Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
семинарские занятия для ф-та психологии.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
30.08.2019
Размер:
230.4 Кб
Скачать

Практичне заняття 3. Особливості пізнавальної діяльності дітей з порушенням аналізаторів. (2 год.)

Мета: Сприяти розвитку теоретичних знань про особливості пізнавальної діяльності дітей з порушенням слухового та зорового аналізаторів. Сформувати розуміння необхідності використання специфічних засобів навчання для подолання освітніх труднощів.

Обладнання: текст лекцій, термінологічний словник, прилади для постановки звуків глухим дітям, запис мові глухих та слабочуючих дітей, прилади для письма, що використовуються сліпими.

Хід заняття

1.Теоретичний блок

Припускає вивчення теоретичного матеріалу за змістом лекції та самостійну проробку літератури, після чого студент повинен знати відповіді на наступні питання:

  • Причини порушень зору й слуху.

  • Що таке сліпота, яких дітей називають сліпими?

  • Які діти вважаються слабозорими, яка гострота їхнього зору?

  • Яка наука вивчає питання навчання та виховання дітей з порушеннями зору?

  • Яку роль грає слух у розвитку сліпої дитини?

  • Яку роль грає нюх і дотик у пізнавальній діяльності сліпої людини?

  • Якими характерними рисами відрізняється мислення й мова сліпої дитини?

  • Яким чином сліпі діти опановують грамотою?

  • Що таке глухота, яких дітей називають глухими?

  • Що таке туговухість, яких дітей називають слабочуючими?

  • Яким чином глуху дитину можна навчити говорити?

  • Охарактеризуйте особливості усного мовлення глухих.

  • Зрівняєте дактильну й жестову мову, охарактеризуйте їхню роль у навчанні глухих.

  • Якими специфічними рисами відрізняється мислення глухих?

2. Практичний блок

  • Практичне оволодіння основами дактильної та жестової мови.

  • Ознайомлення з абеткою за Брайлем, спроби письма та читання за абеткою Брайля.

Практичне заняття 4. Психологічні особливості дітей з мовленнєвими та руховими порушеннями (2 год)

Мета: – набуття системи теоретичних знань та практичних умінь з питань організації психологічної допомоги дітям з мовленнєвою та руховою патологією.

Обладнання: текст лекцій, термінологічний словник

Хід заняття

  1. Теоретичний блок

Припускає вивчення теоретичного матеріалу за змістом лекції та самостійну проробку літератури, після чого студент повинен знати відповіді на наступні питання:

  • Опишіть вплив, що робить мовлення на розвиток дитини.

  • У якому віці дитина переходить до повноцінного мовлення?

  • Який словниковий запас 7-літньої дитини?

  • Які порушення мовлення вам відомі? Як називається наука, що вивчає мовленнєві порушення?

  • Як відбиваються мовленнєві порушення на психічному розвитку дитини?

  • Назвіть причини виникнення рухових ушкоджень.

  • Опишіть складові рухового дефекту при дитячому церебральному паралічі.

  • Які форми дитячого церебрального паралічу вам відомі?

  • Як відбивається на пізнавальній діяльності дитини ДЦП?

2. Практичний блок.

  • Визначення мовленнєвого порушення при прослуховуванні запису мовлення дитини з різними вадами мовлення.

  • Визначення шляхів психологічної допомоги дитині з важким порушенням мовлення.

  • Визначення шляхів реабілітаційної роботи з дитиною, яка страждає на ДЦП.

Практичне заняття 5. Особливості психічного розвитку дітей з розумовою відсталістю (2 год.)

Мета: Сприяти розвитку теоретичних знань про особливості психічного розвитку розумово відсталих дітей Сформувати розуміння використовувати адекватні засоби і методи навчання для ефективного забезпечення процесу їх навчання та виховання.

Обладнання: текст лекцій, термінологічний словник, зображення дітей з різними формами розумової відсталості.

Хід заняття: