Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
САМОПОДГОТОВКИ 410 КАЗдетство.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
4.73 Mб
Скачать

Сабак № 6 Сабақ жоспары

Сабақ тақырыбы Ай-күні толып туылған нәресте. Шала туылған нәресте. Күтім жасау

Сабақ мақсаты

Осы тақырып бойынша оқушылардың білімін тексеру, тереңдету, нығайту.

Оқылған тақырыптың игеру дәрежесін анықтау

2. Дамытушылық

Логикалық ойлануды талап ететін тапсырмаларды қолданып, оқушылардың парасаттық қабілетін дамыту.

3. Тәрбиелік

Науқас баланы көре тұра оқушылардың адамгершілік, мейірімділік сезімін ояту.

Болашақ нәтижені сипаттау

Білім:

  1. Жаңа туылған нәресте туралы түсінік.

  1. Жаңа туылған нәрестенің АФЕ.

  1. Апгар шкаласы бойынша жаңа туылған нәресте жагдайын анықтау.

  2. Ай-күні толып туылған нәресте мен шала туылған нәрестенің сипаттамасы.

  3. Өтпелі (шекаралық) жагдайлары.

  4. Жаңа туылған нәрестеге және емшектегі балаға күнделікті күтім жасау.

  5. Жаңа туылған нәрестеге туберкулезге, гепатитке және полиомиелитке қарсы

  6. вакцинация жасау.

  7. Температуралық тәртіп.

  8. Жаңа туылған нәрестеге алғашқы патронаж жасау, оның мерзімдері мен

міндеттері.

Икемділік:

  1. Жаңа туылған нәрестені алғаш тазалау

  1. Мұрын мен жұтқыншақтан сілемейлерді сорып алу

  1. Антропометриялық өлшеу

  2. Гигиеналық шомылғылар

  3. Кұндақтау

  4. Жаңа туылған нәрестеге күнделікті күтім жасау

  5. Жуындыру

  6. Жаңа туылған нәрестенің құжаттамаларын толтыру

  7. «Жаңа туылған нәрестеге күтім жасау» тақырыбында жас анамен әңгіме жүргізу.

Дағды:

  1. Антропометриялық өлшеу

  1. Гигиеналық шомылғылар

  1. Кұндақтау

  2. Жаңа туылған нәрестеге күнделікті күтім жасау

  3. Жуындыру

  4. Жаңа туылған нәрестенің құжаттамаларын толтыру

Сабақ типі: Білімнің, икемділіктің және дағдылардың жетілдіру сабағы

Әдіс – тәсілдер: Практикалық

Сабақтың түрі: КСО, ЖИГСО - методикасы

Материалдар, оқу-әдістемелік әдебиет, анықтамалық әдебиет

С. Х. Аюпова, Клиникалық педиатрия, 18-69, 71-89 бет

Лекция конспекті.

Құрал-жабдықтар, көрнекі құралдар

Жөргектер, бала киімі, қуыршақтар, мақта домалақшалары, дәке салфеткалар, су термометрі, орамал, бессаусақтар, таразы.

Пәнаралық байланыс: Терапия, латын тілі, физиология, анатомия, патологиялық физиология, ішкі аурулар прпедевтикасы

Сабақ бөлімінің атауы

Уақыты -

180 мин.

1

Ұйымдастыру кезеңі

5 мин.

2

Ұй тапсырмасының актуализациясы

20 мин.

3

Эксперттік топшалармен жұмыс істеу

20 мин.

4

Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеу

85 мин.

5

Жаңа практикалық дағдаларды, іскерлікті бекіту

45 мин.

6

Рефлексивті бағалау кезеңі:

  • Сабақты қорытындылау

  • Үй тапсырмасы бойынша мәлімет беру

5 мин.

2 мин.

3 мин.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Оқытушы іс-әрекеті

Оқушылар іс-әрекеті

Құрал-жабдықтар, көрнекті құралдар

1

Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушылардың сабаққа қатысуын, сабаққа дайындығын тексеру

  • Сабақта жоқ оқушыларды белгілеу

  • Сабаққа әзірленген жабдықтар барысын тексеру

  • Оқушыларды сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру

  • жұмыс орынында уақытында болу

  • жұмыс орынын сабаққа дайындау

  • сабақтың тақырыбымен және мақсаттарымен танысу

-сабаққа дайын болу

Ежова Н.В., Педиатрия

С. Х. Аюпова, Клиникалық педиатрия

2

Ұй тапсырмасының актуализациясы

-мұғалім оқушы студенттерді бірнеше топшаларға бөліп, әр топшаға бөлек-бөлек тапсырма береді

