Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Lection-EП.doc
Скачиваний:
34
Добавлен:
20.02.2016
Размер:
1.13 Mб
Скачать

Тема 3. Раціональне використання та охорона земельних ресурсів.

1. Земельний фонд України та екологічні проблеми.

  1. Земельна рента. Оцінка земельних ресурсів та плата за землю.

3. Рекультивація земель, порушених гірничодобувними роботами.

4. Раціоналізація землекористування

1. Земельний фонд України. Екологічні проблеми сільського господарства.

Земельний фонд України складає 60,36млн.га при розораності території 55%. Для порівняннярозораність у США - 20%, Англії - 28%, Болгарії - 34%. Різке зростання с/г угідь та ріллі призвело до скорочення інших угідь -лісів, багаторічних насаджень.

Вітрову ерозію спричиняють пилові бурі. Водна - із-за зменшення вмісту гумуса вода легко розмиває грунт, змиваючи його з кожного гектара до 70т, замулюючи водоєми. Хімічна ерозія - зміна хімічних, а відповідно і плодородючих властивостей грунту. Хімічна ерозія посилює звичайні види ерозії (вітрова і водна), сприяє забрудненню природного середовища. Чим крутіший схил, тим інтенсивніше ерозія. Різновидністю водної ерозії є ірригаційна ерозія. Вона розвиається в результаті порушення правил поливу при зрошувальному землеробстві. Руйнування грунтів під дією транспорта, землеройних машин і техніки отримало назву технічної ерозії.

Зазначимо, що там де мало гумусу у грунті виникають пилові бурі, щвидкість вітру над полем завдяки стерні зменшується на 30-50%. На схилах крутизною 5-10° крім перерахованих заходів рекомендується робити контурні борозни (рівчаки), збільшення гущіни стоячих рослин, вирощування здебільшого озимих культур. Масиви з нахилами 10-15° доцільно використовувати під багатолітні трави, виноградники, сади. Схили понад 15° належить терасирувати і використовувати для деревинних і садових насаджень.

Відомо, що для відновлення грунтів застосовують методи меліорації. Осушення перезволожених і заболочених грунтів, зрошення засушливих грунтів, хімічне регулювання вмістку солі - рекультивація (лат.-відновлення, реконструкція) земель. Але необачене використання цих підходів, втручання в природні екологічні процеси дуже часто дає зворотні негативні результати. Зрошення обертається засоленням - утворюються вторинно засолені грунти - солончаки, заболочуванням, а осушення болот зміною ландшафтів, кліматів, погодних умов, зникнення рослин і тварин.

До числа найефективніших заходів для попередження засолення грунтів і боротьби з ним належить вертикальний машинний дренаж для відкачки ґрунтових вод, особливо при водопропускаючих грунтах. На кінець велике значення в попередженні засолення грунтів, особливо при освоєнні вже засолених грунтів має глибокий горизонтальний дренаж у поєднанні з промивними полями або з вертикальним дренажом. Зазначимо, що всі землі держави мають бути під її контролем.

Особливу тревогу і побоювання викликає хімічне забруднення грунтів пестицидами і гербицидами, важкими металами - міддю, цинком, миш'яком, свинцем, ртуттю, нікелем, хромом, торієм - майже усіма елементами таблиці Менделєєва. Це результат бездумного і не дуже грамотного господарювання по принципу - природа, а значить і люди все стерплять. Всі ці елементи попадають до грунту з димами від заводських труб, в тому числі Маріупольських та Запорізьких. Іменно гігантські хіміко-металургійні підприємства Маріуполя, Запоріжжя, Кривого Рогу здійснюють викиди за рік у середньому по 300 тис.тонн шкідливих речовин з попутними східними вітрами випадають і на територію Бердянського району і самого Бердянська.

При нераціональному утримуванні тварин забруднюються водоймища, природне середовище отруюється відходами тваринницьких ферм - аміаком, мікроорганізмами.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]