Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
САМОПОДГОТОВКИ 410 КАЗдетство.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
4.73 Mб
Скачать

Сабақ жоспары

Сабақ тақырыбы: Жіті және созылмалы гломерулонефриттер. Зәр шығару жүйесінің инфекциясы және пиелонефриттер

Сабақ мақсаты

  1. Оқытушылық

Осы тақырып бойынша оқушылардың білімін тексеру, тереңдету, нығайту.

Оқылған тақырыптың игеру дәрежесін анықтау

2. Дамытушылық

Логикалық ойлануды талап ететін тапсырмаларды қолданып, оқушылардың парасаттық қабілетін дамыту.

3. Тәрбиелік

Науқас баланы көре тұра оқушылардың адамгершілік, мейірімділік сезімін ояту.

Болашақ нәтижені сипаттау

Білім:

1. Гломерулонефриттер: Жіті және созылмалы гломерулонефриттердің анықтамасы

  1. Себептері

  2. Патогенезі

  3. Гломерулонефриттің клнникалық синдромдары

  4. Нефриттік гломерулонефриттің клнникалық синдромдары

  5. Нефроздык гломерулонефриттің клнникалық синдромдары

  6. Аскынулары

  7. Диагностикалау әдістері

  8. Күтім жасау, емдеу принциптері

  9. Емдәм мен күтім жасау рөлі

  10. Емңің ерекшеліктері

  11. Сыркаттанатын наукас балаларға диспансерлік бакылау жүргізу принциптері

  12. Зәр шығару жүйесінің инфекциясы және пиелонефриттер анықтамасы

  13. Зәр шыгару жүйесі дамуында даму акаулары мен баска да туа біткен ауытқулардың рөлі

  14. Ерте жастағы балалардағы ағымының ерекшеліктері

  15. Диагностикалау әдістері

  16. Зәр шығару жүйесінің инфекцияларын емдеу және алдын алу принциптері

  17. Бүйрек функциясының жіті және созылмапы жеткіліксіздігі

  18. Себептері. Патогенезі. Аурудың өршу механизмі. Жіктемесі. Басты синдромдары

  19. Консервативті жолдармен емдеу принциптері

  20. Гемодиализ, перитонеалды диализ

  21. Балалардағы бүйрек трансплантациясы

Икемділік:

  1. Науқастарды демонстрациялау

  2. Сырқатнаманы клиникалық талқыға салу, бапаларды қадағалау, аурудың симптомдарын анықтау

  3. Наукас баланың шағымын, анамнезін жинау, оны қарап тексеру, пальпация, перкуссия, аускультация жасау, алғашқы диагнозын қою

  4. Наукас жағдайының ауырлығын бағалау

  5. Емдеу-сактау режімін және емдәм режімін үйымдастыру

  6. АҚ өлшеу

  7. ТЖ, тамыр соғысын есептеу

  8. Зәрді зерттеу әдістері: зәрдің жалпы анализі: Зимницкий, Нечипоренко әдістері, тәуліктік диурезді анықтау, ішілген және болінген сұйықтық колемін анықтау

Дағды:

  1. Наукас баланы зерттеу, алғашқы диагнозын қою

  2. Наукас жағдайының ауырлығын бағалау

  3. Емдеу-сактау режімін және емдәм режімін үйымдастыру

  4. АҚ өлшеу

  5. ТЖ, тамыр соғысын есептеу

  6. Зәрді зерттеу әдістері: зәрдің жалпы анализі: Зимницкий, Амбурже, Нечипоренко әдістері, тәуліктік диурезді анықтау, ішілген және болінген сұйықтық колемін анықтау

Сабақ типі: Білімнің, икемділіктің және дағдылардың жетілдіру сабағы

Әдіс – тәсілдер: Практикалық

Сабақтың түрі: КСО, ЖИГСО - методикасы

Материалдар, оқу-әдістемелік әдебиет, анықтамалық әдебиет

С. Х. Аюпова, Клиникалық педиатрия

Лекция конспекті.

Құрал-жабдықтар, көрнекі құралдар

Пәнаралық байланыс: Терапия, латын тілі, физиология, анатомия, патологиялық физиология, ішкі аурулар пропедевтикасы

Сабақ бөлімінің атауы

Уақыты - 180 мин.

1

Ұйымдастыру кезеңі

5 мин.

2

Ұй тапсырмасының актуализациясы

20 мин.

3

Эксперттік топшалармен жұмыс істеу

20 мин.

