунок зубчастих передач
- •1.1 Указівки на вибір матеріалів зубчастих передач
- •2. Указівки на вибір напруг, що допускаються при розрахунках зубчастих передач.
- •2.2. Вибір допустимих напружень при розрахунках зубчастих передач на згинальну витривалість.
- •3. Порядок розрахунку циліндричних зубчастих передач
- •3.1. Вибирають матеріал зубчастих коліс. Призначають термообробку шестірні і колеса (п.1).
- •3.5. Перевірочний розрахунок передачі.
- •3.6. Геометричний розрахунок передачі.
- •3.7. Силовий розрахунок передач.
- •3.8. Вказівки по розрахункам відкритих циліндричних зубчастих передач.
- •4. Указівки з розрахунку конічних зубчастих передач.
- •4.1. Загальні відомості.
- •4.2. Порядок розрахунку конічних зубчастих передач.
- •4.3. Указівки з розрахунку відкритих конічних зубчастих передач
- •5. Приклади розрахунку зубчастих передач
- •5.1. Розрахунок прямозубої циліндричної передачі.
- •5.2. Розрахунок косозубої циліндричної передачі
- •5.3. Розрахунок відкритої прямозубої циліндричної передачі
- •5.4. Розрахунок конічної зубчастої передачі.
- •5.5. Розрахунок відкритої конічної передачі.
- •3 Розрахунок черв’ячних передач
- •1. Вказівки по вибору матеріалу для черв’ячних передач
- •Вибір матеріалу для черв’яка
- •Вибір матеріалу для черв’ячних коліс
- •2. Вибір допустимих напружень при розрахунку черв’ячних передач
- •3. Вказівки по розрахунку черв’ячних передач з циліндричним черв’яком
- •3.1 Порядок розрахунку черв’ячних передач
- •3.2 Проектний розрахунок
- •3.3 Перевірочний розрахунок
- •3.4 Геометричний розрахунок
- •3.5 Силовий розрахунок
- •3.6 Тепловий розрахунок
- •3.7 Приклад розрахунку черв’ячної передачі редуктора
5.5. Розрахунок відкритої конічної передачі.
Розрахувати відкриту конічну передачу по наступним даним: N1 = 4,3 кВт; η = 0,95; N2 = N1 η = 4,3 · 0,95 = 4,085 кВт; n1 = 56 хв-1; u = 2,8; n2 = n1 / u= 56/2,8 = 20 хв-1. Навантаження постійне, нереверсивне. Термін служби передачі t = 12000 год.
5.5.1. Визначаємо крутні моменти на шестерні і колесі, Н·м:
5.5.2. Вибираємо матеріал зубчастих коліс і термообробку.
По табл.1 призначаємо термообробку шестерні і колеса – поліпшення. По табл.2 вибираємо матеріал шестерні – сталь 45 у якої НВ1 = 241…285;σВ1 = 850 МПа, σТ1 = 580 МПа; матеріал колеса – сталь 45Л, у якої НВ2 = 163…207;σВ2 = 680 МПа, σТ2 = 440 МПа (матеріали і термообробка прийняті такими ж як і в прикладі 5.3).
5.5.3. Визначаємо допустимі напруження згину у зубцях шестерні по формулі (39):
σFP1 =0,4σ0F lim у1 · КFL1 = 0,4 · 455 · 1,0 = 182 МПа,
де
σ0F lim у1 = 1,35НВ1 + 100 = 1,35 · 263 + 100 = 455 МПа.
Значення σ0F lim у1 визначено по формулі з табл.11; КFL1 визначаємо по формулі (10); NFO1 = NFO2 = 4·106 – для всіх марок сталей; . Оскільки>NFO1, то КFL1 = 1.
5.5.4. Визначаємо попереднє значення середнього колового модуля по формулі (67), мм:
де = 14,5 (для прямозубих передач);
= 1,13 (див. табл.25, для роликових опор);
z1 = 20 (приймаємо);
= 0,6 [див. формулу (46)];
YF1 = 4,01 (при х1 = 0 і z1 = 21);
zV1 = z1 / cosδ1 = 20/cos19039' = 20/ 0,9418 ≈ 21;
δ2 = arctg u = 70021';
δ1 = 900 – δ2 = 900 – 70021' = 19039'.
Визначаємо орієнтоване значення середнього ділильного діаметра шестірні, мм:
.
Знаходимо
bW = ·dт1 = 0,6 · 122,8 = 73,68 (мм).
Визначаємо mte по другій умові рекомендації (46):
mte ≥ ;
mte = 73,68/10 = 7,368 (мм).
Приймаємо по стандарту СТ СЕВ 310-76 (див. табл.16) приймаємо mte = 8 мм.
Визначаємо число зубців колеса:
z2 = z1 · и = 20 · 2,8 = 56
Визначаємо зовнішні ділильні діаметри шестерні і колеса, мм:
;
.
