Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
khimichni_reakciji_tkachenko.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
15.11.2019
Размер:
372.22 Кб
Скачать

IV.Узагальнення та систематизація знань

1.Колективна робота

Закінчіть схеми хімічних реакцій. Укажіть окисно-відновні реакції:

А)Al +O2

Б) CO2+H2O→

В)CaO +H3PO4 →

Г) NH3→

Д)Zn +HCl→

Зробіть висновок: яка з реакцій – сполучення, заміщення, розкладу, обміну – завжди є окисно-відновною.

V.Домашнє завдання: вивчити параграф14, виконати вправи №3, 4 на ст.91 підручника; «Я – репортер», напиши репортаж про значення ОВР у природі і житті людини.

Тема: Складання рівнянь найпростіших окисно-відновних реакцій, добір коефіцієнтів.

Мета: Розвивати навички складання окисно-відновних реакцій; закріпити навички складання хімічних рівнянь на прикладі найпростіших окисно-відновних реакцій, визначати процеси окиснення та відновлення. Довести важливість окисно-відновних процесів для життєдіяльності організмів, у техніці та побуті.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок.

Форми роботи: виконання тренувальних вправ, групова робота, самостійна робота,графічний диктант, вибірковий диктант, робота в парах, робота з підручником.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д.І Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів, алгоритм складання рівнянь окисно-відновних реакцій методом електронного балансу, картки-завдання.

Девіз уроку: «Просто знати – це ще не все, знання потрібно використовувати» (Гете).

Хід уроку

I.Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання.

2.Фронтальна робота з класом, застосування інтерактивного методу «Мікрофон».

- Які ви знаєте типи хімічних реакцій?

- Які реакції називають окисно-відновними?

- Що відбувається під час процесів окиснення та відновлення?

- Які речовини називаються окисниками, а які відновниками?

- Назвіть основні положення алгоритму складання рівнянь окисно-відновних реакцій методом електронного балансу.

3.Графічний диктант

Варіант 1: процес окиснення

Варіант 2: процес відновлення

1.Al 0 – 3e → Al +3

2.2H+1 +2e → H 20

3.Ca0 – 2e →Ca+2

4.2N+5 +10e → N20

5.Mg0 – 2e → Mg+2

6.N+5 +8e → N-3

II. Закріплення знань, умінь та навичок

1.Вибірковий диктант

Випишіть з поданих рівнянь ті, що належать до рівнянь окисно-відновних реакцій.

1.H2 +Br2 = 2HBr

2.CH4 + 2O2 =CO2 +2 H2O

3.CaCO3 = CaO + CO2

4.2C + O2 =2CO

5.2NaNO3 =2NaNO2 + O2

6.HCl + NaOH =NaCl + H2O

2.Групова робота

Перше завдання для всіх груп: знайдіть ступені окиснення елементів.

Друге завдання: яка з реакцій є окисно-відновною? Чому? Поставте коефіцієнти. Для окисно-відновних складіть електронний баланс. Знайдіть окисник і відновник.

I група

1) Al2O3 , Al2(SO4)3

2)Fe +HCl → FeCl2 +H2

ZnO +HNO3 → Zn(NO3)2 +H2O

II група

1)SO2 , Ca3 (PO4)2

2)Na +H2O → NaOH +H2

MgO + HCl →MgCl2 +H2O

3.Самостійна робота

Завдання: допишіть рівняння реакцій, поставте ступені окиснення елементів, складіть електронний баланс. Знайдіть окисник, відновник.

I варіант: Mg +O2

II варіант: Zn +Br2

III варіант: Fe +Cl2

IV варіант: S +O2

4. Повідомлення учнів «Я- репортер» (домашнє завдання)

Робота з підручником: складання схеми «Значення окисно-відновних реакцій»

У природі:

Окисно-відновні реакції:

  1. Процеси горіння:

дров, торфу, природного газу,

бензину, дизельного палива,

водню, органічних речовин.

  1. Процеси дихання:

у рослин, тварин, людей.

  1. Процеси фотосинтезу:

У рослин, фотосинтезуючих бактерій.

Для людини:

  1. Відновлення металів.

  2. Добування оксидів, солей.

  3. Очищення стічних вод, природних.

  4. Очищення викидів промисловості.

III. Домашнє завдання: повторити параграф 14, виконати вправи №5, 6, 7 на ст.91-92.

Тема: Тепловий ефект реакції. Екзотермічні та ендотермічні реакції.

Термохімічне рівняння.

Мета: Сформулювати уявлення про тепловий ефект хімічної реакції; уміння визначати екзо- та ендотермічні реакції. Навчити складати термохімічні рівняння реакцій, розв’язувати задачі з їх використанням.

Тип уроку: комбінований урок засвоєння знань, умінь і навичок і творчого застосування їх на практиці.

Форми роботи: фронтальне опитування, розв’язування тестів, демонстраційний експеримент, групова робота, розповідь учителя.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д.І Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів, пробірки, нагрівальний прилад, стружка магнію, малахіт.

Девіз уроку: «Єдиний шлях, що веде до знань, - діяльність» (Бернард Шоу).

Хід уроку:

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]