Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ З.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
15.11.2019
Размер:
287.23 Кб
Скачать

22

Програма іспиту з «Організації та технології торгових процесів» за фахом «Менеджмент организаций»

1. Види і класифікація роздрібної торговельної мережі

2.Спеціалізація і типізація роздрібної торговельної мережі

3. Основні показники, що характеризують кількісний і якісний склад роздрібної торговельної мережі регіону

4. Принципи розміщення магазинів в містах

5. Чинники, що впливають на ефективність використовування торгових площ магазинів

6.Загальні положення, що встановлюють порядок проектування магазинів

7.Види торгових будівель магазинів

8.Основні вимоги до пристрою магазинів.

9.Функціональні приміщення магазинів їх взаємозв'язок

10.Види технологічних планувань торгового залу

11.Вимоги до пристрою торгових залів магазинів

12.Торгово-технологічний процес у магазині

13.Механізація операцій технологічного процесу в магазині

14. Організаційні форми продажу товарів:

15. Показники для аналізу ефективності роботи магазинів

16. Призначення, функції і класифікація товарних складів

17.Технологічні вимоги до устрою загальнотоварних складів

18.Склад груп приміщень складу, їх планування

19.Принципи організації складських операцій

20.Організація приймання товарів

21. Організація збереження товарів

22. Способи збереження товарів на товарних складах.

23. Операції з відпуск товарів оптовим покупцям

24.Організація товаропостачання роздрібної торговельної мережі

25.Форми товаропостачання роздрібної торгової мережі

Базовый учебник - Азарян О.М., Локтєв Е.М., оліфіров В.П. Організація і технологія торгівлі. – Донецьк, 2007. - 528 с.

1. Види і класифікація роздрібної торговельної мережі

Роздрібна торгова мережа - основна складова інфраструктури ринку споживчих товарів. Роздрібна торгова мережа в даний час є сукупністю великої кількості різнотипних і різномасштабних магазинів, павільйонів, кіосків і інших пунктів продажу товарів.

Відповідно до особливостей і методів торгового обслуговування населення, характеру торгово-технологічного процесу і пристрою торгових об'єктів, роздрібну торгову мережу підрозділяють на три основні види: стаціонарну, напівстаціонарну і пересувну.

Основним видом роздрібної торговельної мережі є стаціонарна, до складу якої входять магазини з постійним місцезнаходженням. Магазини складають велику, близько 74%. Сучасні магазини - це торгові підприємства, що мають високий рівень технічної оснащеності, торгові зали і приміщення для зберігання і підготовки товарів до продажу, що створює всі умови для формування широкого асортименту товарів, забезпечення максимальних зручностей покупців і використовування професійних методів торгового обслуговування.

Напівстаціонарна (дрібнороздрібна) торгова мережа представлена павільйонами, ларьками, кіосками, наметами і здійснює переважно торгове обслуговування покупців простим асортиментом товарів високої частоти попиту. Ця торгова мережа не має торгових залів і приміщень для зберігання товарів і здійснює безпосереднє обслуговування покупців через вікно. Виняток становлять окремі павільйони, які мають торгові зали з входом для покупців, площею до 30м2 і обмежені площі приміщення для зберігання товарів.

В умовах формування ринкових відносин високі темпи одержала дрібнороздрібна торгова мережа, що має мінімальну витратоємкість, максимально наближена до населення і розміщується в місцях міграційних купівельних потоків на вулицях, зупинках суспільного транспорту, на відкритих ринках і інших зонах, де наявність стаціонарної торговельної мережі економічно не доцільна. По приналежності дрібнороздрібна торгова мережа може відноситися до магазинів, розміщуючись в їх зоні діяльності, і забезпечуючи більш оперативне обслуговування покупців, асортиментом товарів високої частоти попиту, або мати самостійне значення, приналежав приватним підприємцям або окремим фірмам. Цей вид торговельної мережі характеризується обмеженими розмірами капітальних вкладень на облаштування, швидкою їх окупністю, мобільністю і оперативністю при передислокації і переспеціалізації при зміні кон'юнктурної ситуації на ринку.

Пересувна торгова мережа заповнює відсутність стаціонарної торговельної мережі в місцях з обмеженою чисельністю населення, в основному в сільській місцевості і представлена автолавками, які забезпечують торгове обслуговування даного контингенту покупців товарами повсякденного попиту. Цей вид торговельної мережі використовується і в міській зоні промисловими, сільськогосподарськими і оптовими підприємствами, шляхом виїзної торгівлі на ринки.

