Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
САМОПОДГОТОВКИ 410 КАЗдетство.doc
Скачиваний:
5
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
4.73 Mб
Скачать

Сабақ жоспары

Сабақ тақырыбы: Тыныс алудың және жүрек қызметінің тоқтауы. Құрысу синдромы, гипертермиялық синдром, талып қалу, анафилактикалық шок, коллапс, құсу, іштің кебуі, мұрыннан қан кету кездерінде көрсетілетін шұғыл көмектің негізгі қағидалары.

Сабақ мақсаты

  1. Оқытушылық

Осы тақырып бойынша оқушылардың білімін тексеру, тереңдету, нығайту.

Оқылған тақырыптың игеру дәрежесін анықтау

2. Дамытушылық

Логикалық ойлануды талап ететін тапсырмаларды қолданып, оқушылардың парасаттық қабілетін дамыту.

3. Тәрбиелік

Науқас баланы көре тұра оқушылардың адамгершілік, мейірімділік сезімін ояту.

Болашақ нәтижені сипаттау

Білім:

  • Тыныс алудың және жүрек қызметінің тоқтауының себептері, клиникасы, шұғыл көмек көрсетудің негізгі қағидалары

  • Құрысу синдромы, себептері, клиникасы, шұғыл көмек көрсетудің негізгі қағидалары

  • Гипертермиялық синдром, түрлері, себептері, клиникасы, шұғыл көмек көрсетудің негізгі қағидалары

  • Талып қалу, себептері, клиникасы, шұғыл көмек көрсетудің негізгі қағидалары

  • Анафилактикалық шок, себептері, клиникасы, шұғыл көмек көрсетудің негізгі қағидалары

  • Коллапс, себептері, клиникасы, шұғыл көмек көрсетудің негізгі қағидалары

  • Құсу, себептері, клиникасы, шұғыл көмек көрсетудің негізгі қағидалары

  • Іштің кебуі, себептері, клиникасы, шұғыл көмек көрсетудің негізгі қағидалары

  • Мұрыннан қан кету, себептері, клиникасы, шұғыл көмек көрсетудің негізгі қағидалары

Икемділік:

  • Тыныс алудың және жүрек қызметінің тоқтауында көмек көрсетудің негізгі қағидалары

  • Құрысу синдромында шұғыл көмек көрсетудің негізгі қағидалары

  • Гипертермиялық синдромда шұғыл көмек көрсетудің негізгі қағидалары

  • Талып қалуда шұғыл көмек көрсетудің негізгі қағидалары

  • Анафилактикалық шок кезінде шұғыл көмек көрсетудің негізгі қағидалары

  • Коллапс кезінде шұғыл көмек көрсетудің негізгі қағидалары

  • Құсу кезінде шұғыл көмек көрсетудің негізгі қағидалары

  • Іштің кебу кезінде шұғыл көмек көрсетудің негізгі қағидалары

  • Мұрыннан қан кету кезінде шұғыл көмек көрсетудің негізгі қағидалары

Дағды:

  • Тыныс алудың және жүрек қызметінің тоқтауында көмек көрсетудің негізгі қағидалары

  • Құрысу синдромында шұғыл көмек көрсетудің негізгі қағидалары

  • Гипертермиялық синдромда шұғыл көмек көрсетудің негізгі қағидалары

  • Талып қалуда шұғыл көмек көрсетудің негізгі қағидалары

  • Анафилактикалық шок кезінде шұғыл көмек көрсетудің негізгі қағидалары

  • Коллапс кезінде шұғыл көмек көрсетудің негізгі қағидалары

  • Құсу кезінде шұғыл көмек көрсетудің негізгі қағидалары

  • Іштің кебу кезінде шұғыл көмек көрсетудің негізгі қағидалары

  • Мұрыннан қан кету кезінде шұғыл көмек көрсетудің негізгі қағидалары

Сабақ типі: Білімнің, икемділіктің және дағдылардың жетілдіру сабағы

Әдіс – тәсілдер: Практикалық

Сабақтың түрі: КСО, ЖИГСО - методикасы

Материалдар, оқу-әдістемелік әдебиет, анықтамалық әдебиет

С. Х. Аюпова, Клиникалық педиатрия

Лекция конспекті.

Құрал-жабдықтар, көрнекі құралдар

Пәнаралық байланыс: Терапия, латын тілі, физиология, анатомия, патологиялық физиология, ішкі аурулар пропедевтикасы

Сабақ бөлімінің атауы

Уақыты - 180 мин.

1

Ұйымдастыру кезеңі

5 мин.

2

Ұй тапсырмасының актуализациясы

20 мин.

3

Эксперттік топшалармен жұмыс істеу

20 мин.

4

Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеу

85 мин.

5

Жаңа практикалық дағдаларды, іскерлікті бекіту

45 мин.

