Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
доповідь.doc
Скачиваний:
3
Добавлен:
26.08.2019
Размер:
705.54 Кб
Скачать

Уроки з використанням ікт Вправи на визначення роду і числа прикметників за іменниками Українська мова. 4-й клас

Мета: виявити Істотну відмінність між прикметни­ками й іменниками як частинами мови; наголосити на тому, що кожний прикметник залежно від іменника, з яким він пов'язаний, може змінюватись не тільки за числами й відмінками, а й за родами в однині; вчити розпізнавати рід прикметника за родом Іменника та формальними ознаками — родовими закінченнями; прищеплювати любов і бережливе ставлення до птахів.

Обладнання: ноутбук, Інтерактивна дошка, годів­ничка, зерна пшениці, пшона, гречки, зображення сонечка.

Хід уроку

I. Організація класу

— Любі діти, у наш клас Завітали люди щирі. Привітайте в добрий час Гостей посмішкою й миром. Учениця. Ми вам раді, люди добрі, І вітаєм щиро вас,

Всіх ми просимо ласкаво На урок в 4-й клас.

— Працювати на уроці рідної мови ми будемо під гаслом, яке треба скласти з розсипаних слів.

Слайд 1: навчати, Добре, знати, хто, хоче, все, того.

  • Давайте запишемо в зошитах дату і гасло уроку. (Добре того навчати, хто хоче все знати.)

  • А ви хочете багато знати?

  • Тож давайте налаштуємося на урок і промовимо слова аутотренінгу.

Я — учень ліцею.

Я цим пишаюся.

Я тут здобуваю знання.

Я хочу все знати і розуміти.

II. Актуалізація опорних знань. Створення емоційного фону уроку.

Загадка

Чудо-сани налетіли, Скакуни в тих санях білі. В санях тих сидить цариця — Білокоса, білолиця, Рукавом махає — Сріблом все вкриває.

— Розгадати її вам допоможе ребус. Слайд 2: зашифроване слово «зима».

  • Як у загадці охарактеризовано зиму? Які в неї сани?

  • Чим вона все вкриває?

  • Які кольори переважають узимку?

Слайд 3: малюнки зими.

  • Подивіться, яка красуня зима, все вкрила білим покривалом, спить земля, дерева, не спиться тільки птахам. Не дуже їм і весело. А чому? (Відповіді учнів.)

  • А хто допоможе птахам перезимувати І дочека­тися весни? Як?

«Чарівна годівничка»

  • Що треба покласти в годівничку?

  • Виберіть у себе на партах необхідні продукти для птахів. (Зерно, яблука, горобина, сало лежать у кожної групі на тарілках.)

  • То що ми покладемо у годівничку? (Чарівні зерна — дрібненьке пшоно, кругленьку гречку, запашну пшеничку, червону горобину.)

  • А для синичок? (Смачне сало.)

  • Щоб пташкам було тепліше І співали вони веселіше, нам треба на уроці добре потрудитись і ви­ конати низку завдань.

Із кожним успішно виконаним завданням набли­жатиметься тепло і радість для пташок і для всього довкілля.

III. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.

— Сьогодні на уроді ви поглибите знання про при­кметник, закріпите те, що знаєте про іменник, навчи­теся визначати рід і число прикметника за іменником. Загалом на вас чекає багато цікавих завдань. Працю­вати ми будемо за таким планом.

Слайд 4

Вправа «Очікування». Хвилинка каліграфії

Стратегія «кубування»

План роботи

Складання сенкана

Творче завдання

Розвиток мовлення

Самостійна робота

IV. Основна частина уроку. Вправа «Очікування».

— Діти, хоч зараз і зима, але ми всі любимо тепленьке сонечко. У кожного на парті лежить його зображення. Напишіть на ньому, чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку, і залиште малюнок на парті до кінця уроку.

Хвилинка каліграфії.

— Урок продовжимо без зупинки з каліграфічної хвилинки.

Повертайтесь, лелеченьки, до рідного краю.

«Стратегія тубування».

— Переходимо до наступного етапу уроку. На уроці у нас присутні дві групи — група «Іменник» і група «Прикметник».

