Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
САМОПОДГОТОВКИ 410 КАЗдетство.doc
Скачиваний:
5
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
4.73 Mб
Скачать

Сабақ жоспары

Сабақ тақырыбы: Жәншау. Жел шешек. Қызылша. Қызамық. Көк жөтел. Індетті паротит (мысқыл). Дифтерия.

Сабақ мақсаты

  1. Оқытушылық

Осы тақырып бойынша оқушылардың білімін тексеру, тереңдету, нығайту.

Оқылған тақырыптың игеру дәрежесін анықтау

2. Дамытушылық

Логикалық ойлануды талап ететін тапсырмаларды қолданып, оқушылардың парасаттық қабілетін дамыту.

3. Тәрбиелік

Науқас баланы көре тұра оқушылардың адамгершілік, мейірімділік сезімін ояту.

Болашақ нәтижені сипаттау

Білім:

  • Жәншау. Этиологиясы. Эпидемиологиясы. Клиникасы. Диагностикасы. Қызылшамен, кызамыкпен, желшешекпен саралау днагностнкасын жургізу

  • Желшешек. Этиологиясы. Эпидемиологиясы. Клиникасы. Диагностикасы. Күтімі. Асқынулары. Емдеу және алдын алу. Індетке қарсы жүргізілетін шаралар.

  • Қызылша. Этиологиясы. Эпидемиологиясы. Клиникасы. Диагностикасы. Күтімі. Асқынулары. Емдеу және алдын алу. Белсенді иммунизация. Індетке қарсы жүргізілетін шаралар.

  • Кызамық. Этиологиясы. Эпидемиологиясы. Клиникасы. Диагностикасы. Күтімі. Асқынулары. Емдеу және алдын алу. Белсенді иммунизация. Індетке қарсы жүргізілетін шаралар. Аягы ауыр әйел кызамыгының ұрыкка тигізетін әсері

  • Көк жөтел. Этиологиясы. Эпидемиологиясы. Клиникасы. Диагностикасы. Күтімі. Асқынулары. Емдеу және алдын алу. Белсенді иммунизация. Індетке қарсы жүргізілетін шаралар. Көк жөтелмен ауыратындарға апноэ кезіндегі жедел көмек.

  • Індетті паротит. Этиологиясы. Эпидемиологиясы. Клиникасы. Диагностикасы. Күтімі. Асқынулары. Емдеу және алдын алу. Белсенді иммунизация. Індетке қарсы жүргізілетін шаралар.

  • Дифтерия. Этиологиясы. Эпидемиологиясы. Клиникасы. Диагностикасы. Күтімі. Асқынулары. Емдеу және алдын алу. Белсенді иммунизация. Індетке қарсы жүргізілетін шаралар.

Икемділік:

  • Наукастарды клиникалық талқыға салу, балаларды кадағалау, аурудың симптомдарын аныктау

  • Шуғыл хабарламаны толтыру

  • Екпе күнтізбесін құру, ошакта індетке карсы шараларды жүргізу

  • Ауыз қуысына күтім жасау

  • Зәрдің жалпы анализін алу

  • Құрысу және гипертермия кезінде комек көрсету

  • ЛВ-на, микробты флораға ауыздан және мұрыннан жақпа алу

  • Биохимиялық анализге кан алу

  • Безредко бойынша дифтерияға карсы сарысуды дайындау және оны егу

  • Қан кеткен кезде, гипертермияда, дифтериялык кыспақта, бүйрекбез функциясының жеткіліксіздігі кезінде көмек корсету.

Дағды:

  • Наукастарды клиникалық талқыға салу, балаларды кадағалау, аурудың симптомдарын аныктау

  • Шуғыл хабарламаны толтыру

  • Екпе күнтізбесін құру, ошакта індетке карсы шараларды жүргізу

  • Ауыз қуысына күтім жасау

  • Зәрдің жалпы анализін алу

  • Құрысу және гипертермия кезінде көмек көрсету

  • ЛВ-на, микробты флораға ауыздан және мұрыннан жақпа алу

  • Биохимиялық анализге кан алу

  • Безредко бойынша дифтерияға карсы сарысуды дайындау және оны егу

  • Қан кеткен кезде, гипертермияда, дифтериялык кыспақта, бүйрекбез функциясыныи жеткіліксіздігі кезінде көмек корсету.

Сабақ типі: Білімнің, икемділіктің және дағдылардың жетілдіру сабағы

Әдіс – тәсілдер: Практикалық

Сабақтың түрі: КСО, ЖИГСО - методикасы

Материалдар, оқу-әдістемелік әдебиет, анықтамалық әдебиет

С. Х. Аюпова, Клиникалық педиатрия

Лекция конспекті.

