- •1 Кінематичний розрахунок приводів машин
- •4 А х х ххх х х х у3
- •2. Приклад кінематичного розрахунку приводу.
- •2 Розрахунок зубчастих передач
- •1.1 Указівки на вибір матеріалів зубчастих передач
- •2. Указівки на вибір напруг, що допускаються при розрахунках зубчастих передач.
- •2.2. Вибір допустимих напружень при розрахунках зубчастих передач на згинальну витривалість.
- •3. Порядок розрахунку циліндричних зубчастих передач
- •3.1. Вибирають матеріал зубчастих коліс. Призначають термообробку шестірні і колеса (п.1).
- •3.5. Перевірочний розрахунок передачі.
- •3.6. Геометричний розрахунок передачі.
- •3.7. Силовий розрахунок передач.
- •3.8. Вказівки по розрахункам відкритих циліндричних зубчастих передач.
- •4. Указівки з розрахунку конічних зубчастих передач.
- •4.1. Загальні відомості.
- •4.2. Порядок розрахунку конічних зубчастих передач.
- •4.3. Указівки з розрахунку відкритих конічних зубчастих передач
- •5. Приклади розрахунку зубчастих передач
- •5.1. Розрахунок прямозубої циліндричної передачі.
- •5.2. Розрахунок косозубої циліндричної передачі
- •5.3. Розрахунок відкритої прямозубої циліндричної передачі
- •5.4. Розрахунок конічної зубчастої передачі.
- •5.5. Розрахунок відкритої конічної передачі.
- •3 Розрахунок черв’ячних передач
- •1. Вказівки по вибору матеріалу для черв’ячних передач
- •Вибір матеріалу для черв’яка
- •Вибір матеріалу для черв’ячних коліс
- •2. Вибір допустимих напружень при розрахунку черв’ячних передач
- •3. Вказівки по розрахунку черв’ячних передач з циліндричним черв’яком
- •3.1 Порядок розрахунку черв’ячних передач
- •3.2 Проектний розрахунок
- •3.3 Перевірочний розрахунок
- •3.4 Геометричний розрахунок
- •3.5 Силовий розрахунок
- •3.6 Тепловий розрахунок
- •3.7 Приклад розрахунку черв’ячної передачі редуктора
5.4. Розрахунок конічної зубчастої передачі.
Розрахувати закриту конічну зубчасту передачу редуктора з прямими зубцями за наступними даними: N1 = 6,5 квт;η = 0,96; N2 = N1 η = 6,5 · 0,96 = 6,24 квт; n1 = 980 хв-1; u = 3,15; n2 = n1 / u= 980/3,15 = 311,1 хв-1. Термін служби передачі t = 12000 год. Навантаження постійне нереверсивне. Пускове навантаження не перевищує 1,5 номінального моменту.
5.4.1. Визначаємо крутні моменти на валах, Н·м:
5.4.2. Вибір матеріалу зубчастих коліс і виду термообробки.
По табл.1 приймаємо для шестерні – поверхневе загартовування; для колеса – поліпшення. При цьому матеріали зубчастих коліс складають припрацьовуючі пари. Вибираємо матеріал шестерні і колеса – сталь 40ХН. По табл.2 визначаємо: для шестерні НВ1 = 269…302(серцевини), HRC1 = 50…56 (поверхні); σВ1 = 900 МПа, σТ1 = 740 МПа; для колеса НВ2 = 230…280; σВ2 = 850 МПа, σТ2 = 600 МПа.
5.4.3. Визначаємо допустимі контактні напруження по формулі (1), прийнявши для попереднього розрахунку ZR · ZV · KL · KXH = 0,9. Значення σHlim знаходимо по формулі (2):
σHlim = σHlimв · КН.
По табл.5
σHlimв1 = 17 HRC + 200 = 17 · 53 + 200 = 1101 (МПа)
σHlimв2 = 2НВ2 + 70 = 2 · 255 + 70 = 580 (МПа)
По табл.7 визначаємо базове число циклів зміни напружень:
NHO1 = 108; NHO2 = 1,7 · 107;
Еквівалентне число циклів зміни напружень визначаємо по формулі (4):
NHE1 = 60= 60 · 980 · 12000 = 7,06 · 108
Відношення
NHE1 / NHО1 = 7,06 · 108/ 108 = 7,06;
NHE2 / NHО2 = 2,24 · 108/1,7 · 107 = 13,1.
