
- •Урок 1.
- •Мета уроку:
- •1.Організація учнів до уроку.
- •II .Слухання.
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •IV. Вокально – хорова робота.
- •V . Висновок:
- •Урок 2.
- •Мета уроку:
- •1.Організація учнів до уроку.
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •I V. Виконання пісні о.Антоняка «Ода пісні»
- •V . Висновок:
- •Урок 3.
- •Мета уроку
- •1.Організація учнів до уроку.
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •V . Висновок.
- •Урок 4.
- •Мета уроку
- •1.Організація учнів до уроку.
- •II .Слухання. Кантата м. Лисенка „Радуйся, ниво неполитая” (5 частина)
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •I V. Виконання укр. Нар. Пісні «Їхав козак за Дунай»
- •V . Висновок.
- •Урок 5 .
- •Мета уроку :
- •1.Організація учнів до уроку.
- •II . Слухання. Увертюра до опери м. Лисенка „Тарас Бульба”
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •V . Висновок.
- •Урок 6.
- •Мета уроку :
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •IV . Робота над піснею „Засвіт встали козаченьки”
- •V . Висновок.
- •Урок 7.
- •Мета уроку :
- •Урок 8 .
- •Мета уроку :
- •Урок 9.
- •Мета уроку :
- •Казка „Чарівна скрипка
- •Урок 10.
- •Мета уроку :
- •1.Організація учнів до уроку.
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •IV. Робота над піснею „Чарівний смичок”
- •V . Висновок.
- •Урок 11.
- •Мета уроку :
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •IV . Розучування пісні „Все це потрібно мені”
- •V . Висновок.
- •Урок 12.
- •Мета уроку :
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •IV . Робота над піснею „Все це потрібно мені” а. Житкевича
- •V . Висновок.
- •Урок 13.
- •Мета уроку :
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •IV. Розучування пісні „Ой на горі на й женці жнуть”
- •V . Висновок.
- •Урок 14
- •Мета уроку :
- •III. Виконання музичної розспівки. Гама до мажор . Тонічний тризвук .
- •V . Висновок.
- •Урок 15 .
- •Мета уроку :
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •V . Висновок.
- •Урок 16 .
- •Мета уроку :
V . Висновок.
Вч . Сьогодні ми розучили пісню „Засвіт встали козаченьки”, автором якої є Маруся Чурай, прослухали увертюру до опери Миколи Лисенка „Тарас Бульба”, почули звучання симфонічного оркестру.
Які види мистецтва поєднуються в увертюрі?
Що є спільного між оперою, оперетою, балетом або мюзиклом?
Тестові завдання
Позначити правильне твердження. Обрати один варіант відповіді.
1.Автор пісні «Засвіт встали козаченьки»:
М.Гоголь;
М.Лисенко;
М.Чурай;
2.Увертюра-це:
Одноголосний вокальний твір;
Оркестровий вступ до опери, балету, картати чи кінофільму;
Клавішний інструмент.
3.Оркестр, який виконує увертюру:
Духовий;
Симфонічний;
Народних інструментів.
Домашнє завдання.
Клас об’єднано у 2 групи.
1-ша група – «Біографи». Знайти матеріали про життя В.А.Моцарта.
2-га група – «Музикознавці». Знайти матеріал про творчість В.А.Моцарта.
Урок 6.
ТЕМА: Музично – сценічне мистецтво.Опера та література .
Мета уроку :
Навчальна: на прикладі оперної творчості В.А.Моцарта закріпити уявлення про невіддільність музики й літератури в оперному жанрі;
- підкреслити роль народних джерел у творчості видатних композиторів, зокрема В.А.Моцарта;
- закріпити розуміння поняття лібрето;
Виховна: Виховувати любов до класичної музики і музики рідного краю .
Розвиваючі: Розвиток вокально-хорових навичок;
Розвивати вокально – хорові навички
( дихання, звукоутворення).
Корекційні завдання: корекція дикційно – співацького апарату та фонематичного слуху;
Корекція правильної постави під час співу;
Корекційний розвиток моторних функцій і дихання;
Корекційний розвиток дитини із ЗПР.
Наочні посібники: Портрет В.А. Моцарта, Музичне мистецтво 5 клас.
Музичний матеріал: В.А. Моцарт Опера «Чарівна флейта», Хор «Звідки приємний та ніжний той дзвін», М. Чурай «Засвіт встали козаченьки»
Т. Н. З : магнітофон.
ХІД УРОКУ.
Музичне вітання .
Любі хлопчики та дівчатка,
Знаєм безліч ми пісень
Заспіваємо для початку:
«Добрий день вам, добрий день!»
Вступне слово вчителя.
Сьогодні на уроці учні нашого класу перетворилися на науковців. Перша група – «Біографи», друга – «Музикознавці», підготували відомості про життя і творчість видатного австрійського композитора Вольфганга Амадея Моцарта. Дуже цікаво було б їх послухати.
Але спочатку пригадаємо прізвища українських композиторів, із творчістю яких ми вже зустрічалися на уроках. Відгадайте прізвища видатних українських композиторів і назвіть їх твори, які ви вивчали.
