Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
конспекти уроків 4 клас.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
2.92 Mб
Скачать

III. Заключна частина уроку

Homework 1. Домашнє завдання.

РЗ, впр. 1 (с. 2); впр. З (с. 3), письмово.

Summarizing 2. Підведення підсумків уроку.

Т: Why was the lesson useful for you? What have you learned to do? In what situations can you use this knowledge?

Introduce yourself to a foreigner: tell your name, age, country and nationality (учитель просить двох-трьох учнів виконати це завдання).

Наприклад:

Рг: Hello. My name is Olha. I am nine years old. I live in Ukraine. I am Ukrainian.

УРОК 3

Підтема: Друг за листуванням.

Мета: Закріпити й поглибити знання учнів за темою.

Повторити граматичний матеріал: теперішній неозначений час.

Виховувати інтерес та повагу до традицій Великої Британії й почуття гордості за культуру та традиції свого народу.

Обладнання: Підручник, робочий зошит, картки для самостійної роботи (НО , НО , НО , НО ).

ХІД УРОКУ

Greeting

ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

  1. Привітання.

Т: Good morning! Nice to see you!

Ps: Nice to see you too!

  1. Aim

    Check

    On Homework

    Warming up

    Повідомлення теми та мети уроку.

Т: Today we’ll speak about Bill and Taras, remember what they like and what they do at school. We’ll also revise some of the traditions of England and Ukraine. By the end of the lesson you’ll be able to discuss Bill’s and Taras’s likes and habits, and you’ll be able to tell about yourself. But first let’s check your homework.

  1. Перевірка домашнього завдання.

  1. РЗ, впр. 1 (с. 2).

Учні називають свої варіанти відповідей.

  1. РЗ, впр. З (с. 3).

Учні читають діалог за ролями. Потім практикуються розповідати діалог у парах.

  1. Уведення в іншомовну атмосферу.

  1. Бесіда з учнями.

Учитель пише на дошці слова: carols, borshch, cross buns, Father Frost, Mother Goose, Santa Claus, Easter bunny, koliadas, pysankas, vertep show.

Учні повинні визначити, які слова стосуються традицій Англії, а які — традицій України.

  1. Вивчення вірша «Old Mother Goose».

OLD MOTHER GOOSE

Mother Goose had a house,

It stood in the wood,

Where an owl at the door,

As sentinel stood.

She had a son, Jack,

A plain looking lad,

He was not very good,

Nor yet very bad.

She sent him to market.

A live goose he bought,

«See, Mother?» he said,

«I have not been for naught.»

Then, one fine morning,

As I have been told,

Jack’s goose had laid him An egg of pure gold.

He ran to his mother,

The news for to tell.

She called him a good boy,

And said it was well.

Т: Well, you already know some of the Mother Goose rhymes. Today we are going to read the Mother Goose rhyme-tale which is called «Old Mother Goose».

Учитель пояснює незнайомі слова. Учні по черзі — куплет за куплетом — читають вірш-казку та відповідають на запитання вчителя.

НО,:

Прочитай вірш-казку та дай відповіді на запитання.

OLD MOTHER GOOSE Mother Goose had a house,

It stood in the wood,

Where an owl at the door,

As sentinel stood.

She had a son, Jack,

A plain looking lad,

He was not very good,

Nor yet very bad.

She sent him to market.

A live goose he bought,

«See, Mother?» he said,

«I have not been for naught.»

Then, one fine morning,

As I have been told,

Jack’s goose had laid him An egg of pure gold.

He ran to his mother,

The news for to tell.

She called him a good boy, And said it was well.

  1. Where was Mother Goose’s house?

  2. Who was Mother Goose’s son?

  3. Where did Mother Goose send her son?

  4. What did Jack buy at the market?

  5. What had Jack’s goose laid him?

  6. What did Mother Goose call Jack?