У залежності від цих відношень по табл.6 знаходимо КН1 = 0,925 і КН2 = 0,9.
Коефіцієнти безпеки: S1 = 1,2 (шестерня загартована); S2 = 1,1 (термообробка колеса – поліпшення). Визначаємо
σHlim1 = 1101 · 0,925 = 1018 МПа;
σHlim2 = 580 · 0,9 = 522 МПа.
Попередньо знаходимо
σHP1 = (1018 · 0,9) / 1,2 = 763,5 МПа;
σHP2 = (522 · 0,9) / 1,1 = 427,1 МПа.
Так як передача прямозуба, то за допустиме розрахункове контактне напруження приймається те, що менше σHP = 427,1 МПа.
5.4.4. Виконуємо проектний розрахунок передачі на контактну витривалість.
Визначаємо попереднє значення середнього ділильного (початкового) діаметра шестерні по формулі (45), мм:
де = 770 МПа1/3 (див. табл.12);
= 0,6 [по формулі (46)] ;
КНβ = 1,13 (див. табл.25, при = 0,6 опори редуктора – роликові).
Приймаємо dт1 = 72 мм. Визначаємо bW = ·dт1 = 0,6 · 72 = 43,2 мм.
Знаходимо кути ділильних (початкових) конусів:
tgδ2 = u; δ2 = arctg u = 72023';
δ1 = 900 – δ2 = 900 – 72023' = 17037'.
Зовнішній ділильний діаметр шестерні, мм:
Зовнішня ділильна конусна відстань, мм:
Перевіряємо другу умову рекомендації (46):
- умова дотримується.
Визначаємо відповідно зовнішній окружний модуль (мм) і число зубців шестерні і колеса по другій умові рекомендації (46):
mte ≥ ;
mte = 43,2/10 = 4,32.
У відповідності зі стандартом СТ СЕВ 310-76 (див. табл.16) приймаємо mte = 4,5 мм. Число зубців шестерні: z1 = dе1 / mte = 85,07/4,5 = 18,9.
Приймаємо z1 = 19.
Визначаємо
z2 = z1 · и = 19 · 3,15 = 59,85
Приймаємо z2 = 60.
Дійсне передаточне число ид = z2 / z1 = 60/19 = 3,158 ненабагато відрізняється від заданого (менш ніж на 0,5%).
Уточнюємо значення раніше визначених геометричних параметрів передачі:
δ2 = arctg u = 72026'; δ1 = 900 – δ2 = 17034'.
(мм);
(мм).
Зовнішній ділильний діаметр колеса, мм:
.
Визначаємо розміри середніх ділильних діаметрів шестерні і колеса, мм:
Уточнюємо середній коловий модуль, мм:
5.4.5. Визначаємо уточнені значення допустимих напружень.
Контактні напруження визначаємо по формулі (1). Раніше визначені значення
σHlim1 = 1018 МПа;
σHlim2 = 522 МПа
SН1 = 1,2; SН2 = 1,1 – з попередніх; ZR = 0,95 – вважаючи, що шорсткість поверхонь зубців відповідає 6-му класові (Ra = 2,5…1,25)
Колова швидкість коліс, м/с:
По табл.19 призначаємо ступінь точності – 8.
ZV = 1,0; оскільки < 5 м/сKL = 1,0;
KXH = 1; оскільки dе2 = 270 < 700 (мм)
Визначаємо
(МПа);
(МПа).
Оскільки передача прямозуба, приймаємо σHP = σHP2 = 450,8 МПа.
Розраховуємо допустимі напруження згину по формулі (7), попередньо визначивши значення величин, що входять у цю формулу:
σ0Flimb1 = 600 МПа; (див. табл.11);
σ0Flimb2 = 1,35НВ2 + 100 = 1,35 · 255 + 100 = 444,25 МПа (див. табл.11).
