Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
9консп / 9.doc
Скачиваний:
63
Добавлен:
23.02.2016
Размер:
19.82 Mб
Скачать

Урок №10

Тема: Типи файлів. Зв’язок типів файлів з програмами та з розширеннями імен файлів. Запуск на виконання програм.

Мета:

  • сформувати поняття про типи файлів; ознайомитись з типами файлів, що зареєстровані у системі; навчитись розпізнавати імена, розширення імен та типи файлів, визначати програми, які відкривають файли різних типів; навчитись запускати програми та завершувати їх роботу різними способами; ознайомитись зі стандартними за стосунками;

  • розвивати логічне мислення, вміння узагальнювати та міркувати;

  • виховувати інформаційну компетентність учнів.

Обладнання та матеріали: завдання для гри «відповідність», гри «Алгоритм», гри «Незакінчене речення», червоні та зелені картки для гри «Світлофор», підручники.

Хід уроку

  1. Організаційний момент

  2. Актуалізація опорних знань

Гра «Відповідність»

Укажіть за допомогою ліній відповідність між комбінаціями клавіш та їхнім призначенням:

Ctrl+X

Вирізання вибраних об’єктів

Ctrl+V

Ctrl+C

Вставляння вибраних об’єктів

Ctrl+Inc

Копіювання вибраних об’єктів

Shift+Ins

Ctrl+Del

Гра «Алгоритм»

Запишіть чотири варіанти послідовності дій, які потрібно виконати для видалення об’єкта з папки:

    1. Відкрити потрібну папку та виділити об’єкт, призначений для видалення.

    2. Перетягнути виділений об’єкт на значок Кошик, розміщений на робочому столі.

    3. Вибрати команду Видалити в контекстному меню виділеного об’єкта.

    4. Натиснути клавішу Delete.

    5. Вибрати команду Видалити з меню Файл.

    6. Клацнути кнопку Так у діалоговому вікні

  1. Вивчення нового матеріалу

  1. Мотивація навчальної діяльності

Виконуючи операції над об’єктами файлової системи, ви, мабуть, звернули увагу на те, що значки файлів різняться за виглядом. Пояснюється це тим, що файли можуть бути різних типів: текстові документи, зображення, аудіо запис, відео кліп тощо.

  1. Оголошення теми і мети уроку

  2. Пояснення нового матеріалу

Учням пропонується розглянути вікно програми Norton Commander. У ньому розміщено інформацію про об’єкти файлової системи комп'ютера. Учням пропонується знайти папки та файли зображень у такому вікні.

Далі демонструється папка у системі WindowsXP (або сама така), де дані об’єкти знайти значно легше. Учні мають знайти папки та файли зображень і пояснити, як їх розрізнити за зовнішнім виглядом. Можна попросити учнів пояснити, що означають інші різновиди значків файлів (учні знатимуть це необов’язково, але деякі пояснення дадуть).

Типи файлів

Завдяки тому, що значки різні за виглядом, можна, не відкриваючи файл, визначити, дані якого типу він містить і у якій програмі з ним можна працювати. Тобто, кожен значок відповідає певному типу файлу. Операційна система співвідносить типи файлів і програми, що встановлено на комп'ютері.

Демонструється зображення значків файлів різних типів. Учні можуть назвати типи цих файлів, а також програми, які з ними працюють. Якщо учні не знатимуть певних типів файлів, їх має назвати вчитель. Слід наголосити на тому, який вигляд має значок програми та значок файлу невідомого типу.

Учням пропонується пригадати як формується шлях до певного файлу. При цьому зауважують, що ім’я файлу на диску складається з двох частин: основи та суфікса, розділених крапкою.

Розширення файлів можна вважати їхніми прізвищами, родовими іменами. Усі члени однієї такої «родини» мають певні спільні властивості, обробляються одними й тими ж програмами. Водночас, вони не є ідентичними, адже відрізняються імена, розміри файлів, їх вміст і т.д. Зазвичай розширення імені складається з трьох символів.

Учитель демонструє вікно властивостей папки, де на вкладці Типи файлів можна переглянути та змінити зареєстровані у системі розширення та типи файлів. На вкладці Вигляд цього ж вікна можна змінити режим відображення розширень імен файлів.

Запуск програм і завершення їх роботи

Одна з найважливіших переваг, які надає застосування типів файлів – це швидке відкриття документу шляхом подвійного клацання на його значку. Проте програми можна запустити на виконання й іншими способами.

Учитель демонструє кілька способів запуску програм та завершення їх роботи.

Варто наголосити на відмінностях між значками програми та файлів, які вона обробляє.

Стандартні застосунки Windows Програми англійською мовою називаються application, що українською перекладено застосунок. Це слово може бути новим для учнів, його слід пояснити і запропонувати придумати власний переклад слова application. Це питання для роздумів, над яким учні можуть подумати вдома.

Учитель демонструє пункт головного меню Програми Стандартні, називаючи і пояснюючи призначення застосунків, які там містяться.

  1. Практична робота

  1. Повторення правил техніки безпеки

Гра «Світлофор»

Підняти зелену картку, якщо твердження відповідають правилам ТБ і червону якщо ні:

  • Під час роботи з комп’ютером учні мають самостійно усувати несправності в його роботі.

  • Під час роботи з комп’ютером учням не дозволяється торкатися дротів живлення.

  • Первинний інструктаж з охорони праці стосується лише вчителя інформатики.

  • Задні та бокові стінки сусідніх комп’ютерів повинні міститися на відстані не менше ніж 1,5 м.

  • Сідати біля комп’ютера необхідно на відстані до екрана монітора не менше ніж 50 см.

  • Якщо практичні роботи не виконуються безпосередньо з комп’ютером, бажано залишатись біля ввімкненого комп’ютера, щоб мати змогу оперативно розпочати роботу.

  1. Робота з комп’ютером

Виконати вправу 10.1 на стр. 109 підручника

  1. Релаксація

  1. Підсумок уроку

Гра «Незакінчене речення»

Закінчити речення:

  1. До імені файлу документа відповідне ____________ автоматично додає програма, у якій цей файл було створено.

  2. За умовчанням у вікнах папок не відображаються розширення імен ____________________ типів файлів.

  3. До стандартних за стосунків належать ті, що інсталюються разом із ___________________________

  4. Розширення імені файлу – це суфікс, відокремлений від імені файлу __________; за ним визначається _____________ файлу.

Відповіді: 1 – розширення, 2 – файлів зареєстрованих, 3 – операційною системою, 4 – крапкою, тип.

Оцінювання учнів

  1. Домашнє завдання

Розд.10, намалюйте власні варіанти значків для текстового редактора, програми для звукозапису, папки Мережне оточення, папки Мої документи, програми для редагування відео кліпів (одне із запропонованих)