- •Практичне заняття № 1
- •Хід заняття
- •І. Розв’язування вправ
- •Іі Завдання додому
- •Практичне заняття № 2
- •Хід заняття
- •І Розв’язування вправ
- •Iі Завдання додому
- •Практичне заняття № 3
- •Хід заняття
- •І. Розв’язування вправ.
- •Іі. Завдання додому.
- •1. Лінійна модель міжнародної торгівлі.
- •Практичне заняття № 4
- •Хід заняття
- •І Розв’язування вправ.
- •Iі Завдання додому
- •Практичне заняття № 5
- •Хід заняття
- •І Розв’язування вправ
- •Додатково:
- •Iі Завдання додому
- •Практичне заняття № 6 Тема: Обчислення рангу матриці. Теорема Кронекера - Капеллі
- •Хід заняття
- •І Розв’язування вправ.
- •Іi Завдання додому
- •Практичне заняття № 7
- •Хід заняття
- •І Розв’язування вправ
- •Iі Завдання додому
- •Практичне заняття № 8
- •Хід заняття
- •І Розв’язування вправ
- •Iі Завдання додому
- •Практичне заняття № 9
- •Хід заняття
- •І Розв’язування вправ
- •Iі Завдання додому
- •Практичне заняття № 10
- •Хід заняття
- •І. Актуалізація опорних знань студентів
- •Іі. Розв’язування вправ
- •Ііі Підведення підсумку заняття іv. Завдання додому
- •Практичне заняття № 11
- •Хід заняття
- •І Розв’язування вправ
- •Iі Завдання додому
- •Практичне заняття № 12
- •Хід заняття
- •І Розв’язування вправ
- •Iі Завдання додому
- •Практичне заняття № 13
- •Хід заняття
- •І Розв’язування вправ
- •II Завдання додому
- •Ііі. Підведення підсумків заняття іv. Завдання додому
- •Іі Доповнення до лекції “Частинні похідні вищого порядку”
- •Іiі Розв’язування вправ
- •Іv Завдання додому
- •Практичне заняття № 16
- •Хід заняття і. Розв`язування вправ
- •Практичне заняття № 17
- •Хід заняття
- •І Актуалізація опорних знань (фронтальне опитування).
- •Іі Розв’язування вправ.
- •Ііі Підведення підсумків заняття
- •IV Завдання додому
- •Практичне заняття № 18
- •Хід заняття
- •Правило позначення через “u” I “dv”
- •І Розв’язування вправ.
- •Iі Завдання додому
- •Практичне заняття № 19
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •І. Розв’язування вправ
- •Iі. Завдання додому
- •Практичне заняття № 21
- •Хід заняття і Розв’язування вправ
- •Іi Завдання додому
- •Практичне заняття № 22
- •Хід заняття
- •І. Розв’язування вправ
- •Iі. Завдання додому
- •Іiі Завдання додому
- •Іі Розв’язування вправ
- •Ііi Завдання додому
- •Іiі Завдання додому
- •Практичне заняття № 30
- •Хід заняття
- •І Розв’язування прав.
- •Iі Завдання додому
- •Задачі економічного змісту
Практичне заняття № 30
Тема: Розв’язування вправ на визначення збіжності рядів
Мета: сформувати вміння та навики застосування різник ознак (Д’Аламбера, порівняння, Коші, Лейбніца) для визначення збіжності рядів.
Хід заняття
1. Ознака Д’Аламбера.
Якщо для ряду з додатними членами u1+ u2+ … + un +… існує границя
, то:
1) ряд збіжний при l < 1
2) ряд збіжний при l > 1
Якщо l = 1, то ряд може бути як збіжним, так і розбіжним. Треба дослідити ряд за допомогою інших ознак.
2. Гранична ознака порівняння.
Якщо задано два ряди з додатними членами
причому існує скінченна, відмінна від нуля границя відношення загальних членів двох рядів
, то ряди або одночасно збіжні, або одночасно розбіжні.
Для порівняння часто користуються рядами:
1)
2)
- стале число
ряд Діріхле або узагальнений гармонічний ряд
3) - розбіжний гармонічний ряд
3. Радикальна ознака Коші.
Якщо для ряду з додатними членами
існує границя , то цей ряд збіжний при < 1 і розбіжний при > 1.
Якщо = 1, то ряд може бути як збіжним, так і розбіжним.
4. Інтегральна ознака Коші.
Нехай задано ряд
, члени якого є значеннями неперервної, додатної і монотонно спадної функції f (x) на проміжку [1; + ).
Тоді даний ряд збіжний, якщо збіжний невласний інтеграл , і розбіжний, якщо цей інтеграл розбіжний.
І Розв’язування прав.
1) Дослідити ряди на збіжність:
а)
б)
в)
г)
д)
е)
2) Абсолютно чи умовно збігається ряд:
а)
б)
Iі Завдання додому
Дослідити ряди на збіжність:
1) 4)
2) 5)
3) 6)
Відповіді:
збіжний 4) збігається умовно
збіжний 5) розбіжний
збіжний 6) збігається умовно.
