- •Міністерство охорони здоров'я україни
- •Методичні рекомендації
- •При підготовці до практичного заняття
- •Актуальність теми:
- •2. Навчальні цілі:
- •3. Матеріали доаудиторної самостійної роботи
- •3.1. Базові знання вміння, навички, необхідні для вивчення теми:
- •3.2. Зміст теми заняття:
- •Етапи проведення гігієнічного виховання в дошкільних дитячих закладах Перший етап
- •Другий етап
- •Третій етап Проведення уроку гігієни в дитячому садку
- •Проведення гігієнічного виховання в 1-3 класах Перший етап
- •Другий етап
- •Третій етап Проведення гігієнічного виховання в молодших класах
- •Проведення гігієнічного виховання в 5-8 класах.
- •Форми і методи контролю роботи по вихованню навиків гігієни порожнини рота
- •3.3.Список рекомендованої літератури:
- •3.4. Орієнтована карта для самостійної роботи студентів з літературою по темі заняття.
- •3.5. Матеріали для самоконтролю студентів на доаудиторному етапі: а. Теоретичні питання для самоконтролю
- •4. Матеріал для аудиторної самостійної роботи.
- •4.2. Професійний алгоритм оволодіння практичною навичкою Інструкція щодо проведення заняття у середній групі дитячого дошкільного закладу
- •Заняття № 1
- •Заняття №2
- •Інструкція щодо проведення заняття у школі
- •Лекція "Як зберегти зуби здоровими?"
- •5. Матеріали для післяаудиторної самостійної роботи
Заняття №2
Мета: Уточнити і закріпити знання дітей про профілактику захворювань зубів, про значення правильного харчування для здорових зубів, вчити якісно і свідомо чистити зуби, виховувати самостійність, потребу в даній звичці.
Матеріал: предметні картини з продуктами харчування, фантомна модель зубного ряду.
Хід заняття:
- Діти, що потрібно, щоб бути здоровим?
(рано вставати, робити зарядку, митись, чистити зуби, гарно їсти, любити спорт, фізкультуру).
- А чистити зуби ви всі вмієте?
Давайте пригадаємо, як це правильно робити (запитують дитину)
- Нагадаємо, як називаються наші зубки і що вони роблять (різці кусають, а жувальні - жують). Покажіть на моделі де різці, а де жувальні.
- Які пасти дитячі ви знаєте?
- Що додають у водичку для полоскання, для чого?
- Від чого хворіють зуби?
- Послухайте вірш Г.Бойка про ведмедика - ласуна.
"Дуже жаль мені ведмедя
бо об’ївся, бідний, меду
Хоч солодке діти люблять
та воно їм зубки губить".
"Гризла білка шкарлупки,
Заболіли в неї зубки,
Плаче, білочка "Болить"...
Що мені тепер робить?
Хочеш мати гарні зубки
Не гризи отак шкарлупки".
- Чому у ведмедика боліли зуби?
А від чого ще можуть боліти зуби? (цукерки, цукор, шоколад, шкарлупки)
- Щоб зуби не боліли треба їсти добре помиті овочі і фрукти (показую предметні картинки), пити молоко, їжу добре пережовувати, не спішити, а після їжі що обов’язково потрібно зробити? Так, полоскати рот водою. А тепер послухайте загадку:
У нее с утра дела:
Чистит зубы добела (зубная щетка).
Інструкція щодо проведення заняття у школі
Зразок уроку гігієни для дітей другого класу школи.
Лекція "Як зберегти зуби здоровими?"
Лектор: (Вітання, знайомство!)
Діти: (Вітання!)
Лектор: Хто знає чим займається лікар-стоматолог?
Діти: Лікує зуби, ясна (можна допомагати дітям у відповідях).
Лектор: Вірно (похвалити за вірні відповіді).
Лектор: Людині потрібні зуби? Може краще, якщо б їх не було?
Діти: Посміхаються. Ні, потрібні, щоб правильно вимовляти слова, прикрашають обличчя людини, щоб відкушувати та пережовувати їжу.
Лектор: Правильно. Доцільно підсумувати відповіді та пояснити, якщо у роті є хворі зуби, можуть хворіти шлунок, серце, вуха, суглоби та інші органи.
Хто знає з чого складається зуб?
Діти: Відповіді можуть бути різні (краще їх вислухати, якщо якась частина зуба була сказана вірно – похвалити). Показати на макеті.
