Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
metodichka_obschaya_chast_grazhdanskogo_prava.doc
Скачиваний:
9
Добавлен:
13.03.2016
Размер:
552.45 Кб
Скачать

Тема 5. Об’єкти цивільних прав: загальні положення. Речі як об’єкти цивільних прав

Теоретичні питання до теми:

 1. Поняття і види об'єктів цивільних прав.

 2. Ознаки об’єктів цивільних прав.

 3. Матеріальні та нематеріальні блага як об'єкти цивільних прав.

 4. Оборотоздатність об’єктів цивільних прав.

 5. Дії, результати робіт та послуги як об'єкти цивільних правовідносин.

 6. Речі та їх класифікація.

Практичні завдання до теми:

 1. Визначте, до якого виду речей відносяться:

- мисливська нарізна зброя;

 • інформація;

 • три собаки;

 • двоповерховий приватний будинок;

 • дві тони борошна;

 • картина І. Рєпіна;

 • набір виделок;

 • 400 літрів пива;

 • автомобіль;

 • ракетне паливо.

2. Петров упродовж двадцяти років колекціонува­ли старовинні монети. Ним було складено заповіт, відповідно до якого усе майно, у тому числі колекція монет, має у рівних частинах перейти матері та дружині Петрова.

Після смерті Петрова між його матір’ю та вдовою виник конфлікт: мати бажала на згадку про сина забрати собі всю колекцію, аргументуючи це також тим, що колекція є неподільною, а поділ призведе до втрати нею нумізматичної цінності. Замість колекції мати пропонувала вдові Петрова усе інше майно, спадкоємцями якого вони стали. Вдова Петрова проти такої пропозиції категорично заперечувала, висловлюючи намір отримати 2/3 частки колекції, яка на її думку є подільною, аргументуючи це тим, що з матір’ю Петров останні десять років не спілкувався.

Як слід вирішити спір?

3. Подружжя Іванових орендувало у Фастова приватний будинок строком на три місяці. Біля будинку росла яблуня. Коли вона почала плодоносити, між Івановими та Фастовим виник спір, кому належать яблука.

Як слід вирішити спір?

4. Неповнолітній Сидоров з 10 років займався у місцевій спортивній дитячо-юнацькій школі олімпійського резерву по стрільбі з луку. На повноліття він замовив батькам у подарунок мисливській карабін та пневматичну зброю калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю полоту кулі понад 100 метрів за секунду. Сидоров порадився з тренером щодо доцільності придбання такого виду зброї, на що останній зауважив, що будь-яка зброя є об’єктом, обмеженим у цивільному обороті, і, оскільки Сидоров не є військовослужбовцем або працівником органів внутрішніх справ, зброю у власність він придбати не може.

Підготуйте роз’яснення.

5. Кононов та Вєтров домовились про купівлю-продаж мобільного телефону, який належав Вєтрову, Кононовим. Вєтров передав Кононову телефон, Кононов натомість перерахував кошти на банківський рахунок Вєтрова. Невдовзі Кононов у телевізійній рекламі побачив, що телефон такої ж моделі, як він придбав у Вєтрова, продається у комплекті з чохлом, прикрашеним коштовними камінцями. На претензії Кононова з цього приводу Вєтров відповів, що вони не домовлялись про купівлю-продаж чохлу, чохол продається окремо і коштує половину від вартості телефону.

Як слід вирішити спір?

6. Іванов та Петров домовились про купівлю-продаж автомобілю, який належав Петрову, Івановим. При укладенні договору купівлі-продажу Петров заявив нотаріусу, що крісла у автомобіль він продає окремо, оскільки нещодавно заміняв на них обивочну тканину. Іванов відмовився укладати договір купівлі-продажу, після чого Петров звернувся до суду з позовом до Іванова, вимагаючи сплатити кошти за спричинену моральну шкоду та зайве витрачання ним особистого часу.

Підготуйте проект рішення суду.

Рекомендована література:

1. Лапач В.А. Система объектов гражданских прав: Теория и судебная практика. СПб: Юр. Центр Пресс, 2002. –544 с.

2 Сенчищев В.И. Объект гражданского правоотношения// Актуальные проблемы гражданского права Под ред. М.И.Брагинского – М. :Статут,1999.

3. Гардецька Н. О. Поняття і види об’єктів цивільних прав // Вісн. Верховного Суду України. — 2004. — № 3. — С. 37–39.

4. Завальна Ж. Об’єкт цивільних правовідносин // Юрид. Україна. — 2006. — № 7. — С. 36–39.

5. Спасибо-Фатєєва І. Оборотоздатність об’єктів цивільних прав // Право України. — 2005. — № 6. - С. 34–37.

6. Єрмоленко В. Майновий комплекс підприємства як об’єкт правовідносин // Підприємництво, господарство і право. – 2004. – № 12. – С. 3–6.

7. Ємельянчик С. Послуга в цивільному праві // Підприємництво, господарство і право. – 2005. – № 3. – С. 105–108.

Нормативно-правові акти:

1. Цивільний кодекс України // Голос України. – 2003. – № 45-46, 47-48.

2. Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок».

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]