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 31
Тема: Розв’язування вправ на степеневі ряди
Мета: сформувати вміння та навики розв’язування вправ на степеневі ряди
ХІД ЗАНЯТТЯ
Нехай дано степеневий ряд . Для знаходження інтервала збіжності застосовують ознаку Д’Аламбера.
, , .
0, 1, 2, ... – ряд Тейлора.
Якщо в ряді Тейлора приймемо , то одержимо ряд Маклорена:
І Розв’язування вправ
1) Знайти інтервал збіжності степеневих рядів:
а)
б)
в)
г)
2) Застосування степеневих рядів
а) Дану функцію розкласти в ряд:
б) Обчислити наближене значення за допомогою степеневого ряду:
в) Розкласти функцію в ряд Маклорена:
IІ Завдання додому
1) Знайти інтервал збіжності степеневих рядів:
1) 3)
2) 4)
Відповіді:
х=0 3) -1 х 1
х=0 4)
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 32
Тема: Розв’язування вправ на ряди Фур’є
Мета: сформувати вміння та навики розкладання функцій у ряд Фур’є.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Функція , що задовольняє умови Діріхле на відрізку , на інтервалі , може бути визначена тригонометричним рядом Фурє:
(1)
де коефіцієнти Фурє та обчислюються за такими формулами:
І Актуалізація опорних знань (фронтальне опитування)
1. Тригонометричний ряд Фурє, коефіцієнти Фурє.
2. Комплексна форма ряду Фурє
3. Інтеграли Фурє.
ІІ Розв’язування прав.
1. Приклад. Розкласти функцію у ряд Фурє на проміжку (0;2 ).
Ця функція на відрізку [0;2 ] задовольняє умови Діріхле, а тому ряд Фурє на
інтервалі (0;2 ) для неї існує. Обчислимо коефіцієнти Фурє, узявши в (1):
Отже,
2. Розкласти у ряд Фур’є на відповідних інтервалах функції:
Відповідь.
Відповідь.
Відповідь.
ІІІ Підведення підсумків заняття
IV Завдання додому
Розкласти в ряди Фурє функції:
1) 3)
2) 4)
Відповіді:
1) 3) , х z
2) 4)
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 33
Тема: Розв’язування вправ на арифметичну та геометричну прогресії
Мета: сформувати вміння та навики розв’язування вправ на арифметичну прогресію та прості відсотки, геометричну прогресію та складні відсотки, застосування прогресій до економічних розрахунків
ХІД ЗАНЯТТЯ
Арифметична прогресія
, ,
де - -ий член прогресії, - різниця прогресії.
Геометрична прогресія:
,
де - знаменник прогресії.
Сума n-членів прогресії:
.
Сума членів спадної нескінченої прогресії .
І Актуалізація опорних знань (фронтальне опитування)
1) Арифметична прогресія та прості відсотки
2) Властивості арифметичної прогресії
3) Поняття простих відсотків та капітал
4) Геометрична прогресія та складні відсотки
5) Властивості геометричної прогресії
6) Поняття складних відсотків та капітал
ІІ Розв’язування вправ
1. а) Знайти суму 27 членів арифметичної прогресії, якщо а11 + а17=8;
b) Сума трьох чисел, що утворюють арифметичну прогресію, дорівнює 30. Якщо від першого числа відняти 5, від другого 4, а третє не змінювати, то ці числа утворять геометричну прогресію. Які це числа?
2. а) Між числами 4 та 39 знайти чотири числа, які разом з даними утворюють арифметичну прогресію. У відповідь записати 4-й член.
b) Сума трьох чисел, що утворюють арифметичну прогресію, дорівнює 30.- Якщо від другого члена цієї прогресії відняти 2, а решту членів не змінювати, то утвориться геометрична прогресія. Знайти ці числа.
3. а) Знайти різницю зростаючої арифметичної прогресії, у якої сума перших трьох членів дорівнює 27, а сума їх квадратів дорівнює 275.
b) Три числа утворюють арифметичну прогресію. Якщо до першого додати 8, то утвориться геометрична прогресія з сумою членів 25. Знайти ці числа.
4. а) Знайти добуток перших чотирьох членів геометричної прогресії, якщоb4 – b2 = 24, а b2- b3=6;
b) Якщо до чотирьох чисел, які утворюють арифметичну прогресію, додати відповідно 2, 1, 4, 15, то нові числа утворять геометричну прогресію. Знайти ці числа.
5. а) В арифметичній прогресії 11 членів. Перший, п'ятий та одинадцятий її члени утворюють геометричну прогресію. Знайти третій член арифметичної прогресії, якщо її перший член дорівнює 24.
b) Між числами 2 та 65 є ще 20 чисел, які разом з даними утворюють арифметичну прогресію. Знайти найбільше із невідомих чисел.