Лектор: Правильно. Зуб - частина цілого організму, це жива структура і до нього відноситься значно більше, ніж та невелика частина, яку ви можете справді бачити у своєму роті. Подивиться на малюнок. Частина зуба, що знаходиться вище лінії ясен, називається коронкою, частина зуба, що знаходиться у щелепі та міцно тримає зуб називається коренем. Коронку покриває емаль - твердий, білий шар зуба. Емаль є найтвердішою речовиною зуба. Дентин - жовта тканина, що формує основну частину зуба. Пульпа - "живе ядро" зуба, що містить нерви і кровоносні судини. Цементна речовина - кісткоподібна тканина, що покриває корінь і допомагає утримувати зуб на місці.
Лектор: Від чого можуть хворіти зуби?
Діти: 1. Якщо їсти багато цукерок.
2. Якщо не чистити зуби.
3. Якщо не займатися спортом, людина стає слабкою, може захворіти, у неї також швидко можуть захворіти зуби".
4. Якщо не ходити до стоматолога на перевірку.
Лектор: Ви, мабуть, всі чули, що існує таке захворювання як "карієс". В перекладі з латинської мови "карієс" означає "гниття".
Хто знає як він з’являється?
Діти: (Відповіді).
Лектор: Карієс спричинюється бактеріями у зубному нальоті. Зубний наліт - м'який, липкий, майже невидимий шар, що постійно формується на зубах і є в роті будь-якої людини. Він містить мільярди бактерій, що є причиною карієсу й хвороб ясен. Бактерії не атакують зуб прямо, але вони перетворюють цукор, присутній у стравах, в кислоту. Саме ця кислота починає розчиняти зубну емаль. Емаль демінералізується, внаслідок чого стає пористою й утворюється біла пляма, яка не турбує, її важко помітити, її може помітити лише лікар.
Бактерії незабаром досягають м'якої пульпи всередині зуба, де вони атакують нерви і кровоносні судини. Тоді може виникати зубний біль. Якщо зуб своєчасно не полікувати, інфекція може розповсюджуватися у щелепу.
Крім того, зубний наліт подразнює ясна і поступово може викликати їх запалення. При цьому з'являються кровоточивість ясен при їх чищенні, неприємний запах із рота.
Лікувати хворі зуби та ясна, допомогти зберегти їх на довго здоровими та міцними повинен лікар-стоматолог. Тому не забувайте двічі на рік обов'язково відвідувати стоматолога.
Лектор: Як ви вважаєте, що треба робити, щоб зберегти ваші зуби здоровими дуже довго?
Діти: Чистити зуби, не їсти солодкого, їсти сир, тверду їжу.
Лектор: Вірно, ви повинні пам’ятати, що кожен з вас сам може зберегти здорову усмішку, якщо буде дотримуватись певних правил.
Правило 1. Фізичний розвиток і загартування. У здоровому тілі - не тільки здоровий дух, як говорить народне прислів'я, а й здоровий зуб. Ви знаєте, що спорт і загартування дають людині високий опір до захворювань, збільшують життєву стійкість. Отже, регулярні заняття в улюбленій спортивній секції, зарядка щодень, басейн - усе це важливо для стану зубів, адже при неправильній статурі формується неправильний прикус, що призводить до неправильного змикання зубів. При цьому зуби працюють не всі і неякісно, тому частіше хворіють.
Правило 2. Активне жування. Фізкультура потрібна також для зубів. Серед причин карієсу та гінгівіту вчені відмічають і те, що жувальний апарат людини позбавлений навантаження, яке мали зуби у первісних предків. Треба вживати жорстку їжу, проварене м'ясо, а не страви із фаршу, овочі та фрукти, по можливості, сирі й тверді, не відмовлятися від черствого хліба, особливо скоринок. Важливо багато і сильно жувати після в'язких продуктів - каш, пюре і кондитерських виробів. Це забезпечує самоочищення зубів від залишків їжі, зміцнює підтримуючий апарат зуба, покращує живлення тканин, що оточують зуб. Тому їду потрібно закінчувати морквою, яблуками або грушами.
Правило 3. Гімнастика для зубів і ясен. Навантаження на зуби, окрім жування, можна підсилювати механічним тренуванням. Необхідно привчити себе в будь-яких умовах (у дорозі, наприклад) поперемінно стискати зуби міцно і слабкіше, закривати рот плавно на кілька секунд і швидко. Такі рухи потрібно виконувати, змикаючи то бічні зуби (як при жуванні), то передні (як при відкушуванні). Інші рухи - зміщення нижньої щелепи вправо і вліво знову ж таки сильно й помірно, але так, щоб зуби ковзали по зубах.
