- •Урок 1.
- •Мета уроку:
- •1.Організація учнів до уроку.
- •II .Слухання.
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •IV. Вокально – хорова робота.
- •V . Висновок:
- •Урок 2.
- •Мета уроку:
- •1.Організація учнів до уроку.
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •I V. Виконання пісні о.Антоняка «Ода пісні»
- •V . Висновок:
- •Урок 3.
- •Мета уроку
- •1.Організація учнів до уроку.
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •V . Висновок.
- •Урок 4.
- •Мета уроку
- •1.Організація учнів до уроку.
- •II .Слухання. Кантата м. Лисенка „Радуйся, ниво неполитая” (5 частина)
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •I V. Виконання укр. Нар. Пісні «Їхав козак за Дунай»
- •V . Висновок.
- •Урок 5 .
- •Мета уроку :
- •1.Організація учнів до уроку.
- •II . Слухання. Увертюра до опери м. Лисенка „Тарас Бульба”
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •V . Висновок.
- •Урок 6.
- •Мета уроку :
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •IV . Робота над піснею „Засвіт встали козаченьки”
- •V . Висновок.
- •Урок 7.
- •Мета уроку :
- •Урок 8 .
- •Мета уроку :
- •Урок 9.
- •Мета уроку :
- •Казка „Чарівна скрипка
- •Урок 10.
- •Мета уроку :
- •1.Організація учнів до уроку.
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •IV. Робота над піснею „Чарівний смичок”
- •V . Висновок.
- •Урок 11.
- •Мета уроку :
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •IV . Розучування пісні „Все це потрібно мені”
- •V . Висновок.
- •Урок 12.
- •Мета уроку :
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •IV . Робота над піснею „Все це потрібно мені” а. Житкевича
- •V . Висновок.
- •Урок 13.
- •Мета уроку :
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •IV. Розучування пісні „Ой на горі на й женці жнуть”
- •V . Висновок.
- •Урок 14
- •Мета уроку :
- •III. Виконання музичної розспівки. Гама до мажор . Тонічний тризвук .
- •V . Висновок.
- •Урок 15 .
- •Мета уроку :
- •III. Виконання музичної розспівки.
- •V . Висновок.
- •Урок 16 .
- •Мета уроку :
Урок 8 .
ТЕМА: Симфонічна музика . Від пісні до симфонії.
Мета уроку :
Навчальна : симфонія – визначення ;
- інструменти симфонічного оркестру;
- творча спадщина П.Чайковського.
Виховна: Виховувати любов до класичної музики і музики рідного краю .
Розвиваючі: Розвиток вокально-хорових навичок;
Розвивати вокально – хорові навички
( дихання, звукоутворення).
Корекційні завдання: корекція дикційно – співацького апарату та фонематичного слуху;
Корекція правильної постави під час співу;
Корекційний розвиток моторних функцій і дихання;
Корекційний розвиток дитини із ЗПР
Наочні посібники: Портрет П.Чайковського, Музичне мистецтво 5 клас.
Музичний матеріал: П.Чайковський .Симфонія №4 (фінал) ,О.Янушкевич «Веселкова»
Т. Н. З : магнітофон.
ХІД УРОКУ.
Організація учнів до уроку.
Музичне вітання .
Любі хлопчики та дівчатка,
Знаєм безліч ми пісень
Заспіваємо для початку:
«Добрий день вам, добрий день!»
Вступне слово вчителя.
Почуття, настрої в музиці. Симфонія
Які почуття, настрої переживає людина? Радість, смуток, безтурботність, щастя, тривога, замріяність, піднесеність, розгніваність.
Як композитору передати душевний світ людини з усіма його складнощами: суперечливими почуттями, думками, що безперервно змінюють одна одну, протирічать одна одній, взаємодіють?
Яку форму обрати композитору для передачі цього світу, на яких думках і почуттях зосередитись?
Саме симфонія краще, ніж інші види музики, здатна передати картину суперечливих почуттів. Ось чому майже всі композитори зверталися до написання симфоній!
Симфонія – це великий музичний твір для симфонічного оркестру, що складається з чотирьох частин, кожна з яких має свою назву та характер.
Відомості про симфонію, інструменти симфонічного оркестру
Симфонії виконує симфонічний оркестр, який складається з таких груп:
- струнні інструменти (скрипка, віолончель, альт, контрабас);
- дерев’яні духові інструменти (флейта, гобой, кларнет);
- мідні духові інструменти (валторна, труба, тромбон);
- ударні інструменти (литаври, бубон, тарілки, барабан).
П. Чайковський і Україна
Творча спадщина Чайковського охоплює майже всі музичні жанри, однак чільне місце в ній посідають опера та симфонія. Композитор багато років поспіль проводив літо на лоні української природи – Черкащині, Поділлі, Сумщині; бував у Києві, Харкові, Одесі. Творчість Чайковського тісно пов’язана з Україною – композитор уважно вивчав життя й побут народу, записував народні пісні, розумів духовний світ українського народу.
Невипадково Національну музичну академію України названо на честь видатного російського композитора Петра Чайковського.
У його творах надзвичайно талановито, по-новому звучать мелодії українських народних пісень. Ще одна українська народна пісня знайшла своє втілення у творчості композитора – пісня «Журавель», мелодія якої особливо яскраво, варіативно розкривається у фіналі Другої симфонії композитора. Цього разу українська народна пісня «Журавель» як поєднання музики і слова привела нас до симфонії №4 П.І.Чайковського.
Прослухайте уважно спочатку українську народну пісню, а потім – фрагмент симфонії та дайте відповідь на запитання:
Що спільного та відмінного у звучанні Четвертої симфонії П.Чайковського та української народної пісні «Журавель»?
Слухання. Фінал Другої симфонії П. Чайковського
Якою за музичними характеристиками є українська народна пісня «Журавель»?
Що нового ми чуємо у переосмисленій композитором народній мелодії?
Виконання музичної розспівки.
Вч. Розгляньте нотний текст «Веселкової пісні». На початку пісні стоїть реприза.
Реприза – це повторення будь – якого розділу музичного твору.
Вч. Виконайте ритмічну та вокальну вправи з репризою. Що в них спільного і чим вони відрізняються одна від одної ?
Виконання пісні „Веселкова”
Вч. Повторення пісні „Веселкова”
Виконайте „Веселкову” весело, завзято.
Співайте пісню м’яким, округленим звуком, зберігаючи чітку, ясну вимову.
Під час співу не виділяйтесь із загального хору.
Караоке. Пісня „Веселкова” з музичними інструментами
Висновоки.
Вч. Дід П. Чайковського, як ми вже знаємо, був родом з України, а саме – з Кам’янки, що неподалік від с.Гриньки, де й народився М. Лисенко. Тому мелодії українських народних пісень були так близькі Чайковському і тому він використав в Другій симфонії українську народну пісню „Журавель”.
Сьогодні ми завершили роботу над піснею „Веселкова”.
