Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
конспекти уроків 4 клас.docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
2.92 Mб
Скачать
  1. Заключна частина уроку

Homework 1. Домашнє завдання.

РЗ, впр. 1—3 (с. 9—10), письмово.

Summarizing 2. Підведення підсумків уроку.

Т: Today we’ve practised yes/no and wh-questions. Do you remember: What questions demand the answer yes/no?

Can we give the answer yes/no to special questions?

What questions start with question words?

What questions start with auxiliary verbs?

What type of questions is more difficult for you?

УРОК 8

Підтема: Харчування.

Мета: Повторити вивчені ЛО за темою. Вивчити нові ЛО теми «Харчування».

Навчати робити повідомлення про місцезнаходження продуктів харчування, використовуючи конструкцію there is/are. Повторити злічувані та незлічувані іменники.

Розвивати кмітливість учнів.

Обладнання: Підручник, робочий зошит, картки для індивідуальної роботи (H0J.

Т ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Greeting 1. Привітання.

Див. урок 7.

Aim 2. Повідомлення теми та мети уроку.

Т: Today we’ll speak about food and cooking. You’ll be able to tell that there is something in some place.

Warming up 3. Уведення в іншомовну атмосферу.

Вірш «This is the Key of the Kingdom».

In that house there is a room.

In that room there is a table.

On that table there is a basket. In that basket there are flowers.

This is the key of the kingdom.

In that kingdom there is a city.

In that city there is a street.

In that street there is a yard.

In that yard there is a house.

Учні вивчають вірш з опорою на ключові слова та схему.

Ключові слова до вірша «This is the Key of the Kingdom»

kingdom

a city

city

a street

street

a yard

In/on that

house

there is/are

a room

room

a table

table

a basket

basket

flowers

Потім розповідають вірш ланцюжком, по одному рядку.

Pt : This is the key of the kingdom. P2: In that kingdom there is a city. P3: In that city there is a street etc.

  1. Основна частина уроку

Presenting 1. Подання нового лексичного матеріалу та повторення вивченого, впр. 1 (с. 20).

Vocabulary Знайомлячи учнів із новими словами, вчитель намагається задіяти асоціативну пам’ять

учнів.

Т: Look at the words of exercise 1 on page 20. The first word is basket. In what sentence have we used it today? «In that basket there are flowers ». Do you know any words the first part of which is basket?

Учні можуть пригадати слово basketball.

Т: The next word is apple pie. Can you cook an apple pie? Actually it’s very easy to cook, so the English say, «As easy as an apple pie». The next word is flour. It’s pronounced like flower (пише це слово на дошці). But these words are spelled differently and they have quite different meanings. And the last word here is fridge. We put food in the fridge to keep it fresh and good because it’s very cold inside. What food do we put in the fridge? Do we put flour/apple pie in the fridge? Do we put milk/cheese, etc. in the fridge?

Учні відповідають.

  1. Розгадування чайнворда.

РЗ, впр. 2(с. 11).

Один учень розгадує чайнворд біля дошки, решта — самостійно в робочих зошитах.

Reading 2. Подання діалогу для читання, впр. 2 (с. 20).

  1. Етап підготовки до читання.

а) Бесіда з учнями.

Т {звертається до кількох учнів): Can you cook? What can you cook? Do you like cook­ing? Can you make an apple pie? What do we need for an apple pie?

б) Бесіда за малюнками до тексту.

Т: Who can you see? What’s Kate doing? What is she cooking? What’s Bill pointing at?

  1. Етап читання.

а) Учитель просить учнів швидко переглянути діалог і знайти в ньому слова — назви продуктів харчування.

б) Учні читають діалог за ролями.

  1. Етап перевірки розуміння змісту діалогу.

Учитель читає твердження до діалогу, а учні повинні погодитися з правильними твердженнями й виправити неправильні.

Т: Kate is cooking a pumpkin pie.

There is some flour.

She has some sugar for the pie.

We know exactly how many eggs she has.

The butter is on the table.

There aren’t any apples.

Bill helps Kate to find the apples.

  1. Складання діалогу на основі прочитаного.

Впр. 4(с. 21).

Спочатку учитель обговорює з учнями, які продукти необхідні для приготування різних страв.

Т: What do we need for a vegetable soup? Potatoes, carrots, cabbage, onions, salt. Записує на дошці: vegetable soup (potatoes, carrots, cabbage, onions, salt).

T: What do we need for a vegetable salad/fruit salad/cake/sandwich, etc.?

Учитель записує на дошці назви страв і продукти, які потрібні для їх приготування. Учні в парах складають діалоги за зразком діалогу впр. 2 (с. 20), використовуючи інформацію, подану на дошці.

Grammar 3. Введення граматичного матеріалу.

  1. Подання конструкції there is/are.

Т: In the dialogue Kate says, «There is some butter in the fridge». What does she mean? Учні за допомогою вчителя роблять висновок, що, коли ми хочемо повідомити, що в якомусь місці знаходиться якийсь предмет, ми використовуємо конструкцію there is/are.

  1. Впр. З (с. 20).

Т: Look at the sentences of exercise 3 and tell when we use there is and when we use there are. Учні самостійно визначають, що перед іменником в однині ми використовуємо зворот there is, а перед іменником у множині — there are.

Grammar 4. Повторення граматичного матеріалу. Злічувані та незлічувані іменники.

Revision 1) Бесіда з учнями.

Т: Which of the things we can see on page 21 of your textbook can we count?

Ps: Pizzas, hamburgers, sausages і т. д.

T: Which things can’t we count?

Ps: Cream, meat, sugar і т. д.

T: Let’s remember that things which we can count are called «countable», and those that can’t be counted are called «uncountable». Which nouns have plural forms — countable or uncountable?

Ps: Countable.

T: Which don’t have any plural form?

Ps: Uncountable.

T: That’s right. So we usually use there is before an uncountable noun. And we use there is before a singular countable noun, but there are before a countable form in plural.

  1. РЗ, впр. 3(c. 11).

Учні заповнюють пропуски формою is чи are. Потім ланцюжком читають речення.

  1. Впр. 5 (с. 20).

Учні по черзі усно складають речення зі словами вправи, використовуючи конструкцію there is/are.

Rhyme 5. Вивчення вірша «On Top of Spaghetti».

ON TOP OF SPAGHETTI

On top of spaghetti all covered with cheese I lost my poor meatball when somebody sneezed.

It rolled off the table and onto the floor.

And then my poor meatball rolled right out the door.

Учні отримують картки з віршем, у якому переплутано рядки. Спочатку вчитель пояснює нові слова, потім учні повинні розставити рядки у правильній послідовності, щоб отримати вірш.

Після цього учні хором читають вірш за вчителем, потім троє-четверо учнів (за їхнім бажанням) розповідають вірш напам’ять.

Т: Read the poem and try to put the lines in the correct order.

Розташуй рядки вірша в правильній послідовності.

ON TOP OF SPAGHETTI

all covered with cheese

On top of spaghetti

when somebody sneezed.

I lost my poor meatball

And then my poor meatball

rolled right out the door.

and onto the floor.

It rolled off the table

Check 6. Перевірка домашнього завдання,

on Homework Впр !_g (c 9_ю).

Для перевірки домашнього завдання вчитель збирає робочі зошити наприкінці уроку.