Правило 4. Раціональне харчування. Це означає, що харчуватися потрібно регулярно. Збалансоване харчування, при якому споживається мало цукру, забезпечить вам усі вітаміни й мінерали, необхідні для здорових зубів. Щоб зуби росли сильними та здоровими, їм потрібен кальцій, фосфор, фтор, вітаміни Д, А, С та інші мінерали та вітаміни.
Кальцій містять молочні продукти (молоко, кефір, йогурт без добавок, сир, твердий сир), зелені овочі, морква, капуста, салат, горіхи, абрикоси, яблука. Фосфором багаті риба, м'ясо. Але щоб ці мінерали добре засвоїлись, доцільно їсти такі продукти, де співвідношення їх є оптимальним (наприклад: грецькі горіхи, полуниця), та продукти, що містять білки, вітаміни.
Фтор потрібен для міцного емалевого покриття, що оберігає кожен зуб. Крім того, постійні зуби, що формуються зараз у ваших щелепах, будуть завдяки фтору більш міцними та здоровими. Фтор знайдений у більшості видів риб, морській капусті, у чаї.
А ось солодкі та борошняні страви потрібно обмежити. Перевантаження солодощами, нестача вітамінів і мікроелементів - ось головні чинники карієсу зубів, котрий широко розповсюдився в світі після винаходу способу виробництва цукру. Цукор потрібен – він джерело енергії, ним живиться мозок, але дуже часто ми ним зловживаємо.
Правило 5. Обмеження у споживанні солодощів. Якщо дуже хочеться поласувати цукеркою, то можна не частіше одного разу на тиждень зробити "солодкий день", з'їсти всього одну-дві, краще цукерки з молочного шоколаду, ніж льодяники й тягучки, які довго розчиняються в роті і створюють для зубів шкідливе солодке середовище. Після цукерки або тістечка прополіскувати рот потрібно особливо ретельно. Буде дуже добре для ваших зубів, якщо ви ці солодощі заміните на свіжі фрукти, горіхи й насіння.
Хоч кількість цукру, що споживається, є важливою і повинна бути зменшена, саме частота споживання цукру є основною причиною пошкодження зубів. Постійне вживання солодкої їжі протягом дня підтримує рівень кислоти в роті весь час високим, дозволяючи бактеріям здійснювати постійну атаку. Саме тому їжа та напої, що містять багато цукру і споживаються між основними прийомами їжі, створюють реальні проблеми для зубів.
Правило 6. Зрошення зубів рідкими харчовими продуктами, здатними зміцнювати емаль. Такими продуктами є молоко й чай (особливо зелений), які корисно на 1-2 хвилини затримувати в роті або повільно пити.
Правило 7. Ополіскування ротової порожнини. Це потрібно робити зразу після їжі, поки не почалося розкладання харчових речовин під впливом мікробів. Особливо шкідливими для зубів і ясен є продукти бродіння цукру, тому корисно використовувати лужну мінеральну воду, але проста вода теж підійде. Полоскати потрібно енергійно протягом 2 хвилин.
Правило 8. Чищення зубів.
Лектор: Хто знає скільки разів на день треба чистити зуби?
Діти: 1, 2, 3…
Лектор: Необхідно ретельно чистити зуби два рази на день: зранку - після сніданку, ввечері - перед сном. Але коли ви цілий день вдома, то треба чистити зуби і після обіду.
Чистку зубів проводять послідовно спершу на верхній, потім на нижній щелепах. Лікар демонструє методику чищення зубів на моделі. На кожній поверхні необхідно робити по 10 парних рухів щіткою з обов'язковим залученням ясенного краю. Чистку починають із жувальної групи зубів нижньої щелепи: жувальні поверхні чистять обертально-поступальними рухами, вестибулярні поверхні -підмітаючими рухами від ясен, а оральні - скребучими рухами. Потім послідовно таким само чином чистять фронтальні зуби і далі переходять на іншу сторону щелепи. У цій же послідовності чистять усі зуби на верхній щелепі. Чистку завершують вертикальними рухами щітки при зімкнутих щелепах у фронтальній ділянці і коловими рухами в ділянці жувальних зубів. На чистку зубів витрачається близько 3 хвилин, протягом яких треба здійснити 300-320 парних рухів зубною щіткою.
Вам, напевно, буде цікавим дізнатися про те, що людина почала чистити зуби дуже давно. Ще у індусів у VII в. до н.е. описана така методика чищення зубів: "Встав рано со сна, следует почистить зубы щеткой. Щетка делается из свежей, не тронутой червями, ветви дерева или куста без узлов, длиной в 12 пальцев и толщиной в мизинец, которая зубами расщепляется на конце в виде кисточки. Кроме щетки, ежедневно применяется также паста, содержащая мед, растительные масла и ряд ароматических ингредиентов. Каждый зуб чистится отдельно, причем следует избегать повреждения десны".
