Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
САМОПОДГОТОВКИ 410 КАЗдетство.doc
Скачиваний:
5
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
4.73 Mб
Скачать

11.Гемолиздік анемияның жиі кездесетін түрі:

1. тапшылық анемия

2. Минковский – Шоффар анемиясы

3. геморрагиялық анемия

4. нерв-артриттік диатез

12.Теміртапшылық анемияның еміне жатпайды:

1. тамақтану тәртібін дұрыстау

2. күн тәртібін дұрыстау

3. ферковен белгілеу

4. полипефан беру

13. Теміртапшылық анемиядан кейінгі диспансерлiк бақылау:

1. 2 жыл. 2. 6 ай 3. 4жыл. 4. 5 жыл.

Міндеттерді шешіңіз

1 жасар бала проф. қарауға келгенде фельдшер баланың тері түсі мен шырышты қабаттарының ақшылдығына назарын аударды.анасының айтуы бойынша бала тез шаршайды, солғын, тәбеті төмен. Сұрағанда: анасы баласына бір қалыпты тамақ береді екен–сүттен жасалған ботқалар және екі рет ана сүт, көк өніс пен жеміс –жидекті бермейді екен. Анасының қуанышына осындай тамақтануда баланың дене салмағы тез көбейген. Қан анализінде: эритроцит саны 2,5 х 10 /л, гемоглобин 64 г/л, анизоцитоз, пойкилоцитоз.

  • Диагнозы?

  • Қандай қосымша зерттеуді өткізу керек?

  • Гемограмманың шешімі?

ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ МИНИСТРЛІГІ

«ПАВЛОДАР МЕДИЦИНАЛЫҚ КОЛЛЕДЖІ»

10

ПРАКТИКАЛЫҚ САБАҚТЫҢ

ӘДІСТЕМЕЛІК ӨНДЕУІ

Пән: «Балалар аурулары»

Тақырыбы

Диареялар (ішөтпе). Ақуыз-энергетикалық жетіспеушілік.

Құрастырған Ажаева А. С.

Павлодар, 2012 ж/г

Сабак № 9 Сабақ жоспары

Сабақ тақырыбы Диареялар (ішөтпе). Ақуыз-энергетикалық жетіспеушілік.

Сабақ мақсаты

Осы тақырып бойынша оқушылардың білімін тексеру, тереңдету, нығайту.

Оқылған тақырыптың игеру дәрежесін анықтау

2. Дамытушылық

Логикалық ойлануды талап ететін тапсырмаларды қолданып, оқушылардың парасаттық қабілетін дамыту.

3. Тәрбиелік

Науқас баланы көре тұра оқушылардың адамгершілік, мейірімділік сезімін ояту.

Болашақ нәтижені сипаттау

Білім:

Инфекциялық және инфекциялық емес диареялар. Дегидратацияның негізгі белгілері. Балалардағы дегидратация ауырлығын бағалау (ДДҰ ұсыныстарына сәйкес). Нейротоксикалық синдром. Емдеу. БЖАЖИ бойынша жүргізілетін оралды регидратация, онын нәресте өлім-жітімділігін азайтудағы мәні. Эксикоздың патогенездік терапиядағы мәні. Көрсетімдері. Инфузиялық терапия, бастапқы ерітінді. Диареялық аурулармен (БЖАЖИ бойынша) күрес жүргізудегі ДДҰ мен ЮНИСЕФ бағдарламалары. Балалардағы ақуыз-энергетикалық жеткіліксіздік. Емдеу кезінде тамақтандыру мен күтім жасаудың рөлі. Балалардағы 2-3 деңгейлі ақуыз - энергетикалық жеткіліксіздік кезіндегі емдеу.

Икемділік:

  1. Білім алушылар науқастарға курация жасау

  2. организмнің сусыздану деңгейін анықтау

  3. тері қабатына күтімі

  4. жылытқыны колданады

  5. құсу кезінде балаға көмектесу

  6. ішекті шаю

  7. копрологиялық және бактериологиялық зерттеуге нәжіс алу

  8. диареямен сырқаттанған науқасты емдеу сызбанұсқасын құрастыру

  9. науқас баланың анасымен сұхбаттасу тәсілін қальштастырады

Дағдылар:

  1. организмнің сусыздану деңгейін анықтау

  2. тері қабатына күтімі

  3. жылытқыны колданады

  4. құсу кезінде балаға көмектесу

  5. ішекті шаю

  6. копрологиялық және бактериологиялық зерттеуге нәжіс алу

Сабақ типі

Білімнің, икемділіктің және дағдылардың жетілдіру сабағы

Әдіс – тәсілдер: Практикалық

Сабақтың түрі: КСО, ЖИГСО - методикасы

Материалдар, оқу-әдістемелік әдебиет, анықтамалық әдебиет

С. Х. Аюпова, Клиникалық педиатрия

Лекция конспекті.

