Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
khimichni_reakciji_tkachenko.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
15.11.2019
Размер:
372.22 Кб
Скачать

V.Домашнє завдання

Вивчити параграф 16, виконати вправи № 5, 6, 7 на ст.. 106.

Творче завдання: підготувати повідомлення про ферменти.

Тема: Залежність швидкості реакції від дії каталізатора.

Мета: створити умови для формування уявлення про каталіз, каталітичні реакції, вплив каталізаторів на швидкість хімічних реакцій, значення каталітичних реакцій; сприяти розвитку основних операцій мислення, уміння самостійно знаходити розв’язання поставленої проблеми; виховувати самостійність, почуття відповідальності за свої вчинки, відчуття індивідуальності.

Тип уроку: урок дослідження.

Форми роботи: розв’язування тестів, демонстраційний експеримент, індивідуальна робота, робота в групах, розповідь учителя.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д.І Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів, кристалічний йод, порошок алюмінію, керамічна плитка, колба, розчин гідроген пероксиду , манган (IV) оксид.

Девіз уроку: «Щоб удосконалювати розум, потрібно більше роздумувати, ніж заучувати» (Демокріт).

Хід уроку:

I.Актуалізація опорних знань

1)Розв’язування тестів:

1.Швидкістю хімічної реакції називається:

А)переміщення молекул хімічних реагентів у просторі;

Б)зміна концентрації речовин, що реагують, за одиницю часу;

В)швидкість змішування реагентів.

2.При подрібненні реагуючих речовин швидкість реакції:

А)збільшується; б)зменшується; в)не змінюється.

3.Частинки яких речовин рухаються найшвидше?

А)твердих; б)рідких ; в)газоподібних.

4.При підвищенні температури швидкість хімічної реакції:

А)збільшується; б)зменшується; в)не змінюється.

5.Реакції, що відбуваються з із вбиранням теплоти, називаються :

А)ендотермічними; б)екзотермічними; в)заміщення.

Тести перевіряються в парі взаємоперевіркою

2)Групова робота: визначити тип термохімічного рівняння.

Перша група: завдання №3 (а, б) на ст. 98 підручника.

Друга група: завдання №3 (в, г) на ст.98 підручника.

I.Мотивація навчальної діяльності. Мозковий штурм.

- Назвіть фактори, які впливають на швидкість хімічної реакції.

Чи всі фактори ви назвали?

Залишився ще один, ви його знаєте. Щоб допомогти вам пригадати, проведемо невеличкий експеримент.

Демонстраційний експеримент.

На аркуші паперу змішуємо однакові об’єми алюмінієвого пилу і розтертого у порошок кристалічного йоду. Суміш купкою висипаємо на керамічну плитку і у заглибину капаємо з довгої піпетки 1-2 краплі води. Починається бурхлива реакція.

Запишіть хімічне рівняння.

2Аl +3I2= 2AlI3

Вода у даному випадку є каталізатором. Пригадайте, які речовини називають каталізаторами?

Сьогодні ми дізнаємось про механізм дії каталізаторів, чи всі каталізатори спричиняють підвищення швидкості хімічних реакцій.

III.Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя:

Реакції, що відбуваються за наявності каталізатора, називаються каталітичними, а сам процес зміни швидкості реакції під впливом каталізатора – каталізом.

Демонстраційний експеримент

У колбу наливаємо 20-30 мл розчину гідроген пероксиду і додаємо трохи манган (IV) оксиду. Спостерігається бурхливе виділення газу. Це кисень, наявність якого перевіряємо тліючою скіпкою. Записуємо рівняння реакції:

2О = 2Н2О +О2

Каталізатор у ході реакції утворює проміжний комплекс, який швидко руйнується, а каталізатор звільняється. Якщо каталізатор утворює з реагуючою речовиною стійкий комплекс, з якого самочинно вивільнитися не може, тоді його каталітична дія припиняється. Таке явище називається отруєнням каталізатора.

Інгібітори – сповільнювачі хімічних реакцій.

З каталізаторами ви ознайомилися під час вивчення біології. Як називаються біологічні каталізатори? Яка їхня роль?

«Я – репортер»

Повідомлення учня про ферменти (домашнє завдання)

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]