4

Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеу

85 мин.

5

Жаңа практикалық дағдаларды, іскерлікті бекіту

45 мин.

6

Рефлексивті бағалау кезеңі:

  • Сабақты қорытындылау

  • Үй тапсырмасы бойынша мәлімет беру

5 мин.

2 мин.

3 мин.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Оқытушы іс-әрекеті

Оқушылар іс-әрекеті

Құрал-жабдықтар, көрнекі құралдар

1. Үйымдастыру-мақсаттық кезеңі

  • Ұйымдастыру кезеңі

  • Сабақ мақсатын қою

  • Оқу жұмысының мотивациясы

  • Сабақта оқу жұмыстарын ұйымдастыру

  • Студенттер білімін тексеруге психологиялық дайындық

  • Эмоциялық күй жасау

  • Оқушылардың сабаққа қатысуын, сабаққа дайындығын тексеру

  • Сабақта жоқ оқушыларды белгілеу

  • Сабаққа әзірленген жабдықтар барысын тексеру

Оқушыларды сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру

  • жұмыс орынында уақытында болу

  • жұмыс орынын сабаққа дайындау

  • сабақтың тақырыбымен және мақсаттарымен танысу

  • сабаққа дайын болу

Ежова Н.В., Педиатрия

С. Х. Аюпова, Клиникалық педиатрия

Кестелер, аурудың презентациясы, курация өткізу үшін науқас балалар,

2. Операция-танымдық кезеңі

2.1 Үй тапсырмасын тексеру.

  • студенттерді бірнеше топшаларға бөліп, әр топшаға бөлек-бөлек тапсырма береді

  • берілген тапсырманың ұғу деңгейі бойынша тексеруді өткізеді

  • оқушылардың орын алмастыру жағдайын тексереді

  • әр топшалардың мүшелері бір біріне өз білімдерін жеткізеді

  • бір бірін оқытуды, бір бірін және өз өзін тексеруді қалыптастырады

өз бетімен жұмыс істеу үшін оқулықтар, міндеттер, тесттер, тақырып бойынша кестелер

2.2 Жаңа материалды белсенді меңгеруге студенттерді даярлау кезеңі

Сабақтың алдында курация үшін дайындалған пациенттерді студенттер арасында үлестіріп, курация кезінде қандай моменттерге назар аудару керектігін анықтайды.

Курация өткізу үшін керек материалдармен танысып, пациенттердің аты жөнін, палатасының нөмірін жазып алады

Оқулықтар, фонендоскоптар, тонометр, ауру тарихтары, қалам, дәптер, орамал, резеңке бессаусақты қолғап, екі жөргек, резенке дөнгелек, тарелке, клеенка, этикеткасы бар құрғақ таза шыны, жолдама

2.3 Жаңа білімді меңгеру кезені

Өткізіліп жатқан курация сапасын, дұрыстығын тексереді, жіберілген қателерін дұрыстайды

Алдын ала дайындалған пациенттермен жұмыс істейді. Курациясын өткізеді. Алдын ала диагнозын қойып, болашақ емін жоспарлайды.

Курация үшін балалар, ауру тарихтары, қалам, дәптер, тонометр, орамал, резеңке бессаусақты қолғап, екі жөргек, резенке дөнгелек, тарелке, клеенка, этикеткасы бар құрғақ таза шыны, жолдама

2.4 Жаңа білімді бекіту кезеңі

Әрбір студенттің жасалған жұмысы: курация, лабораторлық анализдерін шешу, алдын ала диагноз қою туралы мәліметтерді тыңдайды.

өткізілген курациясы туралы мәлімет жасайды, қалғандары жауап беріп жатқан студенттің іскерлігін, білімін сынап бағалайды.

өз бетімен жұмыс істеу үшін оқулықтар, міндеттер, тестілер

3. Рефлексивті бағалау кезеңі

3.1 Үй тапсырмасы бойынша мәлімет беру кезеңі

Оқытушы келесі сабаққа тапсырма береді, қиын жерлеріне назар аударады, оқулықтың авторын, оқитын беттерін белгілендіреді

Практикалық дәптерлеріне берілген тапсырманы жазып алады

3.2 Сабақты қорытындылау

ең үздік оқушыларды мақтайды, әр студентті бағалайды және жұмысының артықшылықтары мен кемістігін айтады

әрбір студент сабақтың өтуі бойынша, кездескен қиыншылықтар туралы, оң және теріс моменттері туралы пікірімен бөліседі