Зовнішня конусна відстань, мм:
Середні ділильні діаметри шестерні і колеса, мм:
Уточнюємо середній коловий модуль, мм:
5.5.5. Визначаємо уточнені значення допустимих напружень.
σHlim = σHlimв · КН,
де σHlim визначаємо по формулах табл.5, МПа:
σHlimв1 = 2НВ1 + 70 = 2 · 263 + 70 = 596 (МПа)
σHlimв2 = 2НВ2 + 70 = 2 · 185 + 70 = 440 (МПа)
Еквівалентне число циклів зміни напружень
(визначено раніше);
.
Базове число циклів зміни напружень знаходимо по табл.7:
NHO1 = 1,8 · 107; NHO2 = 107;
Оскільки
NHE1 / NHО1 = 3,6 · 107/1,8 · 107 = 2, то по табл.6 знаходимо КН1 = 0,95.
Визначаємо
σHlim1 = 596 · 0,98 = 584 МПа;
σHlim2 = 440 · 0,985 = 433,4 МПа.
Знаходимо: ZR = 0,95 (вважаючи, що частота поверхні зубців відповідає 6-му класові); ZV = 1, оскільки
< 5 м/с;
По табл.19 у залежності від призначаємо ступінь точності передачі – 9.
KL = 1,0; KXH = 1, оскільки = 378,31 < 700 мм;SH = 1,1 (для термообробки - поліпшення).
Визначаємо допустимі контактні напруження шестірні і колеса, МПа:
σHP1 = (584 · 0,95 · 1,0 · 1,0 ·1,0) / 1,1 = 504,4;
σHP2 = (433,4 · 0,95 · 1,0 · 1,0 · 1,0) / 1,1 = 374,3.
Оскільки передача прямозуба, то приймаємо σHP = σHP2 = 374,3 МПа.
Для знаходження допустимих згинальних напружень по формулі (7) визначаємо
σFlim = σ0Flimb · KFg · KFd · KFc ·KFL.
тут σ0Flimb1 = 455 Мпа (визначено раніше);
σ0Flimb2 = 1,35НВ2 + 100 = 1,35 · 185 + 100 = 349,7 МПа
KFg = 1, для коліс з нешліфованою перехідною поверхнею зубців;
KFd = 1, для зубчастих коліс без деформаційного зміцнення перехідної поверхні зубців;
KFc = 1 – передача нереверсивна;
оскільки NFE1 > NFO1 і NFE2 > NFO2, то KFL1 = KFL2 = 1,0
σFlim1 =455 · 1,0 · 1,0 · 1,0 · 1,0 = 455 (МПа),
σFlim2 =349,7 · 1,0 · 1,0 · 1,0 · 1,0 = 349,7 (МПа).
Визначаємо значення коефіцієнтів, що входять у формулу (7):
YR = 1,0 – чистота поверхні зубців не нижче 4-го класу;
YS = 0,92 – по табл.9, для тte = 8 мм;
KXF = 0,985 – по табл.10 при de2 = 448 мм;
SF1 = SF2 = 1,65 – по табл.11.
Обчислюємо значення допустимих згинальних напружень, Мпа:
σFP1 = 455 · 1,0 · 0,92 · 0,985 / 1,65 = 249,9;
σFP2 = 349,7 · 1,0 · 0,92 · 0,985 / 1,65 = 192.
5.5.6. Перевірочний розрахунок передачі.
Розрахунок на витривалість по контактних напруженнях проводимо по формулі (56), (МПа):
,
де = 1,76 (табл.17);
= 275 МПа1/2 (див. табл.12);
εα =
Ft = 2·103 ·Т1 / = 2·103 ·733,3/ 130,68 = 11222,8 (Н);
= 0,006 (див. табл.20);
= 82 (див. табл.21, ступінь точності передачі – 9);
а = (dт1 + dт2) /2 = (130,68 + 378,31) /2 = 254,5 мм.
Питома колова динамічна сила, Н/мм:
КНα = 1,0 (передача прямозуба); КНβ = 1,13 (див. табл.25);
Питома розрахункова колова сила, Н/мм:
= (Ft / bW )KHα · KHβ · KHV
Оскільки σH = 544,6 > σHP = 374,3, то умова контактної міцності не виконується.
5.5.7. Для забезпечення контактної міцності необхідно:
а) або, зберігаючи всі розміри отримані при розрахунку передачі, прийняти інші більш міцні і тверді матеріали для шестерні і колеса і перерахувати допустимі напруження;
б) або, зберігши прийняті матеріали для шестерні і колеса, збільшити модуль і відповідно розміри коліс і повторити перевірочний розрахунок.
Скористаємося першою рекомендацією. Приймаємо по табл.2 матеріал шестерні – сталь 40Х. Термообробка – поверхневе загартовування. Механічні властивості HRC1 = 45…50 (поверхні); НВ1 = 269…302(серцевини), σВ1 = 900 МПа, σТ1 = 750 МПа. Матеріал колеса – сталь 45. Термообробка – поліпшення. Механічні властивості НВ2 = 241…285;σВ2 = 850 МПа, σТ2 = 580 МПа.