-берілген тапсырманың ұғу деңгейі бойынша тексеруді өткізеді

-оқушылардың орын алмастыру

жағдайын тексереді

әр топшалардың мүшелері бір біріне өз білімдерін жеткізеді

бір бірін оқытуды, бір бірін және өз өзін тексеруді қалыптастырады

өз бетімен жұмыс істеу үшін оқулықтар, міндеттер, тесттер, тақырып бойынша кестелер

3

Эксперттік топшалармен жұмыс істеу

-оқыту материалдарды оқушыларға ұсынады

-Тақырып бойынша керек алгоритмдерді көрсетеді

Студенттер оқытушының көрсеткен алгоритмдерін ұқыпты қарап отырады, түсінбеген жерлерін қайталауына сұрайды

Құрал-жабдықтар, көрнекі құралдар:

Жөргектер, бала киімі, қуыршақтар, мақта домалақшалары, дәке салфеткалар, су термометрі, орамал, бессаусақтар, таразы.

4

Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеу

Студенттерге көмек көрсетеді, дағдылар мен іскерлігінің сапасын көтеруге көмектеседі

Өз бетімен жұмыс істейді

Жіберілген қателерін дұрыстайды

5

Жаңа практикалық дағдыларды бекіту

- Студенттердің дағдылар мен іскерлігінің сапасын тексереді Студенттерге әр түрлі міндеттер береді,

- тексеру материалдармен қамтамасыз етеді

  • бір бірінің іскерлігін, білімін сынап бағалайды.

өз бетімен жұмыс істеу үшін оқулықтар, міндеттер, тесттер

6

Рефлексивті бағалау кезеңі:

  • Сабақты қорытындылау

  • Үй тапсырмасы бойынша мәлімет беру

-ең үздік оқушыларды мақтайды

  • әрбір оқушы сабақтың өтуі бойынша, кездескен қиыншылықтар туралы, оң және теріс моменттер туралы пікірімен бөліседі

1 қосымша

І.Ұй тапсырмасының актуализациясы - 20 мин.

Эксперттердің бірінші тобы тапсырмасы

1.Жаңа туған баланың белгілері қандай?

  1. Алғашқы дем алудың механизмы қандай?

  2. Жаңа туған баланың тіркеуіне кіретін күжаттарлы айтыныз.

Эксnерттердіl( екінші тобы тапсырмасы . Физиологиялық (шекті) жағдайларға қандай жағдайлар жатады?

2. Гигиеналық тәртіпті сақтау қандай анатомо-физиологиялық ерекшеліктерге байланысты?

3. Жаңа туған баланың тіркеуі қалай өткізіледі?

Эксперттердің үшінші тобы тапсырмасы

1..Апгар-кестесінің сипаттамасы қандай?

2.Балалар палатасына қандай талаптар қойылады?

3.Жаңа туған балаға қай мерзімде, қандай мақсаттармен патронаж өткізіледі?

Тақырып бойынша тесттер

  1. Жаңа туған баланың минут аралығында тыныс алу жиiлiгi:

1. 30-40 2. 40-60 3. 60-80 4. 16-20

  1. Жаңа туған баланың бас айналымы:

1.20-25см 2.30-32см 3.34-36см 4.40-42см

  1. Жетiлiп дүниеге келген баланың белгiсi:

  1. Даусы қатты шығады 2. Бойы 40см

3. Терi асты майы шала дамыған 4. Терi түсi ақ

4. Физиологиялық қызару байланысы:

1.терiге қан толумен

2.дене қызуы көтерiлумен

3.қыз баланың қынабынан қанды сұйықтық көрiнумен

4.зритроциттердіњ жарылуымен

5. Жаңа туған баланың артериялар және веналар сәйкестiгi:

  1. артерияның кеңдiгi веналардың кеңдiгiне тең

  2. вена артериядан кең

  3. артерия венадан кең

  4. артериялар веналардан қысқа.