6

Рефлексивті бағалау кезеңі:

  • Сабақты қорытындылау

  • Үй тапсырмасы бойынша мәлімет беру

5 мин.

2 мин.

3 мин.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Оқытушы іс-әрекеті

Оқушылар іс-әрекеті

Құрал-жабдықтар, көрнекі құралдар

1. Үйымдастыру-мақсаттық кезеңі

  • Ұйымдастыру кезеңі

  • Сабақ мақсатын қою

  • Оқу жұмысының мотивациясы

  • Сабақта оқу жұмыстарын ұйымдастыру

  • Студенттер білімін тексеруге психологиялық дайындық

  • Эмоциялық күй жасау

  • Оқушылардың сабаққа қатысуын, сабаққа дайындығын тексеру

  • Сабақта жоқ оқушыларды белгілеу

  • Сабаққа әзірленген жабдықтар барысын тексеру

Оқушыларды сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру

  • жұмыс орынында уақытында болу

  • жұмыс орынын сабаққа дайындау

  • сабақтың тақырыбымен және мақсаттарымен танысу

  • сабаққа дайын болу

Ежова Н.В., Педиатрия

С. Х. Аюпова, Клиникалық педиатрия

Кестелер, аурудың презентациясы, курация өткізу үшін науқас балалар

2. Операция-танымдық кезеңі

2.1 Үй тапсырмасын тексеру.

  • студенттерді бірнеше топшаларға бөліп, әр топшаға бөлек-бөлек тапсырма береді

  • берілген тапсырманың ұғу деңгейі бойынша тексеруді өткізеді

  • оқушылардың орын алмастыру жағдайын тексереді

  • әр топшалардың мүшелері бір біріне өз білімдерін жеткізеді

  • бір бірін оқытуды, бір бірін және өз өзін тексеруді қалыптастырады

өз бетімен жұмыс істеу үшін оқулықтар, міндеттер, тесттер, тақырып бойынша кестелер

2.2 Жаңа материалды белсенді меңгеруге студенттерді даярлау кезеңі

Ауырған балаларға шұғыл көмек көрсетудің негізгі қағидаларын студенттерге жетілдіреді

Ауырған балаларға шұғыл көмек көрсетудің негізгі қағидаларына уйренеді

Оқулықтар, фонендоскоптар, тонометр, ауру тарихтары, қалам, дәптер, мақта, дәке салфеткалары;

қолданылған заттарға арналған лоток; катетерлер, резеңке қолгап; шпатель, асқазан зонды, воронка, дәке салфеткалары, алжапқыш – 2,

асқазан шайатын ерітінді 20-22° С, шайынды суға арналған ыдыс, лоток- 2,шпатель, резеңке қолғап, шайынды суға арналған стерильді ыдыс, бланк-жолдама, дезерітінді

2.3 Жаңа білімді меңгеру кезені

Сабақтың алдында курация үшін дайындалған пациенттерді студенттер арасында үлестіріп, курация кезінде қандай моменттерге назар аудару керектігін анықтайды.Өткізіліп жатқан курация сапасын, дұрыстығын тексереді, жіберілген қателерін дұрыстайды

Курация өткізу үшін керек материалдармен танысып, пациенттердің аты жөнін, палатасының нөмірін жазып алады Алдын ала дайындалған пациенттермен жұмыс істейді. Курациясын өткізеді. Алдын ала диагнозын қойып, қандай шұғыл көмек көрсету керектігін анықтайды

Курация үшін балалар, ауру тарихтары, қалам, дәптер, тонометр,

фонендоскоптар,

2.4 Жаңа білімді бекіту кезеңі

Әрбір студенттің жасалған жұмысы: курация, лабораторлық анализдерін шешу, алдын ала диагноз қою туралы мәліметтерді тыңдайды.

өткізілген курациясы туралы мәлімет жасайды, қалғандары жауап беріп жатқан студенттің іскерлігін, білімін сынап бағалайды.

өз бетімен жұмыс істеу үшін оқулықтар, міндеттер, тестілер

3. Рефлексивті бағалау кезеңі

3.1 Үй тапсырмасы бойынша мәлімет беру кезеңі

Оқытушы келесі сабаққа тапсырма береді, қиын жерлеріне назар аударады, оқулықтың авторын, оқитын беттерін белгілендіреді

Практикалық дәптерлеріне берілген тапсырманы жазып алады

Жіті және созылмалы гломерулонефриттер. Зәр шығару жүйесінің инфекциясы және пиелонефриттер

3.2 Сабақты қорытындылау

ең үздік оқушыларды мақтайды, әр студентті бағалайды және жұмысының артықшылықтары мен кемістігін айтады

әрбір студент сабақтың өтуі бойынша, кездескен қиыншылықтар туралы, оң және теріс моменттері туралы пікірімен бөліседі