KFg = 1,0 (перехідна поверхня зубів не шліфована); KFd = 1,0 (перехідна поверхня зубців без деформаційного зміцнення); KFc = 1,0 (передача нереверсивна); NFO1 = 4 · 106;
визначено раніше
Оскільки NFE1 > NFO1 і NFE2 > NFO2, то KFL1 = KFL2 = 1,0
σFlim1 =600 · 1,0 · 1,0 · 1,0 · 1,0 = 600 (МПа),
σFlim2 =444,25 · 1,0 · 1,0 · 1,0 · 1,0 = 444,25 (МПа).
YR = 1,0 (чистота поверхні зубців не нижче 4-го класу);
YS = 1,02 (див. табл.9, для тte = 4,5 мм);
KXF = 1,0 (див. табл.10, при dе2 = 270 < 300);
SF1 = 1,7; SF2 = 1,65 (див. табл.11);
σFP1 = 600 · 1,0 · 0,97 · 1,0/1,7 = 342,3 (МПа);
σFP2 = 444,25 · 1,0 · 0,97 · 1,0/1,65 = 261,2 (Мпа).
5.4.6. Виконуємо перевірочний розрахунок передачі.
Розрахунок по контактних напруженнях проводимо по формулі (56), (МПа):
,
де = 1,76 (див. табл.17);
= 275 МПа1/2 (див. табл.12);
εα =
Ft = 2·103 ·Т1 / = 2·103 ·63,34/72,46 = 1748 (Н);
= 0,006 (див. табл.20);
= 61 (див. табл.21);
а = (dт1 + dт2) /2 = (72,46 + 228,82) /2 = 150,64 мм.
Питома колова динамічна сила, Н/мм:
КНα = 1 (передача прямозуба); КНβ = 1,13 (див. табл.25);
Питома розрахункова колова сила, Н/мм:
= (Ft / bW )KHα · KHβ · KHV .
Оскільки σH = 409,6 < σHP = 427,1, то умова контактної міцності виконана.
Розрахунок передачі на згинальну витривалість зубців виконуємо по формулі (61):
.
Визначаємо значення величин, що входять у цю формулу:
= 4,08 ( див. табл.23 при z1 ≈ 20);
= 3,60 (див. табл.23 при z2 ≈ 199);
= 1,0
= 1,0 (передача прямозуба);
(Н/мм),
де = 1 (передача прямозуба);= 1,25 (див. табл.25 опори роликові);
.
(Н/мм),
= 0,016 (див. табл.20), = 61 (див. табл.21).
Оскільки значення усіх величин, що входять у формулу (61) відомі, визначаємо
<= 342,3;
<= 261,2.
Умови міцності зубців на згин дотримані.
5.4.7. Геометричний розрахунок передачі (див. формули табл.27).
mte = 4,5 мм; mtm = 3,81 мм; Re = 141,65 мм; z1 = 19; z2 = 60; dе1 = 85,5 мм; dе2 = 270 мм; δ1 = 17034'; δ2 = 72026'; dm1 = 72,46 мм; dm2 = 228,82 мм.
Зовнішня висота зуба
he = 2mte + c = 2 · 4,5 + 0,2 · 4,5 = 9,9 мм;
с = 0,2mte .
Зовнішня висота ніжки зуба, мм:
hfe1 = hfe2 = he – hae1 = 9,9 – 4,5 = 5,4.
Зовнішня висота голівки зуба
hae1 = mte = 4,5;
hae2 = 2 mte – hae1 = mte = 4,5.
Зовнішній діаметр вершин зубців, мм:
daе1 = dе1 + 2mte = 85,5 + 2 · 4,5 = 94,5;
daе2 = dе2 + 2mte = 270 + 2 · 4,5 = 279;
Зовнішня товщина по хорді зуба, мм:
Se1 = Se2 = 0,5π · mte = 0,5 · 3,14 · 4,5 = 7,065.
5.4.8. Силовий розрахунок передачі
Колова сила на середньому діаметрі шестерні, Н:
Радіальна сила на шестерні, Н:
Осьова сила на шестерні, Н:
|Fr1| = |Fa2|; |Fa1| = |Fr2|.