Основний інструмент для чищення зубів - зубна щітка. У кожного вона повинна бути своя. Для вас найкраща зубна щітка - дитяча, із синтетичної щетини, середньої м'якості із закругленими кінцями. Її робоча частина повинна за розміром бути як 2-3 зуба. Компанія Проктер енд Гембл розробила сучасний варіант зубної щітки для дітей 6-12 років "Junior". Її особливість полягає в тому, що твердіші внутрішні щетинки ретельно очищують зуби від нальоту, довші зовнішні щетинки обережно масажують ясна і знімають наліт із бокової частини зубів. Щітка має неслизьку ручку, яку легко утримувати та гнучку шийку, що прогинається й запобігає пораненню ясен.
Зубну щітку треба зберігати у чистоті, робочою частиною угору. Ніколи не використовувайте дома для зберігання щітки футляри, вони необхідні тільки у дорозі. Зубна щітка повинна висохнути до наступного чищення зубів. Якщо вона залишиться вологою, то на ній будуть швидко розвиватися бактерії. Свою зубну щітку треба замінювати на нову кожні 3 місяці, оскільки стара щітка, що має нерівні щетинки, не може гарно очищувати зуби.
Лектор: А що робити коли ви не маєте можливості почистити зуби після їжі (в школі, в гостях)?
Діти: Пополоскати, пожувати жувальну гумку, з’їсти тверду їжу.
Лектор: Зубна щітка не може очистити міжзубні проміжки. Для їх чищення треба використовувати зубні нитки (флоси). Як правильно ними користуватися вас навчить ваш лікар-стоматолог.
Після того, як ви закінчили чистити зуби щіткою та флосом, треба прополоскати рот, щоб видалити залишки зчищеного нальоту.
Крім того, є ще один, добре вам відомий засіб гігієни. Це - ваша улюблена жувальна гумка. Але вам треба запам'ятати, що вона ніколи не замінить зубну щітку. Серед усіх жувальних гумок доцільно віддавати перевагу тим, що не містять цукру. Жувати її можна тільки після їжі на протязі 10 хвилин, якщо не має можливості скористатися зубною щіткою. Жувальна гумка збуджує виділення слини, а свіжа слина добре нейтралізує кислоту ротової рідини. Але жування гумки натщесерце може призвести до захворювань шлунка. Крім того, людина, що постійно щось жує, виглядає, м'яко кажучи, не дуже привабливо.
Правило 9. Застосування зубних паст із фтором. Зубні пасти використовуються для підсилення очищаючої дії зубної щітки. Вони містять очищуючі речовини і різноманітні хімічні елементи, які розчиняють і знешкоджують зубний наліт, освіжають подих. Вони містять кальцій, фосфор, фтор, які запобігають розвитку карієсу. Вам уже можна використовувати і зубні пасти для дорослих, головне брати невелику кількість (величиною з горошину) пасти та дуже важливо, щоб паста вам подобалась - оскільки зуби чистити треба протягом 3 хвилин. Існують зубні пасти розроблені для вашого віку. Наприклад, "Blend-a-med Junior gel", TEENS 8 -18”, Лакалут 8+.
Правило 10. Бережне ставлення до зубів. Емаль зубів не витримує різкої зміни температури й ударів. А її ушкоджена поверхня легко стає місцем, звідки починається руйнування зуба. Тому потрібно уникати температурних перепадів: не можна після гарячого відразу їсти холодне чи навпаки.
Небезпечно відкушувати й гризти зубами тверді предмети з металу, пластмаси, гризти горіхи - емаль може відколотися. Крім того, якщо у вас є звичка постійно гризти чи смоктати, наприклад, ручку, може розвинутись порушення розташування зубів у щелепі чи розвиток щелеп, які необхідно буде лікувати у ортодонта. Під час падіння чи удару, коли травмується зуб, негайно слід звернутися до лікаря.
Ми дуже сподіваємось, що ви неодмінно будете користуватися цими правилами догляду за зубами та регулярно (двічі на рік) відвідувати свого стоматолога. І тоді ваша посмішка завжди буде білосніжною та здоровою, та буде приносити радість вам і вашим батькам.
4.3. Методичне забезпечення самостійної роботи студента на основному етапі практичного заняття Методична література по темі заняття
-
Відеоматеріали, плакати
-
Забезпечення можливості проведення уроку гігієни в організованих дитячих закладах.
