Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Ответы пятой группы (с редактированием четверто....doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
24.04.2019
Размер:
805.89 Кб
Скачать

71 Возз’єднання українських земель та радянізація західноукраїнських земель(1939-1951р.)

вересня 1939 р. нападом Німеччини на Польшу почалася Друга світова війна. 17 вересня 1939 р. радянські війська вступили на територію Західної України та Білорусії. Німеччина у відповідності з секретним пактом Молотова-Ріббентропа згодилася на включення в склад СРСР Західноукраїнських земель. Західноукраїнське населення з інтузіазмом та надією зустрічало Червону Армію, оскільки вважали їх захисниками від нацистів. Західні українці споконвіків прагнули до об’єднання зі своїми східноукраїнськими братами. Щоб узаконити Радянський режим в Західній Україні влада 22 жовтня 1939 р. під сумлінним контролем провела вибори до Народних зборів. На основі звернення Народних зборів Верховна Рада УРСР прийняла закон Західної України у складі СРСР і об’єднання її з УРСР. Наступним кроком в реалізації Радянсько–Німецьких угод, які прямим чином торкалися України, було приєднання Бессарабії та Північної Буковини до СРСР. В липні 1940р. Радянський Союз вимагав від Румунії передачі цих областей, яка повинна була поступитися .Після виводу руминських військ 28 червня 1940 р., в Бессарабії та Північній Буковині була встановлена Радянська влада. Тепер майже всі землі України з’єднувалися в кордонах однієї держави. Радянізація західноукраїнських земель – це комплекс мір по затвердженню соціалістичних принципів, що панували в СРСР, в економіці, політиці та духовньому житті. Деякі дії нової влади викликали захоплення населення: розширення мережі українських шкіл, покращення побутових умов та медичного обслуговування. Але незабаром населення відчуло і негативні наслідки діяльності нової вліди: примусова колективізація, ліквідація діяльності партій, суспільних організацій “Просвіт”, терор по відношенню до противників радянської вліди. В цілому об’єднання майже всіх Українських земель у складі УРСР мало корисне значення. Та всеж терор Радянського Союзу приніс страждання жителям західної України. Та однозначно перереконав західно –українське населення, що своє майбутне потрібно шукати в створенні незалежної об’єднаної Української держави.

Заходи радянізації

· У державній розбудові: проведення виборів до Рад; створення робітничих загонів, селянської міліції; утворення селянських комітетів,

· У сільському господарстві; конфіскація поміщицьких і монастирських земель та розподіл цих земель, а також засівного матеріалу, худоби, сільгоспзнарядь між селянами; створення колгоспів.

· У промисловості й фінансах: націоналізація великих промислових підприємств і всіх банків; створення робітничих комітетів; установлення контролю над виробництвом і розподілом продукції; запровадження 8-годинного робочого дня; укрупнення і реконструкція підприємств.

· У соціальній сфері: зміцнення системи охорони здоров'я; створення нових шкіл і навчальних закладів; створення системи соціального забезпечення.

72 . Українське питання напередодні та на початку Другої світової війни. Карпатсьька Україна

Наприкінці 30-х рр. Версальсько-Варшавська система не витримує натиску міцніючої Німеччини та її сателітів. У цих умовах українське питання поступово висувається на одне з передових місць у міжнародній політиці. Напередодні II Світової війни роз`єднаність українських земель, їх перебування у складі 4-ох держав, що мали різний соціальний устрій,були важливим дестабілізуючим фактором політичного життя Європи. Це робило українське питання центром гострих суперечностей. Українське питання – це питання про умови і механізм возз`єднання укр. земель та про створення власної укр. державності. Напередодні II Св. війни чітко визначилися 3 групи країн, зацікавлених у тому чи іншому варіанті вирішення укр. питання. 1 група – СРСР, Польща, Румунія, Чехословаччина – країни, до скаду яких входили укр. землі. Їх основна мета – втримати вже підвладні землі і по можливості приєднати нові. 2 – Англія і Франція, що своім втручанням у вирішення укр. питання або дипоматичним нейтралітетом задовольняли свої геополітичні інтереси.

Після мюнхенської змови (1938 р.) західних держав з Гітлером йому на поталу і пограбування було віддано Чехо-Словаччину, а разом з нею й Закарпаття. Почалося розчленування країни. Зокрема, виникло територіальне утворення Карпатська Україна зі своїм автономним урядом. Незабаром частину її загарбала Угорщина, через що столицю довелося перенести з Ужгорода до Хуста. Ще до того карпато-український уряд удався до завершення земельної реформи, відкриття нових українських шкіл, поширення української мови. Було створено Карпатську Січ — воєнізовану організацію з гімназистів, робітничої і селянської молоді. В громадському і політичному житті, збройній обороні Карпатської України, а також боротьбі проти угорських окупантів активну участь брало чимало членів ОУН з Галичини.

15 березня 1939 р. на засіданні сейму, вибори до якого перед цим відбулися за ініціативою політичної організації "Українське національне об'єднання", було проголошено утворення самостійної Карпатської України, її президентом обрано А. Волошина. Та вже вночі того ж дня він зі своїм урядом змушений був тікати з Хуста, бо угорські війська при підтримці Німеччини почали окупацію решти Закарпаття. Так, тільки-но народившись, самостійна Карпатська Україна перестала існувати.

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.