6. Сәбидiң бас айналымы кеудесiнен:

  1. 5см кем 2. тең 3. 2см артыќ 4.5см артық

7. Апгар- кестесi бойынша белгiленедi:

  1. шала туғандықтың дәрежесi

  2. дем алудың жетiспеушiлiгi

  3. жаңа туған баланың жағдайы

  4. жүрек- қан тамыр аурудың дәрежесi

8. Гонобленнореяның алдын алу үшiн қолданамыз:

  1. 1% бор қышқылы ерiтiндiсiн

  2. 30 % сульфацил натрий ерiтiндiсiн

  3. пенициллинді

  4. 3% сутегi тотығы ерiтiндiсін

9. Жаңа туған баланың кеуде айналымы :

1. 24-25см 2. 32-34см 3. 40-42см 4. 36-38см

10. Жаңа туған баланы емiзу тәртiбi:

  1. туғаннан кейiн бiрден

  2. екi сағат өткеннен кейін

3. 12 сағат өткеннен кейiн

4. 24 сағат өткеннен кейiн

  1. Шала туған баланың жүрек соғуы жиiлiгi:

1. 100-200 2. 120-140 3.140-160 4. 160-180

13.Шала туған балада кiндiк қалдығы түседi:

1. 5-7 күн 2. 3-5 күн 3. 7-10 күн 4. 10-11 күн

14. Шала туған балада кiндiк жарасының жазылуы:

1. 3-5 күн 2. 5-7 күн 3. 7-10 күн 4. 10-11 күн

15. Шала туған бала бiр жасқа дейiн өседi.

1. 26-30 см 2. 20-25 см 3. 12-13 см 4. 50 см

16. Шала туған баланы қабылдау үшiн:

  1. босанатын залдың t0 260-280 болуы

  2. босанатын залдың t0 260-280 және кювез болуы

  3. босанатын залдың t0 220-240 болуы

  4. босанатын залдың t0 360

17. 2,0-2,5 кг дене салмағымен туған балаға арналған кювез жылылығы:

1.32-340 2.34-350 3. 30-320 4. 28-300С

18. Ана жатырының жиырылуына қатысатын гормон:

1. окситоцин 2. пролактин 3. инсулин 4. кортизол

19. Еме алмайтын шала туған баланы тамақтандырады:

  1. шыныдан емiзiкпен 3. зонд арқылы

  2. тамызғышпен 4. сүт безiнен

20. 3-ші дәрежедегi түған баланың кiндiгiн қысады:

  1. Роговин жақшасын

  2. пластик жақшасын

  3. жiбек лигатурасын кiндiк сақинасынан 0,5 см жоғары

  4. жiбек лигатурасын кiндiк сақинасынан 3-4 см жоғары

21. Шала туған балада ең жиi кездесетiн ауру:

  1. мешел 3. баздану

  2. кариес 4. тершеңдiк

22 Шала туған балада мешелдiң алдын алуы басталады

  1. туғаннан кейiн бiрден 3. бiр айында

2. екi жұмадан кейiн 4. екi айында

23.Шала туған баладағы терiасты майы дамымаған

  1. бетiнде 3.қол-аяқтарында

  2. iшiнде 4. бүкiл денесiнде

  1. Өлiм жиi кездеседi шала туған ... баланың салмағына байланысты

  1. 1кг болса

  2. 1500г-нан кем болса

  3. 2кг болса

  4. 2,5кг болса

  1. Ұрықтың салмағына әсер етедi:

  1. жүктi әйелдiң аурулары

  2. әйелдiң күн тәртiбiн сақтамауы

  3. ұрықтың жыныстық бағыты

  4. қоршаған ортаның температурасы

  5. Шала туғандыққа жатпайтын белгi

  1. жiңiшке дауыс

  2. пысық қимыл

  3. шалбарланған терi

  4. жабылмаған кiшi еңбек

  1. Апгар – кестесi бойынша белгiленедi

  1. шала туғандықтың дәрежесi

  2. дем алудың жетiспеушiлiгi

  3. жаңа туған баланың жағдайы

  4. жүрек ауруларының дәрежесi

  1. Шала туған баланың АФЕ-не жатпайтын жағдай

  1. физиологиялық сарғаю

  2. тыныс алу мүшелердiң шала дамуы

  3. бауыр қабырға астында тұру

  4. физиологиялық эритема

  1. Шала туған баланың жөтел орнына пайда болады

  1. ауыз-мұрынынан көпiршiк пайда болу

  2. дене қызуы көтерiлу

  3. Демiкпе

Ентiкпе.

27.Шала туған бала тыныс алудың жиiлiгi және үстiрттiгi...байланысты:

1.орталық нерв жүйесiнiң шала дамуына

2.эндокрин жүйесiнiң шала дамуына

3.жүрек соғуының жиiлiгiне

  1. кеуде қуысының тарлығына

2 қосымша

Эксперттік топшалармен жұмыс істеу – 20 мин.