Құрал-жабдықтар, көрнекі құралдар

Пәнаралық байланыс: Терапия, латын тілі, физиология, анатомия, патологиялық физиология, ішкі аурулар пропедевтикасы

Сабақ бөлімінің атауы

Уақыты - 180 мин.

1

Ұйымдастыру кезеңі

5 мин.

2

Ұй тапсырмасының актуализациясы

20 мин.

3

Эксперттік топшалармен жұмыс істеу

20 мин.

4

Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеу

85 мин.

5

Жаңа практикалық дағдаларды, іскерлікті бекіту

45 мин.

6

Рефлексивті бағалау кезеңі:

  • Сабақты қорытындылау

  • Үй тапсырмасы бойынша мәлімет беру

5 мин.

2 мин.

3 мин.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Оқытушы іс-әрекеті

Оқушылар іс-әрекеті

Құрал-жабдықтар, көрнекі құралдар

1. Үйымдастыру-мақсаттық кезеңі

  • Ұйымдастыру кезеңі

  • Сабақ мақсатын қою

  • Оқу жұмысының мотивациясы

  • Сабақта оқу жұмыстарын ұйымдастыру

  • Студенттер білімін тексеруге психологиялық дайындық

  • Эмоциялық күй жасау

  • Оқушылардың сабаққа қатысуын, сабаққа дайындығын тексеру

  • Сабақта жоқ оқушыларды белгілеу

  • Сабаққа әзірленген жабдықтар барысын тексеру

Оқушыларды сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру

  • жұмыс орынында уақытында болу

  • жұмыс орынын сабаққа дайындау

  • сабақтың тақырыбымен және мақсаттарымен танысу

  • сабаққа дайын болу

Ежова Н.В., Педиатрия

С. Х. Аюпова, Клиникалық педиатрия

Кестелер, аурудың презентациясы, курация өткізу үшін науқас балалар,

2. Операция-танымдық кезеңі

2.1 Үй тапсырмасын тексеру.

  • студенттерді бірнеше топшаларға бөліп, әр топшаға бөлек-бөлек тапсырма береді

  • берілген тапсырманың ұғу деңгейі бойынша тексеруді өткізеді

  • оқушылардың орын алмастыру жағдайын тексереді

  • әр топшалардың мүшелері бір біріне өз білімдерін жеткізеді

  • бір бірін оқытуды, бір бірін және өз өзін тексеруді қалыптастырады

өз бетімен жұмыс істеу үшін оқулықтар, міндеттер, тесттер, тақырып бойынша кестелер

2.2 Жаңа материалды белсенді меңгеруге студенттерді даярлау кезеңі

Сабақтың алдында курация үшін дайындалған пациенттерді студенттер арасында үлестіріп, курация кезінде қандай моменттерге назар аудару керектігін анықтайды.

Курация өткізу үшін керек материалдармен танысып, пациенттердің аты жөнін, палатасының нөмірін жазып алады

Курация үшін балалар, ауру тарихтары, қалам, дәптер, фонендоскоп, тонометр, резеңке қолғап, маска; стеклограф;

стерильді пробиркалары мен құрғақ мақта домалақ-шалары бар штатив;

стерильді шпатель;

лабораторияға жолдама-бланк,

2.3 Жаңа білімді меңгеру кезені

Өткізіліп жатқан курация сапасын, дұрыстығын тексереді, жіберілген қателерін дұрыстайды

Алдын ала дайындалған пациенттермен жұмыс істейді. Курациясын өткізеді. Алдын ала диагнозын қойып, болашақ емін жоспарлайды.

2.4 Жаңа білімді бекіту кезеңі

Әрбір студенттің жасалған жұмысы: курация, лабораторлық анализдерін шешу, алдын ала диагноз қою туралы мәліметтерді тыңдайды.

өткізілген курациясы туралы мәлімет жасайды, қалғандары жауап беріп жатқан студенттің іскерлігін, білімін сынап бағалайды.

өз бетімен жұмыс істеу үшін оқулықтар, міндеттер, тестілер

3. Рефлексивті бағалау кезеңі

3.1 Үй тапсырмасы бойынша мәлімет беру кезеңі

Оқытушы келесі сабаққа тапсырма береді, қиын жерлеріне назар аударады, оқулықтың авторын, оқитын беттерін белгілендіреді

Практикалық дәптерлеріне берілген тапсырманы жазып алады

Менингококк инфекциясы. А, В, С, Д, Е, вирус гепатиттері. Иммунды алдын алу.

3.2 Сабақты қорытындылау

ең үздік оқушыларды мақтайды, әр студентті бағалайды және жұмысының артықшылықтары мен кемістігін айтады

әрбір студент сабақтың өтуі бойынша, кездескен қиыншылықтар туралы, оң және теріс моменттері туралы пікірімен бөліседі