Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
metodichka_obschaya_chast_grazhdanskogo_prava.doc
Скачиваний:
9
Добавлен:
13.03.2016
Размер:
552.45 Кб
Скачать

Тема 3. Фізична особа як суб’єкт цивільних правовідносин. Держава Україна, арк, територіальні громади як суб’єкти цивільних правовідносин

Теоретичні питання до теми:

 1. Поняття фізичної особи. Індивідуалізація фізичної особи.

 2. Цивільна правоздатність фізичної особи. Обмеження можливості фізичної особи мати незаборонені законом цивільні права і обов’язки. Співвідношення цивільної правоздатності та суб’єктивного цивільного права.

 3. Цивільна дієздатність фізичної особи та її обсяг.

 4. Види цивільної дієздатності. Набуття повної цивільної дієздатності фізичною особою, яка не досягла 18 років (емансіпація).

 5. Випадки та підстави обмеження цивільної дієздатності фізичної особи.

 6. Визнання фізичної особи недієздатною.

 7. Опіка і піклування.

 8. Місце проживання фізичної особи та його цивільно-правове значення.

 9. Підстави, порядок та правові наслідки визнання фізичної особи безвісно відсутньою й оголошення її померлою.

 10. Акти цивільного стану.

 11. Фізична особа-підприємець. Принципи та умови здійснення підприємницької діяльності фізичною особою. Цивільно-правова відпо- відальність фізичної особи-підприємця. Управління майном, яка використовується для підприємницької діяльності органом опіки та піклування. Визнання фізичної особи-підприємця банкрутом.

 12. Держава Україна, АРК, територіальні громади як суб’єкти цивільних правовідносин.

Практичні завдання до теми:

1. Вікторов, якому виповнилось 17 років, на грошові кошти, які йому подарували родичі на день народження, придбав мобільний телефон у Петрова. Через кілька днів Вікторов з власної необережності розбив телефон, після чого акумулятор від нього продав малолітньому сусіду Горшкову. Батьки Горшкова звернулися до батьків Вікторова з вимогою повернути гроші, передані їх сином за акумулятор, на що батьки Вікторова відповіли відмовою, пояснивши, що Вікторов вже дорослий й вони за його дії відповідальності не несуть.

Як має бути вирішена справа? Як має бути вирішена справа, у разі, якщо вік Петрова на момент купівлі-продажу телефону становив 15 років?

2. Неповнолітній Павлов працював сторожем на складі молокозаводу. Отримані кошти він витрачав на власні потреби, у тому числі купував алкогольні напої та квитки державної лотереї. Батьки Павлова звернулися з позовом до суду, у якому вимагали заборонити керівництву молокозаводу, на якому працював Павлов, виплачувати йому грошові кошти, й перераховувати їх одразу на розрахунковий рахунок матері Павлова. Свою вимогу батьки аргументували побоюванням за моральний облік сина та важким матеріальним становищем родини.

Підготуйте відповідь у формі судового рішення за позовом Павлових.

3. П’ятнадцятирічна Соколова народила дитину. Коли дитині виповнилось два місяці, Соколова вирішила піти працювати офіціанткою до кафе «Мрія». Керівництво закладу відмовилось укладати трудовий договір з Соколовою, аргументуючи це тим, що вона не досягла повноліття й до того ж має маленьку дитину. Соколова звернулася за консультацією до фахівця в галузі права.

Яку відповідь повинен надати фахівець у галузі права?

4. Борисенко, будучи опікуном малолітньої дитини, отримав від благодійної організації кошти на організацію подорожі дитини до «Диснейленду». Отримані кошти Борисенко частково витратив на придбання одягу для дитини, на кошти, що залишилися, він придбав своїй дружині золоті прикраси. Благодійна організація звернулася до Борисенка за поясненнями щодо цільового витрачення коштів, на що останній зауважив, що дитина мала й в подібних подорожах не має потреби. Представник благодійної організації звернувся за роз’ясненнями до органу опіки та піклування.

Яке роз’яснення має надати орган опіки та піклування?

5. Мати тринадцятирічного Івана звернулася до відділу реєстрації органів державного стану з проханням змінити йому ім’я на Джон та виключити зі свідоцтва про народження дитини зазначення її по-батькові, оскільки родина через рік планує емігрувати до Великобританії. До заяви було подано нотаріально посвідчену у присутності двох свідків згоду дитини на зміну імені та по-батькові.

Яке рішення має прийняти орган реєстрації актів цивільного стану?

6. Восьмирічний Хлопов та десятирічний Жанов, перебуваючи у вихідний день на прогулянці без супроводу батьків, кидали камінням у вітрину крамниці, внаслідок чого було розбите вітринне скло та пошкоджено касовий апарат, який знаходився на столі біля вітрини. Керівництво крамниці звернулося до батьків Хлопова та Жанова з вимогою сплатити спричинені збитки. Батьки Хлопова та Жанова відповіли відмовою, пояснивши, що самі діти є недієздатними внаслідок віку, а батьки за дітей відповідальності не несуть.

