Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
khimichni_reakciji_tkachenko.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
15.11.2019
Размер:
372.22 Кб
Скачать

IV.Закріплення вивченого матеріалу

1.Хімічний диктант

1)Чинники, які впливають на швидкість хімічної реакції…. (природа реагуючих речовин, ступінь їх подрібнення, концентрація, температура, каталізатори).

2)Процес зміни швидкості реакції під впливом каталізатора…..(каталіз).

3)Сповільнювачі реакції….(інгібітори).

4)Біологічні каталізатори….(ферменти).

5)Реакції, що відбуваються за участі каталізатора, називаються…(каталітичними).

2.Складання схеми «Значення каталітичних реакцій»

У хімічній промисловості У живій природі:

- Переробка нафти -забезпечують перебіг

- виробництво амоніаку, біохімічних процесів.

сульфатної кислоти,

полімерів,

синтетичного каучуку.

V.Домашнє завдання

Вивчити параграф 17, виконати вправи № 2, 3, 4 на ст. 111підручника.

Тема: Оборотні і необоротні реакції. Хімічна рівновага.

Мета: формувати уявлення учнів про хімічну рівновагу; ознайомити з класифікацією реакцій на оборотні й необоротні; показати необхідність зсуву хімічної рівноваги; формувати уявлення про фактори, що впливають на зсув хімічної рівноваги.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Форми роботи: розповідь учителя, розв’язування тренувальних вправ, самостійна робота учнів, робота з картками.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д.І Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів, картки.

Девіз уроку: «Запитуйте і відповідайте – це девіз пізнання і навчання».

Хід уроку:

I.Актуалізація опорних знань

1.Вправа «Точка зору»

Висловіть свою думку про значення термохімічних, каталітичних, окисно-відновних реакцій у природі та житті людини.

2.Хімічний тренінг: «Пригадай»

- Реакції обміну;

- реакції заміщення;

- Реакції сполучення;

- реакції розкладу;

- окисно-відновні реакції;

- Термохімічні реакії;

- каталітичні реакції.

3.Самостійна робота:

Розв’яжіть задачу: Напишіть термохімічне рівняння реакції між газоподібним карбон(II) оксидом і воднем, в результаті якої утворюються газоподібні продукти метан (СН4) і вода. Відомо, що при одержанні 1 моль метану виділяється 206,16 кДЖ теплоти. Які чинники ви запропонували б змінити для збільшення швидкості цієї реакції?

I.Мотивація навчальної діяльності

Які ви знаєте типи хімічних реакцій? Є ще одна ознака, яку ми вивчимо на уроці. Це ознака зворотності. За цією ознакою хімічні реакції бувають: оборотні і необоротні. То ж запишіть тему уроку.

II.Вивчення нового матеріалу

1.Інтерактивна вправа «Навчаючи, вчуся».

Кожен учень отримує картку з певною інформацією, якою він ділиться зі своїми однокласниками , при цьому відбувається взаємообмін фактами. По закінченні ознайомлення з усіма фактами учні обговорюють те, про що вони дізналися.

Картки:

1)У момент настання хімічної рівноваги швидкість прямої реакції дорівнює швидкості зворотної.

2)У стані рівноваги пряма і зворотна реакції не припиняються.

3)Кожна система прагне до рівноваги.

4)На стан хімічної рівноваги впливають концентрація реагуючих речовин, температура, тиск.

5)Внаслідок зміни будь-якого параметра хімічної реакції ( концентрації речовин, тиску, температури) рівновага порушується і концентрація речовин змінюється до тих пір, поки не настане динамічна рівновага.

6)Хімічні реакції, що відбуваються у протилежних напрямах, називаються оборотними.

7)Реакція, під час якої з вихідних речовин утворюються кінцеві продукти, називається прямою реакцією.

8)Реакція, під час якої вихідні речовини служать продуктами реакції, називається зворотною реакцією.

9)Хімічна рівновага: скільки частинок вихідних речовин вступає в пряму реакцію, стільки саме їх утворюється в результаті зворотної реакції, тобто концентрації речовин залишаються незмінними.

10)Після досягнення рівноваги оборотні реакції не доходять до кінця, оскільки і пряма, і зворотна реакції продовжуються, при чому з однаковою швидкістю.

11)У момент встановлення хімічної рівноваги завжди можна знайти як продукти реакції, так і вихідні речовини.

12)Необоротні реакції йдуть до кінця.

13)Умовою необоротної реакції є утворення осаду, виділення газу, зміна кольору, істотна зміна температури.

14)На зміщення хімічної рівноваги впливає зміна температури, зміна концентрації реагуючих речовин; в реакціях між газами впливає зміна тиску.

Конкурс знавців:

Бесіда з учнями за результатами спілкування. Учні по черзі відповідають на запитання, доповнюючи один одного.

Запитання:

- Що таке динамічна рівновага?

- Які умови хімічної рівноваги?

- Що впливає на стан хімічної рівноваги?

- Які реакції називаються прямими, а які оборотними?

- Які умови необоротних реакцій?

2.Робота в групах: елементи методики «Прес»

На дошці записується проблема: принцип Ле Шательє:

Зовнішній вплив на систему, яка перебуває у стані рівноваги, сприяє перебігу тієї реакції, яка послаблює цей вплив.

Діти працюють по 4 чоловіки.

Перша група визначає вплив концентрації.

Друга – вплив температури.

Третя –вплив тиску.

Якщо клас великий, то можна створити ще групи, які будуть доповнювати і виправляти помилки товаришів.

Представники груп викладають висновки обговорення, використовуючи дорожні слова в дужках:

1.Позиція (ми вважаємо, що…).

2.Обгрунтування (…тому, що…).

3.Приклад (…наприклад,…).

4.Висновки (…тому…).

Учні працюють у групах, обговорюючи проблеми. Потім всіх вислуховують.

Висновки записують у зошити.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]