Л |
Е |
С |
О |
Н |
К |
И |
|
|
||
А |
О |
Н |
Т |
К |
Я |
Н |
|
|
||
Р |
У |
В |
Е |
Ц |
И |
К |
Ь |
Й |
|
|
Й |
И |
К |
Ь |
С |
Н |
А |
В |
Р |
І |
Б |
К |
В |
О |
Л |
И |
М |
С |
Ь |
К |
Й |
И |
Сьогодні ми ознайомимось із творчістю видатного австрійського композитора, відомості про якого ви підготували вдома.
Перша група «Біографи»
Вольфганг Амадей Моцарт - австрійський композитор, представник віденського класицизму, який уважається одним із найгеніальніших музикантів в історії людства.
В.А.Моцарт народився 27 січня 1756 р. в австрійському місті Зальцбурзі в родині музиканта. Батько, Леопольд Моцарт, був скрипалем, композитором, капельмейстером, педагогом і обіймав посаду придворного музиканта зальцбурзького архієпископа.
Геніальність Моцарта почала виявлятися з трирічного віку. До шести років Моцарт уже настільки опанував клавесин , що батько взяв його в першу концертну поїздку до Відня і Мюнхена, а 1763 року вони здійснили тривале концертне турне до Парижа, Брюселя та інших міст.
Хист хлопчика звертав на себе увагу, викликав подив, і слава про нього, як про незвичайну дитину-вундеркінда, швидко зростала. І справді, це було явище зовсім виняткове, що здавалося майже надприродним. Подібного випадку настільки раннього музичного розвитку історія не знає.
Чотирнадцятирічний Моцарт поїхав до Італії, тодішній центр музичного, особливо оперного, мистецтва, щоб удосконалюватись у написанні опер. Там він написав декілька опер та інших музичних творів. Слава Моцарта зростала. Дивовижною була й музична пам'ять Моцарта, якому досить було один раз послухати найскладніший твір, щоб запам’ятати його й записати цілком. Повернувшись з Італії, Моцарт жив здебільшого в Зальцбурзі.
Згодом переїхав до Відня – тодішнього музичного центру Європи. Останні десять років життя у Відні були найбільш плодотворними і значними в його творчості.
5 грудня 1891 р. Моцарт помер. Несподіваність і раптовість смерті Моцарта в 35-річному віці за наявності багатьох недругів і заздрісників до нього породили легенду про те, що Моцарт був отруєний одним із видатних віденських композиторів Сальєрі. Ця легенда, не маючи під собою історичного грунту, все ж таки ввійшла в життя і стала темою для однієї з «маленьких трагедій» Пушкіна «Моцарт і Сальєрі». У ній Пушкін протиставить похмурого і суворого Сальєрі геніальному, життєрадісному Моцарту. Ця пушкінська трагедія стала основою опери М.Римського-Корсакова «Моцарт і Сальєрі».
Друга група «Музикознавці»
Музична спадщина Моцарта досить значна. Пояснюється це тим, що він почав творити дуже рано й писав музику надзвичайно швидко. Різноманітність жанрів, у яких він працював, також дивовижна. Він писав опери, ораторії, пісні й арії, симфонії, концерти для скрипки, флейти, фортепіано з оркестром, квартети, тріо і т.д.
Моцарта справедливо вважають одним із найвидатніших композиторів світу. Особливо знаний його внесок в галузі опери. В операх Моцарта показано живі людські переживання й почуття. Уперше в опері поєднались глибина й важливість ідейного змісту з простою, доступною, яскравою за жвавістю й виразністю, чарівною музикою. Чудовими є увертюри Моцарта, що виражають зміст і характер опери та вводять у такий спосіб у розуміння її змісту. Для того часу це було неабияким новаторством. Увертюри Моцарта часто виконувалися в концертах як самостійні художні твори. У музиці Моцарта переважає ліричний зміст, прагнення розкрити й передати внутрішній світ людини, її переживання. Лірика Моцарта відзначається загальним оптимізмом, життєрадісним, світлим характером. Не випадково до Моцарта найчастіше додають епітет «сонячний».
Відомості про оперу В. А. Моцарта „Чарівна флейта”
Особливу увагу у своїй творчості композитор приділяв опері. Моцарт створив 19 опер. „Чарівна флейта” – це остання опера композитора, створена на основі казкового літературного сюжету. У ній ідеться про перемогу розуму й добра над забобонами та злом. Головні дійові особи – мудрий і добрий чарівник Зорастро та безжалісна і мстива Цариця Ночі.
У мелодіях опери композитор використав австрійські та німецькі народні пісні. Особливо це виявилось у темах персонажа Папагено. „Приємний та ніжний ” дзвін чарівних дзвіночків не раз допомагає йому та його друзям перемагати зло і знайти своє щастя.
Прослухайте уважно хор з опери та охарактеризуйте засоби його музичної виразності
Слухання. Хор „Звідки приємний та ніжний той дзвін” з опери «Чарівна флейта»
Нас зачаровує краса, легкість, прозорість музики Моцарта поряд із глибокими почуттями, відтвореними нею.