Учень. Завітав сьогодні в клас На урок я знов до вас, Кубик зовсім непростий, Кубик я — чарівний. Я доріжку прокладаю І знання перевіряю.

— Увага! Аналізуємо завдання «чарівного кубика». Слайд 5: кубик із завданнями.

Іменник

  1. Частина мови.

  2. Що означає?

  3. На які питання відповідає?

  4. Яким членом речення виступає?

  5. Значення у мовленні.

  6. Як змінюється? Прикметник

  1. Частина мови.

  2. Що означає?

  3. На які питання відповідає?

  4. Яким членом речення виступає?

  5. Значення у мовленні. (Уточнює, прикрашає.)

  6. Як змінюється? (Відповімо наприкінці уроку.)

— Молодці! Ви успішно впорались із цим завдан­ням, і до нас у гості завітав снігур.

Слайд 6: зображення снігура.

— Яка особливість цього птаха? (Він прилітає до нас взимку.)

— Снігурі прилітають до нас Із далекої півночі, вони не бояться холоду. Як же їх назвати? (Хоробрі.)

  • Подивіться, які вони гарні! Яка в них шапочка на голові? (Чорна.)

  • Яке пір'ячко? (Яскраве.)

  • Запишіть утворені словосполучення. Хоробрі снігурі, чорна шапочка, яскраве пір'ячко.

  • Назвіть іменники, визначте їх число, рід.

  • А чи звернули ви увагу на прикметники, пов'язані з іменниками в словосполученнях?

  • Тепер давайте спробуємо змінити закінчення в прикметниках.

Хоробра снігур, гарний шапочка, яскрава пір 'ячко.

  • Чи правильно складені словосполучення? Чому?

  • Поставте питання від іменника до прикмет­ника.

  • Де правильно складено словосполучення?

  • А чому, як ви гадаєте? (Відповіді учнів.)

  • На це питання ми відповімо пізніше. Складання сенкана (в парах).

  • Переходимо до наступного етапу уроку. Питання до сенкана лежать на партах.

  1. Слово (іменник). (Снігур.)

  2. Два прикметники. (Хоробрий, червоногрудий.)

  3. Порівняння. (Снігурі, як червоні яблука.)

  4. Речення. (Прилетів на крилах зими з півночі.)

  5. Асоціації. (Відважний лицар.) Самостійна робота.

— А зараз згадаємо ще одну пташку, без якої не будуть рясніти врожаями фруктові дерева, адже за день вона з'їдає стільки комах, скільки важить сама.

— Але це ваша самостійна робота. Ви маєте списати з дошки загадку, дописати в прикметниках закінчення, виділити його і розгадати загадку.

Слайд 7: зображення синички.

Пташка невеличк..,

В неї біл.. щічки.

Сір.. лапки, чорн.. шапка.

Фартушок чорненьк..,

Любить їсти з годівнички,

Називається... (синичка).

  • Усно поставте від іменника до прикметника запитання. Спочатку скажіть, у якому числі стоять іменники. А прикметники? Визначте рід.

  • То що можна сказати про прикметник? Як він пов'язаний з іменником? (Стоїть у тому ж числі та роді, що й іменник, який із ним пов 'язаний.)

Фізкультхвилинка. Психогімнастика «Театр масок».

Розвиток мовлення.

— Діти, у нашому краї є птах, який не відлітає в теплі краї, не боїться суворої зими і теж лікує дерева. Хто це такий? (Дятел.)

Слайд 8: зображення дятла.

— Вашим домашнім завданням буде зробити опис чи скласти невеликий твір або загадку про цього птаха.

Творче завдання.

— Переходимо до наступного етапу уроку. Попра­цюємо на мультимедійній дошці.

Гра «Виправ помилки».

— До нас на урок завітав Іще один гість, без якого не можна уявити жодного куточка України. Це пташка, яка теж не боїться холоду, — горобчик.

Слайд 9: зображення горобчика.

— Ваше завдання — виправити помилки в тексті і довести правильність своєї відповіді.

На яблуневу гілочку сів (весела) горобчик. Він мав пір'ячко (сірий) кольору із (чорненький) відтінок. (Маленький) голівка його крутилася то вниз, то вгору. А (блискуче), як намистинка, очі, світилися радістю. Адже горобчик побачив годівничку.