Основний склад роздрібної торговельної мережі - магазини класифікуються по наступним основним ознакам (табл.1).

Таблиця 1

Класифікація магазинів

Ознака класифікації

Класифікаційна група

Основні складові, що характеризують класифікаційну групу

Асортиментний профіль

Спеціалізовані Вузькоспеціалізовані Комбіновані

Магазини по реалізації однієї групи товарів - «Одяг», «Взуття», «М'ясо», «Хліб», «Молоко» і ін. Магазини по реалізації окремих підгруп товарів - «Дитяче взуття», «Головні убори», «Меблі для кухні» і ін. Магазини по реалізації декількох груп товарів, об'єднаних спільністю попиту - «М'ясо-риба-молоко», «Спорт і туризм», «Подарунки».

Універсальні Комплексного попиту Неспеціалізовані Змішані

Реалізують в основному всі групи продовольчих або непродовольчих товарів - гастроном, універсам, супермаркет, універмаг, торговий будинок. Магазини формуючі асортимент товарів великої кількості груп і підгруп по споживчому призначенню, що забезпечує високу комплексність придбання покупок певним контингентом покупців. Така спеціалізація характерна для торгівлі непродовольчими товарами - «Товари для дітей», «Товари для жінок», «Товари для будинку» і ін. У продовольчій торгівлі така спеціалізація може бути використана в крупних містах, наприклад, «Дієтичні продукти», «Дитяче харчування» і ін. Ці магазини реалізують неповний асортимент продовольчих і непродовольчих товарів, мають обмежену торгову площу і розміщуються в периферійних зонах міст.

Місце розташування на території міста

Місцевого (локального) значення Загальноміського значення

Районного значення

Магазини по реалізації товарів повсякденного попиту і окремий асортимент непродовольчих товарів періодичного попиту. Ці магазини розміщуються в житловій зоні. Ці магазини реалізують товари повсякденного, періодичного і рідкісного попиту і розміщуються в місцях концентрації потенційних купівельних потоків: у центрально-міській зоні, на головних вулицях, на перетині основних транспортних магістралей міста, в районах залізничних і автовокзалів, на ринках і ін. У адміністративних районах крупних міст і районних центрах сільської місцевості, де розташовані виробничі, адміністративні, учбові і інші об'єкти.

Розмір торговельної площі магазина

Дрібні Середні Крупні Гіперкрупні

50-200м2 200-800м2 800-5000м2 5000м2 і більш

Форма роздрібного продажу товарів (метод торгового обслуговування покупців)

Індивідуальна Самообслуговування

По зразках По замовленнях покупців і по каталогах Індивідуальна з відкритим доступом

Магазини з індивідуальним обслуговуванням здійснюють продаж товарів через прилавок. Магазини, що реалізовують товари по методу самообслуговування, мають вільний доступ до огляду і відбору товарів і їх оплату в централізованих вузлах розрахунку. Така форма має високу ефективність при реалізації товарів повсякденного попиту, асортимент яких носить відносно стабільний характер. Така форма продажу передбачає попереднє ознайомлення покупців із зразками товарів виставленими в торговому залі, розрахунок за низ з подальшою доставкою на будинок. У практиці роздрібній торгівлі широко використовуються по побутовій техніці, меблям, килимовим виробам, будівельним матеріалам і ін. Продаж на основі попереднього замовлення покупцем товарів, з числа тих, що є в асортименті магазина або відбору по каталогах з подальшою їх доставкою у вказане покупцем місце.

Вид будівлі і особливості його об'ємно-планувального рішення

Що окремо стоять встроєно-пристроєні

У складі торгових центрів або комплексів.

Окремі будівлі, спеціально призначені для торгових об'єктів. Магазини розміщуються переважно на перших поверхах житлових будинків або інших суспільних будівлях. Збільшення площі торгових залів вбудованих магазинів шляхом прибудови до фасадної частини будівлі спеціальних блоків. Об'єднання в єдиному архітектурному ансамблі декілька підприємств роздрібної торгівлі, масового живлення, побутового обслуговування, розважальних заходів і ін. виду послуг.

Поверховість будівлі

Одноповерхові без підвалу

Одноповерхові з підвалом Багатоповерхові

В основному передбачені для крупних окремо стоячих магазинів. Широко представлені вбудованими магазинами в житлові будинки. Характерні для крупних магазинів центрально-міської території.

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.