Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
САМОПОДГОТОВКИ 410 КАЗдетство.doc
Скачиваний:
5
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
4.73 Mб
Скачать

Сабак № 14 Сабақ жоспары

Сабақ тақырыбы Лейкоздар. Жіті және созылмалы лейкоздар. Гемофилия, тромбоцитопения, геморрагиялық васкулит.

Сабақ мақсаты

Осы тақырып бойынша оқушылардың білімін тексеру, тереңдету, нығайту.

Оқылған тақырыптың игеру дәрежесін анықтау

2. Дамытушылық

Логикалық ойлануды талап ететін тапсырмаларды қолданып, оқушылардың парасаттық қабілетін дамыту.

3. Тәрбиелік

Науқас баланы көре тұра оқушылардың адамгершілік, мейірімділік сезімін ояту.

Болашақ нәтижені сипаттау

Білім:

  • Лейкоздар. Жіті лейкоздар.

  • Жіті лимфобластты және миелобластты лейкоздар.

  • Созылмалы миелобластты лейкоз,

Клиникалык синдромдары, диагнозы, емдеу және күтім жасау.

  • Қазакстан Республикасындағы балалар онкогематологиялық орталықтары

Икемділік:

  • Науқас баланың шағымын, анамнезін жинау, оны қарап тексеру, пальпация, перкуссия, аускультация жасау, алгашқы диагнозын қою; науқас жагдайының ауырлыгын багалау;

  • АҚ өлшеу,

  • ТЖ, тамыр согысын есептеу.

  • Мұрыннан, окпеден жэне асқазаннан қан кеткен кезде комек корсету.

  • Гематологиялық мәліметтерді, миелограммаларды бағалау.

  • Қан трансфузиясын бақылау.

Дағды:

  • АҚ өлшеу,

  • ТЖ, тамыр согысын есептеу.

  • Мұрыннан, окпеден жіне асқазаннан қан кеткен кезде комек корсету.

  • Гематологиялың мәліметтерді, миелограммаларды бағалау.

  • Қан трансфузиясын бақылау.

Сабақ типі

Білімнің, икемділіктің және дағдылардың жетілдіру сабағы

Әдіс – тәсілдер: Практикалық

Сабақтың түрі: КСО, ЖИГСО - методикасы

Материалдар, оқу-әдістемелік әдебиет, анықтамалық әдебиет

С. Х. Аюпова, Клиникалық педиатрия

Лекция конспекті.

Құрал-жабдықтар, көрнекі құралдар

Пәнаралық байланыс: Терапия, латын тілі, физиология, анатомия, патологиялық физиология, ішкі аурулар прпедевтикасы

Сабақ бөлімінің атауы

Уақыты - 180 мин.

1

Ұйымдастыру кезеңі

5 мин.

2

Ұй тапсырмасының актуализациясы

20 мин.

3

Эксперттік топшалармен жұмыс істеу

20 мин.

4

Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеу

85 мин.

5

Жаңа практикалық дағдаларды, іскерлікті бекіту

45 мин.

6

Рефлексивті бағалау кезеңі:

  • Сабақты қорытындылау

  • Үй тапсырмасы бойынша мәлімет беру

5 мин.

2 мин.

3 мин.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Оқытушы іс-әрекеті

Оқушылар іс-әрекеті

Құрал-жабдықтар, көрнекті құралдар

1

Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушылардың сабаққа қатысуын, сабаққа дайындығын тексеру

  • Сабақта жоқ оқушыларды белгілеу

  • Сабаққа әзірленген жабдықтар барысын тексеру

  • Оқушыларды сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру

  • жұмыс орынында уақытында болу

  • жұмыс орынын сабаққа дайындау

  • сабақтың тақырыбымен және мақсаттарымен танысу

-сабаққа дайын болу

Ежова Н.В., Педиатрия

С. Х. Аюпова, Клиникалық педиатрия

2

Ұй тапсырмасының актуализациясы

-мұғалім оқушы студенттерді бірнеше топшаларға бөліп, әр топшаға бөлек-бөлек тапсырма береді

-берілген тапсырманың ұғу деңгейі бойынша тексеруді өткізеді

-оқушылардың орын алмастыру

жағдайын тексереді

әр топшалардың мүшелері бір біріне өз білімдерін жеткізеді

бір бірін оқытуды, бір бірін және өз өзін тексеруді қалыптастырады

өз бетімен жұмыс істеу үшін оқулықтар, міндеттер, тесттер, тақырып бойынша кестелер

3

Эксперттік топшалармен жұмыс істеу

-оқыту материалдарды оқушыларға ұсынады

-Тақырып бойынша керек алгоритмдерді көрсетеді

Студенттер оқытушының көрсеткен алгоритмдерін ұқыпты қарап отырады, түсінбеген жерлерін қайталауына сұрайды

Құрал-жабдықтар, көрнекі құралдар:

Жөргектер, бала киімі, қуыршақтар, мақта домалақшалары, дәке салфеткалар, су термометрі, орамал, бессаусақтар, таразы.

4

Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеу

Студенттерге көмек көрсетеді, дағдылар мен іскерлігінің сапасын көтеруге көмектеседі

Өз бетімен жұмыс істейді

Жіберілген қателерін дұрыстайды

5

Жаңа практикалық дағдыларды бекіту

- Студенттердің дағдылар мен іскерлігінің сапасын тексереді Студенттерге әр түрлі міндеттер береді,

- тексеру материалдармен қамтамасыз етеді

  • бір бірінің іскерлігін, білімін сынап бағалайды.

өз бетімен жұмыс істеу үшін оқулықтар, міндеттер, тесттер

6

Рефлексивті бағалау кезеңі:

  • Сабақты қорытындылау

  • Үй тапсырмасы бойынша мәлімет беру

-ең үздік оқушыларды мақтайды

  • әрбір оқушы сабақтың өтуі бойынша, кездескен қиыншылықтар туралы, оң және теріс моменттер туралы пікірімен бөліседі

І.Ұй тапсырмасының актуализациясы - 20 мин.

1 қосымша

Эксперттердін бірінші тобы тапсырмасы

  1. Лейкоз ауруының белгілемесі қандай?

  2. Лейкоздың жіктелуі қандай?

  3. Лейкоздың себептері мен патогенезі қандай?

  4. Аурудың бес кезеңін айтып беріңіз?

Эксперттердің екінші тобы тапсырмасы

  1. Бастапқы кезеңнің клиникалық көріністері қандай?

  2. Аурудың дер кезеңінің клиникалық көріністері қандай?

  3. Ремиссия кезеңінің клиникалық көріністері қандай?

  4. Рецидив кезеңінің клиникалық көріністері қандай?

Эксперттердін үшінші тобы тапсырмасы

  1. Терминалді кезеңнің клиникалық көріністері қандай?

  2. Лейкоздың ажырату диагнозын өткізіңіз?

  3. Лейкоздың емі қандай?

  4. Лейкоздың болжамы қандай?

2 қосымша

ІІ.Эксперттік топшалармен жұмыс істеу – 20 мин.