- •Урок 1.
- •Мета уроку:
- •1.Організація учнів до уроку.
- •II .Слухання.
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •IV. Вокально – хорова робота.
- •V . Висновок:
- •Урок 2.
- •Мета уроку:
- •1.Організація учнів до уроку.
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •I V. Виконання пісні о.Антоняка «Ода пісні»
- •V . Висновок:
- •Урок 3.
- •Мета уроку
- •1.Організація учнів до уроку.
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •V . Висновок.
- •Урок 4.
- •Мета уроку
- •1.Організація учнів до уроку.
- •II .Слухання. Кантата м. Лисенка „Радуйся, ниво неполитая” (5 частина)
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •I V. Виконання укр. Нар. Пісні «Їхав козак за Дунай»
- •V . Висновок.
- •Урок 5 .
- •Мета уроку :
- •1.Організація учнів до уроку.
- •II . Слухання. Увертюра до опери м. Лисенка „Тарас Бульба”
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •V . Висновок.
- •Урок 6.
- •Мета уроку :
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •IV . Робота над піснею „Засвіт встали козаченьки”
- •V . Висновок.
- •Урок 7.
- •Мета уроку :
- •Урок 8 .
- •Мета уроку :
- •Урок 9.
- •Мета уроку :
- •Казка „Чарівна скрипка
- •Урок 10.
- •Мета уроку :
- •1.Організація учнів до уроку.
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •IV. Робота над піснею „Чарівний смичок”
- •V . Висновок.
- •Урок 11.
- •Мета уроку :
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •IV . Розучування пісні „Все це потрібно мені”
- •V . Висновок.
- •Урок 12.
- •Мета уроку :
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •IV . Робота над піснею „Все це потрібно мені” а. Житкевича
- •V . Висновок.
- •Урок 13.
- •Мета уроку :
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •IV. Розучування пісні „Ой на горі на й женці жнуть”
- •V . Висновок.
- •Урок 14
- •Мета уроку :
- •III. Виконання музичної розспівки. Гама до мажор . Тонічний тризвук .
- •V . Висновок.
- •Урок 15 .
- •Мета уроку :
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •V . Висновок.
- •Урок 16 .
- •Мета уроку :
III. Виконання музичної розспівки.
Вч. Музичний твір (пісня) поділяється на фрази та речення.
Музична фраза – це частина речення, яка ще не має повного розвитку.
Музичне речення - це закінчена музична думка.
Подивіться у папку там наведений приклад , визначимо де фрази а де речення.
Виконання поданих у папці вправ.
IV . Робота над піснею „Засвіт встали козаченьки”
Вч. Ви, напевне, помітили, що творчості Моцарта властивий тісний зв’язок з інтонаціями народних австрійських і німецьких народних мелодій. М. Лисенко у своїх творах використовував українські народні пісні. Наприклад, «Засвіт встали козаченьки»
Робота над піснею „Засвіт встали козаченьки”
Виконайте пісню „Засвіт встали козаченьки” чітко, слідкуючи за інтонацією.
Проплескайте ритмічний рисунок пісні.
Виконайте пісню з ритмічним супроводом.
Караоке. „Засвіт встали козаченьки” з музичними інструментами
V . Висновок.
Вч. Сьогодні ми дізналися багато нового про давньогрецький театр і основу театру оперу. Опера – це вершина музично-сценічного мистецтва, один із найулюбленіших жанрів композитора В. А. Моцарта.
Також ми звернулися до творчості М. Лисенка і дізналися, що композитори у своїх операх використовували мелодії народних пісень. Наприклад, в опері „Тарас Бульба” М.Лисенко використав пісню „Засвіт встали козаченьки”.
Домашнє завдання
Скласти кросворд на тему «Опера»
.
Урок 7.
ТЕМА: Музично - сценічне мистецтво. Література в балеті .
Мета уроку :
Навчальна: на прикладі балету С.Прокофєва «Попелюшка» розширити уявлення учнів про роль лібрето в музичному мистецтві;
- відомості про творчість С.Прокоф’єва.
Виховна: Виховувати любов до класичної музики і музики рідного краю .
Розвиваючі: Розвиток вокально-хорових навичок;
Розвивати вокально – хорові навички
( дихання, звукоутворення).
Корекційні завдання: корекція дикційно – співацького апарату та фонематичного слуху;
Корекція правильної постави під час співу;
Корекційний розвиток моторних функцій і дихання;
Корекційний розвиток дитини із ЗПР
Наочні посібники: Портрет С.Прокоф’єва, Музичне мистецтво 5 клас.
Музичний матеріал: С.Прокофєв Балет «Попелюшка», фрагменти «Па-де-шаль» та «Аморозо»,О.Янушкевич «Веселкова»
Т. Н. З : магнітофон.
ХІД УРОКУ.
Організація учнів до уроку.
Музичне вітання .
Любі хлопчики та дівчатка,
Знаєм безліч ми пісень
Заспіваємо для початку:
«Добрий день вам, добрий день!»
Вступне слово вчителя.
Чи знаєте ви, що існує ще один жанр музики, що також тісно пов'язаний із літературою? Якщо ви відгадаєте загадку, то зможете назвати цей жанр:
Він у мистецтві – принц прекрасний,
Душею виконаний злет,
Він – старовинний,
Він – сучасний:
Класичний танець.
Це - … (балет)
Так, цей жанр – балет, і зараз ми потрапимо до країни казкових образів.