Як має бути вирішений спір?

7. Явір, працюючи директором великого промислового комплексу, усю заробітну платню витрачав на азартні ігри та алкогольні напої. Дружина Явіра звернулася до суду з проханням обмежити Явіра у дієздатності. Явір проти позову заперечував, пояснюючи, що дружина працює та отримує заробітну платню, а донька є студенткою та отримує стипендію, отже, своєю заробітною платою він вправі розпоряджатися на власний розсуд.

Яке рішення має прийняти суд? Охарактеризуйте підстави обмеження цивільної дієздатності.

8. Сусіди звернулися до суду з вимогою про визнання Семенової недієздатною, оскільки остання тримає вдома в антисанітарних умовах 15 котів та 10 собак, на зауваження судів щодо шуму та неприємних запахів не реагує, на прогулянки тварин не виводить. Наведене, на думку сусідів – усіх мешканців під’їзду, де проживає Семенова, – свідчить про наявність у неї хвороби психіки.

Яке рішення має прийняти суд? Охарактеризуйте підстави визнання особи недієздатною.

9. Фокін придбав квиток на авіарейс з міста А. до міста Б. на 20 червня 2012 року. На момент рейсу трапилась авіакатастрофа. Серед загиблих та серед тих, хто вижив, пошуковці Фокіна не виявили. Дружина Фокіна 20 липня 2012 року звернулася до суду з проханням визнати Фокіна безвісно відсутнім, оскільки їй необхідно було терміново продати будинок, що належав Фокіну. Судом заявниці було відмовлено з посиланням на те, що не сплинув передбачений законодавством річний термін.

Чи обґрунтоване рішення суду? Як має бути вирішена справа?

10. У 2001 році Іванов поїхав відвідати бабусю, яка мешкала у сусідньому місті. До бабусі він не приїхав, а через півроку родина Іванова отримала листа, надрукованого за допомогою технічних засобів, у якому було зазначено, що Іванов мешкає у іншому місті й повідомить про себе та своє місцезнаходження родину через місяць. За відсутності будь-яких відомостей з боку Іванова, у січні 2013 року його дружина звернулася до суду з проханням голосити Іванова померлим.

Яке рішення має прийняти суд?

11. Складіть порівняльну таблицю відмінностей опіки від піклування.

Складіть схему обов’язків фізичної особи-підприємця, які виникають у зв’язку із припиненням ним підприємницької діяльності.

Складіть схему правових форм участі, органів та представників держави, Автономної республіки Крим, територіальних громад у цивільних правовідносинах з наведенням прикладів.

Рекомендована література:

1. Ромовська З. Цивільна правоздатність громадян // Право України. – 1994. – № 10. – С. 51-54.

2. Бічук Л. Цивільно-правова відповідальність за шкоду, заподіяну неповнолітніми // Юридический вестник. – 2000. – № 4. – С. 89-93.

3. Слободян С. Обмеження дієздатності фізичних осіб: цивільно-правові проблеми: Комент. та тлумачення законодавства // Юрид. журн. – 2004. – № 1. – С. 32–33.

4. Бенедисюк І. Участь держави, Автономної Республіки Крим, те­риторіальних громад у цивільних відносинах // Бухгалтерія. – 2004. – № 10. – С. 60–62.

5. Спасибо-Фатєєва І. Деякі проблеми, пов’язані з участю держави Україна в цивільно-правових відносинах // Вісник Академії правових наук України. – 2006. – № 4 (47). – С. 96–107.

6. Стасюк Г. Охорона дітей, позбавлених батьківського піклування, в історичному розвитку // Право України. – 2005. – № 2. – С. 108–111.

Нормативно-правові акти:

1. Конституція України // Відомості Верховної Ради України. - 1996.- №30.

2. Цивільний кодекс України // Голос України. – 2003. – № 45-46, 47-48.

3. Цивільний процесуальний кодекс України // Голос України. – 2004. - № 89.

4. Закон України «Про психіатричну допомогу» // Відомості Верховної Ради України. – 2000. - № 19. – ст. 143.

5. Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» // Відомості Верховної Ради України. – 2004. - № 15. – ст. 232.

6. Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» // Голос України. - 2010. - № 137.

7. Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення, анулювання актових записів цивільного стану, затверджене наказом Міністерства юстиції України від 26.09.2002 року № 86/5 (у редакції наказу від 10.12.2007 року № 1227/5) // Офіційний Вісник України. - 2007. - № 95. – ст. 3475.

8. Правила реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5 (у редакції наказу від 22.11.2007 року № 1154/5) // Офіційний Вісник України. - 2007. - № 90. – ст. 3320.

9. Порядок розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України // Офіційний Вісник України. – 2007. - № 52. – ст. 2115.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]