Құрал-жабдықтар, көрнекі құралдар

Жөргек, скотч, шыны, нәжіске арналған ыдыс, ұштық, оймыш, су, резенке балон, стерилді вазелин, орамал, штатив, пробирка, мақта домалақшалары, дәке салфеткалары, 10 литр су, залалсыздандырылған зонт, глицерин, шприц, алжапқыш, шелек, бақраш, ілгегі бар залалсыздандырылған пробирка, петри табақшасы

Пәнаралық байланыс: Терапия, латын тілі, физиология, анатомия, патологиялық физиология, ішкі аурулар прпедевтикасы

Сабақ бөлімінің атауы

Уақыты -

180 мин.

1

Ұйымдастыру кезеңі

5 мин.

2

Ұй тапсырмасының актуализациясы

20 мин.

3

Эксперттік топшалармен жұмыс істеу

20 мин.

4

Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеу

85 мин.

5

Жаңа практикалық дағдаларды, іскерлікті бекіту

45 мин.

6

Рефлексивті бағалау кезеңі:

  • Сабақты қорытындылау

  • Үй тапсырмасы бойынша мәлімет беру

5 мин.

2 мин.

3 мин.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Оқытушы іс-әрекеті

Оқушылар іс-әрекеті

Құрал-жабдықтар, көрнекті құралдар

1

Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушылардың сабаққа қатысуын, сабаққа дайындығын тексеру

  • Сабақта жоқ оқушыларды белгілеу

  • Сабаққа әзірленген жабдықтар барысын тексеру

  • Оқушыларды сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру

  • жұмыс орынында уақытында болу

  • жұмыс орынын сабаққа дайындау

  • сабақтың тақырыбымен және мақсаттарымен танысу

-сабаққа дайын болу

С. Х. Аюпова, Клиникалық педиатрия, лекция

2

Ұй тапсырмасының актуализациясы

-мұғалім оқушы студенттерді бірнеше топшаларға бөліп, әр топшаға бөлек-бөлек тапсырма береді

-берілген тапсырманың ұғу деңгейі бойынша тексеруді өткізеді

-оқушылардың орын алмастыру

жағдайын тексереді

әр топшалардың мүшелері бір біріне өз білімдерін жеткізеді

бір бірін оқытуды, бір бірін және өз өзін тексеруді қалыптастырады

өз бетімен жұмыс істеу үшін оқулықтар, міндеттер, тесттер, тақырып бойынша кестелер

3

Эксперттік топшалармен жұмыс істеу

-оқыту материалдарды оқушыларға ұсынады

-Тақырып бойынша керек алгоритмдерді көрсетеді

Студенттер оқытушының көрсеткен алгоритмдерін ұқыпты қарап отырады, түсінбеген жерлерін қайталауына сұрайды

Жөргек, скотч, шыны, нәжіске арналған ыдыс, ұштық, оймыш, су, резенке балон, стерилді вазелин, орамал, штатив, пробирка, мақта домалақшалары, дәке салфеткалары, 10 литр су, залалсыздандырылған зонт, глицерин, шприц, алжапқыш, шелек, бақраш, ілгегі бар залалсыздандырылған пробирка, петри табақшасы

4

Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеу

Студенттерге көмек көрсетеді, дағдылар мен іскерлігінің сапасын көтеруге көмектеседі

Өз бетімен жұмыс істейді

Жіберілген қателерін дұрыстайды

5

Жаңа практикалық дағдыларды бекіту

- Студенттердің дағдылар мен іскерлігінің сапасын тексереді Студенттерге әр түрлі міндеттер береді,

- тексеру материалдармен қамтамасыз етеді

  • бір бірінің іскерлігін, білімін сынап бағалайды.

өз бетімен жұмыс істеу үшін оқулықтар, міндеттер, тесттер

6

Рефлексивті бағалау кезеңі:

  • Сабақты қорытындылау

  • Үй тапсырмасы бойынша мәлімет беру

-ең үздік оқушыларды мақтайды

  • әрбір оқушы сабақтың өтуі бойынша, кездескен қиыншылықтар туралы, оң және теріс моменттер туралы пікірімен бөліседі

І.Ұй тапсырмасының актуализациясы - 20 мин.

1 қосымша

Эксперттердін бірінші тобы тапсырмасы

  1. Диарея деген не?

  2. Диареяның даму себептері қандай?

  3. Диареяның жіктелуі неге байланысты?

Эксперттердің екінші тобы тапсырмасы

1.Диареяның клиникасы қандай?

2.Диареяның еміне не жатады?

3.Диареяның алдын алуы қандай?

Эксперттердін үшінші тобы тапсырмасы

1. Ақуыз-энергетикалық жетіспеушілік,түсініктемесі.

2. Ақуыз-энергетикалық себептері

3.Емдеу тєсілдері қандай?

2 қосымша

ІІ.Эксперттік топшалармен жұмыс істеу – 20 мин.