5.5.8. По формулах табл.5 визначаємо значення допустимих напружень для знову обраних матеріалів шестерні і колеса, МПа:
σHlimв1 = 17НRC1 + 200 = 17 · 47,5 + 200 = 1007,5 (МПа)
σHlimв2 = 2НВ2 + 70 = 2 · 263 + 70 = 596 (МПа).
Базове число циклів зміни напружень (див. табл.7) NHO1 = 8 · 107; NHO2 = 1,8·107. Оскільки NHE1 / NHО1 = 3,6 · 107/8 · 107 = 0,45, то КН1 = 1,14 (див. табл.6). Визначивши відношення NHE2 / NHО2 = 1,28 · 107/1,8 · 107 = 0,71, по табл.6 знаходимо КН2 = 1,07.
Знаходимо
σHlim1 = 1007,5 · 1,14 = 1148,5 МПа;
σHlim2 = 596 · 1,07 = 637,7 МПа;
ZR = 0,95; ZV = 1; KL = 1,0; KXH = 1(з попередніх); SH1 = 1,2 (для поверхневого загартовування); SH2 = 1,1 (для поліпшення)
Знаходимо допустимі контактні напруження для шестерні і колеса, МПа:
σHP1 = (1148,5 · 0,95 · 1,0 · 1,0 ·1,0) / 1,2 = 909,2;
σHP2 = (637,7 · 0,95 · 1,0 · 1,0 · 1,0) / 1,1 = 550,7.
Прийнявши σHP = σHP2 = 550,7 МПа і порівнявши ці напруження з діючими σH = 544,6 МПа, дійдемо висновку, що σH < σHР і умови контактної міцності дотримані.
Визначаємо допустимі згинальні напруження.
По табл.1:
σ0Flimb1 = 600 МПа;
σ0Flimb2 = 1,35НВ2 + 100 = 1,35 · 263 + 100 = 455 МПа;
KFg = 1,0; KFd = 1,0; KFc = 1,0; KFL1 = KFL2 = 1,0 (з попередніх);
σFlim1 = 600 · 1,0 · 1,0 · 1,0 · 1,0 = 600 (МПа),
σFlim2 = 455 · 1,0 · 1,0 · 1,0 · 1,0 = 455 (МПа).
YR = 1,0; YS = 0,92; KXF = 0,985 – з попередніх; SF1 = 1,7 (див. табл.11); SF2 = 1,65(див. табл.11).
Визначаємо значення допустимих згинальних напружень, МПа:
σFP1 = 600 · 1,0 · 0,92 · 0,985 / 1,7 = 319,8;
σFP2 = 455 · 1,0 · 0,92 · 0,985 / 1,65 = 249,9.
5.5.9. Перевірочний розрахунок передачі по напруженнях згину виконуємо по формулі (61):
.
Визначаємо значення величин, що входять у цю формулу:
= 4,08 ( див. табл.23 при z1 ≈ 21);
= 3,60 (див. табл.23 при z2 ≈ 141);
= 1,0
= 1,0 (передача прямозуба);
(Н/мм),
де = 1,0 (передача прямозуба);= 1,25 (див. табл.25 опори роликові);
.
(Н/мм),
= 0,016 (див. табл.20), = 82 (див. табл.21).
Визначаємо
<= 319,8 (МПа);
<= 249,9(МПа).
Умови міцності зубців на згин дотримані.
5.5.10. Геометричний розрахунок передачі (див. формули табл.27).
mte = 8 мм; mtm = 6,534 мм; Re = 201,92 мм; dе1 = 160 мм; dе2 = 448 мм; dm1 = 130,68 мм; dm2 = 378,31 мм; δ1 = 19039'; δ2 = 70021'.
Зовнішня висота зуба
he = 2mte + c = 2 · 8 + 0,2 · 8 = 17,6 мм;
с = 0,2mte .
Зовнішня висота голівки зуба
hae1 = mte = 8;
hae2 = 2 mte – hae1 = mte = 8.
Зовнішня висота ніжки зуба, мм:
hfe1 = hfe2 = he – hae1 = 17,6 – 8 = 9,6.
Зовнішній діаметр вершин зубців, мм:
daе1 = dе1 + 2mte = 160 + 2 · 8 = 176;
daе2 = dе2 + 2mte = 448 + 2 · 8 = 464.
Зовнішня товщина по хорді зуба, мм:
Se1 = Se2 = 0,5π · mte = 0,5 · 3,14 · 8 = 12,56.
5.5.11. Силовий розрахунок передачі:
Колова сила на середньому діаметрі шестерні, Н:
Радіальна сила на шестерні, Н:
Осьова сила на шестерні, Н: