- •Майстер-клас. Інноваційні педагогічні технології на уроках української мови та математики
- •Мультимедійна підтримка навчального процесу
- •Використання презентацій на різних уроках
- •Робота з множинами
- •Слайд 2
- •Слайд з Знайдіть 11 назв тварин та птахів. Слова можуть «згинатись» під прямим кутом.
- •Використання презентацій на різних етапах уроку
- •Із чого ж слід починати?
- •Уроки з використанням ікт Вправи на визначення роду і числа прикметників за іменниками Українська мова. 4-й клас
- •Хід уроку
- •I. Організація класу
- •II. Актуалізація опорних знань. Створення емоційного фону уроку.
- •III. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
- •V. Підсумок уроку.
- •У світі чарівної казки о.Пушкіна Позакласне читання. 4-й клас
- •Хід уроку
- •Картка оцінювання конкурсу
- •V. Підсумок уроку.
- •Дивовижний світ Катерини Білокур Позакласне читання. 4-й клас
- •I. Організація класу.
- •II. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.
- •IV. Усвідомлення змісту.
- •V. Підсумок уроку.
- •Використання мультимедійних технологій
- •Урок математики із мультимедійним супроводом
- •Хід уроку
- •I. Організація класу (слайд 1).
- •III. Підготовка до сприйняття нового матеріалу.
- •IV. Повідомлення теми і мети уроку.
- •V. Опрацювання навчального матеріалу.
- •VI. Закріплення вивченого.
- •VII. Підсумок уроку
Дивовижний світ Катерини Білокур Позакласне читання. 4-й клас
Мета: продовжувати ознайомлювати учнів із життям та творчістю Народної художниці України Катерини Білокур, розкрити значення особистих листів для розуміння внутрішнього світу людини; закріпити знання учнів про жанри образотворчого мистецтва — пейзаж, натюрморт, портрет, ознайомити з автопортретом; закріплювати вміння висловлювати власні судження з проблеми, формулювати аргументи у процесі дискусії, формувати навички роботи в групі, розвивати усне та писемне мовлення, поетичні здібності, критичне та образне мислення, естетичний смак, виховувати повагу до творців українського мистецтва.
Обладнання: Індивідуальний лист учня з таблицями (за кількістю дітей), репродукції картин для гри «Пазли» (по одній на кожну групу), надруковані уривки з листів Катерини Білокур (для кожного учня), шкала оцінювання на дошці, комп'ютер, проектор, екран, слайд-презентація.
Форми роботи: фронтальна; індивідуальна; трупова.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу.
II. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Шкала оцінювання ставлення до проблеми.
Методика розвитку критичного мислення. Мета для учнів — сформулювати власне ставлення до проблеми та висловити його для всього класу — в усній формі та на шкалі. Мета для вчителя — сприяти появі різних думок для організації дискусії
— На сьогоднішньому уроці ми поговоримо про те, яке місце посідає освіта у житті кожного з нас. Я прошу вас поміркувати над питанням: чи може людина, яка не вчилася у школі, коледжі, інституті, стати справжнім майстром своєї справи? Свої думки висловіть усно після того, як ви позначите їх на шкалі.
Після того як усі позначили свої думки, учитель пропонує кільком учням (бажано з протилежними поглядами на проблему) пояснити свою думку, наводячи аргументи, що спонукали їх до такої відповіді.
Чому ви так вважаєте? Поясніть вашу думку.
Сьогодні на уроці ми будемо говорити про людину, яка своїм життям відповіла на це складне і неоднозначне запитання. І можливо, у вас з'являться інші думки. Ця людина — художник.
Передбачення за репродукцією картини.
Методика розвитку критичного мислення. Мета: для учнів — сприймаючи картину (образ) та аналізуючи його, намагатися уявити автора й розповісти про нього; для вчителя — зосередити увагу на темі уроку, не називаючи її, та стимулювати пізнавальну активність учнів.
Учням пропонується розглянути репродукцію картини К. Білокур «Бурячок» (1959) і дати відповіді на запитання:
Діти отримують спеціальні картки (це може бути клейкий папір для записів). Учні пишуть на аркуші власні прізвища та імена. Подумавши над запитанням, діти виходять до дошки і прикріплюють аркушики на шкалу, відповідно до своєї думки. Якщо учень вважає, що на запитання слід відповісти «ні», то аркуш кріпиться біля цифри 1, якщо відповідь на запитання позитивна — біля цифри 10. У проміжках між цифрами 1 і 10 аркуш кріпиться у тому випадку, коли учень вагається: 2, 3, 4, 5 — якщо переважають аргументи на користь негативної відповіді; б, 7, 8, 9 — якщо переважають аргументи на користь відповіді «так».
• Яким ви уявляєте художника, що написав цю картину?
• Де він жив? Що любив? Чим захоплювався? Чому ви так думаєте?
• Ви багато розповіли про автора цієї картини. І тепер я можу назвати його ім'я — Катерина Білокур. Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомитися з її творчістю та життєвим шляхом. Тема нашого уроку — «Дивовижний світ Катерини Білокур».
ПІ. Актуалізація опорних знань.
Багаторівневе опитування.
Методика розвитку критичного мислення, що базується на таксономії Б. Блума. Мета: для учнів — вправ-лятися у відповідях, що розвивають різні рівні мислення; для вчителя — стимулювати різні рівні мислення учнів.
Підбір запитань здійснюється за принципом від простіших (за рівнем розумової діяльності) до
найскладніших.
І рівень — «буквальні запитання» на пригадування та відтворення інформації, що запам 'яталася.
— Із яких джерел ми можемо дізнатися про Катерину Білокур? (З музейних експозицій, книжок, Інтернету, розповідей тощо.)
— З яким книжками про творчість та життя художниці ви знайомі? Я хочу вас ознайомити з тими книжками, які представлені на нашій виставці. Це книги Володимира Яворівського «Автопортрет з уяви», Миколи Кагарлицького: «Катерина Білокур. Я буду художником!», «Катерина Білокур очима сучасників. Спогади, есе, розвідки з архіву художниці», фотоальбоми з репродукціями її картин.
Учитель демонструє книжки з виставки, влаштованої у класі.
— Хто користувався Інтернетом для пошуку інформації про Катерину Білокур?
II рівень — «запитання на розуміння (переформулювання)». Учні переживають певний сенсорний досвід та описують його, тобто подають відому інформацію у новій формі (наприклад, перетворюють словесні конструкції на графічні), пояснюють відомі факти, передбачають наслідки.
Згадайте свої враження від екскурсії у Національний музей українського народного декоративного мистецтва. Що ви там бачили? Про що дізналися? Що вас найбільше вразило? Як ви гадаєте, чому?
Як ви розумієте слово дивовижний?
Як ви вважаєте, який світ можна назвати дивовижним? Чому? Чому світ К.БІлокур ми назвали дивовижним?