Актуалізація опорних знань
Але спочатку пригадаймо, якою була тема минулого уроку. Так, ішлося про оперу. Пропоную вам перевірити себе, як добре ви запам’ятали матеріал.
Колектив співаків, які разом виконують якийсь вокальний твір з інструментальним супроводом чи без нього. (Хор)
Колектив музикантів-інструменталістів, об’єднаних для спільного виконання різних за характером музичних творів. (Оркестр).
Відомий австрійський композитор, автор опери «Чарівна флейта» (Моцарт)
Відомий український композитор, автор опери «Тарас Бульба»
Оркестровий вступ до опери, балету, кантати чи кінофільму (Увертюра)
Ми в театрі на виставі,
Закінчився перший акт.
Глядачів все менше в залі,
Починається … (антракт)!
Установа, що здійснює сценічні вистави певним колективом артистів, і приміщення, у якому відбуваються вистави. (Театр)
Людина, яка керує підготовкою твору до виконання та виконання твору (диригує) оркестром, хором, ансамблем, у тому числі оперної чи балетної трупи. (Диригент)
Літературна основа опери (Лібрето)
Вивчення нового матеріалу
Неможливо уявити без музики такий театральний жанр, як балет, у якому музика (інтонація і танець) відіграє роль слова, відображає розвиток сюжету, розкриває характери та взаємини дійових осіб.
Балет – це музично-драматичний твір сценічної дії, зміст якого передають за допомогою хореографії (танцю).
У ньому музика і танок відіграють роль слова, відображають розвиток сюжету. Отже, для створення балетного спектаклю також необхідне лібрето.
Бесіда про казку Ш. Перро „Попелюшка”
На сюжет казки Шарля Перро „Попелюшка” відомий російський композитор Сергій Прокоф’єв створив однойменний балет.
Пригадайте зміст і персонажів казки.
Відомості про композитора С. Прокоф’єва
Сергія Прокоф’єва в сюжеті казки про Попелюшку найбільше приваблювала мрія про щастя, що перемагає всілякі перепони і розквітає світлим почуттям любові.
Сергій Прокоф’єв народився в українському селі Сонцівка на Донеччині. У рідній домівці музика оточувала його з раннього дитинства, оскільки мати чудово грала на фортепіано. Композитор велику увагу проділяв створенню творів для дітей.
Музика Прокоф’єва втілює гармонійне, радісне відчуття життєвої краси та енергії.
Звісно , в балетах основним типом музики є танець. Проте, на відміну від звичайного танцю, кожен танець у балеті є характеристикою дійових осіб або відображенням подій літературного сюжету, що поєднався з музикою через лібрето. Завдяки такому чудовому поєднанню існує улюблений багатьма поціновувачами музичний жанр – балет.
Послухаймо, як музика двох контрасних за звучанням фрагментів із балету «Па-де--шаль» (танець із шаллю) та «Аморозо» («закохано») передає нам події відомого казкового сюжету.
„Па-де-шаль” (танок із шаллю) – першу сцену з балету «Попелюшка». Дія відбувається в будинку батька Попелюшки. Сестри вишивають шаль, мачуха спостерігає за ними. Раптом сестри починають сваритися. Сварка завершується падінням дівчаток.
Прослухайте фрагмент і дайте відповідь на запитання:
Який характер має ця музика?
Слухання. Фрагмент „Па-де-шаль” із балету „Попелюшка”
Прослухаймо фрагмент „Аморозо” із балету „Попелюшка”. Солов’їна ніч. Попелюшка і Принц знайшли один одного. Серед пахощів квітів вони йдуть до великого, світлого і радісного щастя взаємного кохання.
Прослухайте фрагмент і дайте відповідь на запитання:
Які виражальні засоби ми почули в цьому творі?
Слухання. „Аморозо” з балету „Попелюшка”
Поміркуйте, що спільного та відмінного між двома танцями.
Поміркуйте, яким є настрій двох прослуханих фрагментів.
Виконання музичної розспівки.
Подивіться у папку. У вас є уривок із пісні О. Янушкевич «Веселкова пісня».Що це за знак стоїть на початку нотного стану?
Уч. Скрипічний ключ.
Вч. Так. Ця пісня розпочинається не з повного такту, а з затакту.
Затакт - це неповний такт, з якого починається музичний твір.
Вч. Пригадайте, що таке тактова риска.
Вч. Молодці.
Розучування пісні „Веселкова”
Зустрічаймо нову пісню „Веселкова” сучасного автора Ольги Янушкевич. Разом із поетесою Марією Ясаковою вона створила багато гарних і різноманітних пісень для дітей і дорослих. „Веселкова” – одна з них.
Поміркуймо, про що ця пісня і які засоби музичної виразності найкраще розкривають її поетичний зміст.
Слухання. Пісня „Веселкова”
Розучування пісні „Веселкова” Вистукування ритмічного малюнку пісні.
Караоке. Пісня „Веселкова” з музичними інструментами
Висновок.
Вч. Сьогодні ми вивчили сучасну пісню „Веселкова” Ольги Янушкевич на слова поетеси Марії Ясакової. Дізналися про балет; познайомилися з творчістю композитора Сергія Прокоф’єва (зокрема з фрагментами з його балету «Попелюшка»: „Па-де-шаль” та „Аморозо”).
Домашнє завдання
Пригадати музичні казки, а також їх авторів.
